Kartagińskie ostrze

Albatros
2015-05-08
2015-05-08
Kartagaina Rzym

Przenosimy się do starożytności. Młody Grek Polibiusz zostaje rozdzielony od swojego ojca i trafia na targ niewolników, gdzie poznajemy brutalną stronę ludzi – szczególnie tych, którzy mają pieniądze i władzę. Jesteśmy świadkami konfliktów wielkich ludzi, jesteśmy także uwikłani w spisek, który ma na celu pomoc w ucieczce kartagińskiego generała Hannibala na Bliski Wschód. Książka pełna jest polityki, brutalności, zdrady, historii (jak to powieść historyczna),miłości i walki o przetrwanie. Przedstawiany świat jest lekko „nagięty” względem prawdziwej historii – ja niestety niewiele ogarniam z tych czasów, natomiast czytając opinię innych osób dowiedziałam się, że ta książka niewiele ma wspólnego z prawdziwą historią, co nie powoduje gorszego odbioru tej książki. Początek był drogą przez mękę, jednak z czasem coraz bardziej wkręcałam się w losy Polibiusza, Scypiona Afrykańskiego, Hannibala, Rzymian, Kartagińczyków i Etrusków oraz wielu innych bohaterów. Bardzo bym chciała, aby ktoś z Was, kto zna się na historii i czytał „Kartagińskie ostrze” wypowiedział się na temat tego, jak bardzo historia przedstawiona przez Wojciecha Dutkę odbiega od prawdziwej historii.
Książka jest bardzo klimatyczna, obraz tych czasów natomiast został przedstawiony w bardzo czytelny i prosty sposób, co uważam za duży plus, ponieważ dla takiego laika jak ja, pomogło to w lepszym zrozumieniu tych czasów.
Jeśli spróbujecie przeczytać tę pozycję i utkniecie na początku, nie zniechęcajcie się – im bliżej końca, tym bardziej nie mogłam się od niej oderwać!

Młody Grek Polibiusz zostaje rozdzielony od swojego ojca i trafia na targ niewolników. Zostaje wykupiony przez kupca Hiperbolosa, który ukrywa przed nim, że jest podwójnym szpiegiem i chce pomóc w ucieczce Hannibala- generała, który po klęsce pod Zamą szuka okazji do odwetu na Rzymianach.

Tymczasem w Rzymie dochodzi do konfliktu między Scypionem Afrykańskim a Katonem Starszym, którzy walczą między sobą o wpływy i mają dwa skrajne różne podejścia co do rozwiązania konfliktu z Kartaginą. Aby osiągnąć swoje cele uciekają się również do korupcji i podsycania wzajemnej nienawiści. Plany może pokrzyżować im lukomon Lars Arnth, który chce odnaleźć swojego następcę i podejmuje starania, by ocalić lud Etrusków od zapomnienia.

"Kartagińskie ostrze" jest to książka, którą cechuje niesamowity dynamizm i złożoność akcji (choć jej początek raczej stoi w miejscu). Powieść ta rozgrywa się w kilku miejscach naraz: w Rzymie, w Grecji i Kartaginie. Pojawia się tu mnóstwo postaci, z mniej lub bardzie złożonymi portretami psychologicznymi.

Ponadto autor rozwijając wątek walk między ugrupowaniami Katona i Scypiona, ukazuje nam mechanizmy działania władzy oraz koterii politycznych, które chcąc osiągnąć swoje cele posuwa się do przekupywania posłów i szantażowania niezdecydowanych, a także szuka "haków" na swoich oponentów, byle by tylko ich skompromitować i zapobiec ich poczynaniom, niezależnie od tego czy są słuszne czy też nie.

Plusem tej książki zamieszczony pod koniec słowniczek, który zawiera definicje zawartych w niej terminów historycznych. Napisane są one zwięźle i ułatwiają lekturę.

Jednakże oprócz zalet książka ta ma również kilka wad. Pierwszą jest wspomniany przeze mnie jej początek, który jest rozwlekły i brakuje mu w wielu momentach napięcia. Przy takiej fabule aż prosi się o to, by miał on bardziej wartką akcję. Drugim mankamentem jest fakt, że momentami odnosiłem wrażenie, jakby pewne wątki były nagle urywane i nie do końca wyjaśnione (zwłaszcza pod koniec powieści). Według mnie książka ta powinna być też dłuższa.

