8,73 (2038 ocen i 210 opinii) Zobacz oceny
Sherlock Holmes, dedukcja, zagadka
Ag2S

Inne wydania

Jedyne w Polsce wydanie zawierające wszystkie opowiadania i nowele Arthura Conan Doyle’a o detektywie wszech czasów. „Od dawna powtarzam, że kiedy wykluczy się niemożliwe, wówczas to, co pozostaje, choćby najbardziej nieprawdopodobne, musi być prawdą”. Sherlock Holmes, najbardziej znany bohater książek sir Arthura Conan Doyle’a, został opisany tak wnikliwie, iż przez długie lata wielu...

Sherlock Holmes, najbardziej znany bohater książek sir Arthura Conan Doyle’a, został opisany tak wnikliwie, iż przez długie lata wielu czytelników uważało, że żył on naprawdę, lub pragnęło, aby tak było. Sam autor przyznawał, że Holmes był częściowo wzorowany na faktycznie istniejącej osobie, doktorze medycyny sądowej Josephie Bellu, mentorze pisarza i jego opiekunie podczas studiów w Edynburgu. Bell był postępowym chirurgiem i słynął z dedukcyjnego rozumowania.

Sherlock Holmes po raz pierwszy pojawił się w noweli „Studium w szkarłacie” (1887), ale dopiero po tym, jak opowiadanie „Skandal w Czechach” ukazało się w odcinkach w „The Strand Magazine”, przyciągnął czytelników i stał się literackim fenomenem. Żadne inne dzieło Doyle'a nie spotkało się z takim przyjęciem jak opowieści o błyskotliwym, ekscentrycznym i trudnym detektywie oraz jego sympatycznym cierpliwym asystencie i kronikarzu, doktorze Johnie Watsonie. Choć Anglik napisał także kilka romansów historycznych oraz monografie „Wielka wojna burska” (1900) i „Wojna w Afryce Południowej: Przyczyny i przebieg” (1902), za które otrzymał tytuł szlachecki, pozostały one w cieniu przygód enigmatycznego bohatera.

Mimo uznania, jakim cieszył się detektyw Conan Doyle w pewnym momencie stwierdził, że nadszedł czas aby z nim skończyć, i w opowiadaniu „Ostatnia zagadka” opisał śmierć Holmesa podczas porywającej walki z jego odwiecznym wrogiem profesorem Moriartym. Czytelnicy długo i dobitnie wyrażali swe niezadowolenie. Sherlock Holmes po prostu musiał powrócić.

Pisarz w końcu ugiął się pod presją, cudownie przywrócony do życia detektyw wystąpił w kolejnych trzydziestu trzech opowiadaniach i dwóch nowelach, „Dolinie strachu” i „Psie Barskerville'ów”. Niniejszy zbiór zawiera wszystkie pięćdziesiąt siedem opowiadań i cztery nowele, w których pojawia się Holmes, w tym „Kartonowe pudło”, którego Doyle nie opublikował, obawiał się, że występujące tam wzmianki o seksie przedmałżeńskim mogą zostać uznane za zbyt śmiałe.

Opowieści Arthura Conan Doyla'a przyczyniły się do popularyzacji gatunku opowiadań detektywistycznych i na zawsze zmieniły podejście pisarzy do literatury kryminalnej, a że wciąż są wznawiane na całym świecie i regularnie przenoszone na sceny oraz ekrany kinowe i telewizyjne, Sherlock Holmes zapewne pozostanie, również w XXI wieku, najsłynniejszym i najbardziej lubianym detektywem wszech czasów.

