Kobieta: Geografia intymna

Prószyński i S-ka
2010-01-01
2001-01-01
Barbara Kopeć-Umiastowska
kobieta hormony biologia kobiety cielesność feminizm równouprawnienie psychologia kobiety matka seksualność

Bardzo kompleksowa, przez to dosyć długawa, ale napisana w sposób bardzo przystępny i wciągający czytelnika. Poszczególne rozdziały dotyczą kolejnych aspektów kobiecości - zarówno pod kątem biologicznym, jak i psychologicznym. Jest w każdym rozdziale trochę o samej biologii kobiety, są porównania do świata zwierząt (dużo o naczelnych, ale też inne). Jednak oprócz tego sznytu popularnonaukowego jest też element dyskusji dzięki przywoływaniu wypowiedzi różnych badaczek (czy badaczy) i naukowców, polemizowanie z nimi i konfrontowanie. Najbardziej mi się podobał jednak aspekt osobisty i za to dodatkowa gwiazdka - bardzo otwarcie prawie w każdym rozdziale autorka wplata coś z własnego doświadczenia bycia kobietą, czasem wręcz intymnych przeżyć, ale czasem "zwykłych" codziennych np. złośliwości między kobietami.
Mimo masy, naprawdę masy informacji na temat kobiecego ciała i kobiecości - dzięki humorowi, osobistemu naznaczeniu przez autorkę tekstu (zarówno pod kątem własnych przeżyć jak i bezpośredniego zwracania się do czytelniczki jak do przyjaciółki) oraz dystansu do "prawd oczywistych" - czyta się rewelacyjnie.

Nieczęsto sięgam po pozycje bardziej naukowo. Zazwyczaj są one dla mnie męczące, co nie pozwala mi czerpać przyjemności z czytania. "Kobietę: geografię intymną" przeczytałam jedynie dlatego, iż moja mama nieustannie mnie do tego namawiała. Początkowo sceptycznie nastawiona, szybko zrozumiałam, że będzie to jedna z przyjemniejszych, o ile nie najprzyjemniejsza pozycja naukowa po jaką przyjdzie mi sięgnąć. Książka zawiera wiele wiadomości, po części nowych, po części wcześniej mi już znanych, które przeplatają się ze sobą przez wszystkie strony. Jest to dla mnie ogromny plus, gdyż nienawidzę suchych faktów, które nijak się ze sobą nie łączą. Ponadto, książka napisana jest zrozumiałym dla czytelnika językiem, dzięki czemu nie musimy co chwilę posiłkować się internetem - kolejny plus. Poza tym, jest po prostu ciekawa. Niektóre rozdziały były lepsze, niektóre gorsze, ale podsumowując, nie nudziłam się, czytając ją.

Uczy, bawi, inspiruje i zastanawia… Książka o kobiecej biologii warta przestudiowania i przemyślenia. Książka, która daje kobietom wiele odpowiedzi i zadaje jeszcze więcej pytań. Bo dlaczego tak mało wiemy o sobie, o swoim ciele, o mechanizmach wpływających na funkcjonowanie naszego organizmu? Czy nie dlatego, że przez wiele lat podstawą badań nad anatomią i fizjologią człowieka był mężczyzna jako wzorcowy przedstawiciel gatunku Homo sapiens? Kobieta, „twór poboczny” (niepełnowartościowy?) mogła być jedynie porównywana do tego wzorca i niejednokrotnie traktowana z lekceważeniem jako niepasująca do ideału.
Zatem czytajmy i uczmy się, dowiadujmy się o sobie jak najwięcej!

Spodziewałam się czegoś bardziej intymnego. Książka pełna jest naukowych teorii i badań które czasem coś udowadniają ale przeważnie pozostawiają jeszcze więcej pytań oczekujących odpowiedzi.
Poza tym zawiera całe mnóstwo ciekawostek którymi można później sypać w każdym towarzystwie bo znajdziemy w niej m.in. odpowiedź dlaczego warto mieć wytrenowane mięśnie będąc kobietą lub dlaczego babcie prędzej zabiją jedzeniem niż uznają, że rzeczywiście nie jesteśmy już głodni.

Tak żywiołowo o kobietach nie pisał jeszcze nikt! Książka napisana plastycznie, ambitnie, zabawnie, zadziornie, a wszystko to w układnym duchu rozprawy naukowej. No, może nie aż tak układnym ;) Autorka serwuje czytelniczce i czytelnikowi pełne i wykwintne danie: na przystawkę kilka anegdot, rozgrzewająco-wzruszające pierwsze danie życiowych historii, wyczerpujące i pełne drugie danie faktów, mnogich teorii oraz sporów dotyczących ich prawidłowości, na deser pozostawiając smakowite pytania. Książka ta jest hołdem dla kobiecości, tak w swej treści jak i formie - barwnej i rezolutnej. Dzięki temu każdy rozdział: od komórki jajowej, poprzez macicę, hormony, na mięśniach skończywszy, jest swoistym arcydziełem.

Autorka w ciekawy sposób opowiada o anatomii, fizjologii i psychice kobiet, podając mnóstwo informacji, których nie dowiecie się w szkole na lekcjach biologii. Rzuca nowe światło na stare przekonania, podważa stereotypy. Bez wątpienia warto przeczytać, jedyne co mi się nie podobało to kwiecisty styl, choć pewnie wiele osób może uznać go właśnie za atut.

Książka prowadzi nas przez wszystkie etapy życia kobiety, jej rozwoju biologicznego. Wiele uczy. Można ją czytać w zależności od potrzeby, nie koniecznie od początku do końca.

Naukowo i zabawnie o kobiecej naturze

Naukowo i zabawnie o kobiecej naturze

Przezabawna, mądra i ciekawa książka o pięknie kobiecości.

Przezabawna, mądra i ciekawa książka o pięknie kobiecości.

Wspaniała , przeczytałam wiele lat temu i polecam każdemu 💗

Wspaniała , przeczytałam wiele lat temu i polecam każdemu 💗