Tudorowie. Prawdziwa historia niesławnej dynastii

historia
typ
papier
joly_fh
7,16 (49 ocen i 12 opinii)

Opis książki

Uznany historyk, G.J. Meyer, prezentuje nowatorskie spojrzenie na osławioną dynastię Tudorów, w której znalazło się kilka z najbardziej zagadkowych postaci, jakie kiedykolwiek rządziły krajem. W 1485 r. Henryk Tudor przypłynął z Francji, aby wyrwać koronę z rąk rodu, który rządził Anglią od niemal czterystu lat. Pięćdziesiąt lat później jego syn Henryk VIII postanowił zdobyć jeszcze większą władzę i zostawił po sobie okrutne dziedzictwo, które rujnowało życie jego dzieci i zagroziło losowi kraju. Edward VI, żarliwy zwolennik reformy angielskiego Kościoła zmarł, nim udało mu się zrealizować swoje marzenie. Maria I, upokorzona córka Katarzyny Aragońskiej, bezskutecznie próbowała odbudować potęgę Kościoła katolickiego, natomiast Elżbieta I poświęciła swoje osobiste szczęście jednej tylko sprawie – własnemu przetrwaniu.
Książka Tudorowie pokazuje grzeszników i świętych, tragedie i triumfy,
górnolotne marzenia i ponure zbrodnie, które cechowały tę fascynującą epokę.

źródło opisu: http://sklep.wydawnictwoastra.pl/prawdziwa-histori...(?)

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Anka | 2013-11-04
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 03 listopada 2013

Bardzo dobrze ukazane rządy Tudorów z zadbaniem o tło epoki. Obok władców angielskich poznajemy również ich oponentów na kontynencie i ich motywacje. Prawdopodobnie pierwsza rzetelna monografia angielskiej rodziny królewskiej napisana bez upiększeń i faworyzowania poszczególnych członków rodu. Oparta wyłącznie na faktach i drobiazgowych analizach tekstów źródłowych tamtej epoki. Jedyne co przeszkadza to niedbalstwo korektora, który zjada lub przeinacza końcówki, w jednym miejscu pomylił zięcia z teściem, a w innym dwukrotnie obok siebie użył tego samego czasownika. Mnie, jako uważnemu czytelnikowi bardzo obniżało to jakość czytania i powodowało, że musiałam wracać do już przeczytanego fragmentu. Zwłaszcza, że uważne czytanie w tym wypadku jest bardzo pożądane, ponieważ autor drobiazgowo opisując różne fakty przez dłuższy czas lub wcale do nich nie wraca. Dodatkowo nie jest to książka beletrystyczna tylko typowo naukowa.

Wojtek_Grabowski | 2014-10-07
Przeczytana: 07 października 2014

Kolejny strzał w dziesiątkę. Tyle ostatnio wszędzie słychać o Tudorach: i w kinie i w telewizji i na księgarskich półkach, że w końcu i ja się nimi zainteresowałem, chociaż przy serialu o nich wytrwałem tylko do połowy (i to dla drugiej połowy ;) Od fikcji historycznej zdecydowanie wolę książki poważnych historyków i moim zdaniem GJ meyer się do nich zalicza. Tutaj mamy pełen przekrój historyczny paruset lat panowania tej dynastii, dzięki czemu człowiek może sobie nareszcie poukładać, kto rządził po kim i czego dokonał. Mnie jako faceta mniej interesują historie sercowe, a bardziej polityka i tym podobne sprawy. Przy okazji dowiedziałem się o innej książce tego samego autora i zaraz zacznę jej szukać.

katarzyna | 2012-11-22
Przeczytana: 15 listopada 2012

Niezwykle interesująca pozycja, która przenosi nas w zaczarowany świat Tudorów. W niebanalny sposób ukazuje nam nie tylko jasne ale i ciemne strony dworskich intryg.
Szczególnie polecam wszystkim ,którzy oglądali serial

agusia66 | 2013-09-06
Przeczytana: sierpień 2013

Bardzo dobrze napisana, obowiązkowa propozycja dla osób, które fascynują się epoką Tudorów. Ciekawie podzielona na rozdziały, uwzględniające wiele różnych aspektów tamtych czasów, a nie jedynie fakt, że Henryk VIII miał sześć żon :))). Myląca może być nieco jedna z recenzji na obwolucie (że czegoś takiego nawet Hollywood by nie wymyśliło :))),bo ostatni serial (pomimo pewnych nieścisłości) całkiem udanie ten klimat jednak oddał. Polecam!!!

