Orły imperium: Dzień cezarów

Okładka książki Orły imperium: Dzień cezarów Simon Scarrow
Okładka książki Orły imperium: Dzień cezarów
Simon Scarrow Wydawnictwo: Książnica Cykl: Orły Imperium (tom 16) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Orły Imperium (tom 16)
Day of the caesars
Książnica
2022-02-23
2022-02-23
2018-02-27
Tomasz Szlagor

,,Dzień Cezarów" płynnie wprowadza nas w klimaty Rzymu za panowania nowego cesarza- Nerona. Lecz nic nie jest takie, jak się na początku wydaje. Neron to nie jest nieszkodliwy głupek, bo tak postrzegany był poprzedni cesarz Klaudiusz. To żądny władzy nastolatek, który nie cofnie się przed niczym, żeby utrzymać władzę. Żyje jego rywal do tronu, prawowity syn Klaudiusza- Brytanik, który zgromadził wielu sprzymierzeńców wśród senatorów, pretorianów i obywateli Rzymu, którzy zawiązują spisek.
W wydarzenia wmieszani zostają Katon i Macro. Próba przekupienia ich na nic się zdaje, więc jak nie prośbą to groźbą. Synek Katona zostaje porwany, a on- posądzony o morderstwo senatora, musi ukrywać się, jednocześnie myśląc o tym, jak odzyskać syna. Wplątany w nieswoją grę, zmuszony jest opowiedzieć się po jednej ze stron. Ale czy dokonał dobrego wyboru? Czy życie dziecka uda się uratować?
Ta część jest pełna emocji, wzruszeń i brutalności. I do tego świetnie się czyta.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

„Dzień cezarów” to drugi tom cyklu, którego fabuła rozgrywa się w Rzymie. Czy jest to korzystne dla „Orłów imperium”?

Szesnasty tom już na wstępie wita nas znamiennym wydarzeniem. Cesarz Klaudiusz odchodzi w zaświaty. Następcą zostaje Neron, syn jego bratanicy oraz żony, Agrypiny. Jednak nie jest on jedynym pretendentem do schedy po ojcu. Rodzony syn Klaudiusza, Brytanik, cieszy się wysokim poparciem wśród rzymskich elit.
W poprzednich tomach motyw intrygi stale nam towarzyszył. Pozostawał jednak w cieniu wojny. Tym razem jest inaczej. Zostajemy wrzuceni w sam środek spisków, knowań i podstępów, które są na porządku dziennym w stolicy cesarstwa.
„Orły imperium” wiele zyskują na owej odmianie. „Dzień cezarów” zdecydowanie jest jednym z najlepszych tomów.
Chociaż przeważają konspiracyjne działania, scen batalistycznych również nie brakuje. Jak zawsze wypadają korzystnie. Stanowią potrzebne urozmaicenie w kontekście poprzednich tomów, które przedstawiały walkę z barbarzyńcami.
Fragmenty skupiające się na prywatnym życiu bohaterów pozwalają nam odetchnąć. Ukazują nam Katona i Marco nie jako rzymskich bohaterów, a zwyczajnych ludzi. Prefekt odnajduje się w roli ojca. Centurion buduje więź z kobietą, w której nie widzi wyłącznie jednorazowej uciechy, a równoprawną partnerkę.
„Dzień cezarów” nie jest pozbawiony wad będących znakiem rozpoznawczym cyklu.
Bohaterowie drugoplanowi w większości przypadków nie mają niczego ciekawego do zaoferowania. Nierzadko odróżniają ich wyłącznie imiona.
Zwroty akcji, które mają nas zaskoczyć, często są łatwe do przewidzenia. Nie są oczywiste, ale brakuje im niuansów. Z drugiej strony fakt, że wydarzenia są oparte na historii, znacząco ogranicza kreatywność Simona Scarrowa.
SPOILERY:

Dwóch intrygantów, Narcyz i Pallas, będących w przeciwnych obozach politycznych. Z początku autor próbował nakreślić różnice między nimi. Pierwszy miał się kierować dobrem Rzymu, drugi być najzwyczajniejszym w świecie karierowiczem. Ostatecznie Scarrow odszedł od tego zamysłu. Szesnasty tom ukazuje nam ich obu jako zepsutych, egoistycznych i pozbawianych wyższych celów. Nie ma w tym cienia tego, co udało się wykreować Martinowi w „Pieśni lodu i ognia”. Stworzył postacie dwóch spiskowców, Littlefingera oraz Varysa. Teoretycznie byli przez pewien czas nawet z jednej frakcji politycznej. Jednak różnice, które czyniły z nich indywidualnych, ciekawych bohaterów, same rzucały się w oczy.
Książka pozwala nam pierwszy raz doświadczyć starcia między wojskami rzymskimi. Jest to jeden z najmocniejszych punktów „Dnia cezarów”. Nie jest to bynajmniej zwyczajna walka między bliźniaczymi jednostkami. Rzymscy legioniści ścierają się z pretorianami. Poprzez walkę autor ukazał różnice między dwiema formacjami. Biorąc za przykład wyposażenie, legioniści mają tarcze bardziej nadające się do walki w zwarciu. Pretorianie używają włóczni umożliwiających starcia na większym dystansie. Niemniej jednak, ponieważ pierwszy raz w historii cyklu doszło do takiej potyczki, szczegółów było za mało. Tym bardziej że prawdopodobnie podobne bitwy nieprędko się powtórzą.

KONIEC SPOILERÓW:
Polecam sięgnąć po „Dzień cezarów” fanom, którzy czytają cykl wybiórczo. Pozwoli on wypocząć wszystkim tym, którzy odczuwają zmęczenie zmaganiami z barbarzyńcami.

Po przerwie spowodowanej zawirowaniami z tłumaczeniem i wydaniem w Polsce kolejnych tomów wróciłem do swoich ulubionych "harlekinów", niestety jestem zawiedziony. Wszystko wtórne coraz bardziej przewidywalne. Nadal lubie serie jako taką i mam nadzieje że wydawnictwo wyda ją w Polsce do końca bez kilkuletniej przerwy tak jak przed tym tomem. Polecam tylko fanom Orłów Imperium.

16 Tom przygód o Katonie i Macro tym razem dziejący się w Rzymie i walka o władzę synów Klaudiusza a w środku zamieszania dwójka naszych bohaterów. Tym razem mamy zdecydowanie mniej walk a więcej jest szpiegostwa i mylenia czytelnika w fabule. Oczywiście czyta się to wszystko szybko i zupełnie nie nuży mimo dużej ilości tomów. Autor w każdej części potrafi czytelnika zainteresować i zaskoczyć czymś innym. Jak zwykle mocno polecam całą serię.

Przeczytanie 16-go tomu wciąż sprawia radość - to wielka siła tej serii.

Przeczytanie 16-go tomu wciąż sprawia radość - to wielka siła tej serii.

Moja ulubiona seria. Każdy tom to prawdziwa uczta. Pllecam

Moja ulubiona seria. Każdy tom to prawdziwa uczta. Pllecam

Akcja „Dnia Cezarów” rozpoczyna się zaraz po wydarzeniach z poprzedniego tomu. Cesarz Klaudiusz nie żyje, na jego następcę został wybrany jego przybrany syn Neron. Macro i Katon po powrocie z misji w kopalni srebra w Hiszpanii, muszą przyzwyczaić się do nowej sytuacji politycznej panującej w Cesarstwie Rzymskim. Gdy wydaje się, że w spokoju będą mogli wypełniać swoje obowiązki i zajmować się szkoleniem żołnierzy gwardii, okazuje się, że pojawiła się grupa spiskowców, która chce obalić cesarza i przywrócić Republikę. Macro i Katon, znów wbrew własnej woli staną się pionkami w zakulisowych grach politycznych, gdyż na szali zostanie postawione życie osób, które są im bardzo bliskie.

