Trzy siostry, trzy królowe

Three sisters, three queens
historyczna
hellomyromeo

Inne wydania

Kobiety z dynastii Tudorów w walce o mężczyzn i władzę Trzy kobiety na dworze Tudorów łączy silna rodzinna więź. Gdy jednak każda z nich włoży na głowę koronę, nie zawahają się zadać rywalkom zdradzieckich ciosów Początek XVI wieku w Anglii. Król Henryk VII Tudor poprzez sojusze i małżeństwa dzieci próbuje umocnić swoją władzę. Jego starsza córka Małgorzata wkrótce zostanie królową Szkocji,...

Kobiety z dynastii Tudorów w walce o mężczyzn i władzę
Początek XVI wieku w Anglii. Król Henryk VII Tudor poprzez sojusze i małżeństwa dzieci próbuje umocnić swoją władzę. Jego starsza córka Małgorzata wkrótce zostanie królową Szkocji, młodsza — Maria poślubi króla Francji Ludwika XII, a następca tronu pojmie za żonę infantkę hiszpańską Katarzynę Aragońską. Trzy młode kobiety na dworze Tudorów związane rodzinnymi powinnościami zaczynają rywalizować i w końcu zwracają się przeciwko sobie. W miarę doświadczanych zdrad, niebezpieczeństw i namiętności odkrywają, że w ich trudnym życiu jedynym pewnikiem jest wyjątkowa więź między nimi, silniejsza od tej, która połączyła je z mężczyznami.
Powieść zanurzona tyleż w historii co w rodzinnych intrygach. Philippa Gregory po mistrzowsku wydobywa kobiece postaci z historycznego drugiego planu, aby umieścić je w samym centrum wydarzeń – „Booklist”

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

SeVIIen | 2017-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2017

„Na tym polega różnica pomiędzy osobą z rodu królewskiego i zwykłym plebejuszem. Wolno nam pogrążyć się w żałobie, zanosić modły i hołubić złamane serca, lecz tylko w głębi ducha; na zewnątrz musimy dbać o to, aby nasz dwór był ośrodkiem piękna, mody i sztuki.”

Główną bohaterką powieści jest Małgorzata – starsza siostra późniejszego króla Henryka VIII. Ona także pełni rolę narratorki. Z jej perspektywy poznajemy także sylwetki jej młodszej siostry Marii oraz Katarzyny Aragońskiej, mającej zostać żoną jej starszego brata Artura, następcy tronu Anglii. W chwili, kiedy poznajemy Małgorzatę, ma jakieś 12-13 lat. Jest zazdrosna o pozycję młodszej siostry, jest zazdrosna o Katarzynę… A nawet o swoich braci. Myśli jedynie o tym, co stanie się, gdy poślubi króla Szkocji – Jakuba, z którym właśnie została zaręczona i jak to wpłynie na jej pozycję.

Przyznam, że dawno główna bohaterka tak bardzo mnie nie irytowała! Małgorzata była dziecinna, infantylna, myślała jedynie o sobie i swoich...

MałaPisareczka | 2017-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Początek XVI wieku. Anglia. Król Henryk VII nie zaprzestaje walki o umocnienie swojej władzy. Najlepszym sposobem są naturalnie małżeństwa swych dzieci, zatem idąc za tą radą Małgorzata, najstarsza córka, zostaje królową Szkocji, młodsza Maria poślubi króla Francji Ludwika XII, a on sam pojmie za żonę infantkę hiszpańską Katarzynę Aragońską. Nie przewidział tylko jednego: że te trzy młode kobiety zaczną konkurować ze sobą... A przecież powinny być dla siebie oparciem.

Philippa Gregory kolejny raz przeniosła mnie do wydarzeń sprzed kilku wieków, by przedstawić wydarzenia dziejące się na dworze królewskim. Sytuacja polityczna, znana mniej lub bardziej z podręczników do historii, stanowi jedynie tło dla głównych bohaterów, którzy konsekwencje swoich działań mają dopiero poznać.

Historia Trzech sióstr, trzech królowych opowiedziana jest z perspektywy najstarszej z nich - Małgorzaty Tudor, siostry króla Artura Tudora (czyli starszego brata Henryka VIII, tego samego, który przerwał...

kama100 | 2017-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2017

Tym razem Philippa Gregory przedstawia nam losy księżniczki angielskiej Małgorzaty, późniejszej królowej Szkocji (o której niewiele jest zapisów historycznych). Z jej perspektywy widzimy też sylwetkę Katarzyny Aragońskiej i Marii Tudor. Na początku nie lubiłam tej postaci - żyjąca tylko swoją wielkością, tym co należy jej się z urodzenia, zazdrosna o Katarzynę Aragońską i własną siostrę. Zależnie od sytuacji zmienna w nastrojach i w stosunku do najbliższych, których raz uważa za przyjaciół innym razem za wrogów. W miarę czytania coraz bardziej wczuwałam się w losy Małgorzaty. Pomimo, że często złościłam się na brak konsekwencji w jej postępowaniu i ocenianie wszystkiego przez pryzmat własnej osoby to jednak zaczęłam jej sprzyjać i kibicować.
Książkę uważam za bardzo dobrą tak jaj poprzednie części cyklu. Czyta się z prawdziwa przyjemnością i bez wahania mogę polecić.

