Orły Imperium: Wygnańcy Rzymu

Okładka książki Orły Imperium: Wygnańcy Rzymu Simon Scarrow
Okładka książki Orły Imperium: Wygnańcy Rzymu
Simon Scarrow Wydawnictwo: Książnica Cykl: Orły Imperium (tom 19) powieść historyczna
powieść historyczna
Orły Imperium (tom 19)
The Emperor's Exile
Książnica
2024-01-24
2024-01-24
Tomasz Szlagor
Rzym Cesarstwo Rzymskie Legiony Starożytność

W kolejnym tomie Orłów Imperium nastąpiły spore zmiany. Do "cywila" odszedł Macro, wierny przyjaciel Katona, który teraz musi radzić sobie sam. A kolejne zadanie, które otrzymał, było tak samo potwornie niebezpieczne, jak wszystkie inne, w których brali udział we dwoje, wzajemnie osłaniając sobie tyłki.
Tym razem Katon musiał udać się na Sardynię, by zaprowadzić porządek z bandami Brygantów, którzy nie mieli zamiaru podporządkowywać się rzymskiemu prawu. Do tego szerząca się zaraza i sercowe rozterki Katona...
Cóż tu dużo pisać, powieść równie znakomita, jak wszystkie poprzednie. Obfituje w mnóstwo niebezpiecznych przygód i realistycznych walk. Ogromną zaletą tego cyklu jest to, że autor w kolejnych tomach funduje nam wycieczki do różnych prowincji rzymskiego Imperium, a to jak doskonale wiemy, było bardzo rozległe. A im dalej od Rzymu, tym większe bezhołowie. Zarówno wśród miejscowej ludności, jak też strzegących prawa i porządku rzymskich żołnierzy. Prefekci prowincji bardziej dbali o własne interesy, niż interesy Cesarstwa. Tak samo było na Sardynii...
Przyznam, że trochę trudno jest przyzwyczaić się, że nie ma już centuriona Macro u boku Katona podczas niebezpiecznych misji, potyczek i eskapad. Ale coś mi się zdaje, że Macro jeszcze wróci, w takiej czy innej roli. Więc z niecierpliwością będę czekał na kolejny tom tego znakomitego cyklu.
Polecam gorąco!

Tym razem Katon musiał udać się na Sardynię, by zaprowadzić porządek z...

To już 19 spotkanie z Katonem i Macro wędrującymi po całym imperium rzymskim za czasów Klaudiusza i Nerona. Tym razem jesteśmy najpierw w Rzymie a potem przenosimy się - uwaga! - na Sardynię. To chyba pierwsza książka, której akcja toczy się w tej rzymskiej prowincji więc jest to spory atut tej historii. Zupełnie nowe środowisko ale wciąż nieustające problemy, które Katon musi rozwiązywać.
Uwielbiam tę serię.

Rok oczekiwania na Katona i Macro opłaciło się. 19 ty tom przygód dwóch rzymskich żołnierzy to powrót do Rzymu i totalne zmiany . Marco odchodzi do cywila i wyjeżdża do Brytanii , Kanton znów popada w niełaskę Cesarza Nerona .
Czy nowa misja na wyspie Sardynia pozwoli mu wrócić do łask . Jak zwykłe mnóstwo walk , humoru i atmosfera tamtych czasów....
Czekam na kolejny tom , bo z tego co znalazłem w necie są już napisane kolejne trzy części, tylko polski wydawca ma dziwne opóźnienia.

Czekam na kolejny tom...

Lubię tą serię choć 19 tomów to bardzo dużo. Powinna zmierzać ku końcowi. Nie mogę ocienić wyżej. Im dalej w las tym więcej drzew i powtórzeń. Jeśli lubicie zamknięte serie to Orłów Imperium nie zaczynajcie.

W serii Orły Imperium najciekawsze są dla mnie te części, których akcja rozgrywa się w Rzymie. Tam autor dużą część książki poświęca spiskom, życiu cesarzy, układom stronnictw w Rzymie. Czyli nie tyle bitwy ile zakulisowe rozgrywki są dla mnie źródłem przyjemności w tej serii.
,,Wygnańcy Rzymu" to właśnie taka część, w której po nieudanej akcji na wschodzie Katon i Macro wracają do Rzymu.
Śledzimy układy polityczne, wpływ Seneki na Nerona, nowy układ sił, igrzyska, życie dworskie Nerona, i wszystko to, co ma ten urok dobrej powieści historycznej.
Jest to też część, w której Macro postanawia odejść z armii na zasłużoną emeryturę. Podobała mi się ta nostalgia, tęsknota za tym, co minęło. Wspominanie poległych, (,,nieobecnych braci") ale także wrogów, z którymi bohaterowie stykali się w poprzednich częściach. Nasi bohaterowie dojrzewają, starzeją się, zmieniają. Nie tylko świat wokół nich się zmienia.
I takie tło towarzyszy nam w ostatniej jak narazie części tego cyklu wydanej w Polsce.
Przed Katonem kolejna misja. Tym razem musi wywieźć z Rzymu na Sardynię kochankę Nerona- Klaudię Akte.
Nie jest to jednak łatwe zadanie, biorąc pod uwagę panującą na wyspie rebelię i zarazę.
Jak się to wszystko skończy? Przeczytajcie.

• Zakupy 2024 Q1
  • Do przeczytania