Orły imperium: Niepokonany

Okładka książki Orły imperium: Niepokonany Simon Scarrow
Okładka książki Orły imperium: Niepokonany
Simon Scarrow Wydawnictwo: Książnica Cykl: Orły Imperium (tom 15) powieść historyczna
powieść historyczna
Orły Imperium (tom 15)
Invictus
Książnica
2018-02-14
2018-02-14
Tomasz Szlagor
Scarrow Orły Imperium Rzym

Kolejny tom przygód Katona i Macro.
Historia skupia się na rebelii niewolników kopalni srebra Argentinum w obecnej Hiszpanii. Autor z jednej strony nie szczędzi nam przykrości w życiu bohaterów, z drugiej strony maluje bardzo ponury obraz wyzyskiwanych do granic możliwości ludzi pracujących w kopalniach. Nieliczne przebłyski humoru, szczególnie w dialogach Katona i Macro to za mało, by ocenić ten tom, jako pisany ,,ku pokrzepieniu serc". Ale czytelnik, który oczekuje ciekawej i wartkiej fabuły, zagadki w tle i nagłych zwrotów akcji nie będzie się czuł zawiedziony.

Kolejny tom przygód Katona i Macro.

Czy „Niepokonany”, na podobieństwo wielu poprzednich tomów, został pokonany przez wtórność cyklu?

Od samego początku odczuwana jest poprawa. Główni bohaterowie, Macro i Katon, opuszczają Brytanię. Tym razem Rzym potrzebuje ich talentów w Hiszpanii. Jest to całkowicie świeży teatr wojenny w „Orłach Imperium”.
Nie tylko zmiana miejsca geograficznego zmusza monotonię do odwrotu. Tym razem dwójka przyjaciół nie będzie prowadzić do boju rzymskich legionów, lecz gwardię pretoriańską. Ta elitarna jednostka różni się wyposażeniem, doświadczeniem i mentalnością od standardowej armii cesarstwa. Na dodatek Katon, który otrzymuje dowództwo drugiej kohorty, działa w oderwaniu od głównych sił. Pozwala nam to obserwować go po raz pierwszy jako dowódcę, który nie jest bezpośrednio ograniczany przez zwierzchnika.
Scarrow próbuje również namieszać w prywatnych relacjach bohaterów. Dodaje to realizmu postaciom, jednak zdecydowanie nie jest mocną stroną jego pióra. Opisy wielkich batalii wychodzą mu niemal idealnie. Głębia bohaterów oraz relacji między nimi z kolei przypomina równinę doskonałą do kawaleryjskich szarż.
Tym zarzutem mogę płynnie przejść do wad piętnastego tomu cyklu. Płytki, niewyróżniający się niczym antagonista. Wiemy o nim wyłącznie, że nienawidzi Rzymu i ma posłuch u swojego ludu. Wszystkie inne postacie również nie zapadają w pamięć. Po skończeniu tomu większość z nas zapamięta po prostu Macro i Katona. Tym, którzy cieszą się lepszą pamięcią, pozostaną imiona bohaterów, o których nie będą w stanie niczego powiedzieć.
Świadomość tego, że głównym postaciom nic nie grozi, ponieważ na nich opierają się „Orły Imperium”.
Powieść historyczna rządzi się swoimi prawami, więc nie możemy oczekiwać spektakularnego zwrotu akcji. Oczywiście nie ma w tym niczego złego. Kiedy jednak cykl składa się z kilkunastu tomów, zaczyna to być męczące. Czytelnik pragnie poczytać o przygodach nowych bohaterów w innych czasach.
SPOILERY:

Autor stara się nam nakreślić przemianę Katona. Prefekt dowiedział się na początku „Niepokonanego”, że jego zmarła żona zdradzała go. Macro zauważa, że jego przyjaciel czerpie przyjemność z bólu zadawanego barbarzyńskiemu jeńcowi. I tylko tyle. Znając Scarrowa, nie rozwinie tego w następnych tomach. Szkoda, ponieważ miało to potencjał. Szlachetny i filozoficzny Katon zmierzający w stronę mroku, skąd wyciągnie go jego przyjaciel oraz mentor, twardoskóry Macro.
Autor nie ukazał silnych różnic między iberyjskimi a brytyjskimi plemionami. Jedyne, czym wyróżniali się wrogowie w tym tomie od Brytów, to umiejętność tworzenia wykopów i tuneli. Nabyli ją jako niewolnicy w kopalniach srebra.
Jedną z lepszych scen tej książki było ocalenie Karatakusa, wodza Brytów, przed śmiercią z rąk Rzymian. Mam nadzieję, że akurat tego wątku autor nie zaniedba i ujrzymy w przyszłości Karatakusa w rzymskich jednostkach pomocniczych.