Aleksandra | 2017-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Książki Philippy Gregory to zawsze niezawodny sposób na zaspokojenie czytelniczych apetytów miłośników powieści historycznych. Także tym razem autorka nie rozczarowuje i w doskonały sposób przedstawia losy Małgorzaty Tudor i jej relacje z Katarzyną Aragońską oraz Marią Tudor. Pierwszoosobowa narracja głównej bohaterki nie nudzi, zapewnia oryginalną perspektywę na przytaczane wydarzenia i z całą pewnością rozbudza ciekawość. Książkę polecam każdemu, kto chce zgłębić dzieje siostry Henryka VIII i zanurzyć się w świetnie wykreowany świat XVI-wiecznej Anglii i Szkocji.

Po raz pierwszy na moim blogu pojawi się recenzja powieści autorki, która towarzyszy mi praktycznie od kilku lat. Na twórczość Philippy Gregory natrafiłam już w podstawówce. Uprzedzając pytania - była to czwarta, piąta lub szósta klasa. Moja miłość do tej autorki i fascynacji czasami Tudorów zaczęła się od niej. Po ''Kochanicach króla''' przeczytałam praktycznie wszystkie jej książki z cyklu wojny dwu róż, czy cyklu tudorowskiego. Kiedy otrzymałam możliwość zrecenzowania jej najnowszej książki nie posiadałam się z radości. Moje przyjaciółki wiedzą jakiego mam bzika na tym punkcie. No cóż... każdy ma nie po kolei w głowie, a ja nie jestem wyjątkiem.

'' - Księżniczki nie mogą działać pod wpływem własnego widzimisię - stwierdza Katarzyna. - Musimy być posłuszne Bogu i rodzicom, królowi i królowej. Nie masz swobody wyboru, Małgorzato. Nie jesteś jakąś tam córką oracza. Urzeczywistniasz dzieło Boże, masz wydać na świat króla, jesteś tylko o stopień niżej od aniołów, nie możesz...

czarnatulipanna | 2017-05-24
Przeczytana: 20 maja 2017

Na polskie wydania powieści Philippy Gregory zawsze czekam z wielką niecierpliwością. „Trzy królowe, trzy siostry” zdobyłam w dniu premiery i zarzuciłam czytanie innych pozycji tym chętniej, że za tłumaczenie odpowiedzialna jest Urszula Gardner, której przekłady to prawdziwe perełki (wystarczy porównać z innymi przekładami powieści Gregory).

Niestety po raz kolejny bez szaleństwa.

Cała recenzja dostępna na: https://czarnatulipanna.wordpress.com/2017/05/23/trzy-siostry-trzy-krolowe/

Agnieszka | 2017-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2017

Małgorzata Tudor (1489-1541), królowa Szkocji (1503-1513) była najstarszą córką Henryka VII Tudora (1457-1509), króla Anglii w latach 1485-1509, oraz jego żony Elżbiety York (1465-1503), która z kolei była córką Edwarda IV Yorka (1442-1483). Małgorzata urodziła się 29 listopada 1489 roku w Westminster. Jeszcze zanim skończyła sześć lat, rozpoczęły się kilkuletnie negocjacje mające na celu poślubienie przez księżniczkę Jakuba IV Stuarta (1473-1513), króla Szkocji (1488-1513), który popierał Perkina Warbecka (ok. 1474-1499) będącego pretendentem do angielskiego tronu. Perkin Warbeck podawał się bowiem za księcia Ryszarda Shrewsbury (ok. 1473-1483), którego tajemnicza śmierć w murach Tower do dziś spędza sen z powiek brytyjskim historykom. Książę Ryszard był synem króla Edwarda IV Yorka i jego żony Elżbiety Woodville (ok. 1437-1492). Tak więc małżeństwo Małgorzaty Tudor i Jakuba IV Stuarta miało zapobiec tego rodzaju sojuszom, których celem było popieranie uzurpatora do tronu...

Iwona | 2017-06-20
Przeczytana: 25 czerwca 2017
Dizzy | 2017-06-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam <3, 2017
madison | 2017-06-16
Patronaty tygodnia

Nowa książka Jaume Cabré, kolejna część smoliście czarnego kryminalnego cyklu Jakuba Ćwieka „Grimm City”, mistrzowska opowieść z suspensem autorstwa J.C. Oates – to tylko niektóre z książek, które w tym tygodniu ukażą się pod naszym patronatem. Sprawdźcie, jakie tytuły znajdziecie w księgarniach!