historia
welesxxi

Mocarstwo, przed którym karki zginają wszyscy sąsiedzi. Podboje, które przejdą do legendy. Tysiącletnia chwała człowieka, który zbudował Polskę. Jego imię budziło grozę w całej Europie. Jego armia siała postrach od Łaby po Kijów. Niemcy widzieli w nim syna samego szatana. Czesi pałali do niego nienawiścią. Dla Polaków był jednak ojcem nowego mocarstwa. Imperatorem Słowian. Zdobył Kraków,...

Mocarstwo, przed którym karki zginają wszyscy sąsiedzi.
Podboje, które przejdą do legendy.
Tysiącletnia chwała człowieka, który zbudował Polskę.

Zdobył Kraków, podbił Pragę, zaorał Połabie i zagarnął Kijów. Szydził z niemieckiego cesarza, wbijając słupy graniczne w toń rzeki przepływającej przez środek jego królestwa. Zasiadł na legendarnym tronie Karola Wielkiego. I miał nie mniejsze od niego ambicje. Nieustannie dążył do konfrontacji ze wszystkimi sąsiadami, chcąc wydrzeć im należne Polsce ziemie.
Bezczelny, zaborczy, diabelnie skuteczny. Polak, który nie kłaniał się nikomu – Bolesław Chrobry.

Michael Morys-Twarowski – autor bestsellerowego Polskiego imperium po raz kolejny ujawnia najświetniejsze karty rodzimej historii. Udowadnia, że z naszej przeszłości możemy być dumni. I pokazuje, że z Polakami trzeba się liczyć. Od zawsze.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,91018,Narodziny-potegi

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,91018,Narodziny-potegi

Arturion | 2017-09-22

Pozwolę sobie na bardzo wysoka ocenę, bowiem książka - moim zdaniem - trzyma standardy poważnej pracy naukowej, a jednocześnie jest wspaniałym czytadłem. I to dla współczesnego młodego czytelnika! Ja sam siedzę w temacie od lat więc przedstawienie faktów historycznych mnie nie zaskoczyło, ale wzniósł mnie pod niebo optymizm i entuzjazm autora. Otóż przedstawił on dzieje ziem polskich z czasów pierwszego naszego króla jako nieustające pasmo sukcesów głównego bohatera. Nie zapominając, że jednak porażki były. Taką literaturę świetnie się czyta, a jednocześnie można się dowartościować. Chociaż, jak ktoś wie o totalnym upadku monarchii wczesnopiastowskiej za rządów jego - skądinąd całkiem wybitnego - syna, ten zasmuci się nad ironią dziejów. Ale jedno jest pewne - jak mamy mądrych władców i korzystny splot okoliczności, dajemy sobie radę wspaniale.
No i tak dodam ze smutkiem... Niestety, w pewnym momencie sąsiedzi się zorientowali, że nie należy zostawiać nas samym sobie i należy...

ksanthippe | 2018-07-09

Autor zarzuca dzisiejszym historykom, że nie chcą, aby ich opowieści były interesujące dla czytelnika. Wypada mi się z tym zarzutem po części zgodzić: wielka szkoda, że nie promuje się przybliżenia epoki przez osoby kompetentne, ponieważ w rezultacie otrzymujemy takie dziełka zaprzeczające idei popularyzacji historii i zakłamujące obraz przeszłości.

W zasadzie już na wstępie wiadomo, z czym będzie do czynienia. Sam tytuł i okładka krzyczą: „Narodziny potęgi”, „Z Polakami trzeba się było liczyć. Od zawsze”, „Mocarstwo, przed którym karki zginają wszyscy sąsiedzi”; Chrobry - „dla Polaków był ojcem nowego mocarstwa”, „parł do konfrontacji ze wszystkimi sąsiadami, chcąc wydrzeć im należne Polsce ziemie”, „Polak, który nie kłaniał się nikomu”.

Może to tylko wabik na łaknących wyleczenia kompleksów nastoletnich „patriotów”, a w środku dostaniemy coś sensowniejszego? Jakieś wykazanie, że ta narodzona potęga, mocarstwo, było niezwykle efemeryczne czy wręcz tylko wyobrażone, że nie możemy...

Psotka | 2018-08-03
Przeczytana: 31 maja 2018

Od czasów dawien dawnych, czyli historycznych moim największym wrogiem była właśnie historia. Nie ważne pod jaką postacią - film, książka czy po prostu opowieść. Uciekałam, zatykałam uszy, zasłaniałam oczy. Mając coś koło 3 latek, przespałam mojemu tacie na ramieniu wycieczkę na Panoramę Racławicką - to chyba były pierwsze oznaki mojej antypatii do tej tematyki. Szczególnie że chwilę później w zoo latałam jak głupia. Dziś sprawa wygląda inaczej i to za sprawą jednej tylko osoby. Kuzyn wciągnął mnie w wir książek historycznych. I choć czytam tylko te wybiórcze, to robię to z ogromną ochotą. A gdybyście powiedzieli jakieś 4 lata temu, że będę czytać książki o Bolesławie Chrobrym, o Polskim Imperium czy czasach II Wojny Światowej to najnormalniej w świecie zaczęłabym się śmiać.

"Narodziny potęgi" to moja druga książka Michaela Morysa Twarowskiego. Znam już jego styl, który swoją drogą bardzo polubiłam za przystępny język i dawkę humoru (oczywiście z humorem daleko mu do Wojtka...

