Tudorowie. Prawdziwa historia niesławnej dynastii

Wydawnictwo: Astra
The Tudors: The Complete Story of England's Most Notorious Dynasty
historia
joly_fh

Uznany historyk, G.J. Meyer, prezentuje nowatorskie spojrzenie na osławioną dynastię Tudorów, w której znalazło się kilka z najbardziej zagadkowych postaci, jakie kiedykolwiek rządziły krajem. W 1485 r. Henryk Tudor przypłynął z Francji, aby wyrwać koronę z rąk rodu, który rządził Anglią od niemal czterystu lat. Pięćdziesiąt lat później jego syn Henryk VIII postanowił zdobyć jeszcze większą władzę i zostawił po sobie okrutne dziedzictwo, które rujnowało życie jego dzieci i zagroziło losowi kraju. Edward VI, żarliwy zwolennik reformy angielskiego Kościoła zmarł, nim udało mu się zrealizować swoje marzenie. Maria I, upokorzona córka Katarzyny Aragońskiej, bezskutecznie próbowała odbudować potęgę Kościoła katolickiego, natomiast Elżbieta I poświęciła swoje osobiste szczęście jednej tylko sprawie – własnemu przetrwaniu.

Książka „Tudorowie” pokazuje grzeszników i świętych, tragedie i triumfy, górnolotne marzenia i ponure zbrodnie, które cechowały tę fascynującą epokę.

źródło opisu: http://wydawnictwo-astra.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwo-astra.pl/

PiotrGL | 2017-10-09

Wciągająca historia Dynastii Tudorów jest w książce przedstawiona w stosunkowo prosty i wciągający sposób. Autor poświęca wszystkim postaciom podobną ilość uwagi i rzetelnie opisuje najważniejsze elementy ich życia. Polecam książkę każdemu zainteresowanemu tą tematyką.

Krzysiek88 | 2017-03-31

No nawet mi się podobała, ale jak to zawsze bywa w przypadku książkach o Tudorach mało miejsca autor poświęcił założycielowi dynastii Henrykowi VII. Skupiono się jednak na Henryku VIII i jego sporze z papiestwem. Dalej mamy opis rządów Edwarda VI, Marii Tudor i Elżbiety.
Myślałem, że tak jak w innych publikacjach to i tu będzie autor wychwalał po niebiosa Elżbietę a jak się okazało dla Meyera jedyną zaletą było jej długowieczność. Ogólnie książkę czyta się dobrze i z ciekawością będę czekać na inne publikacje o tej dynastii.

LadyEteria | 2017-03-29

Bardzo ciekawa pozycja.
Zdaje się, że to idealna lektura dla początkujących w temacie Tudorów. Nie dość, że nakreśla całą dynastię (która wcale nie była długa), to jeszcze pokazuje ją na tle polityki, religii oraz problemów militarnych toczących się w całej Europie. Ponieważ całość spisana jest w niespełna 600 stronicowym tomie, także nie ma miejsca na rozwlekłość. Zaprezentowane są najważniejsze postaci epoki i jaki miały wpływ na władców. Polecam każdemu kto chciałby zaznajomić się z XVI wieczną Anglią. Wszak epoka Tudorów (choć tak jak sugeruje tytuł- nie tak świetna jak było to wmawiane przez lata), jest bardzo ciekawym okresem, pełnym zmian oraz świetnych ludzi.

Maria Pawlikowska | 2016-10-13

Pseudonaukowe czytadełko w formie niby powieści. Whaaaaat?

Emerald | 2016-06-16
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, 2016
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Świeże spojrzenie na Tudorów - nie przez pryzmat żon Henryka VIII i "złotego wieku" Elżbiety I, ale przez powstanie angielskiego kościoła narodowego i odczarowanie mitu wielkiej królowej - dziewicy. Szkoda, że prawie pominięto założyciela dynastii - Henryka VII. Wielki plus za rozdziały o tle historycznym wydarzeń, co nadało historii szerszej perspektywy.

