Lubimyczytać.pl to:

MUZA
Macondo, Buendia, realizm magiczny
typ
papier
7.7 (7457 ocen i 440 opinii)

Opis książki

Miała to być pierwsza powieść Gabriela Garcíi Márqueza. Dzięki swym dziadkom od dziecka znał historię Macondo i dzieje rodziny Buendia, prześladowanej fatum kazirodztwa. Świat, w którym rzeczy nadzwyczajne miały wymiar szarej codzienności, zwyczajność zaś przyjmowana była jak zjawisko nadprzyrodzone, świat bez czasu, gdzie wiele rzeczy nie miało jeszcze nazw, był też jego światem. Potrzebował aż dwudziestu lat, by wreszcie spisać te rodzinne opowieści z całym dobrodziejstwem i przekleństwem odniesień biblijnych, baśniowych, literackich, politycznych; uświadomił nam, że "plemiona skazane na sto lat samotności nie mają już drugiej szansy na ziemi".

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Aria | 2010-08-14
Na półkach: Przeczytane, Moje! :)
Przeczytana: lipiec 2008

Sto lat samotności to najbardziej znana powieść pisarza kolumbijskiego Gabriela Garcii Márqueza. Myślę, że każdy słyszał o tej książce i kojarzy choćby jej nazwę.

Przeczytałam. Zachwycałam się, czułam niesmak, przewracałam oczami, zatrzymywałam oddech, szeptałam „genialne!” i zamykałam oczy by przemyśleć przeczytane. Książka pełna jest przeróżnych uczuć. Wciąga nienazwaną nigdzie tajemnicą i trzyma czytelnika aż do ostatniej strony w swoich objęciach.

Na dziesięć stron przed końcem na mojej twarzy pojawił się drwiący uśmiech, bo zdawało mi się, że odgadłam puentę zakończenia. Owszem, odgadłam i przekonałam się o tym po siedmiu stronach. Lecz nie była to główna puenta. Pozostałe trzy strony wrzuciły mnie w takie katharsis, że po zamknięciu książki pragnęłam aż do bólu zacząć czytać od nowa.

Powieść opowiada o rodzinie Buendiów. O całym rodzie, trwającym sto lat. O samotności wśród najbliższych, o zakazanej miłości, o cierpieniu, o pragnieniu wiedzy, o rozwoju, o wojnie, o człowieku....

Dzieckokwiatu | 2010-12-23
Na półkach: Przeczytane, Książki 2010
Przeczytana: 23 grudnia 2010

Tytuł tej książki obijał mi się o uszy już chyba od drugiej klasy liceum. Widziałam gdzieś okładki na korytarzach w rękach przykucniętych dziewcząt. W szatniach mówiono o wyuzdaniu, które w tej książce jest prawie na każdej stronie! Co się dzieje na tych stronnicach! Pedofilstwo! Kłamstwo! Zdrada! Piękna, złowieszcza kobieta! A my, kobiety lubimy słuchać o tym, że piękniejsze od nas, przyciągające kobiety są albo złe albo głupie.
Nie wiem czemu, akurat teraz wróciłam do tego licealnego hitu. Chyba tak mam, dla mnie hity muszą ostygnąć, bo jak na gorąco je zjem, a mi nie zasmakują to jestem zła. Przejęta i wkurzona, jak mogli mi to podstawić pod nos. Nawet kawę piję na zimno.

Sprawca całego zamieszania jest Jose Arcadia Buendia, założyciel małej wioski Macondo. W tym miejscu, odciętym od całego świata dzieje się akcja. Miasteczko otoczone bagnami, górami i kij wie czym jeszcze daje nam niewątpliwie motyw izolacji. Przez całą powieść obserwujemy rozwój rodu Buendia, jak i całego miastec...

