Ostatnie Życzenie. Miecz Przeznaczenia

Autor:
typ
papier
corrum
8,39 (2733 ocen i 76 opinii)

Opis książki

Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Marta | 2012-02-06

Moja opinia się nie liczy, mam pierdolca na punkcie Sapkowskiego.

Agro | 2014-03-03
Przeczytana: 02 marca 2014

Sapkowski i jego pierwsze opowiadania o Wiedźminie. Zbiór powstał na długo przed stworzeniem sagi. Krótko , treściwe , z dobrymi pomysłami, duża inspiracją baśniami i legendami. Doskonały obraz talentu pisarza , po przeczytaniu opowiadań nie dziwi jego późniejsza sława. Dobry start dla czytelników którzy chcieli by poznać Sapkowskiego od naprawdę najlepszej strony . Całość jest jak przystawka do sagi która jest jak danie główne. Apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Czytałem po raz 3 ..nigdy mi się nie znudzi..

PABLOPAN | 2012-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2012

Rewelacja :)

piotr111 | 2013-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2013

O Wiedźminie po raz pierwszy usłyszałem w momencie, gdy na rynek wchodziła gra komputerowa o tym tytule. Zrobiła na mnie negatywne pierwsze wrażenie i od tego czasu byłem zrażony do tego cyklu. Kilka lat minęło i postanowiłem mimo wszystko zmierzyć się z tym dziełem, jedyną powieścią fantastyczną polskiego autora o jakiej kiedykolwiek słyszałem.
Pierwsze 70 stron "Ostatniego życzenia" dłużyły mi się bardzo. Już wtedy wiedziałem, że świat opisany w sadze nie przypomina tych baśniowych, sielankowych wyobrażeń występujących bardzo wyraźnie we "Władcy Pierścieni". Sapkowski serwuje nam tutaj o wiele bardziej, realistyczną i brutalną wizję średniowiecza jako epoki przemocy i nietolerancji. Jednak nie jest to wizja całkowicie pesymistyczna. Można w niej dostrzec także postawy, wyobrażenia o świecie natchnione współczesnością.
Postać głównego bohatera jest nietuzinkowa, nieprzeciętna. Geralt z Rivii nie jest bohaterem, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. W swojej ocenie przypomina bestię,...

Alicja | 2012-08-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2012
Przeczytana: 2012 rok

Nawet nie wiem jak opisać słowami moje wrażenia po przeczytaniu całej Sagi o Wiedźminie. Oszalałam na jej punkcie i o niczym innym nie mogłam myśleć jak o losach jej bohaterów. W domu już mieli mnie dość :D

vattghern76 | 2012-05-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2009
Przeczytana: 2009 rok

Nie będę się wahał, czyli nie bójmy się wielkich słów: ARCYDZIEŁO polskiej fantastyki. ROZKOSZ obcowania z tą prozą gwarantowana, jak zdobycie przez Messiego kolejnej Złotej Piłki!

Melania | 2011-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2011

Zbiór opowiadań, które łączy osoba białowłosego wiedźmina, ale nie tylko. Również znakomity humor, lekkość pióra, wciągająca akcja i wzruszające sceny. Często żałuje się, że rozdział już się skończył, ale na szczęście po nim zaczyna się następny – kolejna przygoda Geralta z Rivii.
Dla mnie „Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia” są wstępem do wielkiej przygody z sagą o wiedźminie.

Co wiemy o Geralcie? Fajny facet z dwoma mieczami, wspomagający się eliksirami (rymy niezamierzone :)), które zwiększają wydolność jego organizmu. Jako wiedźmin, teoretycznie, jest pozbawiony uczuć, jednak jego zachowanie często temu przeczy (i dobrze!). Jest nieustraszony, opanowany, zwinny, zręczny i opiekuńczy. Chyba przystojny, jeśli zaufamy Ioli, Yennefer i Essi. Ma kilka blizn, które według mnie, dodają mu uroku. Choć nie jest rycerzem w pełnym rozumieniu tego słowa, możemy jednak opierać się na zdaniu samego Sapkowskiego, który uświadamia nas czym jest rycerz bez blizny ;) Przyjaźni się z...

Benzyna | 2014-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Mając na uwadze fakt, że jest to zbiór opowiadań, które z założenia nie tworzą ciągłej fabuły, a są raczej, powiedzmy, retrospekcjami (można przecież przywołać te NAJ-lepsze przygody, prawda?) przymknęłam oko na cukierkowo gładką umiejętność bądź też zwykły fart Wiedźmina Geralta do unikania śmierci czy poważnych ran w obliczu rozmaitej maści potworów i niecodziennych sytuacji. Poza tym książka mnie zachwyciła! Sapkowski jest bardzo plastyczny - każda postać, nawet ta mało znacząca - jest w jego wydaniu nad wyraz prawdziwa i naturalna. Uwydatniają to głównie dialogi; swoją drogą, naprawdę świetne dialogi. Ponadto nieziemskie poczucie humoru i wciągająca akcja - to jest to!

