Tudorowie. Prawdziwa historia niesławnej dynastii

The Tudors - The Complete Story of England's Most Notorious Dynasty
978-83-89981-50-5
historia
joly_fh

Uznany historyk, G.J. Meyer, prezentuje nowatorskie spojrzenie na osławioną dynastię Tudorów, w której znalazło się kilka z najbardziej zagadkowych postaci, jakie kiedykolwiek rządziły krajem. W 1485 r. Henryk Tudor przypłynął z Francji, aby wyrwać koronę z rąk rodu, który rządził Anglią od niemal czterystu lat. Pięćdziesiąt lat później jego syn Henryk VIII postanowił zdobyć jeszcze większą władzę i zostawił po sobie okrutne dziedzictwo, które rujnowało życie jego dzieci i zagroziło losowi kraju. Edward VI, żarliwy zwolennik reformy angielskiego Kościoła zmarł, nim udało mu się zrealizować swoje marzenie. Maria I, upokorzona córka Katarzyny Aragońskiej, bezskutecznie próbowała odbudować potęgę Kościoła katolickiego, natomiast Elżbieta I poświęciła swoje osobiste szczęście jednej tylko sprawie – własnemu przetrwaniu.
Książka Tudorowie pokazuje grzeszników i świętych, tragedie i triumfy,
górnolotne marzenia i ponure zbrodnie, które cechowały tę fascynującą epokę.

źródło opisu: http://sklep.wydawnictwoastra.pl/prawdziwa-histori...(?)

źródło okładki: http://sklep.wydawnictwoastra.pl/prawdziwa-histori...»

allison | 2015-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Długo czytałam tę książkę, ale nie dlatego, że jest nieciekawa - po prostu w międzyczasie wpadały mi w ręce tytuły, na które bardziej polowałam.

"Tudorowie" to wnikliwa analiza rządów, osobowości oraz dokonań Henryka VIII i jego córek, Marii i Elżbiety.
Mamy tu portrety bardzo różniących się władców, z których w powszechnej świadomości zapisał się przede wszystkim Henryk - jako ten, który miał sześć żon i mnóstwo nałożnic.
Autor obala jednak mit króla-doskonałego kochanka, podając wiele dowodów na to, że Henryk stał się "gwiazdą łoża" przede wszystkim dzięki filmowym portretom, które pokazują go w taki właśnie sposób.

Na szczęście monografia nie skupia się na łóżkowych podbojach króla. Mamy tu mnóstwo informacji na temat jego polityki, zwłaszcza zagranicznej. Są też liczne przykłady nieprzemyślanych i krótkowzrocznych decyzji, np. w kwestiach religijnych.
Podobne analizy autor przeprowadza w odniesieniu do Marii i Elżbiety, przypominając ich wzajemne niesnaski, ścięcie...

Krzysiek88 | 2017-03-31

No nawet mi się podobała, ale jak to zawsze bywa w przypadku książkach o Tudorach mało miejsca autor poświęcił założycielowi dynastii Henrykowi VII. Skupiono się jednak na Henryku VIII i jego sporze z papiestwem. Dalej mamy opis rządów Edwarda VI, Marii Tudor i Elżbiety.
Myślałem, że tak jak w innych publikacjach to i tu będzie autor wychwalał po niebiosa Elżbietę a jak się okazało dla Meyera jedyną zaletą było jej długowieczność. Ogólnie książkę czyta się dobrze i z ciekawością będę czekać na inne publikacje o tej dynastii.

Anka | 2013-11-04
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 03 listopada 2013

Bardzo dobrze ukazane rządy Tudorów z zadbaniem o tło epoki. Obok władców angielskich poznajemy również ich oponentów na kontynencie i ich motywacje. Prawdopodobnie pierwsza rzetelna monografia angielskiej rodziny królewskiej napisana bez upiększeń i faworyzowania poszczególnych członków rodu. Oparta wyłącznie na faktach i drobiazgowych analizach tekstów źródłowych tamtej epoki. Jedyne co przeszkadza to niedbalstwo korektora, który zjada lub przeinacza końcówki, w jednym miejscu pomylił zięcia z teściem, a w innym dwukrotnie obok siebie użył tego samego czasownika. Mnie, jako uważnemu czytelnikowi bardzo obniżało to jakość czytania i powodowało, że musiałam wracać do już przeczytanego fragmentu. Zwłaszcza, że uważne czytanie w tym wypadku jest bardzo pożądane, ponieważ autor drobiazgowo opisując różne fakty przez dłuższy czas lub wcale do nich nie wraca. Dodatkowo nie jest to książka beletrystyczna tylko typowo naukowa.