Reasumując. Uważam, że jest to książka w miarę przyzwoita, która ma swój klimat i potrafi zaciekawić czytelnika. Nie jest to może jakieś arcydzieło, ale dobrze się ją czyta.

Uwaga dowiedziałem się,że w Rzymskiej Republice było stronnictwo polityczne ...Prawo I Sprawiedliwość.Ciekawe,czy obiecywali też po 500 +
postać głównego bohatera wykreowana bardzo dobrze.Bo tu byli też postacie prawdziwe.Jak Scypion,Katon czy Haniball.
Przemieszcza się akcja w wiele miejsc.Od terenów Kartaginy .Czyli Tunezji,aż po Efez./A to obecna Turcja.
Wojciech Dutka umię,znaleźć różnice i subtelności.W każdym z tych miejsc.

Nie zapominamy też o Etruskach,powoli się godzą przed Rzymską dominacją.

Książka jest dla amatorów historii starożytnej.Innych mało zaciekawi.

Wojciech Dutka...

Bardzo porządnie napisana powieść historyczna, bez żadnych fajerwerków, ale bez bez zbędnych szczegółów, które by utrudniły odbiór książki. Ot taka lekka pozycja na wakacje. Jest to fabularyzowana i lekko podkoloryzowana biografia Polibiusza, szczególnie jego młodzieńczych lat.
Spotykamy najważniejsze osoby z epoki, ale bez znajomości historii i szczegółów epoki, nic nie tracimy z fabuły, bo autor ładnie przedstawia tło epoki.
Polecam jako lekką lekturę, szczególnie jak znajdziecie w dobrej cenie.

Przez większość stron książka jest dość przeciętna i nużąca. Ale sama końcówka jest ciekawa ze względu na dobitniejsze i jakby realistyczne ukazanie mechanizmów polityki Rzymu. Brutalnych zasad rządzących koteriami, frakcjami i porozumieniami. Ten klimat daje się naprawdę odczuć. Sam epilog to także ciekawe, 'osobiste' wspomnienia.

Nie przepadam za książkami historycznymi i rzadko po nie sięgam, do wypożyczenia tej zachęcił mnie opis z tyłu, sugerujący podobieństwo do filmu "Gladiator". I nie zawiodłam się, książka jest niesamowita! Opowiada o młodym Polibiuszu, który zostaje porwany, sprzedany jako niewolnik, uwolniony i zdradzony. Czeka go wiele niezwykłych przygód, a to wszystko na tle historii starożytnego Rzymu, którego rządzący chcą za wszelką cenę dopaść ukrywającego się Hannibala i doprowadzić do całkowitego unicestwienia Kartaginy. Są w tej powieści rzeczy, których nie dowiemy się ze szkolnych podręczników. Nauczyciele kazali się nam uczyć tylko dat oraz kto z kim i gdzie się bił. Tutaj jest o wiele więcej, niektóre "smaczki", wtedy powszechnie akceptowane przez społeczeństwo, dzisiaj mogą się wydawać szokujące. Polecam!

Po pierwsze z historii wiemy że losy Polibiusza z Megalopolis toczyły się trochę inaczej. Najgorsza jednak w książce jest kompozycja interakcji między bohaterami, portrety psychologiczne postaci są fatalne, dialogi momentami są wręcz groteskowe, a wątek miłosny jest poprostu zmaszczony. Zawiodłem się bardzo.

Ta książka potrafi zainteresować i sprawić, że zaczyna się szukać informacji o wydarzeniach tamtego czasu. Polecam!

Jestem bardzo zawiedziony. Autor posiada dużą wiedzę historyczną, ale niestety bardzo kiepskie umiejętności pisarskie. Fabuła naciągana, bohaterowie groteskowo opisani. Dialogi drętwe i nieautentyczne. Nie polecam

Niestety słaba pozycja.

Niestety słaba pozycja.