Dżoana | 2014-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Język Sapkowskiego cudowny, czyta się fantastycznie. Od razu widać różnice w czytaniu topornych tłumaczeń fantastyki z języka angielskiego, a oryginalnym tekstem pisanym piękną polszczyzną. Dodatkowo perełki językowe typu "a niech cię psia rzyć" itp., które mnie osobiście bawią do łez. Najsilniejszym punktem nie są jednak przygody, lecz to kto je przeżywa. Geralt to wg mnie bohater hipnotyzujący. Chce się go słuchać, patrzeć na niego, poznawać go. I im bardziej ludzie go odtrącają przez jego profesję, tym czytelnikowi staje się bliższy.

jatuczytam | 2014-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2014

Cała saga o Wiedźminie stała na mojej półce dość długo i nie po drodze było mi zabrać się za nią. W końcu postanowiłam, że nadszedł czas na Sapkowskiego i sięgnęłam po "Ostatnie życzenie" i "Miecz przeznaczenia" (posiadam te książki zebrane w jeden tom). Po lekturze tych dwóch zbiorów opowiadań... żałuję, że czekałam tak długo!

Świetny język, wartka akcja, niesamowici bohaterowie... Cóż chcieć więcej? Podoba mi się, że Geralt nie jest postacią zupełnie kryształową, że przeplata się w nim zarówno strona ciemniejsza, jak i jaśniejsza. Zabawny Jaskier, troszkę irytująca Yennefer, przesympatyczna Ciri... W "Ostatnim życzeniu" i "Mieczu przeznaczenia" poznajemy wszystkie te postaci. Poza tym jestem zachwycona tym zbiorem, ponieważ uwielbiam pomieszanie retrospekcji z wydarzeniami bieżącymi. Dodatkowo ilość przygód, jaka spotyka Wiedźmina sprawia, że książkę czyta się jednym tchem.

Podsumowując w kilku zdaniach: cieszę się, że kupiłam mojemu mężowi całą sagę (bo teraz na tym...

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:
  •   dźwigałeś CIĘŻARY
  •   widziałaś JASTRZĘBIA
  •   wpadł ci w ręce PĘDZEL
  •   widziałaś ŚWIECĘ
  •   widziałeś WANNĘ
SPRAWDŹ CO OZNACZA SEN

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Gilbert Keith Chesterton
    141. rocznica
    urodzin
    To, co jest dostatecznie duże, by wzbudzać pożądanie bogatych, jest też dostatecznie duże, aby bronili tego ubodzy.
  • Tomasz Różycki
    45. rocznica
    urodzin
    Napiłem się gorzkich ziół o złej porze
    i chciałem wam przywieźć świat, ale tyle
    można przywieźć z wyprawy, spośród
    wszystkiego to: moment wejścia do domu (50. Czy szukałeś mnie).
  • Aleksander Kaczorowski
    109. rocznica
  • Andrzej Sosnowski
    56. rocznica
    urodzin
    Powiedziałbym, że największy problem związany z tak wybitnymi i przystępnymi postaciami [Herbert i Miłosz] to jest nie tyle ich pisanie, ile sposób recyklingu, jaki ich dotknął i sponiewierał. Nieszczęście polega na tym, że rzecz podlega rozmaitym katachretycznym zniekształceniom w odbiorze i zaczyn... pokaż więcej
  • Róża Jeleń-Chroń
    97. rocznica
  • Louise Cooper
    63. rocznica
  • Władysław Łoziński
    172. rocznica
    urodzin
    Co za świat, co za świat! Groźny, dziki, zabójczy. Świat ucisku i przemocy. Świat bez władzy, bez rządu, bez ładu i bez miłosierdzia. Krew tańsza od wina, człowiek tańszy od konia. Świat, w którym łatwo zabić, trudno nie być zabitym. Kogo nie zabił Tatarzyn, tego zabił opryszek, kogo nie zabił oprys... pokaż więcej
  • Marek Fiedler
    68. rocznica
    urodzin
    Kiedyś za młodu przyśnił mi się orzeł, który rzekł, że nadejdzie dzień, w którym obejmie tę ziemię we władanie. Długo rozmyślałem nad tym snem. Dziś wreszcie wiem, co orzeł miał na myśli. Tą ziemią rządzi pieniądz, a na każdym dolarze widnieje podobizna orła.
  • Max Brand
    123. rocznica