Lepiej. Zapiski chirurga o efektywności medycyny

Tłumaczenie: Kamila Sławińska
Wydawnictwo: Znak
Better
978-83-240-1502-3
literatura faktu
Dorota_1988

Nowa książka autora bestsellerowych „Komplikacji”! Atul Gawande – amerykański chirurg zaliczony przez „Time” do grona 100 najbardziej wpływowych ludzi świata – opowiada w Lepiej o tym, dlaczego lekarze czasem odnoszą sukces, ale często ponoszą klęskę. Podobnie jak w „Komplikacjach” Gawande zdradza najciekawsze tajniki pracy lekarza. Na kolejnych stronach przeczytamy między innymi o lekarzach,...

Nowa książka autora bestsellerowych „Komplikacji”!

Podobnie jak w „Komplikacjach” Gawande zdradza najciekawsze tajniki pracy lekarza. Na kolejnych stronach przeczytamy między innymi o lekarzach, którzy zdecydowali się asystować przy egzekucjach w amerykańskich więzieniach, zwycięskiej walce z polio, zarobkach w świecie medycyny i dziejach cesarskiego cięcia. Gawande w ekscytujący sposób opowiada również o tym, jak często nasze życie zależy od tak prozaicznej czynności jak umycie rąk.
LEPIEJ patrzeć lekarzom na ręce. Lekarze zawsze mogą leczyć LEPIEJ!

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl

Oficjalna recenzja
mantra książek: 2398

Lekarz wie lepiej

By zostać lekarzem trzeba kształcić się blisko dekadę. Samo przebrnięcie przez studia wymaga samozaparcia i zdolności do przyswojenia ogromnych ilości informacji. Po pokonaniu tej drogi zaczyna się kariera, która wcale nie jest uboższa w ilość stresu i obciążenia psychicznego. Mimo to, wiele osób decyduje się na studia medyczne i z powodzeniem (a przynajmniej na poziomie przeciętnym) prowadzi praktykę przez lata.

„Ta książka traktuje o efektywności w medycynie. Każdy lekarz myśli, że wszystko, od czego owa efektywność zależy, to jedynie kwestia trafnej diagnozy, sprawności technicznej i odrobiny współczucia dla ludzi. Łatwo i szybko można się jednak przekonać, że na tym rzecz się nie kończy. Jak w każdej innej profesji, w medycynie musimy się borykać z systemem, brakiem środków, okolicznościami, ludźmi oraz własną niedoskonałością. Trudności, które napotykamy, zdają się nie mieć końca. Musimy jednak iść do przodu, stawać się doskonalsi, lepsi. To, jak nam się to udawało do tej pory i ciągle udaje, jest tematem tej książki.”*

„Lepiej” to książka, która otwiera oczy na zagadnienia, nad którymi wielu z nas prawdopodobnie nigdy nie pochyliło głowy: Jak mycie rąk wpływa na zakażenia w szpitalu? Dlaczego stosuje się cesarskie cięcie podczas porodów, skoro bezpieczniejsze byłyby umiejętności położnicze jak np. rotacja płodu w łonie? Kara śmierci wykonywana poprzez podanie trucizny – dlaczego lekarz nigdy nie bierze w niej udziału, choć jest osobą najbardziej do jej wykonania kompetentną? Jaką osobą była Virginia Apgar i jak zmieniła oblicze położnictwa? Mukowiscydoza – co stanowi o różnicy w wynikach najlepszych ośrodków leczenia i tych zaledwie przeciętnych?
Autor pisze też o wielkim problemie medycyny – kiepskim pomiarze jej efektów, a więc – problemie nieporównywalności pracy klinicznej. Obala wiele fałszywych przekonań z różnych dziedzin. Poniżej kilka słów na temat medycyny pourazowej i jej ewolucji:

„To właśnie liczbę zabitych uważa się za wskaźnik określający rozmiar i poziom niebezpieczeństwa danej wojny, podobnie jak liczba morderstw w naszych społecznościach postrzegana jest jako indykator rozmiarów i poziomu niebezpieczeństwa związanego z występującą w nich przemocą. Obydwa te wskaźniki są jednak mało reprezentatywne. Mało kto zdaje sobie bowiem sprawę, jak wiele w kwestii tego, czy ktoś umrze, czy nie, zależy nie od siły rażenia wroga, ale od naszego systemu medycznego. (…) Kluczowym czynnikiem jest dostępność opieki pourazowej: nawet jeśli więcej jest postrzałów, lekarze są skuteczniejsi w ratowaniu ich ofiar. Śmiertelność w wyniku ran postrzałowych spadła z szesnastu procent w roku 1964 do pięciu procent dziś.

