Wir pamięci. Rozpad połowiczny. Mord założycielski

Trylogia o żyjących w totalitarnym zniewoleniu mieszkańcach Apostezjonu to klasyka polskiej fantastyki. Autor bezlitośnie pokazuje, do czego doprowadzić muszą wszelkie próby eksperymentowania na żywej tkance społecznej, demaskuje mechanizmy manipulacji, zastraszania i ogłupiania wszechobecną propagandą. Bohaterowie jego powieści a są nimi zarówno ludzie z najwyższych kręgów władzy, jak i zwykłe męty powoli odkrywają prawdę o świecie, w którym przyszło im żyć, i podejmują próbę przeciwstawienia się wszechpotężnemu państwu.

Konkwistadorrr | 2015-01-15
Przeczytana: 2004 rok

No cóż, takie moje zdanie jest, że taką literaturę trzeba naprawdę lubić i tym samym to oznacza, że nie dla każdego ona "przemówi". Jednak bardziej mam tu na myśli tzw. "kółko wzajemnej adoracji" czyli krąg wielbicieli szeroko pojętej fantastyki. W przypadku tej trylogii mamy do czynienia z fantastyką społeczną, zwaną także socjologiczną, a jeszcze czasem i polityczną. By było jeszcze bardziej skomplikowanie to śp. Wnuk-Lipiński był Polakiem, a to oznacza, że owa fantastyka społeczna była czymś wyjątkowym, po prostu mająca inne cela aniżeli ta sama fantastyka, ale z Europy zachodniej czy z innego kontynentu na zachód od Polski.
Polska fantastyka socjologiczna (socjologia nie jest tu słowem przypadkowym, chodziło o to, jeszcze przed A. D. 1989 by nie stosować takiego słowa jak polityka) polegała na tym by poprzez różne metafory, przenośnie, porównania przekazać polskiemu czytelnikowi coś co by się nigdy nie dało zrobić w tzw. literaturze nurtu głównego. Przed A. D. 1989 istniała...

Finkla | 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016

Trzy (mini)powieści zebrane w jednym tomie. Akcja wszystkich rozgrywa się w jednym świecie, także niektórzy bohaterowie są wspólni. Druga z nich została swego czasu wyróżniona nagrodą Zajdla. Nic dziwnego — fantastyka socjologiczna, jak się patrzy. We wszystkich przypadkach.

Widać socjologiczne przygotowanie Autora (profesora socjologii, chociaż podczas pisania książki jeszcze tego tytułu nie posiadał). Sam niezachęcający świat Apostezjonu został doskonale przemyślany i dopracowany. Aż do dwóch grup wyrzutków społecznych, zwalczających się nawzajem, bo zajmujących wspólną niszę, włącznie. Do konstrukcji uniwersum trudno mieć zastrzeżenia.

Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2016/10/apostezjon-socjotrylogia.html

Genialne. Po latach czytanie wciąż sprawia ogromną frajdę. Szkoda, że pan profesor już się nie bawi w beletrystykę.

Pablos | 2010-07-05

Trylogia profesora Wnuka-Lipińskiego to fantastyka socjologiczna, prezentująca klasyczny dla gatunku, totalitarny świat. Książka dorównuje dziełom polskiego mistrza gatunku, Janusza Zajdla.

Jusa | 2016-07-24

Jestem absolutnie zakochana w tej pozycji. O kunszcie tego dzieła można napisać bardzo wiele - mnogość splatających się ze sobą wątków, bogactwo portretów charakterologicznych, zapierająca dech w piersiach akcja tu i ówdzie przeplatana doskonałej jakości refleksjami bohaterów czyni tę książkę najprawdziwszym cudem Polskiej Literatury. Z całego serca polecam każdemu, kto tylko ma ochotę na przyjemny melanż kryminału, antyutopii i powieści socjologicznej.

entreri | 2013-09-22
Przeczytana: 05 sierpnia 2012