978-83-61187-32-5
s-fi, klasyka, antologia, stanisław lem

W październiku zabrzmi powergraphowy Głos Lema. Mówić nim będą – o Lemie, Lemem, Lemowi – znakomici pisarze: Cyran, Gütsche, Haka, Kosik, Miszczak, Nowak, Orkan, Orliński, Paliński, Piskorski, Podrzucki i Skalska. Posłowie napisał Jacek Dukaj, opieką redakcyjną teksty otoczył Michał Cetnarowski, a okładkę zaprojektował Rafał Kosik. Jest na co czekać!

źródło opisu: esensja

źródło okładki: strona wydawcy

książek: 2076
Wojciech Gołębiewski | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

"Głos Lema" - antologia
pod redakcją Michała Cetnarowskiego

Wydane w 2011 roku, 12 utworów ze wstępem Jacka Dukaja, z którego dowiaduję się, że ze mnie kiep pozbawiony przez autorytet, jakim się ten pan mianował, prawa do otwierania gęby (s. 10):
"...Nawet jeśli ktoś serdecznie nie znosi Tolkiena, musi się orientować w jego dziełach, żeby w ogóle z sensem uczestniczyć w rozmowach o współczesnej kulturze, i to nawet nie zawężając jej do fantastyki..."
Szczęśliwie za stary jestem, żeby chucpą Dukaja się przejmować. Przyznam się, że nie mam zielonego pojęcia o Tolkienie, a twórczość Dukaja znam na podstawie jednej książki, wskutek nękania mnie przez "Jonasza" z LC. Natomiast Lema czytam od ponad 60 lat i zaliczam go do piątki moich ulubionych polskich autorów, którą współtworzą Parandowski oraz trójca WGS czyli Witkacy, Gombrowicz i Schulz.
Nie zamierzam ...

Wkp | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

GŁOŚ LEMA

Antologie w hołdzie jednemu autorowi to rzecz w Polsce stanowiąca rzadkość. Tym bardziej, jeśli tym autorem jest Polak właśnie. Nasi rodzimi twórcy, jak bowiem nie byliby płodni, nie zyskali nigdy aż tak wielkiej sławy, by kuszono się o podobnego typu przedsięwzięcia. Jeśli jednak poszukać by autora, który na tego typu zbiór bezwzględnie sobie zasłużył, byłby to bez dwóch zdań Lem właśnie. Autor o olbrzymim dorobku, wielkiej pomysłowości, imponującym talencie i umiejętnościami wynoszącymi jego utwory daleko poza jakiekolwiek ramy gatunkowe. Autor, którego warto i trzeba przypominać kolejnym pokoleniom. Autor legenda.

Autor, któremu 12 innych składa hołd na wiele różnych, indywidualnych sposobów poniższym zbiorem.

Lem. Cóż można o nim powiedzieć? Wielki satyryk to pierwsze, co ciśnie mi się na usta, kiedy myślę o jego prozie. Rozpiętość tematów i gatunków, w których mimo, że kojarzony jest główni z Science Fiction, prezentuje się naprawdę imponująco. Szeroko pojętą...

Jonasz | 2015-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2015

“Glos Lema” – Zbiór opowiadań współczesnych, polskich pisarzy, trybut dla mistrza.

Z lat sześćdziesiątych niewiele pamiętam, jednak dwa wydarzenia zapadły mi w pamięć. Jedno to “bratnia” interwencja w Czechosłowacji (lecące na południe eskadry samolotów wojskowych); a drugie to telewizyjna transmisja lądowania pierwszego człowieka na Księżycu. Polski sprawozdawca zastanawiał się czy lądujący na Księżycu statek, został nazwany Lem, na cześć Stanisława Lema. Otrzeźwienie przyszło szybko, gdy okryto ze, Lem, a właściwie LEM, to skrót od Landing Extension Module, a nie nazwisko naszego wielkiego pisarza. Ten fakt pokazuje wielkość I trwałość urojenia, jakoby Stanislaw Lem był czołowym pisarzem gatunku Science Fiction. Oczywiście Lem był wielkim pisarzem, I kilka jego książek (choćby Solaris, Cyberiada) weszły do kanony SF. Mimo upływu lat ciągle jest czytany, I na nowo jest odkrywany, na ogol przez bardzie wymagających I wyrafinowanych czytelników. Nie zmienia to jednak faktu, ze...

eR_ | 2016-04-24
Przeczytana: 22 kwietnia 2016

Stanisława Lema kojarzy praktycznie każdy.Bez jego wkładu w science fiction, literatura ta byłaby zupełnie inna.Ba, literatura w ogóle, nie tylko ta tworzona przez fantastów, dla których najważniejszym dobrem jest wyobraźnia.
Doskonałe utwory, takie jak"Dzienniki gwiazdowe", czy "Głos Pana", zna chyba każdy.Nic więc dziwnego, że powstają utwory bazujące, bądź, przynajmniej trochę odnoszące się do jego dzieł.

Można śmiało powiedzieć, że swoją twórczością stworzył podwaliny dzisiejszej fantastyki, nie tylko stając się inspiracją dla rodzimych twórców, ale i na całym świecie.