Spis treści:

źródło opisu: www.rea-sj.pl

źródło okładki: www.rea-sj.pl

Lucyfer | 2011-05-14
Przeczytana: 14 maja 2011

Najlepszy zakup jaki sobie sprawiłem w tym roku. Każdy fan kryminałów będzie zadowolony z tej cegiełki, ale radzę wcześniej trochę poćwiczyć bicepsy, bo franca szybko zaczyna ciążyć w rękach :)

enigmatique | 2014-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Od dawna chciałam przeczytać opowieści o Sherlocku Holmesie, ale dopiero genialny serial na BBC sprawił, że wybrałam się do biblioteki i zabrałam to opasłe tomiszcze do domu i trochę z nim pobyłam :)

Rozwiązywanie morderstw, przestępstw, dziwnych i zwariowanych historii, klimat wiktoriańskiego Londynu, Sherlock i dr Watson to istny raj dla wielbicieli kryminałów.
Postacią która mnie trochę zawiodła był Watson, był taki bez charyzmy, zupełnie bez żadnego słowa sprzeciwu spełniał każdą zachciankę Sherlocka. Jednak Sherlock był po prostu genialny, świetnie wykreowana postać, ponadczasowa. Trudno zapomnieć jego bardzo specyficzny charakter i styl oraz jego genialne metody dedukcyjne.
Jest to genialna klasyka gatunku i bardzo żałuję, że dopiero teraz ją przeczytałam.
Każda opowieść jest niepowtarzalna, każda jest wyjątkowa, wciągająca i klimatyczna. Niektóre zagadki były naprawdę trudne i skomplikowane, ciężko było domyślić się rozwiązania. Inne były łatwiejsze, wystarczyła jedna...

"Jesteś jedynym stałym punktem odniesienia w zmieniających się czasach" Sherlock do Watsona w opowiadaniu "Ostatni ukłon"

Wydanie to zawiera przedmowę Arthura Conan Doyle’a – która wiele wyjaśniła. Otóż dowiedziałam się, że opowiadania zawarte w „Dziennikach Sherlocka Holmesa”, zakończone potyczką z profesorem Moriatym, miały być ostatnie. Wreszcie autor określił swoje arcygenialne opowiadania jako „lżejsze formy literackie”.

Nie czytałam nic innego, co napisał Arthur Conan Doyle - i nie rozumiem dlaczego nie doceniał tego, że stworzył NAJGENIALNIEJSZEGO DETEKTYWA WSZECH CZASÓW. Kiedy piszę o Sherlocku – że jest archetypem detektywa – to nie jest to komplement, ale jest to szczera prawda. Przecież wszyscy późniejsi detektywi, są porównywani właśnie do Sherlocka. I kiedy przeczytałam takie zdanie z przedmowy „Czas, by wielki detektyw zniknął zarówno ze świata realnego, jak i z wyobraźni” – aż zacisnęłam usta!!! Bo to jest NIEMOŻLIWE. Sherlock istnieje w mojej wyobraźni, tak jak...

Wkp | 2017-02-09

KSIĘGA DOSKONAŁA DLA WSZYSTKICH FANÓW SHERLOCKA HOLMESA

Chociaż od powstania Sherlocka Holmesa minęło już 130 lat, postać ta po dziś dzień przyciąga kolejne pokolenia czytelników i inspiruje coraz to nowych twórców. Wszystko jednak zaczęło się od niepozornej noweli „Studium w szkarłacie”, a prawdziwy sukces przyszedł wraz z krótkimi opowiadaniami o przygodach najlepszego detektywa świata. Ostatecznie Arthur Conan Doyle napisał cztery niedługie powieści i 56 krótkich form. Książek prezentujących jego prace było wiele, ale żadna z nich nie może równać się z tym przepięknie wydanym, imponującym rozmiarami tomem, w którym zebrano wszystkie klasyczne opowieści o Sherlocku jakie kiedykolwiek powstały.

Kim jest Sherlock Holmes chyba nikomu nie trzeba mówić. To XIX-wieczny detektyw amator, który dzięki genialnemu zmysłowi dedukcji, pomaga Scotland Yardowi w rozwikłaniu trudnych spraw. Z natury samotnik, zarozumiały megaloman, uwielbiający specyficzne, acz przełomowe metody śledcze oraz...

ma666us | 2011-04-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

W hołdzie wybitnemu pisarzowi. Jako ciekawostkę dodam, że w Anglii podczas robót drogowych wykopano kiedyś czaszkę humanoida której nie można było zaklasyfikować do żadnej znanej grupy. Stworzono nowy gatunek, jednak po latach okazało się, że ktoś zrobił żart i wrzucił sztucznie spreparowaną czasszkę, przypuszcza się, że mógł być to sam Doyle, który miał nieopodal domek, ponieważ myślał w tym okresie nad podobną historią :-)

