Okładka książki Tudorowie. Prawdziwa historia niesławnej dynastii

historia
typ
papier
joly_fh
7,11 (45 ocen i 11 opinii)

Opis książki

Uznany historyk, G.J. Meyer, prezentuje nowatorskie spojrzenie na osławioną dynastię Tudorów, w której znalazło się kilka z najbardziej zagadkowych postaci, jakie kiedykolwiek rządziły krajem. W 1485 r. Henryk Tudor przypłynął z Francji, aby wyrwać koronę z rąk rodu, który rządził Anglią od niemal czterystu lat. Pięćdziesiąt lat później jego syn Henryk VIII postanowił zdobyć jeszcze większą władzę i zostawił po sobie okrutne dziedzictwo, które rujnowało życie jego dzieci i zagroziło losowi kraju. Edward VI, żarliwy zwolennik reformy angielskiego Kościoła zmarł, nim udało mu się zrealizować swoje marzenie. Maria I, upokorzona córka Katarzyny Aragońskiej, bezskutecznie próbowała odbudować potęgę Kościoła katolickiego, natomiast Elżbieta I poświęciła swoje osobiste szczęście jednej tylko sprawie – własnemu przetrwaniu.
Książka Tudorowie pokazuje grzeszników i świętych, tragedie i triumfy,
górnolotne marzenia i ponure zbrodnie, które cechowały tę fascynującą epokę.

źródło opisu: http://sklep.wydawnictwoastra.pl/prawdziwa-histori...(?)

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Anka | 2013-11-04
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 03 listopada 2013

Bardzo dobrze ukazane rządy Tudorów z zadbaniem o tło epoki. Obok władców angielskich poznajemy również ich oponentów na kontynencie i ich motywacje. Prawdopodobnie pierwsza rzetelna monografia angielskiej rodziny królewskiej napisana bez upiększeń i faworyzowania poszczególnych członków rodu. Oparta wyłącznie na faktach i drobiazgowych analizach tekstów źródłowych tamtej epoki. Jedyne co przeszkadza to niedbalstwo korektora, który zjada lub przeinacza końcówki, w jednym miejscu pomylił zięcia z teściem, a w innym dwukrotnie obok siebie użył tego samego czasownika. Mnie, jako uważnemu czytelnikowi bardzo obniżało to jakość czytania i powodowało, że musiałam wracać do już przeczytanego fragmentu. Zwłaszcza, że uważne czytanie w tym wypadku jest bardzo pożądane, ponieważ autor drobiazgowo opisując różne fakty przez dłuższy czas lub wcale do nich nie wraca. Dodatkowo nie jest to książka beletrystyczna tylko typowo naukowa.

Wojtek_Grabowski | 2014-10-07
Przeczytana: 07 października 2014

Kolejny strzał w dziesiątkę. Tyle ostatnio wszędzie słychać o Tudorach: i w kinie i w telewizji i na księgarskich półkach, że w końcu i ja się nimi zainteresowałem, chociaż przy serialu o nich wytrwałem tylko do połowy (i to dla drugiej połowy ;) Od fikcji historycznej zdecydowanie wolę książki poważnych historyków i moim zdaniem GJ meyer się do nich zalicza. Tutaj mamy pełen przekrój historyczny paruset lat panowania tej dynastii, dzięki czemu człowiek może sobie nareszcie poukładać, kto rządził po kim i czego dokonał. Mnie jako faceta mniej interesują historie sercowe, a bardziej polityka i tym podobne sprawy. Przy okazji dowiedziałem się o innej książce tego samego autora i zaraz zacznę jej szukać.

katarzyna | 2012-11-22
Przeczytana: 15 listopada 2012

Niezwykle interesująca pozycja, która przenosi nas w zaczarowany świat Tudorów. W niebanalny sposób ukazuje nam nie tylko jasne ale i ciemne strony dworskich intryg.
Szczególnie polecam wszystkim ,którzy oglądali serial

agusia66 | 2013-09-06
Przeczytana: sierpień 2013

Bardzo dobrze napisana, obowiązkowa propozycja dla osób, które fascynują się epoką Tudorów. Ciekawie podzielona na rozdziały, uwzględniające wiele różnych aspektów tamtych czasów, a nie jedynie fakt, że Henryk VIII miał sześć żon :))). Myląca może być nieco jedna z recenzji na obwolucie (że czegoś takiego nawet Hollywood by nie wymyśliło :))),bo ostatni serial (pomimo pewnych nieścisłości) całkiem udanie ten klimat jednak oddał. Polecam!!!

Danathiel | 2013-01-09
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Od czasów Liceum Tudorowie stali się moją prawdziwą obsesją. Chcę wiedzieć wszystko, jeszcze więcej.
Ta książka doskonale gasi pragnienie wiedzy. Wszystko jest jasno opisane, bez zbędnych komentarzy autora. Książka zawiera również ilustracje przedstawiające obrazy ludzi, którzy przyczynili się do tego, że dzisiaj Tudorowie tak działają na natchnienie reżyserów.

