Kobieta: Geografia intymna

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Woman: An Intimate Geography
kobieta, hormony
lajt

Ta książka to świętowanie kobiecego ciała – czytamy we wstępie do "Kobiety – geografii intymnej" – świętowanie jego anatomii, procesów chemicznych, ewolucji i śmiechu. Mówi ona o tym, co zwykle wiążemy z wizerunkiem kobiety – jak macica, komórka jajowa, piersi, krew menstruacyjna i wszechmocna łechtaczka, a także o tym, co nam się zwykle z kobietą nie kojarzy – jak ruch, siła, agresja i wściekłość.

Natalie Angier pisze o kobiecej biologii wręcz żywiołowo. Uczciwie, z wdziękiem i erudycją eksploruje kobiece ciało, pilnie dbając – jak sama to formułuje – „by nie pogrążyć się w bagnie biologicznego determinizmu”, a przy okazji nieustannie bawiąc zupełnie nieoczekiwanymi skojarzeniami.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl

Sanna | 2013-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Autorka w ciekawy sposób opowiada o anatomii, fizjologii i psychice kobiet, podając mnóstwo informacji, których nie dowiecie się w szkole na lekcjach biologii. Rzuca nowe światło na stare przekonania, podważa stereotypy. Bez wątpienia warto przeczytać, jedyne co mi się nie podobało to kwiecisty styl, choć pewnie wiele osób może uznać go właśnie za atut.

Paulina | 2014-12-28

Tak żywiołowo o kobietach nie pisał jeszcze nikt! Książka napisana plastycznie, ambitnie, zabawnie, zadziornie, a wszystko to w układnym duchu rozprawy naukowej. No, może nie aż tak układnym ;) Autorka serwuje czytelniczce i czytelnikowi pełne i wykwintne danie: na przystawkę kilka anegdot, rozgrzewająco-wzruszające pierwsze danie życiowych historii, wyczerpujące i pełne drugie danie faktów, mnogich teorii oraz sporów dotyczących ich prawidłowości, na deser pozostawiając smakowite pytania. Książka ta jest hołdem dla kobiecości, tak w swej treści jak i formie - barwnej i rezolutnej. Dzięki temu każdy rozdział: od komórki jajowej, poprzez macicę, hormony, na mięśniach skończywszy, jest swoistym arcydziełem.

lajt | 2010-07-10

Książka prowadzi nas przez wszystkie etapy życia kobiety, jej rozwoju biologicznego. Wiele uczy. Można ją czytać w zależności od potrzeby, nie koniecznie od początku do końca.

frydka | 2012-03-09

Naukowo i zabawnie o kobiecej naturze

Ewik | 2014-12-06

Przezabawna, mądra i ciekawa książka o pięknie kobiecości.

Jotkape | 2015-08-10

Spodziewałam się czegoś bardziej intymnego. Książka pełna jest naukowych teorii i badań które czasem coś udowadniają ale przeważnie pozostawiają jeszcze więcej pytań oczekujących odpowiedzi.
Poza tym zawiera całe mnóstwo ciekawostek którymi można później sypać w każdym towarzystwie bo znajdziemy w niej m.in. odpowiedź dlaczego warto mieć wytrenowane mięśnie będąc kobietą lub dlaczego babcie prędzej zabiją jedzeniem niż uznają, że rzeczywiście nie jesteśmy już głodni.

Holyrapist | 2016-09-01
Larysaboska | 2016-05-03
Przeczytana: 03 maja 2016
Meowth | 2016-02-27
catherine | 2015-11-27
Pięć książek o kobietach

Przez wiele osób święto uznawane za komunistyczne, kojarzone z nieśmiertelnym goździkiem i rajstopami. Współcześnie trochę zepchnięte na margines, bo nie wiadomo czy wypada je obchodzić czy nie w czasach, jak to niektórzy określają, „galopującego feminizmu”. My jednak, kobiety pracujące w LC, bardzo to święto lubimy i przy tej okazji prezentujemy pięć książek o kobietach, ale zdecydowanie nie tylko dla kobiet.