Sto lat samotności

1975-01-01
Data 1. wydania:
1971-01-01
Kalina Wojciechowska, Grażyna Grudzińska
Ameryka Południowa kazirodztwo klasyka literatury literatura kolumbijska los miłość namiętność Nagroda Nobla Nobel noblista przeznaczenie realizm magiczny relacje rodzinne rodzina śmierć
Inne

Oficjalne recenzje i

Rodzina kołem się toczy

Link do recenzji

719 1 155

“Sto lat samotności” jest jak dobry nauczyciel - dużo daje i dużo wymaga. Łatwo pogubić się w kolejnych pokoleniach Jose Arcadiów i Aurelianów i trzeba pewnego wysiłku, aby pamiętać historię każdego z nich. Wysiłek jest tego warty, ponadto autor ułatwia nam jak może i każdy bohater ma coś charakterystycznego po czym można go odróżnić od jego rodziców, rodzeństwa, wujostwa. Poleciłabym wersję z drzewem genealogicznym gdyby nie to, że korzystając z niego narażacie się na spoilery - najlepiej zachować ostrożność. Jeśli macie ochotę na okraszony fantastyką realizm wśród kwitnących bananowców, lubicie determinizm i jesteście gotowi na nieco gorzkie przemyślenia na temat nieuchronności losu, jest to książka w sam raz dla Was.
całość recenzji na: https://niemampojeciacopisze.wordpress.com/2022/05/19/sto-lat-samotnosci-gabriel-garcia-marquez/

Raczej Sto lat nudy. Ja przepraszam wszystkich fanów tej niewątpliwie kultowej już książki, ale nie jestem w stanie jej skończyć. Kilka lat temu pierwszy raz sięgnąłem po nią, lecz odpadłem po zaledwie kilku stronach. Dziś postanowiłem spróbować w wersji czytanej przez lektora. Wytrzymałem całe dwie i pół godziny. Jest to opowieść chaotyczna, z masą bohaterów, po których skacze się chwilę, aż trudno nadążyć. Nie czuję tu żadnej głębi, nie ma intrygi, losy postaci do bólu typowe, może poza "magicznymi" momentami. Być może właśnie omija mnie wspaniała powieść, ale nie dam rady jej kontynuować. I nie sądzę, abym kiedyś podjął się trzeciej próby.

Klasyka.

Klasyka.

Jedyne, co mi przeszkadzało, to ilość i podobieństwo imion. Naprawdę można się w tym pogubić.

Miała to być pierwsza powieść Gabriela Garcíi Márqueza. Dzięki swym dziadkom znał od dziecka historię Macondo i dzieje rodziny Buendía, prześladowanej fatum kazirodztwa. Świat, w którym rzeczy nadzwyczajne miały wymiar szarej codzienności, zwyczajność zaś przyjmowana była jak zjawisko nadprzyrodzone; świat bez czasu, gdzie wiele rzeczy nie miało jeszcze nazw, był też jego światem. Potrzebował aż dwudziestu lat, by spisać te rodzinne opowieści z całym dobrodziejstwem i przekleństwem odniesień biblijnych, baśniowych, literackich, politycznych; uświadomił nam, że „plemiona skazane na sto lat samotności nie mają już drugiej szansy na ziemi”.

Początek obiecujący i zachęcający ale dla mnie im dalej tym gorzej. Do mniej więcej połowy czytało się dobrze ale potem już się męczyłem. Gubiłem w w tych samych imionach kolejnych bohaterów. Nie rozumiem zachwytów ale to rzecz gustu

No i takiego Marqueza uwielbiam. Czytać, czytać, czytać. Nie przejmujcie się niektórymi niepochlebnymi opiniami, to książka którą trzeba znać. W końcu to szeroko znany klasyk.

Obowiązkowa lektura dla miłośników realizmu magicznego i literatury iberoamerykańskiej.

O tej powieści napisano już od czasu jej ukazania się w 1967 roku tyle uczonych rozpraw, poddano tylu analizom interpretacyjnym, wydobyto motywy i symbole. Byłoby zatem niepoważne, gdybym próbowała się tu wymądrzać na jej temat. Pozwolę sobie więc po prostu na kilka rozważań i refleksji po jej przeczytaniu.

Wróciłam do tej powieści po latach. Czytałam ją teraz może mniej zachłannie niż poprzednio, za to bardzo uważnie. By nie pogubić się wśród wielu Buendiów noszących te same imiona Jose Arcadiów i Aurelianów, czy kolejnych Remedios i Amarant, patrzyłam na drzewo genealogiczne. Świat Macondo jest niesamowity, niezwykły i magiczny; ten rzeczywisty splata się z nim tak mocno, że zacierała mi się granica między nimi. Zaczynałam, tak jak Urszula, Jose Arcadio, ich dzieci, wnuki i kolejne pokolenia rodu, przyjmować to, co się dzieje za rzecz oczywistą dziejącą się realnie, chociaż przeczyły one rozumowemu ich postrzeganiu.

W mojej pamięci po lekturze tej powieści pozostaną obrazy. Widzę Jose Arcadia przywiązanego do drzewa, Aureliana wytwarzającego złote rybki, Piękną Remedios unoszącą się w niebo na koronkowych prześcieradłach Fernandy. Zapamiętam deszcz padający nieprzerwanie przez ponad cztery lata i mędrca katalońskiego, który uważa, że to byłby koniec świata, "gdyby ludzie podróżowali pierwszą klasą, a literatura wagonem bagażowym". Swoje książki chce mieć przy sobie. Odbieram to jako pochwałę literatury i czytania. W księgach, dokładnie na pergaminach, jest spisana historia rodu Buendiów. Ostatni z rodu, Aureliano Babilonia, spędzi w zamknięciu bardzo długi czas, zanim zdoła je odczytać i pojąć w pełni.

Jako czytelniczka mam tę wiedzę od początku, a jednak odnoszę wrażenie, że może nie wszystko jest dla mnie do końca jasne. Czy powinnam zatem koniecznie szukać wyjaśnienia, czy może raczej po prostu sobie postawić pytania i próbować poszukać na nie odpowiedzi, nie odwołując się do tego, co inni przede mną odkryli? Tak będzie ciekawiej i bardziej tajemniczo, lepiej zostawić sobie tę magię i bogactwo Macondo, i jej mieszkańców, zostać z obrazami tak wspaniale "namalowanymi" przez Marqueza. Zawsze też mogę znów zacząć czytanie, bo "Sto lat samotności" to powieść, do której warto, a nawet trzeba, wracać.

Wróciłam do tej powieści po latach. Czytałam ją teraz może mniej...

Napisany niezwykle pięknym językiem kalejdoskop popędów, zmysłowości, namiętności, pierwotności , rewolucji i tradycji , nieustraszoności w realizowaniu swoich potrzeb i bezmyślności w uleganiu pożądliwościom. Niezwykła mozaika typów i odcieni przeżywania. A wszystko podane w niezwykłej koegzystencji naturalizmu i codzienności z niezwykłością i magicznością , która w niczym nie narusza prawdziwości życia.