Kornelia | 2011-10-02
Przeczytana: 01 listopada 2011

Są takie książki, do których się wraca prędzej czy później, w różnym wieku, na zupełnie różnych etapach swojego życia. Dla mnie taką książka jest m.in. ta wielopłaszczyznowa powieść, do której po prostu musiałam wrócić po latach i odkrywam ją na nowo. Jest tak samo świeża, jak wtedy, gdy poznawała ją nieco zbuntowana nastolatka:) Wzbogaciła się o nowe przypiski na marginesach, a mnie wzbogaciła o nowe przemyślenia i refleksje. Dla mnie z książką jest jak z mężczyzną, jak się zakocham to na zawsze, a związek należy pielęgnować:)

Czas akcji powieści porusza się niezwykle szybko, obserwujemy to na przykładzie dorastających dzieci, kolejnych pokoleń. Łatwo wręcz pogubić się w postaciach, kiedy pojawia się kolejny Jose Arcadio:)Ten zabieg ma jednak swoje znaczenie, gdyż przede wszystkim czas pokazuje, że historia lubi zataczać koło, a następne pokolenia nie tylko przejmują imiona przodków, lecz również ich zachowania. Czas niestety nie zawsze idzie w parze z postępem...

Jednym z problemów...

Mavericus | 2011-05-17
Przeczytana: 16 czerwca 2011

" Powieść była również modernistyczna w tym znaczeniu, że Garcia Marquez napisał książkę, która miała kondensację wszystkich książek, makrokosmosem zawartym w mikrokosmosie."
( str. 319, Gabriel Garcia Marquez w biografii Życie- autor Gerald Martin)

Czy, gdy męczyła was cywilizacja zastawialiście się jakby to było, gdybyście przenieśli się do miejsca, w którym jedyną znaną wam enklawą jest świat, w którym kazirodztwo nie tylko jest aprobowane, ale zalecane jako "model rodziny", która żyje zgodnie i
w poszanowaniu siebie nawzajem.
Macondo miasteczko dobrze prosperujące, w którym największą władzę ma Jose Arcardio Buendia. Jest on autorytetem, doradza i choc to Urszula, jego żona, która jest także jego kuzynką stanowi swoisty fundament ładu społecznego. Marquez na podobieństwo patriarchalnego systemu powieści Thomasa Hobbesa, w książce Lewiatan. W niej to stworzył idyllę, w której kobiety są bardzo wyrozumiałe dla mężów, choć nie buntują się otwarcie umiejętnie lawirują ich ego. Zaś...

SłabyGracz | 2013-12-24

Mam wielki problem z tą książką. Jest intrygująca, dobrze napisana, ale nie zainteresowała mnie. Styl pisarski jest do bólu klasyczny, więc spodziewać się czegoś nowoczesnego nie należy. Jako fan nowoczesnych form książkowej narracji muszę uznać to za minus. Podobnie jest z opowieścią. Jest ona rozbudowana, skomplikowana(głównie przez podobieństw nazwisk) oraz przybiera formę legendy(którą zresztą po trosze jest). Właśnie z tej legendarności wynika jeden problem. Jak tu obiektywnie ocenić moralność bohaterów skoro w czasie gdy ta powieść się dzieje była ona naturalna? Wiele osób ocenia ten aspekt negatywnie(pedofilia, kazirodztwo i te sprawy), ale niesłusznie.

Podsumowanie:

Nie trafiła w moje gusta choć ją doceniam. Polecam jak ktoś lubi klasyczne opowieści i legendy. Wszyscy czytający ją powinni wyrzec się subiektywnych odczuć kulturowych na czas lektury. Długa, ale satysfakcjonująca. Warta przeczytania.

PS. Czy tylko ja myliłem się w nawale podobnych imion i nazwisk i nie kojarzył...

kryptonite | 2012-08-03

Mnóstwo dobrych opinii na temat tej powieści, ukoronowanie jej tytułem 'klasyki'... Jedną powieść Gabriela Garcii Marqueza czytałam - mam tu na myśli 'Miłość w czasach zarazy', która nie zrobiła na mnie wrażenia jakieś wspaniałej lektury. Postanowiłam jednak zapoznać się ze 'Sto lat samotności'.
Podobno ta powieść jest metaforą sytuacji w rodzinnym kraju pisarza i mistrzostwem w łączeniu rzeczywistości z magią. Może jestem jakaś inna, może zbyt głupia, ale 'Sto lat samotności' nie podobało mi się.
Główny motyw to klątwa kazirodztwa w rodzinie Buendiów, gdzie większość członków nosiła te same imiona, oraz samotność (tytuł powieści). Jakoś nie przemówiło to do mnie, a opisane tam związki czasem mnie brzydziły (szczególnie w momencie, kiedy Aureliano zakochał się w małej dziewczynce i trzeba było czekać, aż ta zacznie miesiączkować, żeby mógł się z nią ożenić). Jedyny motyw, jaki mi się podobał, to początkowe przyjazdy Cygan%C

Tajemnica | 2010-07-09

Tej książki nie da się opisać, ona żyje swoim życiem i każdy czytelnik odbierze ją w innych kategoriach. Dla mnie pozostanie z pewnością na długo jako jedna z pierwszych na liście the best :)

magda | 2010-05-25
Na półkach: Lista życzeń, Przeczytane
Przeczytana: 2000 rok

Czytałam tę powieść kilka razy. Marquez jest jednym z nielicznych, którzy pisząc o "niczym" robią to w sposób zapierający dech w piersiach.

Ksiazke po raz pierwszy przeczytalem bedac wzglednie dobrze oczytanym nastolatkiem. Juz pierwsze zdania doslownie zwalily mnie z nog. Wspomnienie pulkownika Auroliana Bueandia, gdy wpatrywal sie otworu luf stzrelb plutonu egzekucyjnego, przed ktorym stal. Przez kolejne tygodnie zmagalem sie rozbudowana fabula, dziesiatkami postaci, starajac sie odroznic od siebie cale pokolenia Arcadios I Aurelianos.
Powiesc zawierala dla mnie wszytsko, czego w tym wieku moglem oczekiwac. Jako juz wtedy ambitny czytelnik, pisarstwo najwyzszego lotu. Jako mlodzienca, fantastyczna przygode.
Powiesc ta umiescilem na drugim miejscu mej listy “Ksiazek, ktore zmienily moje zycie”. Lata gdy siagnolem byly dla mnie okresem wchodzenia w literature wysoka, I koncem mlodzienczych fascynacji Science Fiction, literatura przygodowa, fantazja. Sto lat samotnosci uswiadomilo mi, ze oba te swiaty maja wiele wspolnego; ze tak wlasciwie realizm I fantazja moze stac sie jednym I tym samym.

keys | 2011-12-12

Przeczytałam dwa razy w odstępie kilku lat i byłam zachwycona...wspaniała, dająca do myślenia, refleksyjna książka, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Załóż konto za darmo!

71. rocznica
  • Wiktor Suworow
    67. rocznica
    urodzin
    Dobry, to człowiek, który nie ukrywa siedzącego w nim zwierzęcia. a taki co usiłuje udawać dobrego, jest wręcz niebezpieczny. Najgroźniejsi są ci, którzy sami głęboko wierzą, że są dobrzy. Odrażający, ohydny przestępca może zamordować jednego człowieka, dziesięciu, stu, ale nigdy nie zabija milionów. Miliony mordują ci, którzy mają się za samą dobroć.
  • Mary Hoffman
    69. rocznica
  • Arto Paasilinna
    72. rocznica
    Umrzeć zawsze się zdąży.
  • Simon Beckett
    46. rocznica
    urodzin
    Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
  • Elina Hirvonen
    39. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
  • Hanna Januszewska
    109. rocznica
  • Merete Lien
    62. rocznica
  • Peter S. Beagle
    75. rocznica
    urodzin
    Ten wybierać drogę musi, komu wszelki szlak odcięło. Utracone wiecznie kusi, co minęło to minęło.
  • Julie Powell
    41. rocznica
    urodzin
    Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy. To radość.
  • Adolf Hitler
    125. rocznica
    urodzin
    Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
  • Jan Dobraczyński
    104. rocznica
  • Bram Stoker
    102. rocznica
    śmierci
    Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.

Znajdź nas na Facebooku