Wojtek_Grabowski | 2014-10-07
Przeczytana: 07 października 2014

Kolejny strzał w dziesiątkę. Tyle ostatnio wszędzie słychać o Tudorach: i w kinie i w telewizji i na księgarskich półkach, że w końcu i ja się nimi zainteresowałem, chociaż przy serialu o nich wytrwałem tylko do połowy (i to dla drugiej połowy ;) Od fikcji historycznej zdecydowanie wolę książki poważnych historyków i moim zdaniem GJ meyer się do nich zalicza. Tutaj mamy pełen przekrój historyczny paruset lat panowania tej dynastii, dzięki czemu człowiek może sobie nareszcie poukładać, kto rządził po kim i czego dokonał. Mnie jako faceta mniej interesują historie sercowe, a bardziej polityka i tym podobne sprawy. Przy okazji dowiedziałem się o innej książce tego samego autora i zaraz zacznę jej szukać.

Danathiel | 2013-01-09
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Od czasów Liceum Tudorowie stali się moją prawdziwą obsesją. Chcę wiedzieć wszystko, jeszcze więcej.
Ta książka doskonale gasi pragnienie wiedzy. Wszystko jest jasno opisane, bez zbędnych komentarzy autora. Książka zawiera również ilustracje przedstawiające obrazy ludzi, którzy przyczynili się do tego, że dzisiaj Tudorowie tak działają na natchnienie reżyserów.

Bezstronna opowieść o Dynastii, która jakby nie było, zawsze będzie
fascynować. Polecam!

agusia66 | 2013-09-06
Przeczytana: sierpień 2013

Bardzo dobrze napisana, obowiązkowa propozycja dla osób, które fascynują się epoką Tudorów. Ciekawie podzielona na rozdziały, uwzględniające wiele różnych aspektów tamtych czasów, a nie jedynie fakt, że Henryk VIII miał sześć żon :))). Myląca może być nieco jedna z recenzji na obwolucie (że czegoś takiego nawet Hollywood by nie wymyśliło :))),bo ostatni serial (pomimo pewnych nieścisłości) całkiem udanie ten klimat jednak oddał. Polecam!!!

joly_fh | 2014-05-20
Przeczytana: 19 maja 2014

Autorowi udało się to, co zamierzył, czyli ukazanie Tudorów z obiektywnego, historycznego punktu widzenia, bez ozdób i zbędnych fatałaszków oraz obnażenie prawdziwego charakteru ich rządów. Mimo, że jest to pozycja historyczna, czyta się ją "jednym tchem", choć miłośników serialu wypada ostrzec, że nie ma ona z filmem zbyt wiele wspólnego.

LadyEteria | 2017-03-29

Bardzo ciekawa pozycja.
Zdaje się, że to idealna lektura dla początkujących w temacie Tudorów. Nie dość, że nakreśla całą dynastię (która wcale nie była długa), to jeszcze pokazuje ją na tle polityki, religii oraz problemów militarnych toczących się w całej Europie. Ponieważ całość spisana jest w niespełna 600 stronicowym tomie, także nie ma miejsca na rozwlekłość. Zaprezentowane są najważniejsze postaci epoki i jaki miały wpływ na władców. Polecam każdemu kto chciałby zaznajomić się z XVI wieczną Anglią. Wszak epoka Tudorów (choć tak jak sugeruje tytuł- nie tak świetna jak było to wmawiane przez lata), jest bardzo ciekawym okresem, pełnym zmian oraz świetnych ludzi.

Patrycja | 2015-05-25

ciekawa książka, aczkolwiek trochę czasu zajęło mi przebrnięcie przez nią. Zawarto w niej najważniejsze szczegóły rządów Tudorów,aczkolwiek myślę,że mało miejsca poświęcono Henrykowi VII. Niemniej jednak wszystko co istotne:tło polityczne,religijne i społeczne, zostało mistrzowsko zobrazowane i ukazane. Warto przeczytać jeśli chce się mieć szerszy obraz na Anglię za czasów Tudorów.

piotr111 | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Jeśli ktoś chce poczytać o "złotym wieku" w historii Anglii, jakim było panowanie Tudorów, dobrodziejstwie reformacji czy wyidealizowanych portretach Henryka VIII i Elżbiety, to ostrzegam, że w tej pozycji tego nie znajdzie. Autor i rzetelnie (i obszernie) przedstawia historię tego rodu, obnażając przerażającą prawdę, przeplatając ją licznymi dygresjami - tłem wydarzeń.
Od strony technicznej nie mogę do niczego się przyczepić, dlatego odwołam się do samej treści. Historia panowania Henryka VIII jest interesująca, Marii Tudor również - choć umiarkowanie - ale gdy doszedłem do rządów Elżbiety okazało się, że moja cierpliwość się skończyła. Ile można czytać o prześladowaniach religijnych czy nieudolnej polityce Tudorów? Od śmierci Henryka VIII w 1547 roku brakuje świeżości, czegoś nowego, co przywróciłoby dawne napięcie i to wszystko staje się po prostu nudne (być może nie dla historyków).