Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego

Okładka książki Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego Michael Morys-Twarowski
Okładka książki Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego
Michael Morys-Twarowski Wydawnictwo: Znak Horyzont Seria: Ciekawostki historyczne.pl historia
historia
Ciekawostki historyczne.pl
Znak Horyzont
2017-09-04
2017-09-04
Historia Historia Polski Średniowiecze Bolesław Chrobry Piastowie Monarchia pierwszych Piastów X wiek XI wiek Podboje Chrobrego Ciekawostki historyczne

Rewelacyjna to przesada, ale pozycja ciekawe. Fajnie opisująca Bolesława Chrobrego. Oczywiście, że z perspektywy autora nie miał żadnych wad ;). Ale cóż. Doceniajmy to co dobre i ważne. Czyta się naprawdę dobrze. Polecam, warto.

Narracja jak z dobrego filmu sensacyjnego. Świetna książka popularnonaukowa opisująca życie i podboje Bolesława zwanego Dzielnym, a z czasem i Wielkim. Chronologiczny opis wojen toczonych przez władcę od samego początku jego panowania. Wątków społeczno-gospodarczych jest tu mniej, narracja skupia się głównie na aspektach militarnych. Dla mnie najciekawsze były opisy nie tyle wojen niemieckich ile wyprawa kijowska. Dla fascynata historii (nie zawodowego historyka) książka absolutnie wystarczająca aby poznać i rozmiłować się w podbojach naszego dzielnego władcy.

W zasadzie jest to biografia Bolesława Chrobrego z punktu widzenia jego podbojów do tego daje ona obraz funkcjonowania świata z tamtych czasów.

Jestem pozytywnie zaskoczony. Fajnie się czytało, trochę jak powieść historyczną. To moja pierwsza książka Morys - Twarowskiego ale nie ostatnia, bo spodobał mi się jego styl.

Książka cudownie obrazująca siłę naszych słowiańskich przodków

Książka cudownie obrazująca siłę naszych słowiańskich przodków

Bolesław Chrobry pierwszy król Polski. Zapisał się jako wybitny król, podbijał ziemię sąsiadów. Nie bał się konfrontacji z silniejszymi od siebie. Dążył do zbudowania silnego państwa.
Ciekawa książka przedstawiająca losy wielkiego Króla

Ciekawa książka przedstawiająca losy wielkiego Króla

O Bolesławie Chrobrym każdy uczył się w szkole na lekcjach historii. Ambitniejsi i ciekawscy oprócz podręcznika sięgali po książki naukowe czy popularno-naukowe. Miedzy innymi takie jak niniejsza.
Sam podtytuł „Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego” od razu sugeruje, że zwolennicy społeczno-gospodarczych losów początku państwa polskiego nie znajdą w tej lekturze zbyt wiele treści dla siebie. Natomiast zwolennicy Wielkiej Polski będą zachwyceni i w pełni ukontentowani bo właśnie ta opowieść o Chrobrym jest prowadzona w takim stylu.
Autor stawia tylko kilka hipotez których niestety nawet nie stara się bronić, w większości przypadków powiela poglądy innych bardziej znanych historyków. Opinie te zgrabnie wkomponowuje zgodnie w prowadzoną przez siebie narrację.
„Narodziny potęgi” to książka popularno-naukowa z bogatą bibliografią i ciekawym materiałem źródłowym którą czyta się z przyjemnością bez nadęcia podręcznikowego.

„Bolesław znaczy – ten który będzie miał dużo sławy (…)
Narodziny potęgi są opowieścią jak spełniała się owa przepowiednia ”

Bolesław Chrobry. Świetnie i przejrzyście pokazane czasy rządów potężnego, bezwzględnego, wybitnego i okrutnego równocześnie naszego króla. Bardzo dobrze porządkuje wiedzę. Czytałam ją po "Żelaznych damach" - wspaniałe uzupełnienie wiedzy.

Miałem styczność z wieloma książkami historycznymi, ale ta jest jedną z najciekawszych. Bardzo przyjemnie napisana synteza podbojów Chrobrego, jeśli ktoś chce poczytać cokolwiek o tym wątku historii to na pewno warto zacząć od Narodzin Potęgi!

Żeby w szkole uczono nas w takim klimacie nie byłoby dzieciaków, które nie lubiłyby historii 😇. Przystępna książka o początkach powstawania naszej ojczyzny. Pół wieku w pigułce. Polecam

• Średniowiecze

Michael Morys-Twarowski Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego Zobacz więcej