Wyspa daltonistów i wyspa sagowców

Tłumaczenie: Jolanta Bartosik
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Island of the Colour-blind and Cycad Island
Mikronezja, daltonizm, neurologia
zdrowie, medycyna
czupirek

Oliver Sacks urodził się w Londynie, kształcił się w Londynie, Oksfordzie i Kalifornii. Jest psychologiem i profesorem neurobiologii w Albert Einstein College of Medicine i autorem wielu książek. Zawsze był zafascynowany wyspami, ich odosobnieniem, niezwykłością, a przede wszystkim unikatowymi formami życia, dla których stanowią schronienie. Sacks osiedla się na wyspie zamieszkanej przez odizolowaną społeczność wyspiarzy, którzy urodzili się zupełnymi daltonistami. W swojej jednopokojowej klinice wysłuchuje ich opisów świata bez kolorów, bogatego w kształty, światła i cienie. Opisuje także swój pobyt na Guamie, gdzie bada paraliż, będący tam od stu lat przedmiotem licznych dociekań. Sacks zafascynowany jest botaniką, a szczególnie pierwotnymi cykadami, które istniały już w paleozoiku - to daje początek osobistym refleksjom nad znaczeniem wysp, rozprzestrzenianiem się gatunków, genezą chorób i nad naturą głęboko geologicznego czasu. Dzieli się własną wizją zawiłości istnienia człowieka.

Tomocerus | 2015-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2015

W roku śmierci Olivera Sacksa, fantastycznego człowieka i naukowca, postanowiłem zabrać się za kolejną jego książkę, która czekała na półce. "Wyspa daltonistów i wyspa sagowców" opowiada w pierwszej kolejności o populacji ludzi na wyspie m.in. Pingelap leżącej w Mikronezji z achromatopsją, czyli mówiąc w skrócie, ze ślepotą na kolory. W drugiej części jest mowa o chorobie lytico-bodig występującą u ludzi z wyspy Guam (Mikronezja). U części osób objawia się ona jako lytico, które przypomina paraliż obecny w stwardnieniu rozsianym bocznym(ALS), natomiast u niektórych pojawia się w postaci bodig, które przypomina parkinsonizm. Autor poza historiami chorób przepięknie opowiada także o przyrodzie, zwłaszcza o sagowcach z wyspy Guam i Rota, o roli i ewolucji roślin i zwierząt w izolowanych warunkach wysp, ale nie tylko. Ponadto wspomina o starożytnych bazaltowych ruinach Nan Madol na wyspie Pohnpei (stosunkowo blisko Pingelap), których pierwsze elementy datuje się na I lub II wiek n.e.,...

Margof | 2015-11-29
Przeczytana: 23 listopada 2015

W Sacksie najbardziej zachwyca mnie jego pasja do rzeczy, którymi się zajmuje. Z żywym zaangażowaniem opowiada o tych małych i tych dużych zjawiskach. Neurologia przeplata się tutaj z kontemplacją dobrodziejstw natury. Jego historia dotycząca sagowców ich rodzajów i sposobów funkcjonowania była dla mnie niezwykłą wędrówką przez nieznane pomimo mojego dość nikłego zainteresowania tym tematem. W oczy rzuca się też perfekcjonizm autora - skrupulatność z jaką przygotował książkę, ilość przypisów, odnośników do teorii naukowych, anegdot z życia wielkich uczonych tylko utwierdza mnie w moim wielkim podziwie dla tego autora.

keskese87 | 2012-04-03

"Niedawno - powiedział Knut - jego siostra, Britt, chcąc udowodnić, że jest to możliwe, wydziergała sweter w szesnastu kolorach. Wymyśliła własny system rozpoznawania motków wełny za pomocą znakowania ich numerami. Sweter miał wymyślny motyw przedstawiający sceny z norweskich legend, ale ponieważ został wykonany z wełny w różnych odcieniach przydymionego brązu i purpury, nie kontrastujących ze sobą, normalne oczy z trudem go dostrzegają. Jednakże Britt, reagując tylko na jasne światło, widziała go bez trudu, prawdopodobnie lepiej niż ludzie ze zdrowym wzrokiem.
To moja specjalna, tajemna sztuka - mówiła. - Trzeba być daltonistą, żeby to widzieć".

Tak jak obiecałam – dziś recenzja kolejnej książki Olivera Sacksa.

„Wyspa daltonistów i wyspa sagowców” koncentruje się na trzech tematach, co można wywnioskować już z tytułu. Są to: specyfika wysp, intrygujące choroby i botanika. Książka składa się z dwóch części, a każda z nich jest owocem niezależnych od siebie podróży autora do...

mantra | 2010-04-26
Przeczytana: 2004 rok

Niesamowity opis podróży neurologa z talentem do prostego opowiadania o swojej profesji, na wyspę zamieszkałą przez ogromne ilości daltonistów, niesamowite studium czym są wyspy... Od lektury tej książki chcę pojechać obejrzeć te mikronezyjskie wyspy! :)

katie | 2013-05-12
Przeczytana: luty 2013

Jak dla mnie za dużo opisów związanych z klimatem, położeniem geograficznym, a za mało skupienia się na istotnych szczegółach związanych z daltonizmem i sagonizmem.

Wadjejka | 2010-07-15

dobra książka, polecam wszystkim, którzy zafascynowani są obrazem świata w oczach ludzi, którzy w ogóle nie widzą kolorów. Wciągnęła mnie.

fragola | 2013-12-11

Nie tak porywająca jak inne książki Sacksa, ale pokazuje to co autor znakomicie robił już wczesniej - jak patrzeć na odmienność nie z góry, tylko próbując zrozumieć uwarunkowania w jakich przyszło żyć (daltonistom lub osobom chorym na lytico-bodig )

sznurowka | 2016-11-01
Novvyczka | 2016-10-31