Podobną ewolucję można obserwować w warunkach wojennych. (…) Mimo że w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych żołnierze amerykańscy narażeni byli na rany tylko od bagnetów i strzelb jednostrzałowych, czterdzieści dwa procent rannych w walce umierało. W czasie II wojny światowej żołnierze amerykańscy odnosili już rany od granatów, bomb, karabinów maszynowych, a jednak umierało tylko trzydzieści procent rannych. Do czasu wojny koreańskiej (…) śmiertelność na polu walki spadła do dwudziestu procent.”**

Gawande zwraca też uwagę na wagę podejścia interpersonalnego w diagnostyce i leczeniu, podsumowując trafnym zdaniem: „W walce z chorobą naszym punktem wyjścia muszą być nie relacje międzykomórkowe, ale międzyludzkie.”***

Chociaż na wiele z poruszanych w książce tematów prawdopodobnie każdy lekarz ma swoje zdanie, nie ma na polskim rynku książki podobnej do „Lepiej”. Sam autor zachęca kolegów po fachu do publikowania, pisania o swoich odczuciach i konfrontowania wyników swojej pracy z innymi, by w medycynie działo się lepiej.
Chciałabym, żeby powstała podobna książka opisująca realia polskiej medycyny – z pewnością dowiedzielibyśmy się wielu ciekawych rzeczy mając na uwadze specyfikę opieki medycznej w naszym kraju. Kończąc te kilka słów na temat książki, przytoczę cytat, w którym autor z charakterystyczną dla siebie wyrazistością odrzuca bezsensowność niektórych statystyk:

„Wielu w taki sposób mówi o granicy między tym, co możemy, a czego nie możemy dokonać, jakby to była jaskrawa kreska, namalowana w poprzek szpitalnego łóżka. Autorzy krytycznych analiz wskazują, jak bezsensowny jest fakt, że więcej niż jedną czwartą publicznych funduszy na ochronę zdrowia pochłania pomoc udzielana w ostatnich sześciu miesiącach życia. Być może udałoby się zaoszczędzić wszystkie te bezowocnie wydawane pieniądze, gdyby wiadomo było, kiedy zaczyna się te ostatnie sześć miesięcy.”****

Anna Kaczmarczyk

* - Gawande, A. (2011). Lepiej. Wyd. Znak, s. 14.
** - Ibidem, s. 52-53.
*** - Ibidem, s. 78.
**** - Ibidem, s. 147.

Monika | 2014-10-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 16 października 2014

Świetna!!!
Autor, lekarz z zawodu, przybliża nam świat medycyny ze strony nie znanej przeciętnemu zjadaczowi chleba.
Każdy rozdział i podrozdział porusza inny temat. Wszystkie tematy są ważne, wszystkie pokazane z wielu punktów widzenia. Mnie osobiście najbardziej zaciekawił podrozdział o karze śmierci z medycznego punktu widzenia. Zresztą całą książkę dosłownie pochłonęłam.
Polecam i wierzę, że podzielicie mój zachwyt.

Weronika | 2015-07-09
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 lipca 2015

"Lepiej" czytałam bardzo długo, bo kilka miesięcy. Przez większość lektury strasznie się męczyłam i myślałam, że nie uda mi się dotrwać do końca. Podejrzewam, że przyczyną tego jest zbyt duża ilość suchych faktów, za dużo liczb, danych zawartych w książce. Nie mniej jednak kilka rozdziałów było naprawdę ciekawych i wyciągnęłam z nich sporo interesujących informacji, o których wcześniej nie miałam pojęcia.

