Cycero

Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Cykl: Trylogia Imperium Rzymskie (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
The Roman Empire Trilogy I: Imperium
historyczna
elfijka

Powieść otwierająca trzytomowy cykl (Cycero, Spisek, Dyktator) o starożytnym Rzymie. Jego bohaterem jest Marek Tulliusz Cyceron, wybitny mówca i polityk, który żył w I wieku p.n.e. Powieść historyczna, którą czyta się jak pasjonujący kryminał. Bo i trup ściele się gęsto, a epoka –schyłek republiki rzymskiej – należy do najburzliwszych w historii ludzkości. MAREK TULIUSZ...

MAREK TULIUSZ CYCERO
NAJSŁAWNIEJSZY MÓWCA WSZECH CZASÓW, MŁODY POLITYK I ADWOKAT,
KTÓRY MA ODWAGĘ WYSTĄPIĆ PRZECIWKO SKORUMPOWANYM PATRYCJUSZOM

Marek Cycero, młody adwokat i senator, znajduje się na początku swojej kariery politycznej. Celem, który sobie postawił, jest objęcie urzędu konsula. Trudna sprawa dla kogoś, kto nie dysponuje ani armią, ani majątkiem. Ale Cycero posiada coś równie wartościowego – talent oratorski. I właśnie trafia się okazja, by go wykorzystać: rola oskarżyciela w procesie przeciwko Gajuszowi Werresowi, namiestnikowi Sycylii, któremu zarzuca się korupcję, grabież i zabójstwa.
Zważywszy że obrońcą ma być Hortensjusz ­– uznawany dotąd za najlepszego adwokata w Rzymie –wygrana otworzyłaby przed Cyceronem wszystkie drzwi.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,102,1794,cycero.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,102,1794,cycero.html

Marcin | 2018-05-01

Robert Harris umiejętnie łączy elementy thrillera z historyczną fabułą, dzięki czemu na kartach jego powieści historia nieomal ożywa, a elementy literackiej fikcji wyśmienicie wzbogacają relację o prawdziwych postaciach i wydarzeniach. Otwierająca trylogię rzymską powieść "Cycero" wiernie relacjonuje początki kariery Marka Tuliusza Cycerona, wybitnego prawnika i polityka czasów schyłku Republiki Rzymskiej. Rzecz to godna polecenia wszystkim miłośnikom "rzymskich" powieści Roberta Graves'a, bowiem tak jak i one traktuje ona o naturze polityki, a także i prawa, są to bowiem dziedziny ściśle ze sobą związane. Mojej lekturze tej książki towarzyszyło też stale nawracające skojarzenie z prozą Stevena Saylor'a. Ten ostatni tworzy wprawdzie głównie powieści kryminalne, jednak tło opisywanych przezeń wydarzeń, jak również galeria postaci, są w obu przypadkach bardzo zbliżone. Obydwaj pisarze pokazują świat rzymski jako scenę brutalnej walki o władzę, pełną intryg, podstępów i przemocy. W...

Izabela Pycio | 2018-05-19
Przeczytana: 19 maja 2018

"Władza zapewnia ludziom wiele luksusów, ale rzadko są wśród nich dwie czyste ręce."

Spasowałam się z tą przygodą czytelniczą, dostarczyła mi sporej radości, sympatycznie wciągnęła w ciekawy klimat rzymskiej starożytności. Autor swobodnie i sugestywnie wprowadza czytelnika w scenariusz zdarzeń rozgrywających się między siedemdziesiątym dziewiątym a sześćdziesiątym czwartym rokiem przed naszą erą. Schyłek Republiki Rzymskiej, burzliwe polityczne relacje, wojenne operacje, administracyjne zależności, aspiracje do zdobycia trwałej władzy i ogromnego bogactwa. Ilość intryg, spisków, prowokacji, podstępów, manipulacji, prób sił, przemocy, korupcji, naprawdę godna podziwu.