Jak wyglądał początek rządów Nerona i Rzym w tamtym czasie, jak wyglądała służba w gwardii pretoriańskiej, dlaczego Katon zdecydował się wspierać spiskowców chcących przykrócić Republikę, kim jest kobieta, w której zakochał się Marco, jaką tajemnicę skrywała żona Katona Julia oraz jaką rolę odegrał w tym wszystkim nieżyjący sekretarz cesarza Klaudiusza Narcyz? O tym wszytki i nie tylko dowiecie się sięgając po 16. tom cyklu „Orły Imperium” – „Dzień Cezarów”.

W końcu po tak długim czasie oczekiwania przeczytałem kolejny już tom cyklu „Orły Imperium”. Miałem pewne obawy czy seria nadal utrzyma swój poziom, gdyż jest to już 16. tom. Moje obawy były jednak przedwczesne, historia jaką zaserwował w tym tomie Simon Scarrow wciągnęła mnie już od pierwszych stron. Intryga jest naprawdę ciekawa i w dodatku wielowątkowa. Gdy wydaje się, że już ją rozgryźliśmy, dostajemy zwrot akcji, który zmienia wszystko, a uwiercie mi w książce jest kilka intersujących zwrotów akcji, dzięki którym dowiadujemy się naprawdę ciekawych rzeczy.

"Dzień Cezarów" ma to wszystko za co pokochaliśmy cykl Orły Imperium: rewelacyjny duet w postaci centuriona Macro i prefekta Katona, bardzo dobre opisy walk jak i miejsc, w których toczy się akcja oraz wciągającą fabułę z naprawdę dobrze zbudowaną intrygą.
Jak dla mnie jest to jeden z lepszych tomów cyklu. Dlatego z niecierpliwością czekam na 17. tom, gdyż z końcówki „Dnia Cezarów” wiadomo, że jego akcja rozegra się na wschodnich rubieżach Cesarstwa Rzymskiego.

4 lata trzeba było czekać na polskie wydanie kolejnego tomu o dzielnych rzymskich przyjaciołach, Katonie i Macro. Ja jednak całkiem niedawno zakończyłem czytać ten cykl, więc poprzednie wydarzenia miałem jeszcze w pamięci.
"Dzień cezarów" rozpoczyna się w momencie wstąpienia Nerona na cesarski tron. Katon i Macro znów zostają uwikłani w pałacowe intrygi i muszą stawić czoła szerzącemu się spiskowi przeciw nowemu cesarzowi Neronowi. Znów muszą wybierać, znów zostali postawieni w sytuacji bez wyjścia. Ani chwili spokoju...
Powieść, tak jak poprzednie tomy, jest rewelacyjna! Simon Scarrow nabrał takiej samej wprawy w tworzeniu co rusz to nowych przygód dla swych bohaterów, jak oni sami w wojennym rzemiośle. Po prostu palce lizać...
Powieść jest świetna! Nie brakuje krwawych i brawurowych potyczek, widowiskowych opisów walk i niezwykłej umiejętności autora do łączenia autentycznych wydarzeń historycznych z ich fikcyjnymi odpowiednikami. Tak samo autentyczne postacie przeplatają się z fikcyjnymi. Wszystko zrobione po mistrzowsku!
Mam nadzieję, że kolejny tom Orłów Imperium ukaże się dużo szybciej, niż "Dzień cezarów". Na polskie wydania czekają kolejne 4 tomy...
Polecam gorąco nie tylko wielbicielom starożytnego Rzymu, ale wszystkim ceniącym sobie doskonałe powieści przygodowe!

Scarrow nie rozczarowuje . Kolejna część przygód niezmordowanych żołnierzy rzymskiej armii . Tym razem Kanton i Macro stają do walki w samym centrum imperium . Trwa walka o tron , bratobójcze walka , porwanie syna Kantona i wielka miłość Macro . Pełna humoru i akcji kolejna świetna część cyklu . Niestety w Polsce opóźnienie wydawnicze sięga już czterech kolejnych części i pewnie minie rok do wydania kolejnej części cyklu . Jeśli ktoś lubi klimaty tamtej epoki , to polecam .

• Brak Legimi A
  • Polecenia Camerona
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Kupić, poszukać
  • Historyczna

Dodaj cytat z książki Orły imperium: Dzień cezarów