Rok biblijnego życia

Tłumaczenie: Agnieszka Andrzejewska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The year of living biblically: one man's humble quest to follow the Bible as literally as possible
978-83-08-04389-9
mantra

Czy w XXI wieku można żyć przestrzegając w sposób dosłowny wszystkich biblijnych zakazów i nakazów? Wielbić Boga na nowojorskiej ulicy grą na dziesięciostrunowej harfie, obmywać nogi bliźnim, kamienować cudzołożników... ? Przez ponad rok A.J. Jacobs, Żyd-ateista żył bogobojnie, wypełniając ponad siedemset zaleceń zawartych w Starym i Nowym Testamencie. Zapuścił brodę a la Mojżesz (dla...

Przez ponad rok A.J. Jacobs, Żyd-ateista żył bogobojnie, wypełniając ponad siedemset zaleceń zawartych w Starym i Nowym Testamencie. Zapuścił brodę a la Mojżesz (dla niektórych a la ZZ Top albo Gandalf!), założył strój biblijnego patriarchy i wyruszył w podróż: zarówno dosłowną, jak i metaforyczną, w świat Biblii i odległy od niej o trzy tysiące lat świat cywilizacji Google i New Age. Rozmawiał z Samarytanami w Tel Avivie i Beduinami na pustyni Negev, spotykał się z amiszami i wyznawcami kreacjonizmu, rabinami, pastorami i księżmi, przeczytał kilkanaście różnych edycji Biblii (w tym wersję hip-hopową oraz wydanie wodoodporne) oraz drugie tyle książek ją objaśniających.
Zapisem tego niezwykłego doświadczenia jest Rok bogobojnego życia, książka dowcipna i prowokująca, pełna anegdot, ciekawostek, zabawnych historyjek, niepozbawiona jednak inteligentnej refleksji na temat moralności oraz roli religii i wiary w życiu współczesnego człowieka.

Paramount Pictures oraz Plan B Brada Pitta przygotowują oparty na niej film (reż. Julian Farino).
Przełożyła Agnieszka Andrzejewska

A.J. Jacobs (ur. 1968) - dziennikarz czasopisma Esquire znany z niekonwencjonalnych eksperymentów: by stać się "najmądrzejszym człowiekiem na świecie", przeczytał 32 tomy encyklopedii Britannica. To doświadczenie opisał w książce The Know-It-All: One Man`s Humble Quest to Become the Smartest Man in the World.

To jedna z tych książek przeczytanych dawno temu, które jeszcze nie wymazały się z mojej pamięci. Autor opowiada w niej o swoim eksperymencie: postanowił przez rok prowadzić życie zgodnie z Biblią, pojmując dosłownie zawarte w niej reguły (oczywiście nie wszystkie; choć "ukamienował" człowieka - przezabawna scena). Nie, żebym pochwalała postawę Jacobsa (jego motywacja była płytka), ale zaimponowała mi jego szczerość w opisywaniu poszczególnych doświadczeń. I zrobiły na mnie wrażenie skutki jego zaangażowania, które z czasem zyskały głębszy i zaskakujący wymiar. Nie chcę pisać wprost, bo może sięgniecie po tę lekturę, ale muszę dodać jeszcze to: mam wrażenie, że Jacobs przestraszył się tych skutków. Bo okazało się, że szczere zaangażowanie (w tym przypadku: poszukiwanie Boga - choć właściwie tutaj był to efekt uboczny, że tak to ujmę) owocuje i może zmienić naszą rzeczywistość. Szkoda, że eksperymentator się wycofał (tzn. zakończył po roku swoją próbę życia według biblijnych zasad)...

sandra fras | 2012-10-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 02 października 2012

Jestem zafascynowana tą książką. Uważam ją za jedną z najbardziej ciekawych pozycji, które przeczytałam przez ostatnich parę lat!!! Książka jest ciekawym głosem w sprawie religii, bo przedstawia stanowisko przeciętnego człowieka - agnostyka. Autor jest osobą poszukującą, wrażliwą i otwartą. On nie walczy z religią, nie jest ani jej fanem ani krytykiem - on poszukuje religii, wartości, Boga, sensu, czegoś więcej niż przypadku i czegoś więcej niż popkultura i kult pieniądza i sławy. Opowiada szczerze o swoim życiu, opisuje bardzo wiele bardzo prywatnych wątków. Niezwykle zabawny sposób pisania. Jego konkluzje pod koniec tego eksperymentalnego roku są również bardzo prawdziwe - niejednoznaczne, dalej szukające. Dla każdego kto ma choć trochę wrażliwości i otwarty umysł świetna pozycja. Ponadto skupia się na ciekawostkach biblijnych, które podaje w lekkostrawny sposób. Wiele się można dowiedzieć.

Renata | 2010-12-26
Przeczytana: grudzień 2009

zabawna i mądra. ale jak A.J. mógł nie wiedzieć, że erytrocyt to czerwona krwinka?

Maggorlo | 2012-11-21
Przeczytana: 19 listopada 2012

Rok biblijnego życia po amerykańsku: zakupy biblijnych akcesoriów na e-bay`u, wyszukiwanie najbardziej ekscentrycznych wyznawców, rozczarowanie kiedy okazują się nie tak dziwaczni jak się wydawało, machanie jajkiem gołębicy, rytualny mord na kogucie…

Autor przez rok biega z długą brodą, odziany w białą szatę. Co z tego wynika, nie wiem mimo przeczytania całości. Ogólne podsumowanie doświadczeń autora można spłycić do stwierdzenia, że lepiej być moralnym niż nie. Niektórym ludziom dojście do takiego wniosku zajmuje mniej czasu i zachodu, ale oczywiście każdy dobry człek na wagę złota.

Temat ledwie liźnięty. Kolejne cytaty z Biblii opisywane są tutaj głównie przez pryzmat subiektywnych przemyśleń, zdarzeń z dnia codziennego. Zaś religioznawstwo to prężna dziedzina nauki, która doczekała się odrębnych wydziałów na wyższych uczelniach. Temat książki, aż woła o powołanie się na jakieś autorytety, badania, rzetelne analizy, doświadczenia przeprowadzane przez wielu badaczy. O...

| 2015-08-09

O tej książce opowiadałem chyba wszystkim moim znajomym. Autor porywa, jest humor, dystans, świetny pomysł i amerykański, lekki styl. Tej książki się nie czyta, ją się połyka.

Zawiedziony może być czytelnik, który szuka głębokich teologicznych refleksji, duchowych poszukiwań. Tu mamy amerykański reportaż po niesamowicie zwariowanym eksperymencie - "Mojżesz w Nowym Jorku". Na mnie to działa.

Gdyby ktoś szukał czegoś równie szalonego i celnego - kilka lat później przeczytałem "Socrates cafe" - polecam na całego.

Szkoda, że w Polsce nie wydano relacji z innych eksperymentów A.J. Jacobsa. Każda z jego książek to zwariowany pomysł i niesamowita przygoda.

Grabik | 2011-09-17

Błyskotliwa, zabawna i pokazująca absurdalność religii. Czego więcej chcieć od książki?! Polecam wszystkim video na którym Jacobs opowiada o swoim eksperymencie i samym pisaniu książki oraz o wnioskach jakie z tego wyciągnął. Było to na konferencji TED. Bez problemu można to znaleźć na znanej stronce z filmikami.

CzytelniczkA | 2015-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2015
Diana Chmiel | 2016-01-19

bardziejlubieksiazki.pl

Rok biblijnego życia to fantastyczna wędrówka przez zapuszczanie brody, szukanie zwierzęcych ofiar, jeżdżenie po różnych odłamach kościoła, sprawdzanie kreacjonizmu. O czym mówi Biblia kiedy mówi o Apokalipsie? Co ma do powiedzenia w sprawie In vitro? Homoseksualizmu? Czy 10 przykazań było tylko 10? Co z zasadą oko za oko? Czy Samarytanie są dobrzy? Co to znaczy koszerny? Czy jest tylko jedna wersja Biblii? Na te wszystkie pytania (i wiele, wiele innych) książka odpowiada w sposób lekki i przyjemny. Na 515 stronach Jacobs zgromadził ogrom wiedzy – a czytamy jego dzieło jak najlepszą powieść przygodową. Ma Autor fantazję, trzeba mu przyznać. Sam mówi, że traktuje swoje życie jako szereg eksperymentów, a samego siebie jak ludzkiego królika doświadczalnego. Mimo że brzmi to raczej śmiesznie, to jeśli się nad tym zastanowić, dojdziemy do wniosku, że wymaga to olbrzymiej odwagi. Dodatkowo ma ogromny dystans do siebie i tego co robi. Temat podany jest lekko, z...

ksenia | 2011-10-05
Przeczytana: 11 października 2011

Napisana ze szczyptą ironii i dystansu do siebie. Przypomina, że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu, także, a może przede wszystkim w kwestiach religijnych. W wielu momentach zaśmiewałam się do łez. Książka dostarcza wiele ciekawych i niekoniecznie oczywistych faktów o judaizmie i chrześcijaństwie. Polecam

Paweł | 2013-01-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2012

Bardzo przyjemna lektura, pod lekkim i zabawnym stylem kryje wielką prawdę o sensie wiary. Chociaż napisana przez osobę wyznania mojżeszowego i bazująca na tej właśnie religii wnioski z niej płynące nie odnoszą w mojej opinii wyłącznie do Judaizmu.