Wiele się w powieści dzieje, ale właśnie od strony przeprowadzania śmiałych idei, zdobywania dla nich poparcia, lawirowania między wrogami, sojusznikami i sprzymierzeńcami. Odwołania do filozofii, retoryki, ludzkiej natury, istoty człowieczeństwa, nadają szczególny klimat, świetnie się w nim odnajdujemy, szybko...

almos | 2017-11-21
Przeczytana: 17 listopada 2017

Pierwszy tom trylogii opisującej karierę polityczną Cycerona jest pozornie powieścią historyczna, ale realia Starożytnego Rzymu są tłem dla pokazania jak się robi politykę, jak wygląda droga na szczyty władzy. Napisane to trochę płasko, za mało tam realiów z życia epoki, z drugiej strony czyta się świetnie, bo Harris umie pisać i nigdy nie nudzi. Lektura obowiązkowa dla adeptów polityki.

Mój ulubiony angielski autor książek sensacyjnych napisał trylogię dziejącą się w Starożytnym Rzymie a traktującą o karierze wybitnego mówcy i polityka Cycerona. Stosuje Harris znaną metodę, oto powieść jest oparta na faktach, a narratorem uczynił Tirona, niewolnika Cycerona i jego zaufanego sekretarza. Z tego powodu Tiron uczestniczy w codziennym życiu swego Pana, w szczególności we wszelkich naradach i rozmowach politycznych. Pierwszy tom trylogii traktuje o drodze Cycero do władzy i kończy się, gdy nasz bohater zostaje konsulem – najwyższe obieralne stanowisko w Rzymie

To przede wszystkim...

allison | 2012-09-27
Przeczytana: 27 września 2012

Ponadczasowa historia o sprawiedliwości, uczciwości i władzy.

Tytułowego bohatera poznajemy poprzez opowieść jego sekretarza-niewolnika, którego Cycero traktuje z szacunkiem, a nawet z podziwem. Obaj bronią skrzywdzonego mieszkańca Sycylii, chociaż sprawa wydaje się z góry skazana na klęskę.

Cyceronem powoduje przede wszystkim poczucie sprawiedliwości i honor. Dlatego szybko podejmuje się nie tylko walki o życie i wolność niesłusznie skazanego człowieka, ale także wytacza prawdziwe działa przeciw samowoli i licznym przestępstwom ustosunkowanego namiestnika Werresa, który nie zawaha się przed niczym.

Autor szczegółowo i przekonująco odmalował społeczne i polityczne realia starożytnego Rzymu, w którym pozycję i władzę zdobywa się najczęściej drogą korupcji i intryg.
Brzmi znajomo? :)

Łukasz | 2018-07-30
Przeczytana: lipiec 2018

Powieść jest początkiem trzytomowego cyklu, którego bohaterem jest Mark Tulliusz Cyceron – wybitny prawnik, mówca i polityk. Czytelnik przenosi się w niej do Rzymu w pierwszym wieku przed naszą erą, gdzie śledzi początki głównego bohatera w świecie polityki. Sprawozdawcą tych wydarzeń jest Tiron, niewolnik oraz sekretarz Cycerona.

Robert Harris w bardzo przekonujący sposób przedstawił wydarzenia rozgrywające się u schyłku republiki rzymskiej wzbogacając je o elementy fikcji literackiej. W książce pełno jest spisków, prób korupcji i zastraszeń oraz przemocy, które mają służyć budowaniu poparcia dla danej osoby i jej idei, które przeważnie stoją w sprzeczności z interesem państwa. Autor bardzo sugestywnie pokazuje jak robi się politykę.

W tym świecie, pełnym kumoterstwa i nieuczciwości, Cyceron odnajduje się idealnie, mimo że jest on „nowym człowiekiem” – bez znanego nazwiska, bogactwa czy też znajomości. Dzięki sile swojego charakteru oraz talentowi oratorskiemu jest on wstanie...

