The World of Ice and Fire
Strzelba

Nigdy dotąd nieopublikowana historia Westeros i krain położonych poza nim. Setki stron nowego materiału autorstwa George'a R.R. Martina. Jeśli przeszłość jest prologiem, w takim razie arcydzieło George’a R. R. Martina – najbardziej pomysłowa i frapująca saga fantasy naszych czasów – wymaga bardzo długiego wprowadzenia. I wreszcie je otrzymała w postaci Świata Lodu i Ognia. Ten pięknie...

Jeśli przeszłość jest prologiem, w takim razie arcydzieło George’a R. R. Martina – najbardziej pomysłowa i frapująca saga fantasy naszych czasów – wymaga bardzo długiego wprowadzenia. I wreszcie je otrzymała w postaci Świata Lodu i Ognia. Ten pięknie wydany tom, zawierający ponad sto siedemdziesiąt kolorowych ilustracji, opisuje ze szczegółami historię Siedmiu Królestw i jest pełen fascynujących relacji o wielkich bitwach, zażartych konfliktach i śmiałych rebeliach, które doprowadziły do wydarzeń opisywanych w Pieśni Lodu i Ognia oraz w serialu HBO Gra o tron. Podczas wieloletniej pracy nad tą książką Martin połączył swe siły z Elio M. Garcią Jr. oraz Lindą Antonsson – założycielami sławnej strony Westeros.org i być może jedynymi osobami znającymi stworzony przezeń świat prawie równie dobrze jak on sam.

Umieszczono tu potwierdzoną wiedzę, spekulacje uczonych oraz ludowe klechdy zebrane przez maesterów i septonów, maegi i minstreli. Jest to kronika dziejów od Ery Herosów, poprzez przybycie Pierwszych Ludzi i nadejście Aegona Zdobywcy oraz ustanowienie przez niego Żelaznego Tronu, aż po upadek Obłąkanego Króla, Aerysa II Targaryena, który doprowadził do „obecnego” konfliktu między Starkami, Lannisterami, Baratheonami i Targaryenami. Świat Lodu i Ognia jest nieodzownym dodatkiem do książek opisujących niezwykły świat stworzony przez Martina i jasno dowodzi, że pióro jest potężniejsze niż cała nawałnica mieczy.

źródło opisu: Wydawnictwo Czwarta Strona, 2014

źródło okładki: czwartastrona.pl

Oficjalna recenzja
Andrew książek: 4133

Świat Martina

George R.R. Martin jest wielokrotnie nagradzanym pisarzem amerykańskim, którego nazwisko znane jest na całym świecie. Początkowo jego twórczość trzymała się dość klasycznego nurtu literatury SF i choć zdobył już wówczas uznanie, to prawdziwą sławę przyniosło mu odważne, pełne świeżego spojrzenia i oryginalności wejście w fantasy. Gdy zaczęły się ukazywać pierwsze powieści cyklu Pieśń Lodu i Ognia, które zostały przeniesione na ekran z epickim rozmachem, kiedy powstały różnego rodzaju gry osadzone w wykreowanym przez niego świecie, stał się chyba jednym z najbardziej znanych pisarzy w historii. Nawet czytelnicy stroniący od fantastyki prawdopodobnie nie mogli o nim nie słyszeć. Mnie opowieści ze świata Pieśni Lodu i Ognia oraz innych książek Martina umiejscowionych w stworzonym przez niego Westeros urzekły i od razu znalazły sobie miejsce na mojej półce, na której kończy naprawdę niewiele z przeczytanych przeze mnie dzieł literackich. Prędzej trafia tam słownik niż beletrystyka, gdyż nie lubię trzymać książek, po które nie zamierzam w przyszłości ponownie sięgać.

