Okładka książki Ostatnie Życzenie. Miecz Przeznaczenia

superNOWA
typ
papier
corrum
8.38 (2424 ocen i 70 opinii)

Opis książki

Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Marta | 2012-02-06

Moja opinia się nie liczy, mam pierdolca na punkcie Sapkowskiego.

Agro | 2014-03-03
Przeczytana: 02 marca 2014

Sapkowski i jego pierwsze opowiadania o Wiedźminie. Zbiór powstał na długo przed stworzeniem sagi. Krótko , treściwe , z dobrymi pomysłami, duża inspiracją baśniami i legendami. Doskonały obraz talentu pisarza , po przeczytaniu opowiadań nie dziwi jego późniejsza sława. Dobry start dla czytelników którzy chcieli by poznać Sapkowskiego od naprawdę najlepszej strony . Całość jest jak przystawka do sagi która jest jak danie główne. Apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Czytałem po raz 3 ..nigdy mi się nie znudzi..

piotr111 | 2013-06-17
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 17 czerwca 2013

O Wiedźminie po raz pierwszy usłyszałem w momencie, gdy na rynek wchodziła gra komputerowa o tym tytule. Zrobiła na mnie negatywne pierwsze wrażenie i od tego czasu byłem zrażony do tego cyklu. Kilka lat minęło i postanowiłem mimo wszystko zmierzyć się z tym dziełem, jedyną powieścią fantastyczną polskiego autora o jakiej kiedykolwiek słyszałem.
Pierwsze 70 stron "Ostatniego życzenia" dłużyły mi się bardzo. Już wtedy wiedziałem, że świat opisany w sadze nie przypomina tych baśniowych, sielankowych wyobrażeń występujących bardzo wyraźnie we "Władcy Pierścieni". Sapkowski serwuje nam tutaj o wiele bardziej, realistyczną i brutalną wizję średniowiecza jako epoki przemocy i nietolerancji. Jednak nie jest to wizja całkowicie pesymistyczna. Można w niej dostrzec także postawy, wyobrażenia o świecie natchnione współczesnością.
Postać głównego bohatera jest nietuzinkowa, nieprzeciętna. Geralt z Rivii nie jest bohaterem, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. W swojej ocenie przypomina bestię, pozb...

Alicja | 2012-08-19
Na półkach: 2012, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 2012 rok

Nawet nie wiem jak opisać słowami moje wrażenia po przeczytaniu całej Sagi o Wiedźminie. Oszalałam na jej punkcie i o niczym innym nie mogłam myśleć jak o losach jej bohaterów. W domu już mieli mnie dość :D

vattghern76 | 2012-05-08
Na półkach: 2009, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 2009 rok

Nie będę się wahał, czyli nie bójmy się wielkich słów: ARCYDZIEŁO polskiej fantastyki. ROZKOSZ obcowania z tą prozą gwarantowana, jak zdobycie przez Messiego kolejnej Złotej Piłki!

PABLOPAN | 2012-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2012

Rewelacja :)

Melania | 2011-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2011

Zbiór opowiadań, które łączy osoba białowłosego wiedźmina, ale nie tylko. Również znakomity humor, lekkość pióra, wciągająca akcja i wzruszające sceny. Często żałuje się, że rozdział już się skończył, ale na szczęście po nim zaczyna się następny – kolejna przygoda Geralta z Rivii.
Dla mnie „Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia” są wstępem do wielkiej przygody z sagą o wiedźminie.

Co wiemy o Geralcie? Fajny facet z dwoma mieczami, wspomagający się eliksirami (rymy niezamierzone :)), które zwiększają wydolność jego organizmu. Jako wiedźmin, teoretycznie, jest pozbawiony uczuć, jednak jego zachowanie często temu przeczy (i dobrze!). Jest nieustraszony, opanowany, zwinny, zręczny i opiekuńczy. Chyba przystojny, jeśli zaufamy Ioli, Yennefer i Essi. Ma kilka blizn, które według mnie, dodają mu uroku. Choć nie jest rycerzem w pełnym rozumieniu tego słowa, możemy jednak opierać się na zdaniu samego Sapkowskiego, który uświadamia nas czym jest rycerz bez blizny ;) Przyjaźni się z Jaskrem,...

Dżoana | 2014-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Język Sapkowskiego cudowny, czyta się fantastycznie. Od razu widać różnice w czytaniu topornych tłumaczeń fantastyki z języka angielskiego, a oryginalnym tekstem pisanym piękną polszczyzną. Dodatkowo perełki językowe typu "a niech cię psia rzyć" itp., które mnie osobiście bawią do łez. Najsilniejszym punktem nie są jednak przygody, lecz to kto je przeżywa. Geralt to wg mnie bohater hipnotyzujący. Chce się go słuchać, patrzeć na niego, poznawać go. I im bardziej ludzie go odtrącają przez jego profesję, tym czytelnikowi staje się bliższy.

