Historia ludzkiego serca. Fascynująca wędrówka po świecie medycyny i sztuki

Okładka książki Historia ludzkiego serca. Fascynująca wędrówka po świecie medycyny i sztuki Vincent M. Figueredo
Vincent M. Figueredo Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
The Curious History of the Heart: A Cultural and Scientific Journey
Wydawnictwo Naukowe PWN
2024-04-09
2024-04-09
Ewa Ratajczyk

❤️„Historia ludzkiego serca. Fascynująca wędrówka po świecie medycyny i sztuki” to pozycja zarówno dla umysłów ścisłych jak i typowych humanistów. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. W swojej publikacji Wincent M. Figueredo opisał zmieniającą się na przestrzeni wieków symbolikę serca w muzyce, literaturze, kulturze i rytuałach. Znajdziecie tu również rozdziały o chorobach serca, jego anatomii, fizjologii, historycznych odkryciach medycznych, przeszczepach oraz syndromie złamanego serca. Autor jest kardiologiem i wykładowcą akademickim, a przede wszystkim pasjonatem swojej pracy, co doskonale wyczuwa się podczas lektury.

🫀Część naukowa trzyma rewelacyjny poziom merytoryczny, a jednoczenie jest na tyle jasna, że zaintryguje nawet mniej “biologicznych” czytelników.
Dowiedziałam się wielu nowych rzeczy z rozdziałów o kulturze i sztuce, jednak dużo bardziej podobały mi się tematy typowo naukowe, związane z historią medycyny. Nie były może dla mnie bardzo odkrywcze, ponieważ wcześniej poznałam już sporo publikacji w tej tematyce, jednak mimo tego nie mogłam oderwać się od lektury.

❤️To naprawdę ciekawie napisana biografia serca! Jedyny zarzut jaki mam do samego wydania to czarno-białe ilustracje, które szczególnie w rozdziałach o sztuce były wielkim nieporozumieniem. No i jeszcze uwaga do tłumaczki - według poprawnego nazewnictwa krew w układzie krążenia jest utlenowana/odtlenowana, nie utleniona i odtleniona.

🫀A skoro już o utlenowaniu mowa:
Czy wiecie, że żyły wcale nie są niebieskie? W rzeczywistości mają barwę czerwono-brązową z powodu odtlenowanej krwi, która przez nie przepływa. Wydają się mieć taki kolor, ponieważ skóra i tłuszcz rozpraszają czerwone światło, a do żył dociera tylko światło niebieskie, które jest odbijane. Ludzie, gdy się duszą sinieją, ponieważ krew pod skórą zostaje pozbawiona tlenu, a ciało z powodu wspomnianego zjawiska rozpraszania światła nabiera niebieskawego odcienia.

Moja ocena: 8,5/10 ⭐️

Spodobała Ci się moja recenzja? Zapraszam po więcej na mój instagramowy profil @literatura_osobliwej

• JaChce
  • Popularnonaukowa