W przypadku poprzednich książek firmowanych nazwiskiem Martina, podobnie jak ma się to z większością literatury pięknej, nie przykładałem wagi do ilustracji lub ich braku. Częściej bowiem umieszczenie grafiki w książce uważam za niedogodność niż zaletę. Zamiast wspomagać moją wyobraźnię, najczęściej się z nią kłóci, zwłaszcza jeśli rysownik nie zna się na tym, co ilustruje. Kiedy jednak w me ręce trafił „Świat Lodu i Ognia”, od razu wiedziałem, że będzie inaczej. Już sam wygląd zewnętrzny wydania zapowiada coś nietypowego jak na dzisiejsze czasy; duży format, kolorowa, twarda i wytłaczana okładka naprawdę dobrej jakości, gustownie dobrana, ale przyciągająca wzrok kolorystyka...

W tej książce Martin zastosował całkiem oryginalny pomysł. Poprzednie jego dzieła, których akcja rozgrywa się w wykreowanych przez niego fikcyjnych realiach, sporadycznie odwołują się do czasów wcześniejszych od tych, w których nakreślona jest fabuła. „Świat Lodu i Ognia” opowiada te wcześniejsze dzieje, jednak tym razem nie w formie powieści. Najnowsza książka napisana jest w stylu opracowania naukowego, stworzonego przez historyka współczesnego wydarzeniom rozgrywającym się w pierwszych powieściach Pieśni Lodu i Ognia, ale mówiącego o dziejach sprzed wieków. Stosownie do jego wiedzy, nie wszystko jest jasne i jednoznacznie rozstrzygnięte. Klimat traktatu historycznego świetnie podtrzymują ilustracje – piękne i różnorodne grafiki stworzone przez wielu fanów twórczości Martina, a także mapy i drzewa genealogiczne. Trzeba tutaj wspomnieć, iż poza pisarzem książkę firmują Elio M. García jr. i Linda Antonsson, którzy prowadzą największą chyba witrynę internetową z tych poświęconych realiom „Pieśni Lodu i Ognia”, i bez ich współpracy pewnie wydanie to nie osiągnęłoby aż takiego poziomu, jaki możemy podziwiać. Niektóre ilustracje to prawdziwe dzieła sztuki, przekazujące czytelnikowi niepowtarzalny klimat tego fikcyjnego, ale fascynującego świata, rządzącego się jak najbardziej realnymi prawami, i wydarzeń, które w nim miały miejsce. To, że autorów grafik jest wielu, działa dodatkowo na korzyć iluzji opracowania historycznego, jakby autor czerpał z dostępnych, różnorodnych źródeł historycznych i wspierał je pochodzącymi z różnych dzieł ilustracjami.

Oczywiście „Świat Lodu i Ognia” jest nietypową lekturą ze względu na swą formę i konwencję. Trzeba jednak podkreślić, że to książka wspaniała. Jak zawsze u Martina, można w niej znaleźć perełki, które wręcz zachwycają. Choćby wyjęta jakby z Žižka przewrotna ironia wobec uczonych, którzy zawsze się mylą, gdy próbują wyjść poza znaną sobie wiedzę, ale w przeciwieństwie do innych ludzi, również te błędne, nieuzasadnione stwierdzenia próbują oblec w powagę nauki i nadać im taką samą wagę, jak prawdom udowodnionym. Subtelna ironia poddająca przelotnie w wątpliwość wiele naszych dzisiejszych przekonań z naszego realnego świata też da wiele uważnemu czytelnikowi, jak choćby ciekawe i niezwykle spostrzegawcze uwagi o tolerancji religijnej czy krytyka rozpowszechnionej, ale fałszywej legendy naszego świata, iż osiadły tryb życia jest „lepszy” niż koczowniczy czy inny „niecywilizowany”.

Przy okazji to piękne wydanie staje się ważkim argumentem w sporze między miłośnikami papierowych książek, a tymi, którzy preferują wydania elektroniczne. Nie wyobrażam sobie tej książki na czytniku. Musiałby mieć kolorowy wyświetlacz i w dodatku z ekranem takiego rozmiaru, jak rozłożona książka Świat Lodu i Ognia (niektóre ilustracje są na dwie strony). Czytnik takich rozmiarów nie miałby zaś sensu. W literaturze, a przede wszystkim w obrazie, rozmiar ma znaczenie. Widać to zwłaszcza w takim wydaniu, gdzie klasa grafiki koresponduje z jakością papieru i ogólnym wrażeniem doskonałej pracy wydawniczej.

