Orły imperium: Brytania

Okładka książki Orły imperium: Brytania Simon Scarrow
Okładka książki Orły imperium: Brytania
Simon Scarrow Wydawnictwo: Książnica Cykl: Orły Imperium (tom 14) powieść historyczna
powieść historyczna
Orły Imperium (tom 14)
Britannia
Książnica
2017-05-17
2017-05-17
Scarrow Orły imperium Macro i Katon Rzym

To już czternasty tom, kolejny rozgrywający się w Brytanii. W Rzymie trwają spiski i knowania, kto zostanie cesarzem po starzejącym się Klaudiuszu, a legiony Rzymian wykrwawiają się by pobić plemiona Brytów, które nie chcą się poddać. Mamy tu pokazane do czego doprowadza ambicja legata Kwintatusa, który przed powrotem do Rzymu chce za wszelką cenę zwyciężyć, choć zbliża się zima wysyła żołnierzy do walki w których giną tysiące. Bardzo brutalny tom, pełen krwi, legioniści nie giną tylko w walce ale zabija ich także zimno, a tubylcy nie chcą łatwo podporządkować się najeżcy.

„Brytania” kontynuuje przygody wojenne Macro i Katona na tytułowej wyspie.

Czternasty tom cyklu niewiele różni się od wielu poprzednich. Mogę powtórzyć to, co pisałem we wcześniejszych recenzjach.
Jest to wiarygodna, wciągająca, pełna szczegółów i drobiazgów powieść historyczna. Jednocześnie „Orły Imperium” stały się w dużym stopniu wtórne.
Zdaję sobie sprawę, że chcąc zachować realizm, autor nie jest w stanie wprowadzić szokujących zwrotów akcji. Jednocześnie nie mogę zignorować rutyny, czytając któryś tom z kolei. Ci sami bohaterowie walczący w tym samym miejscu i w tych samych czasach. Znacznie chętniej oddałbym się lekturze o innych okresach panowania Rzymu czy nawet skupiającej się na innych państwach starożytności. Z wybitnym talentem Simona Scarrowa, stałoby się to prawdopodobniej jedną z najbardziej rozpoznawalnych serii powieści historycznych.
Na razie jednak pozostaje mi liczyć na drobniejsze zmiany. Chciałbym, aby obok Macro i Katona na pierwszym planie znalazły się nowe, ciekawe postacie. Ucieszyłoby mnie również obserwowanie zmian po śmierci Klaudiusza i chaos związany z wyborem nowego cesarza. Jednak nade wszystko pragnę, żeby to była ostatnia książka, mająca miejsce w Brytanii.
SPOILERY:

Na pewno mocnym punktem „Brytanii” jest klęska kampanii prowadzonej przeciwko druidom przez legata Kwintatusa. Autor wybitnie ukazał, że nawet najwspanialsze wojsko świata może spektakularnie przegrać z barbarzyńcami. Wystarczy, że było prowadzone przez polityka, który toczy wojnę wyłącznie dla zwiększenia władzy i wpływów.
W czternastym tomie cyklu na czele plemion brytyjskich nie stoi już Karatakus. W „Braciach krwi” stał się jeńcem Rzymian. Scarrow jest dokładny, nie omieszkał więc ukazać wpływu, jaki jego brak wywiera na wojnę w Brytanii. Kiedy rzymskie legiony poniosły klęskę, rozsądniejsze postacie zdawały sobie sprawę z jednego faktu. Karatakus wykorzystałby ją i zadał druzgocący cios okupantowi. Miast tego obie strony wróciły do impasu. Celtowie nie byli w stanie przegonić najeźdźców z wyspy. Rzymianie położyć kresu oporowi plemion zagrzewanych przez druidzkich kapłanów.
Stosunki Marco i Katona, najciekawsza relacja cyklu, popadły w rutynę. Na początku „Orłów Imperium” obserwowaliśmy, jak stanowczy Macro próbuje zrobić z żałosnego Katona legionistę. Później, kiedy Katon zaczął czynić drobne postępy, Macro uczył się go szanować i dostrzegać w nim potencjał. Z czasem, wraz z nabytym doświadczeniem, Katon dorównał Macro rangą. Niedługo później nawet go przerósł, stając się prefektem. Było to z początku bardzo niezręczne dla nich obydwóch, jednak szybko przywykli. Macro, będący mentorem Katona, musiał nauczyć się odnosić do niego jak do kogoś wyższego stopniem. Będąc jednak żołnierzem z krwi i kości, szybko przywykł do nowego stanu rzeczy. Obecnie poza drobnymi, niekomfortowymi chwilami, wszystko się między nimi układa. Nie jest to niczym dobrym dla cyklu.

KONIEC SPOILERÓW:
„Brytania” nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle innych tomów „Orłów Imperium”. Do samego cyklu zachęcam wszystkich fanów powieści historycznych.

„Brytania” kontynuuje przygody wojenne Macro i Katona na tytułowej wyspie.

Zdaję sobie sprawę, że chcąc...

14 tom przygód prefekta Katona i centuriona Macro i ciągle Brytania. Tym razem mamy tutaj próbę zmuszenia do podbicia całej Brytanii z rąk plemion celtyckich. Niestety kampania przypomina jak żywo kampanię Napoleona na Moskwę. Mamy w tej książce chyba największą ilość walk odkąd nasi bohaterowie wrócili do Brytanii. Czyta się jak zwykle bardzo szybko i strasznie wciąga. Mimo, iż to już tak dużo było części wciąż interesuje i zupełnie nie nudzi. Jak zwykle polecam cały cykl.

