Okładka książki Sto lat samotności

Porozumienie Wydawców
Macondo, Buendia, realizm magiczny
typ
papier
7.7 (7556 ocen i 445 opinii)

Opis książki

Miała to być pierwsza powieść Gabriela Garcíi Márqueza. Dzięki swym dziadkom od dziecka znał historię Macondo i dzieje rodziny Buendia, prześladowanej fatum kazirodztwa. Świat, w którym rzeczy nadzwyczajne miały wymiar szarej codzienności, zwyczajność zaś przyjmowana była jak zjawisko nadprzyrodzone, świat bez czasu, gdzie wiele rzeczy nie miało jeszcze nazw, był też jego światem. Potrzebował aż dwudziestu lat, by wreszcie spisać te rodzinne opowieści z całym dobrodziejstwem i przekleństwem odniesień biblijnych, baśniowych, literackich, politycznych; uświadomił nam, że "plemiona skazane na sto lat samotności nie mają już drugiej szansy na ziemi".

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Aria | 2010-08-14
Na półkach: Przeczytane, Moje! :)
Przeczytana: lipiec 2008

Sto lat samotności to najbardziej znana powieść pisarza kolumbijskiego Gabriela Garcii Márqueza. Myślę, że każdy słyszał o tej książce i kojarzy choćby jej nazwę.

Przeczytałam. Zachwycałam się, czułam niesmak, przewracałam oczami, zatrzymywałam oddech, szeptałam „genialne!” i zamykałam oczy by przemyśleć przeczytane. Książka pełna jest przeróżnych uczuć. Wciąga nienazwaną nigdzie tajemnicą i trzyma czytelnika aż do ostatniej strony w swoich objęciach.

Na dziesięć stron przed końcem na mojej twarzy pojawił się drwiący uśmiech, bo zdawało mi się, że odgadłam puentę zakończenia. Owszem, odgadłam i przekonałam się o tym po siedmiu stronach. Lecz nie była to główna puenta. Pozostałe trzy strony wrzuciły mnie w takie katharsis, że po zamknięciu książki pragnęłam aż do bólu zacząć czytać od nowa.

Powieść opowiada o rodzinie Buendiów. O całym rodzie, trwającym sto lat. O samotności wśród najbliższych, o zakazanej miłości, o cierpieniu, o pragnieniu wiedzy, o rozwoju, o wojnie, o człowieku....

„Sto lat samotności” to wielka proza o wielkich sprawach. Nawet w najśmielszych marzeniach nie podejrzewałam, że jest to powieść TEJ wagi, poruszająca uniwersalne prawdy w sposób magiczny, baśniowy, a jednocześnie wstrząsający i poruszający. Potężny ród Buendía, od początku skazany na zagładę, to alegoryczny portret pierwotnego człowieczeństwa obcującego z przyrodą i duchami, później skażonego cywilizacją, wojną i nieuniknionym postępem. Owszem, specyfika literatury tworzonej w kręgu iberoamerykańskim nastręcza kilku kłopotów z racji tego, że jest to zupełnie egzotyczna i odmienna forma prozy, której my, Polacy, nie jesteśmy w stanie w pełni docenić i zinterpretować. Odmienność kulturowa i literacka bynajmniej nie umniejsza jej walorów artystycznych; „Sto lat samotności” pod pięknym kostiumem realizmu magicznego ukrywa rozterki tak bardzo ludzkie i aksjomaty tak nierozerwalnie związane z naturą człowieka, że wpisany w nią homocentryzm niesamowicie rzutuje na sposoby jej odczytywania. ...

Dzieckokwiatu | 2010-12-23
Na półkach: Przeczytane, Książki 2010
Przeczytana: 23 grudnia 2010

Tytuł tej książki obijał mi się o uszy już chyba od drugiej klasy liceum. Widziałam gdzieś okładki na korytarzach w rękach przykucniętych dziewcząt. W szatniach mówiono o wyuzdaniu, które w tej książce jest prawie na każdej stronie! Co się dzieje na tych stronnicach! Pedofilstwo! Kłamstwo! Zdrada! Piękna, złowieszcza kobieta! A my, kobiety lubimy słuchać o tym, że piękniejsze od nas, przyciągające kobiety są albo złe albo głupie.
Nie wiem czemu, akurat teraz wróciłam do tego licealnego hitu. Chyba tak mam, dla mnie hity muszą ostygnąć, bo jak na gorąco je zjem, a mi nie zasmakują to jestem zła. Przejęta i wkurzona, jak mogli mi to podstawić pod nos. Nawet kawę piję na zimno.