książek: 1984
joly_fh | 2014-05-20
Przeczytana: 19 maja 2014

Autorowi udało się to, co zamierzył, czyli ukazanie Tudorów z obiektywnego, historycznego punktu widzenia, bez ozdób i zbędnych fatałaszków oraz obnażenie prawdziwego charakteru ich rządów. Mimo, że jest to pozycja historyczna, czyta się ją "jednym tchem", choć miłośników serialu wypada ostrzec, że nie ma ona z filmem zbyt wiele wspólnego.

Danathiel | 2013-01-09
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Od czasów Liceum Tudorowie stali się moją prawdziwą obsesją. Chcę wiedzieć wszystko, jeszcze więcej.
Ta książka doskonale gasi pragnienie wiedzy. Wszystko jest jasno opisane, bez zbędnych komentarzy autora. Książka zawiera również ilustracje przedstawiające obrazy ludzi, którzy przyczynili się do tego, że dzisiaj Tudorowie tak działają na natchnienie reżyserów.

Bezstronna opowieść o Dynastii, która jakby nie było, zawsze będzie
fascynować. Polecam!

piotr111 | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Jeśli ktoś chce poczytać o "złotym wieku" w historii Anglii, jakim było panowanie Tudorów, dobrodziejstwie reformacji czy wyidealizowanych portretach Henryka VIII i Elżbiety, to ostrzegam, że w tej pozycji tego nie znajdzie. Autor i rzetelnie (i obszernie) przedstawia historię tego rodu, obnażając przerażającą prawdę, przeplatając ją licznymi dygresjami - tłem wydarzeń.
Od strony technicznej nie mogę do niczego się przyczepić, dlatego odwołam się do samej treści. Historia panowania Henryka VIII jest interesująca, Marii Tudor również - choć umiarkowanie - ale gdy doszedłem do rządów Elżbiety okazało się, że moja cierpliwość się skończyła. Ile można czytać o prześladowaniach religijnych czy nieudolnej polityce Tudorów? Od śmierci Henryka VIII w 1547 roku brakuje świeżości, czegoś nowego, co przywróciłoby dawne napięcie i to wszystko staje się po prostu nudne (być może nie dla historyków).

Lamika | 2015-03-27
Przeczytana: 27 marca 2015

Doskonałe kompendium wiedzy historycznej o Anglii czasu Tudorów. Imponująca bibliografia, zajmujący sposób pisania, przedstawienie szerszego tła wydarzeń. Te atuty pozwalają wybaczyć pewną tendencyjność, jak np. wybielanie katoliczki Marii Tudor, która do historii przeszła jako Krwawa Mary w porównaniu z protestantką Elżbietą I, która nie cieszy się sympatią autora ;)Dla wszystkich zainteresowanych historią Anglii lektura obowiązkowa. Dobrym "podglebiem" pod tę lekturę są zbeletryzowane biografie królowych pióra Philippy Gregory.
Na marginesie o tłumaczach - dwóch mężczyzn to nie "oboje" tylko "obaj" albo "obydwaj". Inne błędy językowe też są. Bardzo mnie taka bylejakość językowa drażni.

Iza | 2013-07-10

Historia może być napisana w różny sposób. Akademicki, suchy, nudny. Fabularyzowany. Romansowy. Spiskowy.
Tudorowie opisani w realiach epoki, osadzeni w skłóconym politycznie świecie europejskiej kotłowaniny. Papiestwo w impasie. Turcy osmańscy u granic. I Wyspa. Henryk VIII fascynuje bezczelnością i brakiem strachu przed europejskim ostracyzmem. Margaret Pole ucieka przed katem. Anna Boleyn w roli nie do końca sprytnej, ale za to bardzo ambitnej córy swego rodu. Elżbieta zaszczuta strachem przed totalną katastrofą... Książka historyczna z gatunku "do czytania jednym tchem".

