Kosmiczne ziarna

Cykl: Yggdrasill (tom 2)
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA
7 (64 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny

Science fiction. Druga część trylogii Yggdrasill. Po długiej wędrówce Thomas Farquahart dociera wreszcie do Cytadeli — siedziby Ruchu na Rzecz Odnowy. Okazuje się jednak, że w oczekiwaniu na kataklizm dawni przyjaciele Gerharda podzielili się na frakcje i toczą właśnie bezpardonową walkę o władzę. Wkrótce Thomas staje się jedną z ważniejszych postaci w Ruchu, a także obiektem intryg i rozgrywek politycznych. Tymczasem Noel Kreuff, wiedziony chęcią zemsty, kontynuuje poszukiwania Helen Bjorg — czyli Świętej Helen, matki Drzewa — którą uważa za największe zagrożenie dla ludzkości. Na Drzewie zaś Hannibale Rammuerish, niegdyś bezlitosny kapłan Kościoła Ostatecznego Rozgrzeszenia, jako manneken powraca do Keshe, rodzinnego miasteczka Thomasa. Jednocześnie staje się jasne, że po wiekach spokoju Drzewo zaczyna wykazywać oznaki niestabilności i stanowi coraz większe niebezpieczeństwo dla mieszkańców. Próbuje to wykorzystać Kościół Ostatecznego Rozgrzeszenia, dążący do całkowitego zniszczenia ludzkości, a także Synod, który odnajduje Klucze Hansena, legendarne kody, dające kontrolę nad Drzewem.

źródło opisu: Agencja Wydawcza Runa, 2004

źródło okładki: http://runa.pl

Ferula | 2014-10-13

Podróży po Drzewie ciąg dalszy. Przemierzamy jego imponujący bezkres, z góry na sam dół, do starej i zrujnowanej Ziemi, poznając wierzchołkowców, ptaki i krety czyli tych, którym w tym dziwacznym tworze przyszło żyć. Widzimy enklawy i kultury na super zaawansowanym technologicznie poziomie rozwoju, ukryte w niedostępnych miejscach plemiona zdegenerowanych niby-ludzi w stanie regresu, skłóconych członków naziemnego ruchu oporu i religijne klany chcących przejąć ster nad całą nanostrukturą. Drzewo kryje w sobie wiele tajemnic. Jest żywą tkanką będącą zarazem skomplikowanych mechanicznym tworem i właśnie teraz budząc się do życia staje się coraz większym zagrożeniem dla swoich dzieci. Co jest tego przyczyną? Mityczne „Klucze Hansena” czy celowe działania klanów? Jakie naprawdę miała zamiary Helena Bjorg, czczona jako święta, tworząc setki lat temu Drzewa?
Wawrzyniec Podrzucki nie odpuszcza nam w tej przygodzie. Coraz dalej, coraz śmielej, coraz bardziej hard sf. Coraz lepiej!

Pablos | 2010-07-06

Mówi się, że środkowe części wszelkich trylogii są zazwyczaj niezbyt udane. Jeśli to jakaś reguła, to "Kosmiczne ziarna" W. Podrzuckiego są wyjątkiem ją potwierdzającym. Wracamy do świata ogarniętego chaosem po przemianach. Jednak nie śledzimy już losów samego Thomasa Farquaharta, tutaj wątków i bohaterów jest więcej. Na pierwszy plan wysuwa się cudem odratowany w pierwszym tomie Hannibale Remmuerish, inżynier, dzięki któremu w rodzimej osadzie Thomasa, Keshe, nastąpi prawdziwy postęp. Jednak nie oddalamy się od problemów znanych z pierwszej części. Gerhard von Klosky uwikłany w sprawy biurowe schodzi na dalszy plan, lecz Thomas zyskuje niezwykły status wśród ludności Dołu i aż rwie się do działania. Tymczasem Noel Kreuff, zwany wcześniej Regulaminem wyrusza na wyprawę, celem której jest odszukanie Helen Bjorg, dziś uznawanej za boginię, lecz niegdyś wcielone zło, osobę, przez którą świat się zmienił w to, czym jest obecnie. Towarzyszy mu Bea, nosząc pod sercem dziecko Thomasa. A...

Yrr | 2016-06-27
Adrian Sz | 2016-06-01