No i doszliśmy do jedynego zarzutu, jaki można chyba wysunąć pod adresem wydania, poza oczywiście drobnymi śladami działalności chochlika drukarskiego, o czym nawet nie warto wspominać, gdyż już chyba nie będzie takich wydań jak kiedyś – bez jednego błędu. Cóż to za skaza? Bardzo mała czcionka. Rozumiem, że ilustracje trzeba było gdzieś pomieścić razem z tekstem, a założono jakieś graniczne wymiary wydania, ale jednak ja musiałem założyć do czytania mocniejsze niż zwykle okulary i na pewno niejedna osoba będzie miała z tym małym drukiem problem.

Cóż, nie ma róży bez kolców, a tym razem mamy ewenement – piękną różę z tylko jednym kolcem, w dodatku w przystępnej, jak na takie efektowne wydanie, cenie. Polecam więc z pełnym przekonaniem, zwłaszcza tym wszystkim, którzy już utonęli w Westeros.

Wasz Andrew

Visenna | 2014-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2014

…”oto historia czynów rycerskich i niegodziwych, ludów znanych nieznanych oraz krain bliskich i dalekich”.

W sercu maestra z Cytadeli, Yandela, zrodziło się pragnienie, by stworzyć dzieło, które trafiłoby pod strzechy zwykłych ludzi, by mogli studiować je sami oraz czytać na głos swoim rodzinom.

Jako wierny poddany dedykuje dzieło swego życia królowi Tommenowi, „Pierwszemu Tego Imienia, królowi Andalów, Rhyonarów i Pierwszych Ludzi, władcy Siedmiu Królestw” – wiemy więc, gdzie na osi czasu osadzić to dzieło.

„Świat Lodu i Ognia” to obszerny, imponujących rozmiarów utwór, będący wykładnią wiedzy o historii świata Westeros od Ery Świtu aż do czasów panowania wspomnianego wcześniej króla Tommena z dynastii Baratheonów.
Maester Yandel, dysponując olbrzymimi zbiorami zgromadzonymi przez badaczy w Cytadeli, przekazuje nam księgę, w której odtworzył dzieje znanego sobie świata od najdawniejszych czasów.

Trzeba podkreślić, że kronikarz jest przede wszystkim człowiekiem nauki – tam,...

"Świat jest wielki, niezwykły i pełen cudów"

Oj tak, taki jest zarówno świat rzeczywisty jak i ten przedstawiony przez Martina, świat fascynującej sagi znanej szerszej publiczności jako Gra o Tron.
Niewielu pewnie wie ale jestem zapaloną i wierną fanką Pieśni Lodu i Ognia, chyba nawet śmiało mogłabym się nazwać ekspertem w tej dziedzinie, dlatego też już od dłuższego czasu nosiłam się z zamiarem przeczytania tego niezwykłego albumu historycznego. Pewnie zwykły szary człowiek po przeczytaniu książki stwierdziłby, że jest ona nudna ale dla mnie to prawdziwe arcydzieło. Nie tyle literackie arcydzieło ile arcydzieło niesłychanej wręcz i nieskończonej wyobraźni Pana Martina. Jestem pod ogromnym wrażeniem pomysłów, szczegółowości i detali z jakimi spotkałam się podczas lektury. Martin nie tylko stworzył podwaliny nowego świata ale stworzył również jego historię, postacie, z których każda otrzymała cały wachlarz cech. Opisanie każdego rodu Westeros, historii Valyrii i Zagłady, kolejne...

Queequeg | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

George R.R. Martin genialnym pisarzem jest i potężną, wręcz nieograniczoną wyobraźnię ma. I jest to fakt nie do podważenia, nawet nie ma się o co tu kłócić. Dowiódł tego cyklem „Pieśń Lodu i Ognia”, a teraz umocnił mnie w tym przekonaniu „Światem Lodu i Ognia”.

Początkowo myślałem, że Martin napisał po prostu przewodnik po wymyślonym przez siebie świecie, wyjaśnia w nim kto, co, kiedy i dlaczego, opisuje i wyjaśnia różne szczegóły historyczne, geograficzne itp. Jakież było moje zdziwienie kiedy okazało się, że nie do końca tak jest.