Tversky | 2017-03-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 lutego 2017

W pierwszym tomie trylogii autor przedstawia drogę, jaką przebył Cyceron, który, wykorzystując swój zasadniczo jedyny zasób – potencjał intelektualny – stał się jednym z najbadziej wziętych adwokatów Starożytnego Rzymu w I wieku p.n.e., a następnie zrobił zawrotną karierę polityczną. Powieść stanowi rzekomą reonstrukcję zaginionej biografii Cycerona autorstwa jego niewolnika, Tirona. Cyceron przedstawiony jest jako jednostka bardzo ambitna, błyskotliwa i niesamowicie pracowita. Doskonale zna mechanizmy polityki oraz relacje pomiędzy poszczególnymi elementami życia społeczno-politycznego ówczesnej Republiki. Śledząc jego perypetie mamy możliwość obserwacji momentu powstania pęknięcia w obrębie tkanki życia demokratycznego Republiki, które w ciągu następnych kilkudziesięciu lat doprowadziło do wyłonienia się cesarstwa i kultu jednostki sprawującej najwyższą władzę.

Książka napisana jest w sposób ciekawy, poniekąd bardziej przypomina thriller prawniczy niż powieść historyczną....

behemot | 2017-07-14
Przeczytana: czerwiec 2017

Jest to świetnie napisana i doskonale podbudowana historycznie epicka powieść o zmierzchu rzymskiej republiki.
Autor znakomicie przygotował się merytorycznie, wszystko co opisał wydarzyło się, a przynajmniej mogło wydarzyć się wówczas naprawdę. Jest to dla mnie cenne w zalewie modnych obecnie przygodowych powieści dla młodzieży, gdzie wierność faktom historycznym jest poświęcana dla galopującej, często bez głowy, akcji.
Jedyne czego mi brakowało, to tchnięcia nieco więcej życia w postać Tyrona, wyzwoleńca i przyjaciela Cycerona, którego ustami są opowiadane losy najsławniejszego rzymskiego retora. Nawet niewolnik powinien mieć jakieś zainteresowania oprócz misji służenia swojemu panu, jakichś przyjaciół, czy marzenia. Praktyczny brak interakcji z innymi postaciami, oprócz Cycerona; jak również brak jakichkolwiek własnych potrzeb i pragnień, oprócz przewijającej się kilka razy przez kilkadziesiąt lat smętnej myśli o miłej starości we własnym domku z ogródkiem, dla mnie tę postać...

przemek002 | 2014-05-28
Przeczytana: 28 maja 2014

Zaczynająć czytanie, miałem pewne obawy czy książka nie będzie jednym z nudnych rozważań na temat znanych ludzi, jacy to oni byli wspaniali, inteligentni i w ogóle genialni, pomijając przy tym najciekawsze aspekty ich życia. Już po 20 pierwszych stronach przekonałem się, że moje obawy były niepotrzebne :)
Książka opowiada historię Marka Tuliusza Cycerona, wybytnego prawnika i oratora. Jest to przeszło 400 stron intryg, zwrotów akcji, agitacji politycznej i żywej inteligencji głównego bohatera. Czytałem ją z zapartym tchem, bo książka jest naprawdę nieprzewidywalna i stanowi doskonały dowód na to, jak dużo można zrobić i jak bardzo nagiąć swoje przekonania, aby zdobyć władzę.
Warto pochylić się nad tą książką, czyta się ją szybko i jest piekielnie soczysta. Polecam!

Joanne | 2013-02-14
Na półkach: Przeczytane, historia, 2013
Przeczytana: 14 lutego 2013

Nie myślałam, że można z czyjegoś życiorysu ułożyć tak wciągającą powieść. A jednak. Autor doskonale uwidocznił te cechy Cycerona, które pozwoliły mu z pogardzanego "homo novus" stać się konsulem. Zaskoczyła mnie ponadprzeciętna inteligencja oratora, dzięki której zatriumfował nad Werresem, Katyliną i Krassusem. Przypadła mi do gustu narracja prowadzona przez Tirona, sekretarza Cycerona. Dzięki niej mogłam poznać starożytny punkt widzenia nie tylko arystokracji i plebsu, ale także niewolników.

NullnFull | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Wciągający thriller historyczny opowiadający losy Cycerona na tle chylącej się ku upadkowi republiki. Łatwy sposób rozbudzenia zainteresowania historią starożytną. Polecam lektury uzupełniające: Kumanieckiego, Cyceron i jego współcześni oraz Literatura rzymska. Czytane jednocześnie pokazują na ile Harris jest wierny historii a co jest wytworem jego wyobraźni.