Orły imperium: Zdrajcy Rzymu

Okładka książki Orły imperium: Zdrajcy Rzymu Simon Scarrow
Okładka książki Orły imperium: Zdrajcy Rzymu
Simon Scarrow Wydawnictwo: Książnica Cykl: Orły Imperium (tom 18) powieść historyczna
powieść historyczna
Orły Imperium (tom 18)
Traitors of Rome
Książnica
2023-06-28
2023-06-28
Tomasz Szlagor
Rzym Cesarstwo rzymskie Legiony Starożytność

Standardowo.To mój "Harlekin" o Imperium Rzymskim. Niczego nowego p kolejnym tomie się nie spodziewałem. Dostałem więcej niż w kilku ostatnich tomach, bardzo miłe zaskoczenie. Liczę, że wydawnictwo dociągnie tłumaczenia do końca cyklu. Polecam.

Trzyma poziom poprzednich części. Szkoda, że trzeba czekać na kolejną książkę o przygodach dzielnego trybuna i centuriona :(

„Zdrajcy Rzymu” kontynuują bliskowschodni wątek z poprzedniego tomu. Tym razem narzędziem zmagań z Partią będzie nie tylko wojna, ale również dyplomacja. Czy filozoficzny, lecz kształtowany przez wojenne doświadczenia umysł Katona podoła temu wyzwaniu?

W osiemnastym tomie nasi towarzysze, centurion Macro i prefekt Katon, zostają rozdzieleni. Pierwszy wraz z generałem Korbulonem wyrusza z ekspedycją karną na zbuntowane miasto Thapsis. Drugi musi udać się do serca partyjskiego imperium, Ktezyfonu. Jego misją jest wynegocjowanie warunków pokoju z królem Partów, Wologazesem. Towarzyszy mu zaufany agent Korbulona, tajemniczy Grek, Apoloniusz. Centurion pozostawia świeżo upieczoną żonę, prefekt kilkuletniego syna.
Podzielenie wątków dwóch towarzyszy wypada korzystnie. Pierwszy raz od dawna Marco wykonuje rozkazy kogoś innego niż przyjaciela. Ciekawie również obserwuje się Katona w roli dyplomaty. Jest bystry, a jednocześnie posiada żelazne zasady moralne.
Apoloniusz jest rzadkim przypadkiem udanego bohatera drugoplanowego w „Orłach Imperium”. Dowiadujemy się mniej lub bardziej wiarygodnych informacji o jego przeszłości. Obserwujemy jego zachowania w interakcji z Katonem. Poznajemy jego kompetencje językowe, dyplomatyczne, bojowe i wywiadowcze. Autor prawdopodobnie wyciągnął wnioski po wykreowaniu tak wielu bezpłciowych bohaterów.
Znużenie cyklem, które towarzyszy mi od dłuższego czasu, utrzymuje się nadal. W tym tomie jednak było mniej odczuwalne.
SPOILERY:

Korbulon podejmował w „Zdrajcach Rzymu” pochopne i niewykalkulowane decyzje. Z tego powodu przypominał chciwych i niekompetentnych dowódców, pod którymi służyli Macro i Katon. Nie było to konsekwentne z tym, jak przedstawił go nam Simon Scarrow. Jako jednego z najbardziej doświadczonych i utalentowanych rzymskich dowódców epoki.
Tak samo Apoloniusz, który przez całą drogę jest przedstawiany niemal jako szpieg doskonały. Na dworze króla Partów od razu zostaje zdemaskowany. Zabiera mu się flet, w którym miał ukryte dane wywiadowcze.
Podobnie jest z przeciwnikami Rzymian. Bez względu na to, czy bohaterowie walczą z barbarzyńcami, czy z Partami, przeciwnik jest bezbłędnie przygotowany.
To wszystko oczywiście ma na celu wrzucenie nas w wir ciekawej akcji. Gdyby sojusznicy naszych bohaterów wykazywali się kompetencją, a wrogom zdarzałoby się popełniać pomyłki, nie byłoby tak ciekawie. Niemniej jednak zaburza to wiarygodność wykreowanej historii.

KONIEC SPOILERÓW:
Nie zamierzam przerywać „Orłów Imperium” pomimo odczuwanej monotonii. Każdy tom jest realistyczną, szczegółową i utrzymującą czytelnika w klimacie epoki pozycją. „Zdrajcy Imperium” klasyfikują się dodatkowo w lepszej części cyklu.

Kolejny tom przygód rzymskich oficerów, prefekta Katona i centuriona Macro, okazał się równie ciekawy i pasjonujący, jak większość poprzednich. Podziwiam autora, że w każdym tomie stara się przedstawić różne aspekty czy problemy rzymskiej armii. Tym razem poruszył problem buntu i zdrady i jakie przyczyny mogą do tego doprowadzić.
Katon i Macro po raz kolejny zostają uwikłani w awanturnicze przygody i zadania, które wydają się być szaleństwem. Po raz pierwszy też zostają w swych misjach rozdzieleni i muszą działać bez wzajemnego wsparcia.
Uwielbiam ten cykl, jestem ciekaw jaki aspekt rzymskiej armii poruszy Scarrow w kolejnym tomie, bo o kolejne mrożące krew w żyłach przygody nie muszę się martwić. Orły Imperium to gwarantują!
Na polskie wydania czekają już kolejne 3 tomy, a autor, jak oświadczył w wywiadzie na końcu tej powieści, wcale nie zamierza kończyć tego rewelacyjnego cyklu. I bardzo dobrze!
Gorąco polecam!

Katon i Macro po raz kolejny zostają...

18 tom przenosi nas z Armenii do Syrii i Królestwa Partów.
Katon i Macro jak zwykle w samym środku politycznych intryg, bitew, obozowych awantur.
Świetna seria.

18 tom przenosi nas z Armenii do Syrii i Królestwa Partów.
Świetna seria.

Najnowsza , długo oczekiwana część przygód niezłomnych Rzymian , Katona i Macro . Po lekturze jestem zadowolony . Scarrow jest mistrzem w swoim rodzaju .
Akcja tej części toczy się na wschodniej granicy Imperium rzymskiego. Trwają przygotowania do wojny z Partią, słabe siły rzymskie próbują przeciągać w czasie rozpoczęcie konfliktu. Kanton wyrusza w misji pokojowej do króla Partii , a Macro po swoim ślubie do oblężenia zbuntowanego miasta na granicy .
Ok dzieje się ..

• Na syreny