„Świat Lodu i Ognia” to księga pisana z perspektywy maestera z Cytadeli. Yandel, bo tak mu na imię, opisuje dzieje świata począwszy od starożytności czyli Ery Świtu, przez Erę Herosów, powstanie i upadek Valyrii aż po panowanie i upadek dynastii Targaryenów w Westeros. Ze szczegółami zbiera i opisuje znane mu fakty (aczkolwiek nie wszystko jest dla niego jasne i dostępne, a wiele z przekazów na których się musi oprzeć są ustnymi legendami, wypaczonymi...

Stebbins | 2014-12-20

"Zawsze jest coś nowego do poznania, zobaczenia oraz zrozumienia. Świat jest wielki, niezwykły i pełen cudów, a pod gwiazdami, więcej jest rzeczy, niż się ich śniło maestrom z Cytadeli". (s. 309)

"Gra o tron" to fenomen.
Fenomen który, śmiem twierdzić, znajduje się w tym momencie na tej samej półce co Władca Pierścieni czy też Gwiezdne Wojny w kategorii Najbardziej kultowych sag w popkulturze.
Swą pozycję Pieśń lodu i ognia (szerzej znana jako Gra o tron) zawdzięcza oczywiście faktowi że znana stała się na skale globalną w dobie internetu oraz dzięki znakomitemu serialowi produkcji HBO.
Przeciętny użytkownik sieci nie musi nawet znać choćby jednego faktu z sagi, ba, może nawet nie widzieć ani jednego odcinka serialu a styczność z Grą o tron z pewnością miał przez wylewające się zewsząd memy, demotywatory czy najzwyczajniej w świecie reklamy dzieła George'a R. R. Martina.
Emilia Clarke, odtwórczyni roli Daenerys Targaryen została niedawno uznana za "najbardziej pożądaną...

Aleksandra | 2017-04-27

PEREŁKA!!!!

Choć książkę tę czytałam ponad dwa tygodnie nie żałuję ani jednej z nią spędzonej chwili. Niesamowicie było zanurzyć się w pełnej historii zarówno Westeros jak i innych krain, a zamieszczone w książce ilustracje nadają całości niesamowitej głębi i realizmu.
Ta książka potwierdziła moje odczucia , co do autora - George R. R. Martin jest geniuszem!!

Obowiązkowa lektura każdego fana sagi. Gorąco polecam!!

Mandriell | 2014-12-09
Na półkach: Przeczytane, W 2014
Przeczytana: 06 grudnia 2014

ZAPISKI Z SIEDMIU KRÓLESTW.

W czasach, gdy konkretny autor bądź jego saga bije wszelkie rekordy popularności, zazwyczaj dzieje się tak, że intencją wielu firm jest wyciągnięcie z fanów, ile tylko można. W tym celu, powstają wznowienia wznowień dzieł danego pisarza, dokładane do tego zostają liczne poradniki, objaśnienia, prequele, kolorowanki, gry planszowe i karciane, gry komputerowe, kubki, podstawki pod myszki, koszulki, na breloczkach i figurkach kończąc. Ta machina zdaje się nie mieć końca i – trzeba to jasno powiedzieć – ponad połowa tych gadżetów jest nic nie warta. Podobnie rzecz ma się w przypadku George’a R.R. Martina i jego bestsellerowej „Pieśni Lodu i Ognia” – dziś nawet jak ktoś nie ma pojęcia o fabule sagi czy serialu to zalewany jest zewsząd rzeczami, które z „Grą o Tron” są związane. Kiedy dowiedziałem się o pięknie ilustrowanym albumie dotyczącym przeszłości Westeros oraz wszystkich krain związanych z sagą Martina miałem obawy, że to kolejne odcinanie kuponów....