Elevander | 2017-08-24
Przeczytana: 24 lipca 2017

Jeśli ktoś czytał "Polskie Imperium" Morysa-Twarowskiego, to mniej więcej wie, jakim stylem pisze ten Autor. Z jednej strony przystępnie i z humorem, a z drugiej na całkiem porządnym poziomie merytorycznym. Na temat "Narodzin potęgi" mogę powiedzieć, że poziom humoru został utrzymany, natomiast wartość merytoryczna jeszcze wzrosła, co mnie osobiście bardzo cieszy. W "Polskim Imperium" mieliśmy do czynienia ze zbiorem różnych ciekawostek z dziejów naszego kraju, to ta publikacja ma bardziej zwarty charakter. Autor zapoznaje czytelnika z dziejami Bolesława Chrobrego i jego licznymi wojnami na wszystkich możliwych frontach.

Kolejne rozdziały tej książki ułożone są w porządku chronologicznym. Najpierw Morys-Twarowski przedstawia państwo pozostawione przez Mieszka I, a potem opowiada, jak to jego najstarszy syn przejął władzę i jak rozpoczął swoje bardziej i mniej trwałe podboje. Narracja oparta jest na źródłach, a że tych jest mało, Autor wykorzystując literaturę naukową prezentuje...

Cała opinia do przeczytania na: http://kaginbooks.blogspot.com/2017/11/167-narodziny-potegi-wszystkie-podboje.html

O Bolesławie Chrobrym przeciętny Kowalski wie bardzo mało, i nie ma co ukrywać. Władca Polski, potężny człowiek, z którym należy się liczyć. Odważnie rozwijający schedę po ojcu, nie cofający się przed niczym - oto, co można o nim powiedzieć. Michael Morys-Twarowski z humorem ale i dużą dozą merytoryki pokazuje nam, jak mogło wyglądać życie i potęga Bolesława. Analizuje książki, by wskazać nam kolejne punkty wpływające na życie przyszłego króla Polski, snuje opowieść jak wszystko mogło przebiegać.
[...]

Kominek | 2017-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2017

Zatrzymałem się w lekturze i trudno mi w jakiś sposób do niej wrócić, choć przyznać trzeba, że Bolesław Chrobry miał jakże interesujące i pełne wyzwań życie. Stworzył mocny zalążek państwa polskiego. Nie jest wykluczone, że zyska jeszcze swoją szansę, stąd obecnie pięć gwiazdek.

Wszystko, co ważne i dobre do odkrycia w tym miejscu:

Zapraszam też na Instagram, tam ostatnio najwięcej się dzieje:

Kasia | 2017-12-22
Przeczytana: 21 grudnia 2017

Narodziny potęgi to świetna lektura, która udowadnia, że historia to fascynujące opowieści, a nie zwykłe suche fakty. Takich książek nam trzeba i takich autorów. Panie Autorze, oby tak dalej!

Cała opinia:

Piotr | 2017-12-17
Przeczytana: listopad 2017

Bardzo ciekawa książka, zawierająca informacje, oraz ciekawostki o których, nie dowiesz się ze szkolnych podręczników. Nie brakuję w niej również wiele barwnych elementów które, wskazują na optymizm i duże poczucie humoru autora mające na celu wywołanie zainteresowania i dotarcie do czytelników młodszego pokolenia które, niestety w dużej części kojarzy historię z wbijaniem na ocenę dat historycznych w szkole na pamięć tylko po to, żeby były lepsze statystyki w dzienniku i, żeby te zapamiętane daty po jakimś czasie "przeminęły z wiatrem". W tym celu autor wielokrotnie nawiązuje, bądź przywołuje różne teksty kultury, popkultury, filmy, seriale jak "Wikingowie", czy pewien zabawny cytat ze "Świętego Graala" Monty Pythona. Już sama ciekawostka o tym że, Książę Mieszko i jego tytułowy syn zawierali sojusze z prawdopodobnymi, skandynawskimi potomkami Ragnara Lothbroka powinna nie tyle zainteresować co, zaintrygować fanów "Wikingów" i zachęcić do przeczytania tejże książki. Poza znanymi...

Sebastian Janek | 2017-11-23

Jak przez mgłę pamiętam, że na historii w podstawówce (a później liceum) maglowano czasy piastowskie pod kątem kilku wiodących wątków – chrzest polski, bitwa pod Cedynią, zjazd gnieźnieński i zdobycie grodów czerwieńskich. To właściwie wszystko co pamiętam, a przecież o działalności pierwszych Piastów już wtedy było wiadomo dużo więcej. Nawet bez hipotez autora, wiadomo wiele o ich zdobyczach – ciągłym paśmie sukcesów.

Michael Morys-Twarowski kładzie nacisk na militarne sukcesy pierwszych Piastrów, choć oczywiście głównie koncentruje się na dokonaniach mieszkowego syna. Chrobry miał zacięcie do wojen i wojenek, a do tego ogromny geniusz strategiczny i zapewne sporo szczęścia. Jego życie to pasmo sukcesów, o którym nie dowiemy się z kart podręczników. Właściwie to boję się sprawdzać, czego teraz uczą w szkołach.

Życie Chrobrego to czasy nieustannego kolonializmu. Ten energiczny piast zdobywał dzielnicę za dzielnicą. Nie ważne, że cześć później stracił – chodziło jednak o prestiż i...

Damian Mendel | 2017-09-12
Przeczytana: 12 września 2017

Pozycja czysto historyczna, opowiadająca o podbojach pierwszego króla Polski. Jednakże nie jest napisana nudnym czy trudnym językiem typowym dla książek opisujących przeszłość. Morys-Twarowski napisał swoją książkę w taki sposób, że czytałem książkę historyczną, opartą na wszelakich dostępnych źródłach, niczym powieść sensacyjną. Książka godna polecenia, chociaż nie mogę stwierdzić na ile kontrowersyjna w kontekście hipotez zakładanych przez autora czy faktów historycznych, które zostały w tej pozycji umieszczone (lub pominięte). Pomijając te kwestie, "Narodziny potęgi" czyta się przyjemnie i lekko.