Sto lat samotności

Kalina Wojciechowska, Grażyna Grudzińska
Márquez
Muza
klasyka
Ameryka Południowa kazirodztwo klasyka literatury literatura kolumbijska los miłość namiętność przeznaczenie realizm magiczny relacje rodzinne rodzina śmierć

Cien años de soledad

Kup książkę

Oficjalna recenzja

Rodzina kołem się toczy

13 Link do recenzji

Książkę czytałam kilka lat temu. Pamiętam, że mnie nie urzekła. Dość przytłaczająca i smutna.

Sto lat samotności czytane sto lat temu....uwielbiam każdemu polecam!

Najlepsza książka jaką kiedykolwiek czytałam.

Na półkach: , , , ,

To jedna z tych książek, które są trudne do podsumowania, czy opisania. Magiczna, a tak bardzo realna jednocześnie. Samotność bohaterów jest niemal namacalna, przytłaczająca. Tak, można być samotnym będąc otoczonym mnóstwem osób, jeśli ktoś wątpi, niech przeczyta. Niezwykła, pokazująca życie jako powtarzający się cykl wydarzeń, jako węża pożerającego własny ogon, jako wynik ży...

Książka jedyna w swoim rodzaju. Przyznam, że chwilami miałam trudności z połapaniem się kto jest kim przez powtarzające się imiona postaci (Arcadio, Jose Arcadio, Aureliano itd.). Czasem musiałam przewrócić trochę stron wstecz i od nowa się wczytać ;)
Koniec całkiem dynamiczny i miałam poczucie "to już, tyle?"
Jednak polecam, fabuła całkiem wciągająca.

Pozycja już dawno dodana na półkę "Chcę przeczytać" przy okazji Wyzwania Czytelniczego był to dobry pretekst w końcu ją przeczytać.
Nie potrafię jednak jej docenić.
Książka napisana jak monolog. Tekst przypominał mi lekcję historii. Powtórzenia imion w niej spowodowały zamieszanie i trudno mi było śledzić historię poszczególnych postaci (wydrukowałam w końcu d...

Książka, którą trzeba przeczytać kilka razy, najlepiej w wieloletnich odstępach. Dopiero wtedy docenia się geniusz Autora. Za każdym razem książka budzi inne emocje i odwołuje się do innych doświadczeń. Gdy dostosujemy nasze myślenie do realiów, logiki zdarzeń i ich tempa, prawdziwie odczujemy (nie)realizm magiczny powieści.

Wspaniała, piękna literatura. Jedna z najważniejszych w moim życiu, która po prostu mnie wytargała za łeb. Mój top obok "1984" Orwella i "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha" Dicka. Coś przepięknego, wstrząsającego i tak smutnego że aż bolą mnie wszystkie, nawet te najmniejsze kości w moim ciele.

W końcu przeczytałam najbardziej znaną książkę Marqueza. Powiem tyle, świat dzieli się na dwie części: ludzie, którym walorów tej powieści tłumaczyć nie trzeba i ludzie, którym tego wytłumaczyć się nie da.

Książka nie dla mnie. Nie mogłam się na niej skupić, gubiłam się w historii, postaciach (powtarzanie imion).

Dyskusje