Fealrin | 2016-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2016

"Tudorowie. Prawdziwa historia niesławnej dynastii" jest książką, która naprawdę kompleksowo oddaje rzeczywistość tamtych czasów i która nijak ma się do wytworzonego w kulturze wyidealizowanego obrazu Henryka VIII Tudora. Przyznam szczerze, że każdą stronę czytałam z satysfakcją - nareszcie trafiłam na taki tytuł, który nie pokazuje Henryka VIII jako wybitnego władcę-reformatora, targanego namiętnościami i podatnego na wpływy innych osób. Również i ja w przypadku chociażby rządów Elżbiety uległam wyidealizowanemu obrazowi historii, który już we wstępie G.J. Meyer obiecał obalić.

Mimo że jest to dość obszerna książka historyczna, obejmująca lata panowania całej dynastii Tudorów razem ze szczegółowymi informacjami co do przebiegu rozłamów religijnych w XVI-wiecznej Anglii, to czyta się ją naprawdę lekko i przyjemnie, niemal jak powieść, w której jedynie brakuje dialogów. Nie wiem czy to jest kwestia tego, że G. J. Meyer po prostu jest obdarzony talentem pisania o faktach we...

Monika | 2016-02-06
Przeczytana: 05 lutego 2016

Historia podana w przystępny, klarowny sposób. Rozdziały poświęcone dynastii Tudorów są rozdzielone wstawkami ukazującymi tło historyczne (zaznaczonymi zastosowaniem odmiennej czcionki). Zabieg bardzo przydatny, jeśli czytelnik posiada fragmentaryczną wiedzę na temat historii świata. Jednocześnie czytałam powieści Philippy Gregory dotyczące tematu i oglądałam serial "Dynastia Tudorów". Książka pozwalała na bieżąco weryfikować informacje zawarte w wersjach fabularnych.

pawel | 2016-01-25
Przeczytana: 21 stycznia 2016

„Był dzień 27 stycznia 1547 roku. (…) żaden z mężczyzn, którzy tłoczyli się w królewskiej sypialni, nie miał odwagi przekazać władcy wiadomości” że Henryk VIII umierał. Henryk już dawno uznał za przestępstwo przepowiadanie śmierci króla. (…) Teraz oto leżał samotnie (…) a jego służący trzymali się z dala, zostawiwszy go samego z jego myślami.” W ten sposób gasło życie w najbardziej znanym królu, pochodzącym z bodaj najsłynniejszej i najbardziej rozpoznawalnej dynastii w historii Anglii. Dynastii, która przez wieki obrosła legendą, a jej władcy i władczynie stawiani byli na piedestale jako wybitne jednostki swoich czasów. Ale czy faktycznie tak było w rzeczywistości?
Książka G.J.Meyer’a „Tudorowie” posiada wielce wymowny podtytuł – „Prawdziwa historia niesławnej dynastii”. I rzeczywiście, autor bardzo rzetelnie
i udanie, czerpiąc z dostępnych materiałów, zmierza się z legendami
i przerysowanymi postaciami, ukazując władców nierzadko w odmiennym świetle niż zwykło było się to...

Izanagi | 2016-01-18
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: styczeń 2015

Autor po kolei i konkretnie, opisuje lata panowania poszczególnych władców z dynastii Tudorów. Jest dość krytyczny, ocenia i analizuje postępowanie i rządy każdego z nich. Jak dla mnie przedstawia trochę inny punkt widzenia na tą część historii.
Co ciekawe, zmyliła mnie okładka i opis z tylnej strony, myślałam że to będzie jakaś rozmemłana powieść. Okazuje się, że to kawał dobrej roboty, poparty żmudnym wertowaniem wielu publikacji.
Polecam!

Patrycja | 2015-05-25

ciekawa książka, aczkolwiek trochę czasu zajęło mi przebrnięcie przez nią. Zawarto w niej najważniejsze szczegóły rządów Tudorów,aczkolwiek myślę,że mało miejsca poświęcono Henrykowi VII. Niemniej jednak wszystko co istotne:tło polityczne,religijne i społeczne, zostało mistrzowsko zobrazowane i ukazane. Warto przeczytać jeśli chce się mieć szerszy obraz na Anglię za czasów Tudorów.