Herbata z kwiatem paproci

Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA
83-89595-07-9
czupirek

Baśń miejska z niedalekiej przyszłości. Adam Chors, ekonomista i dziennikarz jednego z warszawskich tygodników, poznaje w herbaciarni tajemniczą Goplanę, która prosi go o niezwykłą przysługę — aby przyniósł jej kwiat paproci. Adam nie dowierza Goplanie, ale z ciekawości zgadza się spełnić jej prośbę i przez furtkę na jednej ze staromiejskich uliczek trafia na chwilę do innego, magicznego świata. Wkrótce też przekonuje się, że domowiki, kłobuki i inne istoty ze słowiańskich legend nie są jedynie wymysłem. Część z nich razem z Goplaną żyje pośród ludzi, inne zaś pod wodzą Oberona, jej małżonka, odeszły przed wiekami na Tamtą Stronę, do krainy z baśni i podań. Adam zaprzyjaźnia się z domowikiem Rumcajsem i stopniowo dowiaduje się coraz więcej o magicznym ludzie: utopcach, które wynajmują się jako płatni zabójcy lub włamywacze, leszym, który w czasach kryzysu handlował choinkami pod Halą Mirowską, skierkach, serfujących w Sieci, i domowiku-włóczędze, który oszalał po tym, jak w czasie Powstania Warszawskiego zawaliła mu się na głowę jego kamienica. Adam podejrzewa, że Oberonowi nie podoba się uczłowieczenie poddanych Goplany, a ambicje władcy elfów mogą zagrozić wszystkim magicznym istotom.

miharu | 2015-10-15
Przeczytana: 13 października 2015

Adam Chors jest warszawskim dziennikarzem, specjalizującym się w sprawach finansowych. Mimo to jest w swojej rodzinie czarną owcą, gdyż nie zrobił kariery tej miary, co jego bracia, pracujący w wielkich korporacjach. Adam gardzi korporacyjnym etosem i ceni sobie pewną niezależność, jaką zapewnia mu praca wolnego strzelca. Jest koneserem dobrej herbaty i to właśnie hobby sprawia, że pewnego dnia spotyka tajemniczą kobietę, która prosi go o przyniesienie ...kwiatu paproci.
No co tu kryć, to urban fantasy. Albo się lubi przemieszanie współczesnego miasta z mitami, albo nie. Ja w zasadzie lubię, jeśli jest dobrze i w miarę sensownie skomponowane. Pomysł Studniarka był obiecujący - wpleść w miejską tkankę postacie znane ze słowiańskich podań i wierzeń. Wampiry, orki czy wilkołaki są tak przeżute, wyplute i zwymiotowane przez literaturę i film, że są nudniejszymi postaciami niż uliczny sprzedawca obwarzanków czy polityk polskiej prawicy. Tak więc podstawienie w ich miejsce (w miejsce...

Monika | 2015-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Nie jestem zwolenniczką fantastyki. Raczej nie czytam książek utrzymanych w tym nurcie, nie oglądam filmów fantastycznych. Przez przypadek sięgnęłam po książkę Michała Studniarka "Herbata z kwiatem paproci". Nie czytałam wcześniej recenzji, a w związku z tym, że nie zostawiam niedoczytanych książek kilka wieczorów spędziłam z Adamem Chrostem i pozostałymi bohaterami.

Moja opinia opiera się wyłącznie na subiektywnych odczuciach, pomija cechy gatunkowe, bo jak już wcześniej wspomniałam, nie gustuję w tego typu powieściach. Wydarzenia przedstawione rozgrywają się w Warszawie w 2020 roku. Główny bohater Adam Chrost, dziennikarz ekonomiczny, gardzi korporacjami i całą ich otoczką. Kocha swoją pracę i herbatę. Ta ostatnia stała się przyczynkiem do zawarcia niezwykłej znajomości. W herbaciarni poznał pewnego starszego pana - konesera herbaty i tajemniczą klientkę, która uwielbia herbatę z kwiatem paproci. Żeby nie opowiadać fabuły dodam, że owa tajemnicza klientka należy do świata elfów,...

Maynard | 2012-08-31
Przeczytana: 19 października 2009

Bardzo dobry pomysł...niestety wykonanie mizerne. Książka która mogła by być polskim odpowiednikiem rosyjskiej tetralogii o Patrolach lub brytyjskiej trylogii "Wiek złych rządów" w efekcie jest niezmiernie nudną i męczącą opowiastką. Totalny brak akcji (ja zanotowałem 2 przypadki "zagęszczenia akcji": ucieczka przed kłobukiem i bójka w barze) oraz baaardzo nużące dialogi to główne minusy powieści. Wszystko pogarsza jeszcze cała masa postaci, które na 300 stronach pojawiają się i znikają a główny bohater chodzi sobie po warszawie, rozmawia, spotyka "niby zakamuflowane" polskie elfy i chochliki, znowu sobie chodzi i rozmawia i tak aż do końca. Reasumując: za mało fantasy w fantasy (jakby czytało się powieść obyczajową), brak akcji, bladość i nuda. Nic dziwnego, że książka przeszła bez echa. Dwója, Panie Studniarek, dwója!

macierzanka | 2015-12-01
Przeczytana: 18 listopada 2015

Byłam ciekawa, czy tytuł (który ogromnie mi się spodobał), jest metaforą, czy nie, i czy ma związek z treścią książki. I z przyjemnością odkryłam, że ma związek bezpośredni, a książka prawie pachnie herbatą.
Podoba mi się i pomysł i realizacja. Przyjemna, intrygująca lektura.

Mistle | 2014-10-15

Pomysł bardzo ciekawy, zapowiadała się naprawdę na fajne połączenie cyber-punka z wierzeniami słowiańskimi.. całość wyszła niestety mizernie. Mało wciągająca, dość płytka.

Czytajnik | 2012-02-08

Przepiękna książka, bardzo klimatyczne opisy od pierwszej strony, ciekawie wykreowane postacie. Zawiodłem się trochę zbyt przewidywalnym zakończeniem, ale i tak, warto przeczytać. M. Studniarek także w tej książce dowodzi swojego niezwykłego talentu. Polecam!

Megsss | 2013-08-30

Zaczyna się obiecująco, jednak w miarę rozwoju akcji kusząca magia gdzieś się ulatnia.. Mam mieszane uczucia.

Sirocco | 2010-06-25

Przyjemna lektura :)

Jerzy Rzymowski | 2011-07-16

Szkoda, że ta książka jest tak słabo znana szerszemu gronu czytelników. Michał Studniarek bardzo ciekawie połączył cyberpunkowe klimaty ze słowiańską mitologią podaną w konwencji urban fantasy. Książka jest oryginalna i dobrze napisana - zdecydowanie warto ją przeczytać.

manton85 | 2016-09-21
Przeczytana: listopad 2015