Endometrioza. Nie taka Twoja uroda

Okładka książki Endometrioza. Nie taka Twoja uroda Dorota Olanin, Anna Paluszak, Piotr Rubisz
Okładka książki Endometrioza. Nie taka Twoja uroda
Dorota OlaninAnna Paluszak Wydawnictwo: Sensus zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Sensus
2024-03-01
2024-03-01
Endometrioza

Okładka książki Ścieżki miłości. O tym, jak zbudować trwałą i szczęśliwą relację Anna Paluszak, Jacek Rydlewski
Ścieżki miłośc... Anna Paluszak, Jace...

Endometrioza to choroba powszechnie znana, ale nadal za mało mówi się o jej objawach i skutkach. Dotyka bardzo wiele kobiet i zmienia ich życie.
Jeśli jesteś kobietą, która choruje na endometriozę, ale jeszcze nic o niej nie wiesz, to ta książka jest zbiorem wszystkich informacji, które są Ci potrzebne.
Książka porusza również ważne kwestie psychologiczne i społeczne związane z endometriozą. Autorki podkreślają, jak ważna jest walka o diagnozę i odpowiednie leczenie, a także budowanie świadomości na temat tej choroby.
To nie tylko zbiór wiedzy, ale również źródło wsparcia dla kobiet cierpiących na tę chorobę. Autorki dają im nadzieję i motywację do walki o lepsze życie.
książka jest napisana lekkim językiem i może być także pomocna dla rodzin kobiet, które chorują, bo pomoże im spojrzeć na problem szerzej i uzyskać wiele informacji jak wspierać.

Książka porusza również ważne kwestie psychologiczne i społeczne...

"Endometrioza. Nie taka Twoja uroda", autorzy: Anna Paluszak, Piotr Rubisz oraz Dorota Olanin.

Endometrioza jest chorobą w której tkanka podobna do wyściółki macicy rozrasta się poza prawidłową lokalizacją. Endometrioza jest chorobą przewlekłą o podłożu mieszanym, hormonalno-immunologiczno-genetycznym. Do objawów tej choroby mogą należeć m.in. bolesne miesiączkowanie, przewlekły ból miednicy, nieprawidłowe i często obfite krwawienia maciczne, bolesne owulacje, bezpłodność, bolesne współżycie, nasilone wzdęcia, bóle promieniujące do okolicy lędziwiowo-krzyżowej oraz wiele innych.

O endometriozie coraz głośniej mówi się dopiero od niedawna.

Prezentowana książka to kompendium wiedzy na temat endometriozy. W poradniku znajdziecie dokładne wyjaśnienie czym jest ta choroba, jakie są jej objawy i powikłania oraz kto na nią choruje. Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza część napisana jest przez psychologa i dotyczy tego co zrobić kiedy ta choroba wpływa na nasze życie i emocje. Druga część napisana jest przez ginekologa. Dotyczy ona medycznej strony endometriozy, tego czym właściwie jest, diagnostyki, leczenia oraz najczęstszych objawów. Część trzecia napisana jest przez dietetyka. Dotyczy ona kwestii tego jak odpowiednia dieta może poprawić samopoczucie i złagodzić objawy choroby.

Zdecydowanie polecam tę książkę każdej z Was, która zmaga się z tą chorobą, podejrzewa ją u siebie lub po prostu interesuje ją ta tematyka. Ten tytuł jest naprawdę warty uwagi 👍 Polecam 👍

#współpracarecenzencka

Endometrioza to występowanie błony śluzowej macicy, czyli tzw. endometrium, poza jej naturalnym umiejscowieniem. Choroba ta dotyczy 6–15% ogólnej populacji kobiet. Jej objawy to między innymi: silne bóle menstruacyjne, ból podczas stosunku seksualnego, nieregularne krwawienia miesiączkowe, problemy z płodnością, uczucie zmęczenia i ogólnego złego samopoczucia. To coś co naprawdę potrafi uprzykrzyć życie!

📚 Książka ta powstała, aby przekazać merytoryczną wiedzę dotyczącą endometriozy, a także udzielić wsparcia osobom dotkniętym tym schorzeniem. I faktycznie (moim skromnym zdaniem),jest ona pełnowartościowym kompendium wiedzy.

Została napisana przez trzech autorów, z trzech różnych perspektyw.
▪️Perspektywy psychologicznej: zawierających sobie wyjaśnienie trudności i wyzwań wobec choroby. I to wyzwań, przed którymi staje nie tylko osoba chorująca, ale także jej otoczenie (łał!!).
▪️Perspektywy ginekologicznej: zawierającej wyjaśnienie czym endometrioza jest, na czym polega, jakie są przyczyny jej powstania, objawy, czynniki ryzyka, a także jej diagnostyka czy leczenie.
▪️Trzecią perspektywą, jest perspektywa dietetyczna: gdzie czytelnik może dowiedzieć się o wielu zależnościach między dietą i objawami, a także poznać wskazówki dotyczące tego, co spożywać, aby czuć się lepiej.

Podejście, które uwzględnia trzy tak różnorodne perspektywy, jest strzałem w dychę! Jest to coś, co ubogaca i to potrójnie.

Książkę polecam przede wszystkim osobom cierpiącym na endometriozę, a także każdemu, w celach edukacyjnych - bo wokół nas są cierpiące osoby i warto ich perspektywę poznać i zrozumieć.
Łał, łał, łał!

W dzieciństwie miałam przyjaciółkę Olę, która potrafiła regularnie mdleć z bólu na lekcjach. Do szkoły przyjeżdżała karetka, a ona znikała na kilka dni każdego miesiąca. Nie była w stanie wstać z łóżka, chodziła od lekarza do lekarza, szukając odpowiedzi, której oczywiście nigdy nie było. Choć nasze drogi rozeszły się bardzo dawno temu, to rok temu natrafiłam na jej wpis w social mediach, gdzie pisała w nim o wyczekiwanej diagnozie, która wiele wyjaśniała - endometrioza. Ola chciała, aby jej głos dołączył do chóru tych, którzy już nie chcą milczeć o endometriozie. Dzisiaj do tego chóru dołączam również ja.
Pierwsze, co przyciągnęło moją uwagę w tej książce, to niesamowicie trafna okładka. Bluszcz, który tam zauważycie, to nie tylko estetyczna ozdoba, ale również metafora, która w pełni odzwierciedla naturę endometriozy. Roślina ta, znana z szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się, oplata przestrzeń wokół siebie, podobnie jak endometrioza rozszerza się poza macicę i nieproszona zajmuje kolejne obszary, często prowadząc do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
"Endometrioza - nie taka twoja uroda" to więcej niż tylko książka. To przewodnik, oparcie i źródło wiedzy dla wszystkich tych, którzy zmagają się z endometriozą, jak i dla osób, które pragną zrozumieć, czym jest ta choroba. Autorzy z wielką starannością i empatią podchodzą do tematu, dostarczając czytelnikom zarówno fachowej wiedzy medycznej, jak i praktycznych porad, jak żyć z endometriozą. Co ważne, książka nie ogranicza się jedynie do aspektów fizjologicznych choroby, ale również zwraca uwagę na jej psychologiczne i emocjonalne konsekwencje.
To, co czyni tę pozycję wyjątkową, to holistyczne podejście do tematu. Czytając ją, można poczuć, że nie jest się samym w swojej walce – że istnieją inne kobiety, które przechodzą przez podobne trudności, oraz specjaliści, którzy realnie potrafią pomóc. W świecie, gdzie informacje o endometriozie nadal są niewystarczające lub rozproszone, ta książka zbiera wszystko w jednym miejscu, zapewniając łatwy dostęp do wiedzy.
Dla mnie to też książka - rebeliantka. Przeciwstawia się tabu i milczeniu wokół endometriozy i problemów intymnych. Jest ważnym głosem w dyskusji o kobiecym zdrowiu, która w Polsce wciąż jest niewystarczająco głośna. Wierzę, że znajdziesz w niej sojusznika w walce o pomoc samej sobie.

@medytacja_drzew

Endometrioza 🍓Nie taka twoja uroda🍓 recenzja
Dzisiaj przychodzę do Ciebie z kompendium wiedzy na temat endometriozy.

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się co to jest za choroba? Może właśnie borykasz się z tym problemem? A może nigdy nie została u ciebie zdiagnozowana, a jednak co miesiąc przeżywasz katusze?

Ta książka to połączenie wiedzy psychologa, ginekologa oraz dietetyka na temat tej bardzo bolesnej choroby, która dotyka niesamowitą ilość kobiet.
Książka rozpoczyna się z psychologicznego punktu widzenia. Jak powstaje ta choroba, jakie emocje nam towarzyszą podczas jej przechodzenia. Pokazuje jak silnie oddziałuje na nasze ciało przeszłość, traumy które przeżyliśmy kiedyś oraz, co dla niektórych jest jeszcze zaskoczeniem, jak wielki mają wpływ na nasze obecne życie traumy, które przeżyli nasi przodkowie.
Książka naszpikowana jest przykładami kobiet, ich sytuacjami życiowymi.

Jest bardzo dużo ćwiczeń odnośnie radzenia sobie z przeszłością, wychodzenia z roli ofiary, odbudowywaniem relacji, akceptacją i zaufaniem do swojego ciała.
Sądzę że ta książka może być pomocna dla każdej z nas.
Zaciekawił mnie bardzo rozdział na temat podstaw diety przeciwzapalnej, dzięki której będziesz sama mogła złagodzić objawy które ci dokuczają.
Wszystko wyjaśnione jest z medycznego punktu widzenia.

Jeśli więc cierpisz na endometriozę, albo któraś kobieta w Twoim otoczeniu choruje, to ta lektura przyniesie Ci ukojenie, wsparcie i realne środki, które poprawią jakoś życia.

Jeśli nie masz diagnozy, a mimo to potrzebujesz wsparcia w pracy z przeszłością, z własnym rozwojem, strachami, lękami, bądź akceptacją swojego ciała to tu również dostaniesz wszystko czego ci potrzeba.

Dla mnie 10/10🍓

______

Za pozycję dziękuję @wydawnictwo_sensus
|Współpraca Recenzencka|

@medytacja_drzew

Endometrioza 🍓Nie taka twoja uroda🍓 recenzja
Dzisiaj przychodzę do Ciebie z kompendium wiedzy na temat endometriozy.

Ta książka to połączenie wiedzy psychologa,...

Kompendium wiedzy na temat kobiecej choroby, która tak potwornie boli

Słyszeliście kiedyś to endometrioza? To bardzo skomplikowana, bolesna choroba, która niestety dotyka coraz większej ilości kobiet, a nadal tak niewiele wiadomo na jej temat.

Ta książka próbuje choć trochę odkryć tajemnicę endometriozy i dostarczyć dawki wiedzy na ten temat. Kto na nią choruje, na czym polega, jakie są objawy, powikłania, sposoby leczenia, pomocy pozalekarskiej

Ta książka pomoże zrozumieć ta chorobę zarówno osoby które ona dotyka jak i wszystkim pozostałym. Osobom chorującym dodaje otuchy, podnosi na duchu, wskazuje możliwości działania i przypomina, że nie jest się samemu

To bardzo ważna, potrzebna książka. Każda osoba dotknięta endometrioza powinna ja przeczytać.

Kompendium wiedzy na temat kobiecej choroby, która tak potwornie boli

• Anna Paluszak