Taka jest właśnie antologia"Głos Lema", w której nie znani mi wcześniej twórcy,oprócz paru wyjątków, spróbowali się zmierzyć z legendą Futurologa.Już na samym początku możemy zagłębić się w doskonały wstęp autorstwa Jacka Dukaja, a potem jest coraz lepiej.

12 opowiadań, zróżnicowanych tematycznie.Od twardego science fiction, po zabawę formą, po nieco naiwne, ale tylko z pozoru opowiadanie.Każde z nich to...

Rubikon | 2016-06-07
Przeczytana: 2016 rok

Pomysł zebrania w jednym tomie opowiadań utrzymanych w stylistyce utworów Stanisława Lema jest niewątpliwie świetny i wydawałoby się, że jego realizacja będzie prawdziwą gratką dla wszystkich miłośników twórczości pisarza.

Niestety, po trzech pierwszych opowiadaniach, w miarę udanie łączących własne ja autorów z inspiracją płynącą z twórczości Lema, coraz bardziej staje się jasne, że spora cześć zebranych opowiadań jest niewolniczo wtórna lub po prostu zbyt słaba, by sprostać wymaganiom związanym z umieszczeniem ich w tego rodzaju antologii. Po wspomnianych utworach Krzysztofa Piskorskiego, Rafała Orkana i Wawrzyńca Podrzuckiego następuje bowiem gwałtowny spadek jakości – w opowiadaniu „Poryw” Andrzeja Miszczaka, które tak bardzo odtwarza i do tego stopnia eksploatuje pomysły z opowiadań Lema („Albatros”, „Wypadek” i „Rozprawa”), że jest niczym więcej, niż przybudówką do „Opowieści o Pilocie Pirxie”. Paradoksalnie zresztą, ta próba stworzenia alternatywnej fabularnie wersji...

Pete489 | 2014-07-14

Solidne 8 gwiazdek - ocena ta dotyczy hipotetycznej antologii, z której wyrzucono by wszystkie teksty poza poniższymi:

0. Wstęp Jacka Dukacja
1. Krzysztof Piskorski, "Trzynaście interwałów Iori"
2. Filip Haka, "Opowieści kosmobotyczne Dominika Vidmara"
3. Rafał Kosik, "Telefon"

4 gwiazdki - tyle dostałaby książka, gdyby zmuszono mnie do ocenienia książki jako całości. Dlaczego tak? Pozostałe teksty wydają mi się nudne, albo mało oryginalne, albo po prostu cholernie dziwne.
A teraz kilka słów na temat perełek.

Ad. 0 "Wstęp J. Dukaja"
Dla osoby względnie świeżej w światku s-f jest to świetny kawałek wiedzy z pierwszej ręki, przechodząc od syntetycznej próby podsumowania dorobku Lema aż po współczesne nurty w fantastyce naukowej. Dla mnie jest to szczególnie ważne, bo właśnie stąd dowiedziałem się o geniuszu Petera Wattsa ("Ślepowidzenie) oraz Grega Egana ("Miasto Permutacji"). Dziękuję!

Ad. 1 K. Piskorski, "Trzynaście Interwałów Iori"
Ten kompaktowy tekst jest esencją hard...

tumor | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Ciekawostka, jednak niewiele więcej.

Można (należy?) zachwycać się Lemem, z pewnością pisarzem niezwykłym nie tylko w polskiej skali. Póki żyją jeszcze wielcy fani Lema, wznawia się czasem jego dzieła, pisze prace naukowe poświęcone analizie dorobku, a w twórczości tego czy innego popularnego dziś pisarza odnajdziemy wyraźne ślady fascynacji.

Zainteresowanie Lemem spróbował wykorzystać wydawca niniejszego zbioru, bo podejrzewam, że dla niejednego czytelnika nazwisko Lema jest niemałą reklamą. Nie liczyłbym natomiast na efekt odwrotny: że lektura "Głosu Lema" przekona kogokolwiek do sięgnięcia po oryginał, twórczość Mistrza. Opowiadania zamieszczone w antologii są pod wieloma względami nierówne. Różnią je językowe zdolności autorów (Lem językiem się bawił, a nie z nim zmagał), umiejętność zapanowania nad opowieścią (tempo, nastrój), a także - bardzo wyraźnie - nie ma u autorów najmniejszej zgody w kwestii, co stanowi istotę lemowego dzieła. Dostajemy zatem i bezpośrednie przeróbki...

Magg0t | 2014-01-25
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Bardzo przeciętna antologia. Dość powiedzieć, że po przeczytaniu paru opowiadań najbardziej z tego wszystkiego podobał mi się wstęp. Na szczęście dzięki m.in. Kosikowi, Nowakowi, Orlińskiemu,Palińskiemu czas spędzony nad tą książką nie należał całkiem do straconych. Najwyraźniej jednak niektórzy nie wiedzieli jak tego Lema ugryźć.

Tymoteusz | 2012-03-05

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

lumien | 2012-01-29

hołd dla Lema - ciekawe.. :)