Sto lat samotności

Gabriel García Márquez klasyka 456 str.
Cien años de soledad
Kalina Wojciechowska, Grażyna Grudzińska
Márquez
Muza
klasyka
Ameryka Południowa kazirodztwo klasyka literatury literatura kolumbijska los miłość namiętność przeznaczenie realizm magiczny relacje rodzinne rodzina śmierć

Cien años de soledad

Kup książkę

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Rodzina kołem się toczy

14 Link do recenzji

Książek, takich już nikt nie pisze. Wrócę do niej jeszcze kiedyś urzeczony językiem i opisem rzeczywistości tak dobranymi słowami, że zawsze jest piękna. Tamten świat, z tej powieści już nigdy nie wróci. Nostalgia pozostanie.

Książka niezwykła, która zaskoczyła mnie całkowicie. Poznajemy losy pewnej rodziny, która doświadcza wielu dziwnych, magicznych rzeczy. Fabuła jest bardzo płynna, przepełniona fantastyka, magią i irracjonalizmem. Książka porusza wiele wątków, miłość, małżeństwo, marzenia, samotność, dlatego każdy znajdzie coś co go poruszy najbardziej. Mnogość bohaterów i ich powinowactwo...

"Meme nie wiedziała i nie dowiedziała się nigdy, że ta stuletnia pytia jest jej prababką. I nie uwierzyłaby w to, sądząc po brutalnym realizmie, z jakim starucha oznajmiła jej, że taka udręka miłości znajduje ulgę i spokój tylko w łóżku."

Egzotyczny świat, który porywa i wstrząsa. Długo zostaje w głowie i w sercu. Świat tak bardzo magiczny a jednocześnie zwyczajny.

To jedna z tych opowieści, które zmieniają wewnętrzny świat, delikatnie wyostrzają postrzeganie cudowności i prowokują do głębokiej refleksji nad istotą człowieczeństwa.

Jak można nazywać ją "powieścią totalną" skoro nie ma w niej nic choćby o wielkim wybuchu.
Za to przedstawienie kilku pokoleń jednej rodziny jest bardzo interesujące. Ukazuje powtarzalności, których rzeczywiście można się doszukać w prawdziwych rodzinach.
Krytycy wychwalają ją za nowatorstwo stylu, sposobu narracji itp. Być może, ale
mnie warsztat literacki nie interesuje,...

Kolejne dobre dzielo tego autora! i poraz kolejny jestem zadowoony z efektu

Wyobrażam sobie sytuację: murarz rozpoczyna układanie cegieł słysząc wskazówki architekta. Mozolnie układa cegłę po cegle. Sam nie wie co buduje - widzi tylko to, co blisko niego. Nie może się doczekać efektu, który zobaczy oddalając się: "Czy będzie to klasyczne piękno? Czy może prosty ale monumentalny budynek?". Układa długo i cierpliwie, ale gdy oddala się widzi, że...

niby nudne i ciągnie się niesamowicie, ale nie wiem czemu, docenia się dopiero po zakończeniu. Pozostawia ślad. Naprawdę dobra lektura, mocno obyczajowa

Niestety dobrnęłam ledwie do połowy i porzuciłam. Na pewno do niej wrócę, mimo że ciężko mi się ją czytało. Jest intrygująca i ma niepowtarzalny klimat, ale nie 'wciąga'.

Dyskusje

19 853