Grigor | 2013-11-07
Przeczytana: 14 czerwca 2013

Książkę polecam wszystkim wielbicielom czasów dynastii Tudorów. Autor przedstawia historię ówczesnej Anglii w bardzo przystępny sposób. Chłodnym okiem historyka Meyer obnaża prawdę o "tudorskiej epoce rabunku".

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • John Fowles
    89. rocznica
    urodzin
    Tak zwani ludzie inteligentni dzielą się na trzy kategorie. Do pierwszej należą osobnicy naprawdę wybitni, zatem kiedy się ich nazywa inteligentnymi, nie jest to niczym więcej niż stwierdzeniem faktu; do drugiej - ludzie wystarczająco inteligentni, żeby wiedzieć, iż się im schlebia; do trzeciej ci,... pokaż więcej
  • Agata Mańczyk
    38. rocznica
    urodzin
    Jeśli kiedyś jakiś mężczyzna rozśmieszy Cię w chwili, gdy będziesz przerażona albo zrozpaczona, nie pozwól mu odejść.
  • Krystyna Nepomucka
    95. rocznica
    urodzin
    (...) bardzo nie lubię pakowania, bo wtedy wydaje mi się, że naruszam jakiś ład rzeczy - wynosi się z sobą jakąś cząstkę domu na zewnątrz i nigdy już ona nie powróci. A zatem każde pakowanie zubaża o coś dom. O co, tego nie wiem, bo przecież wszystkie zebrane przedmioty przywozi się z powrotem, a je... pokaż więcej
  • Michal Viewegh
    53. rocznica
    urodzin
    Idealny mężczyzna nie istnieje! Idealny mężczyzna jest wirusem atakującym kobiecy rozsądek...
  • René Descartes
    419. rocznica
    urodzin
    Zdrowy rozum jest to rzecz, ze wszystkich na świecie najlepiej podzielona, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niż posiadają.
  • Ian McDonald
    55. rocznica
    urodzin
    Są tylko dwa odkrycia na tyle przerażające, że po ich uświadomieniu cały świat zmienia się nie do poznania. Pierwsze, że twoi rodzice są śmiertelni. Drugie, że twoi rodzice są istotami seksualnymi.
  • John Jakes
    83. rocznica
    urodzin
    Jak to możliwe, że jest konieczne, aby jedna istota ludzka sprawiała ból drugiej? Jeżeli zmusza do tego system, to znaczy, że ów system nie jest właściwy.
  • Jamie Reidy
    67. rocznica
  • Charlotte Brontë
    160. rocznica
    śmierci
    Jest ci zimno, ponieważ jesteś sama; żadne zetknięcie nie krzesze z ciebie tego ognia, który jest w tobie. Jest ci niedobrze, ponieważ najlepsze z uczuć, danych człowiekowi, najwyższe i najsłodsze, trzyma się z dala od ciebie. Jesteś niemądra, ponieważ jakkolwiek cierpisz, nie chcesz przyznać skinie... pokaż więcej
  • Anne Frank
    70. rocznica
    śmierci
    Człowiek może być samotny mimo miłości wielu, bo dla nikogo nie jest przecież tym "najukochańszym".
  • Ota Pavel
    42. rocznica
    śmierci
    Najwspanialsi ludzie są zawsze najskromniejsi. Jedynie głupcy i ubodzy duchem czują potrzebę mówienia o sobie, żeby urosnąć we własnych oczach.
  • Michael Cox
    6. rocznica
    śmierci
    Banałem jest mówić o złamanym sercu. Serca nie ulegają złamaniu - serca nadal biją, krew nadal krąży, nawet w pełne goryczy dni po zdradzie. Coś jednak zostaje złamane, gdy człowiek cierpi ból niedający się wyrazić słowami, ulega bowiem wtedy zburzeniu związek [...] tego człowieka ze światłem, n... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku