Sto lat samotności

Muza
2017-04-19
2017-04-19
Kalina Wojciechowska, Grażyna Grudzińska
Ameryka Południowa kazirodztwo klasyka literatury literatura kolumbijska los miłość namiętność Nagroda Nobla Nobel noblista przeznaczenie realizm magiczny relacje rodzinne rodzina śmierć
Inne

Rodzina kołem się toczy

Zachęcona bardzo dobrymi komentarzami oraz faktem, że uwielbiam kulturę Ameryki Łacińskiej chwyciłam za książkę i nie wiem czy jest to kwestia okropnej czcionki czy samej historii, ale nie dałam rady przez nią przebrnąć. Ba, nawet dałam jej drugą szansę - doszłam chyba do 100 strony i poddałam się ponownie. Ilość postaci, zdarzeń - za bardzo mi się to wszystko mieszało w głowie, ciężko mi się było połapać. Męczyłam się czytając tą książkę.

Klasyka od której pokochałam literaturę piękną. Wciągająca historia o losach rodziny. Snuta opowieść o życiu, przemijaniu i o wyborach, które kształtują nasze życie. O ucieczce od samych siebie i szukaniu własnego ja. Dobrze było wrócić do tej książki po tylu latach.

Mój ulubiony realizm magiczny, ale strasznie zagmatwany i męczący. Historia rodu, plemienia, przepowiednie, odkrycia nauki, miłość, śmierć i wojna. Jest tutaj wszystko, ale podane w specyficzny przegadany sposób.

Taka historia niby wciągająca, niby cos ucząca, niby ważna ale....ten koniec. Ach chyba się zawiodłam...

Czytałam tę książkę jako lekturę w liceum. Bardzo się cieszę, że dostałam ją do przeczytania, bo nie wiem czy sama bym na nią trafiła. A ona celnie trafiła w serducho i znajduje się na liście moich ulubionych lektur.

Dobra ksiazka, ale zmeczyla mnie bardzo

Dobra ksiazka, ale zmeczyla mnie bardzo

Jedna z moich ukochanych książek! Wracam do niej co jakiś czas.

Jedna z moich ukochanych książek! Wracam do niej co jakiś czas.

Przeczytałem ponownie po 22 latach. Dalej urzeka, choć przeczytana niecały miesiąc temu po raz pierwszy "Miłość w czasach zarazy" obecnie urzekła bardziej :D

Jest to lektura KOMPLETNA, znaleźć w niej można wszystko. Przez religię, politykę, wojnę, troski codzienności, miłość, nienawiść, samotność, brak zrozumienia, zakazne związki po śmierć i cuda. Jedyne czego nie znajdziesz, to dużej ilości dialogów (lekko powiedziane, bo dialogi przypuszczam, że stanowią może 5% tekstu).

Międzypokoleniowa ciągłość rodów i społeczności; błędne koło tragedii, blasków i słabości; przemijanie - tematy, które lubię, lecz rozpisane w wyjątkowo męczący sposób.

• Klasyka
  • 100 książek BBC