Okładka książki Tudorowie. Prawdziwa historia niesławnej dynastii

historia
typ
papier
joly_fh
7,09 (43 ocen i 10 opinii)

Opis książki

Uznany historyk, G.J. Meyer, prezentuje nowatorskie spojrzenie na osławioną dynastię Tudorów, w której znalazło się kilka z najbardziej zagadkowych postaci, jakie kiedykolwiek rządziły krajem. W 1485 r. Henryk Tudor przypłynął z Francji, aby wyrwać koronę z rąk rodu, który rządził Anglią od niemal czterystu lat. Pięćdziesiąt lat później jego syn Henryk VIII postanowił zdobyć jeszcze większą władzę i zostawił po sobie okrutne dziedzictwo, które rujnowało życie jego dzieci i zagroziło losowi kraju. Edward VI, żarliwy zwolennik reformy angielskiego Kościoła zmarł, nim udało mu się zrealizować swoje marzenie. Maria I, upokorzona córka Katarzyny Aragońskiej, bezskutecznie próbowała odbudować potęgę Kościoła katolickiego, natomiast Elżbieta I poświęciła swoje osobiste szczęście jednej tylko sprawie – własnemu przetrwaniu.
Książka Tudorowie pokazuje grzeszników i świętych, tragedie i triumfy,
górnolotne marzenia i ponure zbrodnie, które cechowały tę fascynującą epokę.

źródło opisu: http://sklep.wydawnictwoastra.pl/prawdziwa-histori...(?)

Opinie czytelników
Anka | 2013-11-04
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 03 listopada 2013

Bardzo dobrze ukazane rządy Tudorów z zadbaniem o tło epoki. Obok władców angielskich poznajemy również ich oponentów na kontynencie i ich motywacje. Prawdopodobnie pierwsza rzetelna monografia angielskiej rodziny królewskiej napisana bez upiększeń i faworyzowania poszczególnych członków rodu. Oparta wyłącznie na faktach i drobiazgowych analizach tekstów źródłowych tamtej epoki. Jedyne co przeszkadza to niedbalstwo korektora, który zjada lub przeinacza końcówki, w jednym miejscu pomylił zięcia z teściem, a w innym dwukrotnie obok siebie użył tego samego czasownika. Mnie, jako uważnemu czytelnikowi bardzo obniżało to jakość czytania i powodowało, że musiałam wracać do już przeczytanego fragmentu. Zwłaszcza, że uważne czytanie w tym wypadku jest bardzo pożądane, ponieważ autor drobiazgowo opisując różne fakty przez dłuższy czas lub wcale do nich nie wraca. Dodatkowo nie jest to książka beletrystyczna tylko typowo naukowa.

Wojtek_Grabowski | 2014-10-07
Przeczytana: 07 października 2014

Kolejny strzał w dziesiątkę. Tyle ostatnio wszędzie słychać o Tudorach: i w kinie i w telewizji i na księgarskich półkach, że w końcu i ja się nimi zainteresowałem, chociaż przy serialu o nich wytrwałem tylko do połowy (i to dla drugiej połowy ;) Od fikcji historycznej zdecydowanie wolę książki poważnych historyków i moim zdaniem GJ meyer się do nich zalicza. Tutaj mamy pełen przekrój historyczny paruset lat panowania tej dynastii, dzięki czemu człowiek może sobie nareszcie poukładać, kto rządził po kim i czego dokonał. Mnie jako faceta mniej interesują historie sercowe, a bardziej polityka i tym podobne sprawy. Przy okazji dowiedziałem się o innej książce tego samego autora i zaraz zacznę jej szukać.

katarzyna | 2012-11-22
Przeczytana: 15 listopada 2012

Niezwykle interesująca pozycja, która przenosi nas w zaczarowany świat Tudorów. W niebanalny sposób ukazuje nam nie tylko jasne ale i ciemne strony dworskich intryg.
Szczególnie polecam wszystkim ,którzy oglądali serial

agusia66 | 2013-09-06
Przeczytana: sierpień 2013

Bardzo dobrze napisana, obowiązkowa propozycja dla osób, które fascynują się epoką Tudorów. Ciekawie podzielona na rozdziały, uwzględniające wiele różnych aspektów tamtych czasów, a nie jedynie fakt, że Henryk VIII miał sześć żon :))). Myląca może być nieco jedna z recenzji na obwolucie (że czegoś takiego nawet Hollywood by nie wymyśliło :))),bo ostatni serial (pomimo pewnych nieścisłości) całkiem udanie ten klimat jednak oddał. Polecam!!!

joly_fh | 2014-05-20
Przeczytana: 19 maja 2014

Autorowi udało się to, co zamierzył, czyli ukazanie Tudorów z obiektywnego, historycznego punktu widzenia, bez ozdób i zbędnych fatałaszków oraz obnażenie prawdziwego charakteru ich rządów. Mimo, że jest to pozycja historyczna, czyta się ją "jednym tchem", choć miłośników serialu wypada ostrzec, że nie ma ona z filmem zbyt wiele wspólnego.

