Trzy siostry, trzy królowe

Tłumaczenie: Urszula Gardner
Cykl: Dynastia Plantagenetów i Tudorów (tom 8)
Wydawnictwo: Książnica
Three sisters, three queens
historyczna
hellomyromeo

Kobiety z dynastii Tudorów w walce o mężczyzn i władzę Trzy kobiety na dworze Tudorów łączy silna rodzinna więź. Gdy jednak każda z nich włoży na głowę koronę, nie zawahają się zadać rywalkom zdradzieckich ciosów Początek XVI wieku w Anglii. Król Henryk VII Tudor poprzez sojusze i małżeństwa dzieci próbuje umocnić swoją władzę. Jego starsza córka Małgorzata wkrótce zostanie królową Szkocji,...

Kobiety z dynastii Tudorów w walce o mężczyzn i władzę
Początek XVI wieku w Anglii. Król Henryk VII Tudor poprzez sojusze i małżeństwa dzieci próbuje umocnić swoją władzę. Jego starsza córka Małgorzata wkrótce zostanie królową Szkocji, młodsza — Maria poślubi króla Francji Ludwika XII, a następca tronu pojmie za żonę infantkę hiszpańską Katarzynę Aragońską. Trzy młode kobiety na dworze Tudorów związane rodzinnymi powinnościami zaczynają rywalizować i w końcu zwracają się przeciwko sobie. W miarę doświadczanych zdrad, niebezpieczeństw i namiętności odkrywają, że w ich trudnym życiu jedynym pewnikiem jest wyjątkowa więź między nimi, silniejsza od tej, która połączyła je z mężczyznami.
Powieść zanurzona tyleż w historii co w rodzinnych intrygach. Philippa Gregory po mistrzowsku wydobywa kobiece postaci z historycznego drugiego planu, aby umieścić je w samym centrum wydarzeń – „Booklist”

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Perzka | 2019-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Narratorem od pierwszych stron książki jest Małgorzata Tudor, córka Henryka VII, siostra 5-letniej płaczliwej i marudnej, ale jakże pięknej Marii i nieco starszego Henryka, lubiącego być ciągle w centrum zainteresowania. Wyścigi, strzelanie z łuku, jazda na kucu to jego żywioł.

Małgorzata wprowadza nas powoli w tajniki zamku Baynarda i dynastii Tudorów. Dumna ze swego pochodzenia ( w końcu ojciec to słynny Tudor ) , mająca wysokie mniemanie o sobie, patrząca z dystansem i niechęcią na Katarzynę Aragońską, przyszłą żonę jej brata Artura. Ze złości i zazdrości nazwała ja Arogancką. Powieść zaczyna się od przyjazdu Katarzyny na zamek, zaślubin i wesela.
Wszystko oczywiście pod surowym okiem królowej matki Małgorzaty Beaufort, w prawdziwym słowa tego znaczeniu,bo „to ona robi w pałacu za kata”

Powieść toczy się powoli i bardziej skupia się na przeżyciach i przemyśleniach młodej Małgorzaty niż na samych wydarzeniach historycznych.
Krągłolica, dobrze zbudowana, pewna siebie, odważna...

gwiazdka | 2017-07-10
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 10 lipca 2017

Pierwsza książka Gregory, przy której miejscami się nudziłam. Nie jest, oczywiście, zła, szczególnie dla osób, którym odpowiada styl pisania Gregory. W trym przypadku powieść jest po prostu przegadana. Jak przyznaje sama autorka, nie ma dużo danych na temat Małgorzaty Tudor, wiec wszystko to, szczególnie obraz psychologiczny to wyobraźnia pani pisarki. Problem w tym, że Gregory napisała na temat dynastii Tudorów całą serię książek, więc efekt jest taki, że zaczyna się powtarzać, podobnie jak obrazy kobiet- cały czas miałam wrażenie, że przecież to już było. Dlatego uważam, że „Trzy siostry, trzy królowe” jest za obszerna, przegadana. Przez sentyment dla pisarki daję ocenę dobrą, chociaż zdaję sobie sprawę, iż raczej zawyżam.

SeVIIen | 2017-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2017

„Na tym polega różnica pomiędzy osobą z rodu królewskiego i zwykłym plebejuszem. Wolno nam pogrążyć się w żałobie, zanosić modły i hołubić złamane serca, lecz tylko w głębi ducha; na zewnątrz musimy dbać o to, aby nasz dwór był ośrodkiem piękna, mody i sztuki.”

