Rok biblijnego życia

Okładka książki Rok biblijnego życia Arnold Stephen Jacobs
Okładka książki Rok biblijnego życia
Arnold Stephen Jacobs Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
The year of living biblically: one man's humble quest to follow the Bible as literally as possible
Wydawnictwo Literackie
2009-10-09
2009-10-09
2008-09-09
978-83-08-04389-9
Agnieszka Andrzejewska

Bardzo ciekawe spojrzenie na religię - judaizm i chrześcijaństwo, totalnie zlaicyzowanego nowojorskiego żyda, dziennikarza poczytnego pisma. A.J. Jacobs podejmuje swój kolejny eksperyment, tym razem chce przeżyć rok życia zgodnie z biblijnymi zasadami, żeby zrozumieć wpływ tradycji judeochrześcijańskiej na współczesny świat, we wszystkich jego wymiarach. Nie ma tu spektakularnych nawróceń, cudów, ani przejść przez Morze Czerwone, ale za to mamy dużą dawkę interesujących refleksji, pisanych bez uprzedzeń (wielki szacun za to dla autora). Osoba taka jak ja, wierząca, zyskuje w pewnym sensie świeże spojrzenie na kilka spraw związanych z wiarą (bardzo to cenne),osoba niewierząca może - jeśli chce - zrozumieć więcej. Bardzo polecam

Interesująca opowieść o dziennikarzu, który postanowił przez równo rok żyć zgodnie z zasadami zapisanymi w Biblii.
Jego przemyślenia na temat tych zasad, skutki i konsekwencje jakich doznaje we współczesnym Nowym Jorku.
Warta uwagi.
W wielu przypadkach wesoła, często wrzucająca materiał do przemyśleń.

Warta uwagi.
W wielu przypadkach wesoła, często wrzucająca materiał do przemyśleń.

"Rok biblijnego życia" to fascynujący opis wyjątkowo ekstrawaganckiego eksperymentu. Autor - agnostyk z żydowskiej rodziny - postanowił przez rok żyć tak zgodnie ze wszystkimi przepisami biblijnymi, jak to możliwe we współczesnym świecie, i dokładnie dokumentował swoje starania. Będąca opisem jego doświadczeń książka pozwala lepiej poznać Księgę, która stała się jedną z podstaw naszej cywilizacji, opisuje fascynujące i czasem niepokojące zwyczaje rozmaitych wspólnot religijnych, a nawet skłania czytelnika do zastanowienia się nad jego własną wiarą. Moim zdaniem to rewelacyjna pozycja dla każdego, zarówno wierzącego, agnostyka, jak i ateisty.

bardziejlubieksiazki.pl

Rok biblijnego życia to fantastyczna wędrówka przez zapuszczanie brody, szukanie zwierzęcych ofiar, jeżdżenie po różnych odłamach kościoła, sprawdzanie kreacjonizmu. O czym mówi Biblia kiedy mówi o Apokalipsie? Co ma do powiedzenia w sprawie In vitro? Homoseksualizmu? Czy 10 przykazań było tylko 10? Co z zasadą oko za oko? Czy Samarytanie są dobrzy? Co to znaczy koszerny? Czy jest tylko jedna wersja Biblii? Na te wszystkie pytania (i wiele, wiele innych) książka odpowiada w sposób lekki i przyjemny. Na 515 stronach Jacobs zgromadził ogrom wiedzy – a czytamy jego dzieło jak najlepszą powieść przygodową. Ma Autor fantazję, trzeba mu przyznać. Sam mówi, że traktuje swoje życie jako szereg eksperymentów, a samego siebie jak ludzkiego królika doświadczalnego. Mimo że brzmi to raczej śmiesznie, to jeśli się nad tym zastanowić, dojdziemy do wniosku, że wymaga to olbrzymiej odwagi. Dodatkowo ma ogromny dystans do siebie i tego co robi. Temat podany jest lekko, z poczuciem humoru, ale i z wyczuciem. Świetnie się bawiłam czytając ją, fajnie, że istnieją osoby, które sprawdzają takie rzeczy za nas

bardziejlubieksiazki.pl

To jedna z tych książek przeczytanych dawno temu, które jeszcze nie wymazały się z mojej pamięci. Autor opowiada w niej o swoim eksperymencie: postanowił przez rok prowadzić życie zgodnie z Biblią, pojmując dosłownie zawarte w niej reguły (oczywiście nie wszystkie; choć "ukamienował" człowieka - przezabawna scena). Nie, żebym pochwalała postawę Jacobsa (jego motywacja była płytka),ale zaimponowała mi jego szczerość w opisywaniu poszczególnych doświadczeń. I zrobiły na mnie wrażenie skutki jego zaangażowania, które z czasem zyskały głębszy i zaskakujący wymiar. Nie chcę pisać wprost, bo może sięgniecie po tę lekturę, ale muszę dodać jeszcze to: mam wrażenie, że Jacobs przestraszył się tych skutków. Bo okazało się, że szczere zaangażowanie (w tym przypadku: poszukiwanie Boga - choć właściwie tutaj był to efekt uboczny, że tak to ujmę) owocuje i może zmienić naszą rzeczywistość. Szkoda, że eksperymentator się wycofał (tzn. zakończył po roku swoją próbę życia według biblijnych zasad) wtedy, gdy naprawdę coś się zaczęło dziać, bo teraz mogło być jeszcze ciekawiej.
Styl autora jest barwny i ciekawy, książka wciąga, ponieważ Jacobs żywo, dowcipnie i z dystansem wobec samego siebie opowiada o swoim eksperymencie. Polecam do przemyśleń.

Super książka! Lekko się czyta, zabawna a przy tym zawiera wiele ciekawych informacji, o których zwykły człowiek nie ma pojęcia:) Polecam :)

Niezwykle interesująca, acz nie porywa. Raczej dla poszukujących odpowiedzi pochodzących z wnętrza, niż wielbicieli akcji.
Niemniej jednak polecam każdemu - Ateiści, nie drżyjcie! Do Was zwracam się w szczególności.

Bardzo przyjemna lektura, pod lekkim i zabawnym stylem kryje wielką prawdę o sensie wiary. Chociaż napisana przez osobę wyznania mojżeszowego i bazująca na tej właśnie religii wnioski z niej płynące nie odnoszą w mojej opinii wyłącznie do Judaizmu.

Rok biblijnego życia po amerykańsku: zakupy biblijnych akcesoriów na e-bay`u, wyszukiwanie najbardziej ekscentrycznych wyznawców, rozczarowanie kiedy okazują się nie tak dziwaczni jak się wydawało, machanie jajkiem gołębicy, rytualny mord na kogucie…

Autor przez rok biega z długą brodą, odziany w białą szatę. Co z tego wynika, nie wiem mimo przeczytania całości. Ogólne podsumowanie doświadczeń autora można spłycić do stwierdzenia, że lepiej być moralnym niż nie. Niektórym ludziom dojście do takiego wniosku zajmuje mniej czasu i zachodu, ale oczywiście każdy dobry człek na wagę złota.

Temat ledwie liźnięty. Kolejne cytaty z Biblii opisywane są tutaj głównie przez pryzmat subiektywnych przemyśleń, zdarzeń z dnia codziennego. Zaś religioznawstwo to prężna dziedzina nauki, która doczekała się odrębnych wydziałów na wyższych uczelniach. Temat książki, aż woła o powołanie się na jakieś autorytety, badania, rzetelne analizy, doświadczenia przeprowadzane przez wielu badaczy. O merytorycznej wartości dzieła świadczy ilość przypisów – niewielka.

"Rok biblijnego życia" otworzyłam zaopatrzona w kolorowe zakreślacze i ołówek, ponieważ moim ulubionym rytuałem religijnym jest podkreślanie co ciekawszych fragmentów w czytanych dziełach*. Artykuły piśmiennicze przeleżały tym razem bezczynnie...

* „Jospeh Campbell zapytany kiedyś o swoje praktyki religijne, odpowiedział: "Podkreślam zdania w książkach".” E.Wainer "Poznam sympatycznego Boga".

Jestem zafascynowana tą książką. Uważam ją za jedną z najbardziej ciekawych pozycji, które przeczytałam przez ostatnich parę lat!!! Książka jest ciekawym głosem w sprawie religii, bo przedstawia stanowisko przeciętnego człowieka - agnostyka. Autor jest osobą poszukującą, wrażliwą i otwartą. On nie walczy z religią, nie jest ani jej fanem ani krytykiem - on poszukuje religii, wartości, Boga, sensu, czegoś więcej niż przypadku i czegoś więcej niż popkultura i kult pieniądza i sławy. Opowiada szczerze o swoim życiu, opisuje bardzo wiele bardzo prywatnych wątków. Niezwykle zabawny sposób pisania. Jego konkluzje pod koniec tego eksperymentalnego roku są również bardzo prawdziwe - niejednoznaczne, dalej szukające. Dla każdego kto ma choć trochę wrażliwości i otwarty umysł świetna pozycja. Ponadto skupia się na ciekawostkach biblijnych, które podaje w lekkostrawny sposób. Wiele się można dowiedzieć.

• Literatura faktu
  • 52 książki (2011)