Jula | 2014-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Ciekawa książka przybliżająca zagadnienia medyczne w sposób ciekawy i przystępny nawet dla laika. Są to zapiski znanego amerykańskiego chirurga, który przytacza wiele ciekawych przypadków z historii medycyny i własnej praktyki, z czego można wyciągnąć wniosek: LEPIEJ patrzeć lekarzom na ręce. Lekarze zawsze mogą leczyć LEPIEJ!
I jest to główne przesłanie tej książki, jakże uniwersalne.

mantra | 2011-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2011

Magdalena Ru | 2016-05-15
Przeczytana: 15 maja 2016

Co prawda w realiach Stanów Zjednoczonych, a jednak ciekawie o służbie zdrowia, o dylematach moralnych, o ograniczeniach jakie mamy my ludzie i my lekarze. Gawande pisze bardzo ciekawie, naprawdę skłania do refleksji a przy okazji porusza oczywiste tematy, jak np.zakarzenia szpitalne czy porody, o których na codzień nie myślimy, a w funkcjonowaniu których można coś zmienić na lepsze. Zawsze można lepiej. Polecam.

Kaklucha | 2013-08-12
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Dobre. Inne niż "Komplikacje", bardziej publicystyczne, wymagające chwili refleksji.

Michael211 | 2014-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Książka jest genialną kontynuacją "Komplikacji". Różni się trochę od pierwszej części mniejszą ilością opisów przygód chirurga na stole operacyjnym, lecz proszę się nie martwić książka trzyma w napięciu nie mniej jak pierwsza.

Nie dziwi mnie, że Atul Gawande został ogłoszony przez "Times" jako 1 ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Każdy temat związany ze światem medycyny jest dokładnie poruszany od góry do dołu. Ja jako przyszły lekarz staram się pochłaniać te informacje, by w przyszłości nie popełnić tych samych błędów, staram się dzięki temu zostać lepszym lekarzem. Bo jak przeczytamy: na to jakimi lekarzami jesteśmy wpływają nie tylko nasze umiejętności medyczne, wpływa na to znacznie wiele czynników.

wooojt | 2016-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2016

Jestem studentem medycyny. Przede mną jeszcze półtora roku gromadzenia podstawowej, ogólnej, medycznej wiedzy. Potem rok stażu, państwowy egzamin i przynajmniej 5 lat specjalizacji. Być może za kilka lat któremuś z Was na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu i badania zalecę hospitalizację. Będę się starał postawić diagnozę i wdrożyć leczenie. To, czy i jak szybko, wrócicie do zdrowia będzie zależało nie tylko od pochłoniętej przeze mnie wiedzy, ale przede wszystkim od tego jak dokładnie będę chciał Was wysłuchać, czy za każdym razem przed kontaktem umyję ręce, założę rękawiczki, zmęczony 15. godziną pracy zwrócę należytą uwagę na zgłaszany przez któregoś z Was objaw. Nie oszukujmy się. Pewnie nie raz machnę rękę, nie raz powiem, że Pan Nowak znowu narzeka choć nic poważnego mu się nie dzieje. Ja, mój kolega z dyżurki, pielęgniarka czy jakikolwiek inny członek medycznego zespoły zapomni przed wkłuciem zdezynfekować skórę, albo raz lub dwa nie zmierzy ciśnienia. W...

martola | 2011-11-06
Przeczytana: 2011 rok

Lubię książki o medycynie, a te pana Gawande w szczególności, bo widać, że pióro leży mu w dłoni równie dobrze jak skalpel. Lektura branżowa, ale nie na tyle, by nie mógł jej czytać ktoś niezwiązany z medycyną. Wciągająca, dobrze napisana, tylko trzeba lubić tę tematykę.

Ania Kęska | 2012-12-25
Przeczytana: 2012 rok

Ciekawe historie podane w sposób który nie jest dla mnie wystarczająco atrakcyjny. Fajnie pokazuje to, co wiadome i oczywiste - wyleczenie pacjenta nie leży w interesie lekarza.