Danathiel | 2013-01-09
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Od czasów Liceum Tudorowie stali się moją prawdziwą obsesją. Chcę wiedzieć wszystko, jeszcze więcej.
Ta książka doskonale gasi pragnienie wiedzy. Wszystko jest jasno opisane, bez zbędnych komentarzy autora. Książka zawiera również ilustracje przedstawiające obrazy ludzi, którzy przyczynili się do tego, że dzisiaj Tudorowie tak działają na natchnienie reżyserów.

Bezstronna opowieść o Dynastii, która jakby nie było, zawsze będzie
fascynować. Polecam!

Iza | 2013-07-10

Historia może być napisana w różny sposób. Akademicki, suchy, nudny. Fabularyzowany. Romansowy. Spiskowy.
Tudorowie opisani w realiach epoki, osadzeni w skłóconym politycznie świecie europejskiej kotłowaniny. Papiestwo w impasie. Turcy osmańscy u granic. I Wyspa. Henryk VIII fascynuje bezczelnością i brakiem strachu przed europejskim ostracyzmem. Margaret Pole ucieka przed katem. Anna Boleyn w roli nie do końca sprytnej, ale za to bardzo ambitnej córy swego rodu. Elżbieta zaszczuta strachem przed totalną katastrofą... Książka historyczna z gatunku "do czytania jednym tchem".

Grigor | 2013-11-07
Przeczytana: 14 czerwca 2013

Książkę polecam wszystkim wielbicielom czasów dynastii Tudorów. Autor przedstawia historię ówczesnej Anglii w bardzo przystępny sposób. Chłodnym okiem historyka Meyer obnaża prawdę o "tudorskiej epoce rabunku".

Ksebardo | 2014-11-20

Świetna, gruba pozycja:) idealna dla osób, które chca zgłębić tajemnice dynastii Tudorow. Mimo ogromnej ilości stron czyta sie przyjemnie i dosyć szybko. Nie tylko dla fanów historii!

Jekaterina | 2012-12-07

Jonathan Rhys Myers naprawdę świetnie zagrał Henryka VIII. Dzięki jego niesamowitej grze aktorskiej zaciekwiła mnie historia tego króla. Zobaczymy czy książka dorówna serialowi.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Carlo Collodi
    188. rocznica
    urodzin
    - I co dalej? - spytał Pinokio.
    - Nic - westchnął Gepetto z rezygnacją. - Jesteśmy zgubieni..
    - Zgubieni? Dlaczego zgubieni? - zaprotestował Pinokio. - Daj mi, tato, rękę i uważaj, żebyś się nie poślizgnął.
    - Dokąd mnie teraz prowadzisz?
    - Spróbujemy raz jeszcze. Chodź i nic się nie bój.
  • Dale Carnegie
    126. rocznica
  • Michele Fitoussi
    60. rocznica
    urodzin
    Nienawiść zżera, paraliżuje i przeszkadza żyć
  • Frances Hodgson Burnett
    165. rocznica
    urodzin
    To takie smutne, gdy książka się kończy
  • Laurence Sterne
    301. rocznica
    urodzin
    Miłość jest niczym bez sentymentu. A sentyment jest jeszcze mniej wart bez miłości.
  • Bartosz Łapiński
    40. rocznica
    urodzin
    ... słowo "kurwa" jest w naszym kraju rodzajem mantry. Indyjscy mnisi całymi dniami powtarzają różne mantry, na przykład OMM... OMM... albo TAU... TAU... czy coś w tym rodzaju. Natomiast u nas prawie cały naród nieświadomie stosuje jako mantrę wyżej wspomniane słowo. Jego układ liter, a zwłaszcza mo... pokaż więcej
  • Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
    123. rocznica
    urodzin
    Nie widziałam Cię już od miesiąca.
    I nic. Jestem może bledsza,
    trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca.
    Lecz widać można żyć bez powietrza.
  • Arundhati Roy
    53. rocznica
    urodzin
    Kiedy kogoś zranisz, zaczyna cię mniej kochać. Taki skutek mają nieostrożne słowa. Ludzie zaczynają cię mniej kochać.
  • Karol Bunsch
    27. rocznica
    śmierci
    Ja walczę z takim bogiem, którego względy kupić, a usługi wynająć można!
  • Ferdynand Goetel
    54. rocznica
    śmierci
    ...górale, ludność podtatrzańska. Ci, są takim samym fenomenem etnicznym, jak Tatry przyrodzonym. Nieodgadłe zmieszanie typów etnicznych, jakie się tu kiedyś dokonało, wyodrębniło ich nie tylko z reszty polskiego ludu, ale chyba i z ludów Europy. Wywodzono rodowód ich od Rzymian, nordyków, czerwonos... pokaż więcej
  • Arthur Hailey
    10. rocznica