Sprawca całego zamieszania jest Jose Arcadia Buendia, założyciel małej wioski Macondo. W tym miejscu, odciętym od całego świata dzieje się akcja. Miasteczko otoczone bagnami, górami i kij wie czym jeszcze daje nam niewątpliwie motyw izolacji. Przez całą powieść obserwujemy rozwój rodu Buendia, jak i całego miastec...

SłabyGracz | 2013-12-24

Mam wielki problem z tą książką. Jest intrygująca, dobrze napisana, ale nie zainteresowała mnie. Styl pisarski jest do bólu klasyczny, więc spodziewać się czegoś nowoczesnego nie należy. Jako fan nowoczesnych form książkowej narracji muszę uznać to za minus. Podobnie jest z opowieścią. Jest ona rozbudowana, skomplikowana(głównie przez podobieństw nazwisk) oraz przybiera formę legendy(którą zresztą po trosze jest). Właśnie z tej legendarności wynika jeden problem. Jak tu obiektywnie ocenić moralność bohaterów skoro w czasie gdy ta powieść się dzieje była ona naturalna? Wiele osób ocenia ten aspekt negatywnie(pedofilia, kazirodztwo i te sprawy), ale niesłusznie.

Podsumowanie:

Nie trafiła w moje gusta choć ją doceniam. Polecam jak ktoś lubi klasyczne opowieści i legendy. Wszyscy czytający ją powinni wyrzec się subiektywnych odczuć kulturowych na czas lektury. Długa, ale satysfakcjonująca. Warta przeczytania.

PS. Czy tylko ja myliłem się w nawale podobnych imion i nazwisk i nie kojarzył...

Kornelia | 2011-10-02
Przeczytana: 01 listopada 2011

Są takie książki, do których się wraca prędzej czy później, w różnym wieku, na zupełnie różnych etapach swojego życia. Dla mnie taką książka jest m.in. ta wielopłaszczyznowa powieść, do której po prostu musiałam wrócić po latach i odkrywam ją na nowo. Jest tak samo świeża, jak wtedy, gdy poznawała ją nieco zbuntowana nastolatka:) Wzbogaciła się o nowe przypiski na marginesach, a mnie wzbogaciła o nowe przemyślenia i refleksje. Dla mnie z książką jest jak z mężczyzną, jak się zakocham to na zawsze, a związek należy pielęgnować:)

Czas akcji powieści porusza się niezwykle szybko, obserwujemy to na przykładzie dorastających dzieci, kolejnych pokoleń. Łatwo wręcz pogubić się w postaciach, kiedy pojawia się kolejny Jose Arcadio:)Ten zabieg ma jednak swoje znaczenie, gdyż przede wszystkim czas pokazuje, że historia lubi zataczać koło, a następne pokolenia nie tylko przejmują imiona przodków, lecz również ich zachowania. Czas niestety nie zawsze idzie w parze z postępem...

Jednym z problemów...

Gapcio | 2014-04-16

Ta urzekająca opowieść o dziejach rodziny Buendiów i założonej przez nią osady Macondo, obu od zarania skazanych na upadek, choć osnuta na motywach historii rodziny samego pisarza, daje się odczytać jako metafora historii ludzkości, mieszcząc w jednym tomie imponującą mnogość spraw, obejmującą miłość, przemijanie, politykę, wojnę czy wreszcie pogoń za tym, co nieuchwytne. Wymieniać można by znacznie dłużej, mija się to jednak z celem, gdyż nie sposób dać dobrego opisu tej powieści w kilku zdaniach. Jest ona dowodem niezwykłego daru opowiadania Marqueza i winna być przedmiotem odbioru bezpośredniego.

Mnóstwo dobrych opinii na temat tej powieści, ukoronowanie jej tytułem 'klasyki'... Jedną powieść Gabriela Garcii Marqueza czytałam - mam tu na myśli 'Miłość w czasach zarazy', która nie zrobiła na mnie wrażenia jakieś wspaniałej lektury. Postanowiłam jednak zapoznać się ze 'Sto lat samotności'.
Podobno ta powieść jest metaforą sytuacji w rodzinnym kraju pisarza i mistrzostwem w łączeniu rzeczywistości z magią. Może jestem jakaś inna, może zbyt głupia, ale 'Sto lat samotności' nie podobało mi się.
Główny motyw to klątwa kazirodztwa w rodzinie Buendiów, gdzie większość członków nosiła te same imiona, oraz samotność (tytuł powieści). Jakoś nie przemówiło to do mnie, a opisane tam związki czasem mnie brzydziły (szczególnie w momencie, kiedy Aureliano zakochał się w małej dziewczynce i trzeba było czekać, aż ta zacznie miesiączkować, żeby mógł się z nią ożenić). Jedyny motyw, jaki mi się podobał, to początkowe przyjazdy Cygan%C

Mavericus | 2011-05-17
Przeczytana: 16 czerwca 2011

" Powieść była również modernistyczna w tym znaczeniu, że Garcia Marquez napisał książkę, która miała kondensację wszystkich książek, makrokosmosem zawartym w mikrokosmosie."
( str. 319, Gabriel Garcia Marquez w biografii Życie- autor Gerald Martin)

Czy, gdy męczyła was cywilizacja zastawialiście się jakby to było, gdybyście przenieśli się do miejsca, w którym jedyną znaną wam enklawą jest świat, w którym kazirodztwo nie tylko jest aprobowane, ale zalecane jako "model rodziny", która żyje zgodnie i
w poszanowaniu siebie nawzajem.
Macondo miasteczko dobrze prosperujące, w którym największą władzę ma Jose Arcardio Buendia. Jest on autorytetem, doradza i choc to Urszula, jego żona, która jest także jego kuzynką stanowi swoisty fundament ładu społecznego. Marquez na podobieństwo patriarchalnego systemu powieści Thomasa Hobbesa, w książce Lewiatan. W niej to stworzył idyllę, w której kobiety są bardzo wyrozumiałe dla mężów, choć nie buntują się otwarcie umiejętnie lawirują ich ego. Zaś...

Ksiazke po raz pierwszy przeczytalem bedac wzglednie dobrze oczytanym nastolatkiem. Juz pierwsze zdania doslownie zwalily mnie z nog. Wspomnienie pulkownika Auroliana Bueandia, gdy wpatrywal sie otworu luf stzrelb plutonu egzekucyjnego, przed ktorym stal. Przez kolejne tygodnie zmagalem sie rozbudowana fabula, dziesiatkami postaci, starajac sie odroznic od siebie cale pokolenia Arcadios I Aurelianos.
Powiesc zawierala dla mnie wszytsko, czego w tym wieku moglem oczekiwac. Jako juz wtedy ambitny czytelnik, pisarstwo najwyzszego lotu. Jako mlodzienca, fantastyczna przygode.
Powiesc ta umiescilem na drugim miejscu mej listy “Ksiazek, ktore zmienily moje zycie”. Lata gdy siagnolem byly dla mnie okresem wchodzenia w literature wysoka, I koncem mlodzienczych fascynacji Science Fiction, literatura przygodowa, fantazja. Sto lat samotnosci uswiadomilo mi, ze oba te swiaty maja wiele wspolnego; ze tak wlasciwie realizm I fantazja moze stac sie jednym I tym samym.

Tajemnica | 2010-07-09

Tej książki nie da się opisać, ona żyje swoim życiem i każdy czytelnik odbierze ją w innych kategoriach. Dla mnie pozostanie z pewnością na długo jako jedna z pierwszych na liście the best :)

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Elias Canetti
    109. rocznica
    urodzin
    Tylko że powieści nie są żadną strawą dla ducha. Przyjemność, jaką być może sprawiają, przepłaca się niezmiernie; rozkładają one najlepszy charakter. Człowiek uczy się wczuwać w rozmaite typy ludzkie, zaczyna smakować w różnorodności, wciela się w postacie, które mu się podobają. Każde stanowisko st... pokaż więcej
  • Dawid Grosman
    60. rocznica
    urodzin
    Zabiję matkę jeśli mnie jeszcze raz urodzi
  • Michael A. Cremo
    91. rocznica
  • Melissa Marr
    42. rocznica
    urodzin
    Czasami miłość oznacza, że trzeba odejść.
  • Josephine Tey
    118. rocznica
  • Adam Boniecki
    80. rocznica
    urodzin
    (...) drzemie w nas wciąż nadmiar lęku, słabości, poczucia niższości. Człowiek pewny swojej ojczyzny, nie będzie szalał na jej punkcie. Człowiek pewny swojej wiary nie będzie wszędzie węszył jej prześladowań. I odwrotnie. To niepewność własnych przekonań budzi agresję obronną u wszystkich stworzeń,... pokaż więcej
  • Witold Gombrowicz
    45. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest najgłębiej uzależniony od swojego odbicia w duszy drugiego człowieka.
  • Randy Pausch
    6. rocznica
    śmierci
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.

Znajdź nas na Facebooku