Splint3r | 2013-11-02
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Nie jestem miłośnikiem fantastyki, ale Sapkowskiego po prostu uwielbiam. Nie ma tu typowego dla gatunku patosu, ani bohaterskiej walki z odwiecznym, mitycznym złem. Nie ma prostego podziału na dobro i zło, każdy ma swoje cele do których dąży, często po trupach. Do tego historia, czy w tym wypadku raczej historie są naprawdę wciągające, a humor po prostu fenomenalny. Zdecydowanie polecam!

jatuczytam | 2014-02-24
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 24 lutego 2014

Cała saga o Wiedźminie stała na mojej półce dość długo i nie po drodze było mi zabrać się za nią. W końcu postanowiłam, że nadszedł czas na Sapkowskiego i sięgnęłam po "Ostatnie życzenie" i "Miecz przeznaczenia" (posiadam te książki zebrane w jeden tom). Po lekturze tych dwóch zbiorów opowiadań... żałuję, że czekałam tak długo!

Świetny język, wartka akcja, niesamowici bohaterowie... Cóż chcieć więcej? Podoba mi się, że Geralt nie jest postacią zupełnie kryształową, że przeplata się w nim zarówno strona ciemniejsza, jak i jaśniejsza. Zabawny Jaskier, troszkę irytująca Yennefer, przesympatyczna Ciri... W "Ostatnim życzeniu" i "Mieczu przeznaczenia" poznajemy wszystkie te postaci. Poza tym jestem zachwycona tym zbiorem, ponieważ uwielbiam pomieszanie retrospekcji z wydarzeniami bieżącymi. Dodatkowo ilość przygód, jaka spotyka Wiedźmina sprawia, że książkę czyta się jednym tchem.

Podsumowując w kilku zdaniach: cieszę się, że kupiłam mojemu mężowi całą sagę (bo teraz na tym skorzystam i...

Załóż konto za darmo!

56. rocznica
  • Irvine Welsh
    56. rocznica
    urodzin
    Dlaczego odrzucam świat i widzę siebie jako coś lepszego? No bo tak, to wszystko. Bo jestem kurwa lepszy i taka jest prawda.
  • Jerzy Płażewski
    90. rocznica
  • Anna Janko
    57. rocznica
    urodzin
    Książki to nie są czyjeś rzeczy, to są świadectwa rozumu. Książki, które czytasz, pozwalają zajrzeć ci do głowy i zobaczyć myśli, uczucia, intencje, potrzeby emocjonalne. jeśli czytasz namiętnie to znaczy, że tym właśnie jesteś. Jesteś autorem swoich lektur i one zawsze cię zdradzą!!!
  • Ira Levin
    85. rocznica
    urodzin
    Przyznaję, że niedo­puszczenie kobiet do życia publicznego to problem przestarzały.
  • Lolita Pille
    32. rocznica
    urodzin
    Przedwcześnie pozbawiona złudzeń, rzygam na sztuczność uczuć.
  • Jeanette Winterson
    55. rocznica
    urodzin
    Dziura w moim sercu ma twój kształt i nikt inny do niej nie pasuje.
  • Kerstin Ekman
    81. rocznica
    urodzin
    Nie mogę znaleźć innego porównania między czytaniem i jedzeniem słodyczy jak nienasycenie. Od tego, co się czyta, nie można się przecież uwolnić.
  • Cecil Scott Forester
    115. rocznica
    urodzin
    (...)był już teraz na tyle doświadczonym małżonkiem, żeby wiedzieć, że warto pozwolić żonie mówić, co tylko chce, byle sam mógł robić, na co ma ochotę
  • Jaś Kapela
    30. rocznica
    urodzin
    Wyciągnąć wnioski i umrzeć. Zawiesić rozumowanie i żyć.
  • Lloyd C. Douglas
    137. rocznica
    urodzin
    Nie trzeba wypijać trucizny anie wbijać sobie sztylet w serce, by popełnić samobójstwo. Można zabić się i chodzić dalej po świecie.
  • Theodore Dreiser
    82. rocznica
  • Cesar Millan
    45. rocznica
    urodzin
    ...zwierzęta w naszym życiu nie zjawiają się bez powodu: udzielają nam nauk o tym, jak zostać lepszym człowiekiem.
  • Kazimierz Wierzyński
    120. rocznica