Bezstronna opowieść o Dynastii, która jakby nie było, zawsze będzie
fascynować. Polecam!

książek: 1917
joly_fh | 2014-05-20
Przeczytana: 19 maja 2014

Autorowi udało się to, co zamierzył, czyli ukazanie Tudorów z obiektywnego, historycznego punktu widzenia, bez ozdób i zbędnych fatałaszków oraz obnażenie prawdziwego charakteru ich rządów. Mimo, że jest to pozycja historyczna, czyta się ją "jednym tchem", choć miłośników serialu wypada ostrzec, że nie ma ona z filmem zbyt wiele wspólnego.

piotr111 | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Jeśli ktoś chce poczytać o "złotym wieku" w historii Anglii, jakim było panowanie Tudorów, dobrodziejstwie reformacji czy wyidealizowanych portretach Henryka VIII i Elżbiety, to ostrzegam, że w tej pozycji tego nie znajdzie. Autor i rzetelnie (i obszernie) przedstawia historię tego rodu, obnażając przerażającą prawdę, przeplatając ją licznymi dygresjami - tłem wydarzeń.
Od strony technicznej nie mogę do niczego się przyczepić, dlatego odwołam się do samej treści. Historia panowania Henryka VIII jest interesująca, Marii Tudor również - choć umiarkowanie - ale gdy doszedłem do rządów Elżbiety okazało się, że moja cierpliwość się skończyła. Ile można czytać o prześladowaniach religijnych czy nieudolnej polityce Tudorów? Od śmierci Henryka VIII w 1547 roku brakuje świeżości, czegoś nowego, co przywróciłoby dawne napięcie i to wszystko staje się po prostu nudne (być może nie dla historyków).

Iza | 2013-07-10

Historia może być napisana w różny sposób. Akademicki, suchy, nudny. Fabularyzowany. Romansowy. Spiskowy.
Tudorowie opisani w realiach epoki, osadzeni w skłóconym politycznie świecie europejskiej kotłowaniny. Papiestwo w impasie. Turcy osmańscy u granic. I Wyspa. Henryk VIII fascynuje bezczelnością i brakiem strachu przed europejskim ostracyzmem. Margaret Pole ucieka przed katem. Anna Boleyn w roli nie do końca sprytnej, ale za to bardzo ambitnej córy swego rodu. Elżbieta zaszczuta strachem przed totalną katastrofą... Książka historyczna z gatunku "do czytania jednym tchem".

Grigor | 2013-11-07
Przeczytana: 14 czerwca 2013

Książkę polecam wszystkim wielbicielom czasów dynastii Tudorów. Autor przedstawia historię ówczesnej Anglii w bardzo przystępny sposób. Chłodnym okiem historyka Meyer obnaża prawdę o "tudorskiej epoce rabunku".

Ksebardo | 2014-11-20

Świetna, gruba pozycja:) idealna dla osób, które chca zgłębić tajemnice dynastii Tudorow. Mimo ogromnej ilości stron czyta sie przyjemnie i dosyć szybko. Nie tylko dla fanów historii!

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Olga Tokarczuk
    53. rocznica
    urodzin
    Jak wygląda świat, kiedy życie staje się tęsknotą? Wygląda papierowo, kruszy się w palcach, rozpada. Każdy ruch przygląda się sobie, każda myśl przygląda się sobie, każde uczucie zaczyna się i nie kończy, i w końcu sam przedmiot tęsknoty robi się papierowy i nierzeczywisty. Tylko tęsknienie jest pra... pokaż więcej
  • Antoni Czechow
    146. rocznica
    urodzin
    (...) schudłam, zbrzydłam, zestarzałam się i nic, nic, żadnego zadowolenia,a czas płynie i wciąż się wydaje, że odchodzę od prawdziwego, pięknego życia, odchodzę coraz dalej, coraz dalej, w jakąś otchłań. Rozpacz mnie ogarnia, nie rozumiem, jakim cudem jeszcze żyję i do tej pory nie popełniłam samo... pokaż więcej
  • Matthew Woodring Stover
    53. rocznica
    urodzin
    Miej nadzieję na najlepsze ale przygotuj się na najgorsze
  • Jan Jakub Kolski
    59. rocznica
    urodzin
    Mam nadzieję, że jesteś ciągle w dobrym zdrowiu i podłym nastroju - nie odwrotnie.
  • Philippe Besson
    48. rocznica
    urodzin
    Zresztą od niczego nie da się uciec. Nawet bardziej niż od przeszłości nie da się uciec od tego, kim w głębi jesteśmy. Człowiek jest zakotwiczony w swojej prawdzie raz na zawsze i nie ma najmniejszej szansy, że z tego wyjdzie, że wyrwie się z tych okowów. Walka, szarpanina na nic by się nie zdały. L... pokaż więcej
  • Kai Hermann
    77. rocznica
  • Guido Knopp
    67. rocznica
  • Romain Rolland
    149. rocznica
    urodzin
    Musisz przyznać, Panie Boże, że ci pokoju nijak nie zakłócam, i proszę tylko, byś mi taką samą miarką odpłacił.
  • Monte Cook
    47. rocznica
  • Stanisław Dygat
    37. rocznica
    śmierci
    Kiedy przeżywa się jakąś miłość, eliminuje ona miłości przeszłe i przyszłe.
  • Władysław Bełza
    102. rocznica