KONIEC SPOILERÓW:
Jest to jeden z lepszych tomów „Orłów Imperium”. Urozmaica cykl. Pokazuje, że nawet tak bardzo przeciągana seria wciąż może mieć swoje momenty.

Nie tylko zmiana miejsca geograficznego zmusza monotonię do...

15 Tom przygód prefekta Katona i centuriona Macro przenosi nas do Rzymu a następnie do Hiszpanii. Nasi bohaterowie niestety dostali się w wir polityczny z którego nie mogą się wyplątać. Powoli cała ich kariera oparta jest na knowaniach politycznych najważniejszych osób w Rzymie. Dzięki temu pojawiają się w Hiszpanii gdzie muszą zgładzić bunt mieszkańców broniąc kopalni srebra. Jak zwykle bawiłem się świetnie i mimo takich ilości tych książek w ogóle nie nudzi a czyta się to wszystko błyskawicznie i już nie mogę się doczekać kiedy sięgnę po kolejną część.

Gdzie kłopoty tam Kanton i Macro . Dwaj przyjaciele tym razem trafiają do zbuntowanej prowincji hiszpańskiej . Na czele jednostki pretorian bronią kopalni srebra przed zbuntowanymi niewolnikami . Pełna rozmachu , wspaniałych scen batalistycznych i humoru powieść historyczna . Toporny Macro i błyskotliwy Kanton zwyciężają kolejny bój , by po powrocie do Italii stawić czoła nowemu wyzwaniu . Powieść z pazurem

Czy ktoś wie kiedy ukażą się kolejne tomy serii w polskim wydaniu ?

Czy ktoś wie kiedy ukażą się kolejne tomy serii w polskim wydaniu ?

Cykl liczy 19 części. Autor potrafi stworzyć niesamowity klimat opowieści plus ciekawie skonstruowani bohaterowie. Cały czas czekam na zapowiadaną i przekładaną kontynuację: Dzień cezarów.

"Niepokonany", na razie ostatni tom Orłów Imperium, zaczyna się w Rzymie, gdzie nasi bohaterowie - Katon i Macro - po powrocie z Brytanii oczekują na kolejny przydział. Szybko zostają wysłani do Hispanii, by zdławić bunt w tej rzymskiej prowincji. Znów zostają uwikłani w zakulisowe intrygi i za sprawą znienawidzonego Witeliusza narażeni na śmiertelne niebezpieczeństwo...
Powieść nie obfituje być może w jakieś spektakularne bitwy, choć w trakcie oblężenia kopalni srebra przez buntowników pod przywództwem Iskerbelesa, nie brakowało krwawych potyczek, walki na śmierć i życie i niezwykle brawurowych akcji. Powieść oczywiście czytało się znakomicie, akcja była wartka i trzymająca w napięciu. Kolejny bardzo solidny pod względem poziomu tom...
Ale czy ostatni? Dla czytelników w Polsce jak na razie tak, choć autor kontynuuje tę serię i napisał już 4 kolejne tomy. Być może doczekamy się polskich wydań. Oby jak najszybciej, bo nie ukrywam, że bardzo polubiłem i zżyłem się z bohaterami Orłów Imperium.
Akcja wszystkich piętnastu tomów rozgrywa się za czasów cesarza Klaudiusza, od niemal początku jego panowania, aż do śmierci. Kończy się więc pewna epoka w życiu bohaterów. Co przyniesie następna za panowania Nerona? Bardzo jestem ciekaw...
Gorąco polecam cały cykl nie tylko pasjonatom starożytnego Rzymu, ale też wszystkim ceniącym doskonałe powieści przygodowe!

Jestem rozczarowany tym tomem (nie za samą fabułę) z powodu braku notki historycznej - nawet szukałem w internecie informacji o opisanym w tomie powstaniu i jego przywódcy, ale bez skutku - oraz zakończenia (chyba?) całego cyklu Orły Imperium...zakończenia de facto brak...

Bardzo dobry cykl.
Za mną wszystkie piętnaście tomów. Liczba bardzo imponująca i przebrnąłem przez nią, choć czasem wątpiłem, że dam radę. Nie dlatego, że książki były słabe. Wręcz przeciwnie. Były bardzo dobre, ale ich liczba może trochę odstraszać.
Całość oceniam bardzo dobrze. Cały cykl niezwykle wyrównany. Nie było gorszego tomu. Wszystkie równo bardzo dobre.

Bardzo dobry cykl.

Katon i Macro to jeden z moich ulubionych literackich duetów. Swoimi przygodami panowie spokojnie obdzieliliby mieszkańców całej kuli ziemskiej i to na przestrzeni wieków. Piętnasty tom trzyma wysoki poziom swoich poprzedników.

• Biblioteka

Dodaj cytat z książki Orły imperium: Niepokonany