Główną bohaterką powieści jest Małgorzata – starsza siostra późniejszego króla Henryka VIII. Ona także pełni rolę narratorki. Z jej perspektywy poznajemy także sylwetki jej młodszej siostry Marii oraz Katarzyny Aragońskiej, mającej zostać żoną jej starszego brata Artura, następcy tronu Anglii. W chwili, kiedy poznajemy Małgorzatę, ma jakieś 12-13 lat. Jest zazdrosna o pozycję młodszej siostry, jest zazdrosna o Katarzynę… A nawet o swoich braci. Myśli jedynie o tym, co stanie się, gdy poślubi króla Szkocji – Jakuba, z którym właśnie została zaręczona i jak to wpłynie na jej pozycję.

Przyznam, że dawno główna bohaterka tak bardzo mnie nie irytowała! Małgorzata była dziecinna, infantylna, myślała jedynie o sobie i swoich...

Dorota | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

Książka opowiada historię trzech kobiet, sióstr, które walczą o pozycje w świecie opanowanym przez mężczyzn. Główną bohaterką jest Małgorzata Tudor, siostra późniejszego króla Anglii, Henryka VIII. Małgorzata jest również narratorką powieści. To z jej perspektywy poznajemy historię Anglii, dojście do władzy Henryka VIII Tudora oraz historię Szkocji, w której wspólnie z mężem panuje właśnie Małgorzata.
W książce pojawiają się również Katarzyna Aragońska, pierwsza żona Henryka VIII oraz Maria Tudor, siostra Henryka VIII.
To moje pierwsze spotkanie z twórczością Philippy Gregory. Nie powiem żeby było specjalnie udane. Najpierw choroba, która mnie dopadła, która pozbawiła mnie chęci na sięganie po książkę. Później znudzenie książką, która niestety nie jest specjalnie interesująca. Owszem dużo się tu dzieje ale wszystko jest opisane w jakiś taki mało przystępny sposób.
Spodziewałam się czegoś innego. Chociażby rozgraniczenia w narracji. Miałam nadzieję, że poznamy również opisy uczuć...

kama100 | 2017-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2017

Tym razem Philippa Gregory przedstawia nam losy księżniczki angielskiej Małgorzaty, późniejszej królowej Szkocji (o której niewiele jest zapisów historycznych). Z jej perspektywy widzimy też sylwetkę Katarzyny Aragońskiej i Marii Tudor. Na początku nie lubiłam tej postaci - żyjąca tylko swoją wielkością, tym co należy jej się z urodzenia, zazdrosna o Katarzynę Aragońską i własną siostrę. Zależnie od sytuacji zmienna w nastrojach i w stosunku do najbliższych, których raz uważa za przyjaciół innym razem za wrogów. W miarę czytania coraz bardziej wczuwałam się w losy Małgorzaty. Pomimo, że często złościłam się na brak konsekwencji w jej postępowaniu i ocenianie wszystkiego przez pryzmat własnej osoby to jednak zaczęłam jej sprzyjać i kibicować.
Książkę uważam za bardzo dobrą tak jaj poprzednie części cyklu. Czyta się z prawdziwa przyjemnością i bez wahania mogę polecić.

FannyBrawne | 2018-04-30

,,Trzy siostry, trzy królowe” to kolejna w dorobku Philippy Gregory powieść o nieco zapomnianej w historii kobiecie – Małgorzacie Tudor, starszej siostrze Henryka VIII, księżniczce Anglii i królowej Szkocji, babce słynnej Marii Stuart. O ile w tematyce jej brata czy wnuczki możemy przebierać, tak sama Małgorzata jest praktycznie zapomniana. Gregory postanowiła przybliżyć tę postać i spróbować odpowiedzieć na pytanie jak wyglądało jej życie wewnętrzne, co czuła do swoich trzech mężów oraz jak odnosiła się do niespokojnego panowania swojego brata.

Małgorzatę poznajemy w momencie, gdy na dwór angielski przybywa jej przyszła bratowa, Katarzyna Aragońska, która ma poślubić Artura, następcę tronu. Spotkanie fascynującej hiszpańskiej księżniczki jest dla Małgorzaty wstrząsem – jest zauroczona postawą, urodą i splendorem otaczającym Katarzynę, a zarazem okropnie jej zazdrości. Mimo, że nasza bohaterka ledwo wyrosła z dzieciństwa, czuje w sobie nienasyconą ambicję i postanawia, że za...