Dla mnie "Orły imperium " to miód na serce . Świetnie zbudowana i napisana seria , a każda kolejna część wydaje się ciut lepsza od poprzedniej . Trwa wojna w Brytanii i końca nie widać . Świetna fabuła , rewelacyjne sceny batalistyczne . Muszę przyznać , że zafascynowały mnie czasy starożytnego Rzymu . A jutro polska premiera kolejnej części :)

"Brytania" kończy przygody dzielnych legionistów, Katona i Macro na tej przeklętej przez nich wyspie. Ale czy dane im będzie opuścić ją bez żalu w jednym kawałku?
Znów autor uwikłał ich w niezwykle niebezpieczną intrygę, znów musieli znosić nieudolność i przerost ambicji nad rozumem zarządzającego z ramienia Rzymu dowódcy wojsk, legata Kwintatusa, który ubzdurał sobie ostateczne zdławienie buntu Druidów w czasie nadciągającej zimy.
Ciągle się zastanawiam, co jeszcze za katusze autor może wymyślić swym bohaterom. Wydawało mi się, że najgorsze już przeszli. Jednak to, co zaserwował im w "Brytanii", nie miało sobie równych. Szaleńcze walki na zatracenie. Zima, mróz i nieprawdopodobny głód. Szli do boju żegnając się z życiem, do bitew, których nie mieli prawa wygrać. Ale przetrwali, choć cena za ich heroizm i poświęcenie jest bardzo wysoka...
"Brytania" trzyma poziom poprzednich tomów, nie brakuje spektakularnych opisów niezwykle krwawych i brutalnych walk, jednak dramaturgia wydarzeń tym razem jest zdecydowanie wyższa...
Polecam gorąco!

"- Nie żyje.
- Jak to, panie? Tylko potknął się i upadł. To niemożliwe, że nie żyje.
- Raczej nie symuluje, żeby wykręcić się od służby."

Niektórych może zastanawiać jak to możliwe, że książki z cyklu "Orły Imperium" nadal dostają ode mnie tak wysokie oceny. Cóż dużo mówić, cykl jest fantastyczny, wciągnął mnie od samego początku i nic się w tym względzie nie zmieniło.

Zmienił się natomiast ton, w jakim opowiedziane są losy Katona i Macro. Z początkowego "jesteśmy legionistami, nie ma wroga, którego nie dalibyśmy rady pokonać" na "cholernie tu zimno, może zacznijmy pakować manatki". W dodatku legiony dostały się pod komendę człowieka, który kieruje się niewłaściwymi pobudkami, więc nie mogło to mieć szczęśliwego zakończenia. Atmosferę przygnębienia i rezygnacji potęguje też niespodziewana wiadomość, jaką otrzymał Katon.

Pomimo dość ponurego ogólnego klimatu, w książce nie brak też fragmentów przy których można się pośmiać. Prym wiodą tu opisy Ilirów oraz prób uczynienia z nich przyzwoitej jednostki wojskowej.

Po przeczytaniu "Brytanii" muszę zrobić sobie krótką przerwę od książek na odreagowanie.

Cykl zdecydowanie polecam :)

"- Nie żyje.
- Jak to, panie? Tylko potknął się i upadł. To niemożliwe, że nie żyje.
- Raczej nie symuluje, żeby wykręcić się od służby."

okładka
takie lubię

skąd
biblioteka

fabuła
Rzym i Brytowie

Moja opinia

Jak chcą podbić Brytów,niech się starają.
Tu widać,że radzą sobie z tym bardzo dobrze.
Akcja,trwa przez cały czas.Autor nie traci czasu,na pisanie o romansach.
Tylko,jest walka.I tak ma być.
Ave Roma.

okładka
takie lubię

skąd
biblioteka

fabuła
Rzym i Brytowie

Moja opinia

Jak chcą podbić Brytów,niech się starają.
Tu widać,że radzą sobie z tym bardzo dobrze.
Akcja,trwa przez cały czas.Autor nie traci czasu,na pisanie o romansach.
Tylko,jest walka.I tak ma być.
Ave Roma.

Zawsze doję 10 temu pisarzowi za ogrom dobrej pracy. Opisami działając na wyobraźnię ukazuje nam czasy Imperium Rzymskiego - nie było łatwo.

Jako miłośnik Rzymu czasem lubię odpocząć od opasłych monografi pełnych faktów i domysłów autorów lepiej bądź gorzej udokumentowanych. Seria tego autora daje mi takie możliwości, zatapiam się w świat wykreowany dość wiarygodnie i w miarę możliwości powieści historycznej, wiernie. Czternaście tomów a ja nadal chcę wiecej. Czekam na kolejną prawdopodobnie do czerwca, a w międzyczasie może uda mi się dodatkowo przeczytać coś bardziej naukowego o Rzymie.

Jedna z bardzo dobrych czesci calej sagi. Calosc czytalo mi sie jak pierwsze czesci cyklu. Lekka i przyjemna książka ktora wciaga bardzo na prawde bardzo dobra część. :)

• Biblioteka
  • Simon Scarrow