Magdalena | 2013-05-24

Podziwiam Sherlocka Holmesa. Jest dla mnie autorytetem. Wszystkie rozdziały czyta się jednym tchem, a od książki nie da się oderwać, dopóki nie dowiemy się kto stoi za daną zagadką. Myślę, że każdy powinien znać chociaż jedną jego sprawę. Na prawdę, polecam to arcydzieło. :)

Tomek | 2014-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2014

Hosanna na wysokości !! Przeczytałem !!
"Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa” jest ogromna i grubaśna. Ponad tysiąc stron i format A4 robi wrażenie. Nie wyobrażam sobie czytania jej w wersji papierowej. Niedowład rąk chyba murowany. Na szczęście istnieją wersje elektroniczne i ja taką mogłem nacieszyć swoje oko. Dla miłośników epoki i dawnych kryminałów to pozycja obowiązkowa. Ten, kto niezbyt dobrze zna postać Sherlocka Holmesa, może z tego zbioru dowiedzieć się wiele o tej, wydawać by się mogło autentycznej postaci. Jak się okazuje najsłynniejszy detektyw na świecie był zadufanym w sobie narkomanem, który w trakcie prowadzonych śledztw, często naigrywał się z nieporadności funkcjonariuszy policji. Bywało i tak, że różnego rodzaju niemiłe docinki spotykały także samego doktora Watsona, którego detektyw cały czas zwał swoim najwierniejszym przyjacielem. Nie przeszkadzało mu to także w traktowaniu doktora jako swojej osobistej zabawki, przedmiotu potrzebnego do rozwiązania...

kpr | 2011-03-17

wyszło drugie, poprawione wydanie, w którym usunięto błędy i zamieszczono pominięte wcześniej opowiadanie. pomyślałem, że powinniście wiedzieć :)

Leelunia | 2014-04-28
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Oczywiście, że Sherlock istniał naprawdę! Jeśli ktoś ma w tej kwestii choćby najmniejsze wątpliwości i przyzna się do tego w mojej obecności, nie dożyje poranka! Dzięki tej książce bowiem znam naprawdę całe mnóstwo sposobów na morderstwo doskonałe (w tym wypadku to byłaby długa i bolesna śmierć).

Z Sherlockiem Holmesem jest jak z Elvisem Presleyem - być może nie każdy go zna, ale każdy o nim słyszał. Wykreowana pod koniec lat 80. XIX wieku przez Conan Doyle'a postać stała się niemalże archetypem detektywa - inteligentny, przebojowy facet z potężnym bagażem zainteresowań i pasji, uzdolniony chemik i prawdziwe sokole oko.
Swoją przygodę z Holmesem rozpocząłem jeszcze w podstawówce, kiedy to przeczytałem po raz pierwszy Psa Baskerville'ów. Nie bez powodu to dzieło znalazło się na liście stu najlepszych powieści kryminalnych wszech czasów - pasjonująca przygoda i wyzwanie z jakim musiał zmierzyć się Sherlock, dosłownie nie pozwalają czytelnikowi odłożyć książki na dłuższy czas. Jednocześnie powieść ta stała się wręcz sztandarowym osiągnięciem majestatycznego, szkockiego pisarza jakim był Doyle.
Omawiana dziś przeze mnie książka jest spełnieniem marzeń każdego fana Sherlocka. Tak mi się przynajmniej wydaje, ale poprawcie mnie jeżeli się mylę - powiedzcie szczerze, że...

Magdalena Parys poleca na wakacje

Tym razem wakacyjne lektury poleca Magdalena Parys – autorka m.in. powieści obyczajowej z wątkiem sensacyjnym „Magik” czy „Białej Riki”. Jak przystało na pisarkę, która lubi zaskakiwać i wciąż zmienia stylistykę i gatunki pisanych książek, poleca bardzo zróżnicowane tytuły.