Katherina87 | 2017-12-25

Książka z cyklu Tudorów.

Trzy kobiety na dworze Tudorów łączy silna rodzinna więź. Gdy jednak każda z nich włoży na głowę koronę, ich przyjaźń zamieni się w bezwzględną rywalizację.
Początek XVI wieku w Anglii. Król Henryk VII Tudor poprzez sojusze i małżeństwa dzieci próbuje umocnić swoją władzę. Jego starsza córka Małgorzata wkrótce zostanie królową Szkocji, młodsza z nich Maria poślubi króla Francji Ludwika XII, a następca tronu pojmie za żonę infantkę hiszpańską Katarzynę Aragońską. Trzy młode kobiety zaczynają konkurować i w końcu zwracają się przeciwko sobie. W miarę doświadczanych zdrad, niebezpieczeństw i namiętności odkrywają jednak, że w ich trudnym życiu jedyne oparcie może stanowić wyjątkowa więź między nimi, silniejsza od tej, która połączyła je z mężczyznami.

Małgorzatę opisano w formie powieściowej, używając pierwszoosobowej narracji w czasie teraźniejszym, ponieważ autorka chciała się skupić na psychologii jej postaci. Pragnęła przedstawić od podszewki wszystkie...

Oktawia Gilbert | 2017-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2017

Już nie raz podkreślałam moje wielkie zainteresowanie monarchią angielską, a w szczególności czasami, gdy na angielskim tronie zasiadała dynastia Tudorów. Ród ten nie władał królestwem długo, gdyż niewiele ponad sto lat, ale zapisał się w historii Anglii złotymi literami głównie za sprawą Henryka VIII, który swoim kontrowersyjnym działaniem przewrócił wyspy brytyjskie do góry nogami i stał się symbolem, który pierwszy wpada do głowy na hasło "Tudorowie". Sławą niewiele odstaje od ojca jego druga córka Elżbieta, która przez wielu uznawana jest za największego monarchę tego kraju. Jednak nie na tym kończy się dynastia Tudorów. Zapomniana przez kronikarzy Małgorzata Tudor była starszą siostrą Henryka VIII, wydaną, w celu zapewnienia wieczystego pokoju angielsko-szkockiego, za króla Szkocji Jakuba IV, wieloletnią królową regentką w imieniu swego syna Jakuba V oraz kobietą, która postępowaniem i przekonaniami wyprzedzała czasy, w których żyła. Philippa Gregory za pomocą fikcyjnego...

zeberka363 | 2018-01-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Po raz drugi dałam się porwać w historyczny świat królowych,królów,dworek,polowań,uczt,ale przede wszystkim intryg i zawiłości życia "na świeczniku"opisanych przez Philippę Gregory.Nie żałuję! Piękna powieść przedstawiona z perspektywy księżniczki Małgorzaty Tudor-żony króla Jakuba IV Szkockiego.Polecam!

Liza | 2018-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2018

W 1501 roku na dworze angielskim są trzy księżniczki: Małgorzata i Maria Tudor, siostry (starsza i młodsza) Henryka Tudora. Dołącza do nich hiszpańska infantka Katarzyna Aragońska, żona najpierw Artura, a potem Henryka Tudora.

Już od pierwszym stron pisarka nakreśla nam ducha rywalizacji między księżniczkami. Narratorkę tej historii jest Małgorzata Tudor, późniejsza królowa Szkocji. Nie cierpi ona porównań z własną osobą, jest zazdrosna o młodszą, ładniutką Marię oraz o bratową Katarzynę. Jej dzieciństwo kończy śmierć księcia Artura, późniejsze straty powodują złość i cierpienie, jednocześnie tworząc łaknienie bogactwa i własnej korony.

„Jedyne, co mi zostało, to mój nowo zdobyty tytuł.”

Jednakże politycznie zaaranżowane małżeństwo z królem Szkocji, Jakubem, starszego od niej mężczyzny, który traktuje ją z pobłażaniem, nie przynosi jej pełnego szczęścia. Świadomość nieślubnych dzieci małżonka, przy jednoczesnym braku, a potem stracie własnego syna, sprawia, że Małgorzata czuje...