ultraviolence | 2015-10-24
Przeczytana: 24 października 2015

Kompendium wiedzy niezbędne każdemu fanowi Pieśni Lodu i Ognia.
W środku mnóstwo pięknych ilustracji i dzieje świata wykreowanego przez Martina opisane od samego początku.
Sięgam raz na jakiś czas i czytam kawałeczek, bo jednak długo z tym schodzi, autor zagłębia się w szczegóły, a czytelnik próbuje zapamiętać ich jak najwięcej.
Książka dużo przyjemniejsza w obyciu niż podręczniki szkolne.
Polecam gorąco!

hempel3 | 2014-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2014

Zamawiając książkę 2 tygodnie przed premierą, na stronie empika, nie spodziewałem się że dostanę ją 5 dni przed jej oficjalną premierą. Dlatego też od razu wziąłem się do czytania, jako że nie mogłem sie doczekać aż przyjdzie.
Książka naprawdę jest świetna, zaczyna się od Ery Świtu, opowiadając po kolei wszystkie ważne dla świata Pieśni Lodu i Ognia wydarzenia, jak np. powstanie i upadek Valyrii, Podbój Aegona Zdobywcy, Taniec Smoków itd. Ponad to umieszczone są w książce opisy wszystkich krain Siedmiu Królestw, ich początki, rody rządzące, wojny jakie prowadziły, dodatkowo oprócz skupiania się tylko na Westeros dostajemy również pełny opis i innych kontynentów, (np. Essos, Wyspy Letnie itd.) ich mieszkańców, władców, miast, jak choćby genezę wszystkich Wolnych Miast.
Również dzięki tej książce, dowiedziałem sie kilku ciekawych rzeczy których nie do końca pojmowałem czy rozumiałem czytając Sagę, jak na przykład tytułowanie królów ( król Andalów, Rhoynarów i Pierwszych Ludzi,...

Grzegorz Ryld | 2016-10-05
Przeczytana: 05 października 2016

Dość długo czytałem tą książkę i im dłużej to trwało to zdawałem sobie sprawę, że chyba nie jest to pozycja do czytania od deski do deski. Zamieszczona na końcu indeks świadczy o tym, że skierowana jest do tych czytelników, którzy czytając kolejne tomy (albo raczej Ci którzy oglądają serial a po tomy nigdy nie sięgną) chcą sobie poczytać o poszczególnych miejscach, krainach czy bohaterach. Kolejnym potwierdzeniem tej tezy są powtórzenia pewnych zdarzeń w kilku miejscach książki. Książkę od początku do końca czyta się bardzo trudno, jest długa, naszpikowana faktami przez co trudna do zrozumienia, przyswojenia i przeczytania. Niemniej fani Gry o Tron, którzy poszukują rozwinięcia kilku wątków lub szczegółów ze świata będą zachwyceni. Szczególnie opisy poszczególnych władców z dynastii Targaryenów (zajmuję to mniej więcej połowę z 300 stron) jest nużące.Dalej gdy autorzy opisują poszczególne krainy lektura jest bardziej zjadliwa. Ogólnie szału nie ma ale czytanie całości za jednym...

Mateusz | 2019-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2019

O fenomenie "Gry o Tron nie muszę pisać. Serial bije wszelkie rekordy popularności. Moim zdaniem w swoim gatunku w pełni zasłużenie.
To sprawiło, ze jeszcze więcej ludzi zainteresowało się cyklem książek "Pieśni Lodu i Ognia" Wykreowany przez Martina świat jest naprawdę perełką, wyobraźni autora.
Żeby ów świat lepiej ogarnąć i zaspokoić swoją ciekawość nurtującymi pytaniami , na temat Westeros i i jego dziejów z pomocą przychodzi "Świat Lodu i Ognia"
Po przeczytaniu tej księgi utwierdziłem się w przekonaniu geniuszu autora i pomysłowości nad stworzonym światem .
Możemy tu przeczytać o początkach świata, Pierwszych ludziach, olbrzymach, po panowanie Targaryenów i ich kolejnych potomków i związanymi z tym najważniejszymi wydarzeniami, intrygami, wojnami i okolicznościami przejęcia władzy przez potomków rodu aż do upadku tego panowania przez nich., aż po przejęcie władzy przez Roberta. Autor oraz inni współtwórcy poświęcają też sporo miejsca na opis krain, wysp i ludom, ich...