Reinas Malditas
BagatElka

Fascynująca opowieść o życiu sześciu kobiet, które pozostawiły głęboki ślad w historii. Legendarne królowe: Krystyna szwedzka, Maria Antonina, cesarzowa Sissi, Eugenia de Montijo, królowa Wiktoria i jej wnuczka Aleksandra Romanow pokazane od bardziej ludzkiej strony – tej, o której czasem milczy oficjalna historia. Cristina Morató spróbowała zajrzeć za kulisy oficjalnego wizerunku niektórych...

Cristina Morató spróbowała zajrzeć za kulisy oficjalnego wizerunku niektórych znanych i legendarnych władczyń Europy. Ich życie przedstawiane w filmach i powieściach upływało w niezwykłym przepychu, budzącym zazdrość zwykłych śmiertelników. One jednak w swoim wspaniałych pałacach czuły się jak w „złotych klatkach”. Czasami korony z brylantów raniły je bardziej niż ciernie. Ich uroda, wykwintne stroje i klejnoty, wspaniałe bale i przyjęcia tworzyły miraż bajecznej rzeczywistości, lepszego świata wybrańców. Piękne, potężne i wyjątkowe, były przede wszystkim zwykłymi kobietami, które czuły, kochały, pragnęły i nienawidziły, przeżywały rozpacz bądź strach. Musiały stawić czoło wyzwaniu rządzenia państwem lub, jako królowe współmałżonki, podporządkować swoje pragnienia wymaganiom Korony. Nie zawsze potrafiły sprostać okolicznościom, płacąc za to wysoką cenę. Ich na pozór cudowne życie niewiele miało wspólnego z bajką.

źródło opisu: Świat Książki

źródło okładki: Świat Książki

Świetna książka ukazująca sylwetki i losy 6 niezwykłych władczyń. Mimo dostatniego i godnego pozazdroszczenia życia spędzonego w luksusach, los nie szczędził im trosk i dla wielu z nich życie zakończyło się tragicznie.
Książka napisana jest w bardzo przystępny sposób, czyta się ją jak powieść.
Serdecznie polecam !

Żeby odejść nieco i odpocząć od Historii sztuki, a szczególnie oddalić się od "Mroków Średniowiecza" porwałam się na literaturę historyczną ale typowo kobiecą tym razem bo o kobietach, konkretnie o kontrowersyjnych królowych i ich ciekawym życiu często ubarwionym tragediami życia codziennego, horrorem i tego typu podobnymi emocjami.
Czyta się świetnie, autorka cały czas trzyma w napięciu poprzez wartką akcję i emocjonalną narrację.
Pomimo czysto historycznych faktów wplata wątki obyczajowe i okrasza często elementami humoru przez co książka staje się lżejsza w odbiorze. 6 rozdziałów co równa się sześciu królowym. Od Elżbiety Bawarskiej słynnej i słodkiej Cesarzowej Sissi poprzez całą Europę aż po ostatnią Carycę Rosji Aleksandrę Romanow.
Wszystkie one żyły mniej więcej w tym samym czasie więc są miedzy nimi powiązania rodzinne i nie tylko, świetnie w tej książce pokazane poprzez przenikające się wątki w poszczególnych rozdziałach. W zasadzie te kobiety się wszystkie znały,...

Mea-Libri | 2016-08-30
Na półkach: Biografia, Przeczytane, Posiadam

Książka przedstawia sylwetki sześciu kobiet zasiadających na tronach największych mocarstw ówczesnej Europy; królowych, których tragiczne losy spowiły legendy, dodatkowo pobudzające wyobraźnię i zainteresowanie współczesnych. Autorka podejmuje próbę przedarcia się przez otaczające je blichtr, przepych i pozorną beztroskę, ku rzeczywistym postaciom, często równie nieszczęśliwym co zwykli zjadacze chleba. Książka, według obietnic autorki, stanowić ma kontrapunkt dla oficjalnego, wyidealizowanego wizerunku królowych, niestety jej treść nie zaskakuje. Choć stanowi przyjemną lekturę, każdy, kto choćby trochę interesował się życiem przytoczonych postaci lub trzymał w ręku ich biografie, nie uzna tej książki za odkrywczą.

BagatElka | 2016-05-28
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 26 maja 2016

"Królowe przeklęte" czyta się szybko i sprawnie.Opowieść o kobietach,które los umieścił na najważniejszych tronach Europy,to temat ciekawy i wdzięczny.
Przeszkadzała mi jednak pomieszana chronologia zdarzeń i błędy,które występują w książce. Błędy dotyczą dat i nazw miejscowości.Nie wiem czy to wina tłumacza czy autorki ale korekta powinna je wyłapać. W końcu to nie fikcja literacka a fakty historyczne.
Czytamy m.in,że 21 kwietnia 1771 roku Maria Antonina wyjechała z Wiednia do Wersalu a kilka kartek dalej,że w lipcu 1770 roku pisała do matki w liście o nudnym życiu,we wspomnianym już Wersalu.
Błędów jest więcej i nie będę wszystkich przytaczać. Niech każdy upoluje je sobie sam ;-)

eva43 | 2016-02-17
Przeczytana: 11 lutego 2016

Sześć kobiet które nosiły korony. Cesarzowa Sissi czyli Elżbieta Bawarska zabita i pochowana wbrew jej woli w miejscu jakiego nie znosiła. Maria Antonina w wieku 37 lat podstępnie osądzona i ścięta. Krystyna Wazówna o urodzie i zachowaniu i ubiorze niezbyt kobiecym, jako dziecko przeżyła dwukrotne zamachy na jej życie. Dożyła 62 lat a epitafium napisane przez nią " Urodziłam się wolna, żyłam wolna i umrę wyzwolona" mówi kim była. Eugenia De Montijo piękna ale obca ostatnia cesarzowa Francji przeżyła 94 lata. Królowa Wiktoria wydana na świat przez Księżną Kentu dziewczynka zdrowa i " gruba jak kuropatwa" dnia 24 maja 1819 roku. Najdłużej zasiadająca na tronie władała imperium, które wtedy ciągle jeszcze byłą największą potęgą świata. Na jej pogrzebie pastor powiedział : " Ona odeszła, a wraz z nią cała epoka..." Ostatnia zamyka listę Aleksandra Romanow wnuczka Królowej Wiktorii, zbyt zaślepiona wiarą w autokratyczną władzę Cara, koniec jej życia i Mikołaja wraz z pięciorgiem dzieci...

eR_ | 2016-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

Królowe przeklęte.Bajecznie bogate, otoczone przepychem, mające wszystko na skinienie ręki, ale czy szczęśliwe?Jaki los zgotowała im historia, czy bycie potężną władczynią, to tylko same profity?
O ty właśnie jest ta książka.Autorka wybrała 6 władczyń, które każdy zna, albo przynajmniej o nich słyszał.Są to między innymi Królowa szwedzka Krystyna, którą upamiętniła rolą filmową sama Greta Garbo, królowa Wiktoria, czy też Maria Antonia.

Każdy z nich z nielichym doświadczeniem życiowym i każda z nich zmagająca się
z własnymi demonami przeszłości, a także próba kontroli, przynajmniej własnego losu.Autorka stworzyła niezwykle ciekawą książkę, ani na chwilę nie uciekając we frazesy, czy w ubarwianie faktów. Królowe, które za uśmiechem i wystudiowanym zachowaniem, nie raz skrywały cierpienie, czy własne dramaty.
Życie wielkich, nie jest wcale takie bajeczne, jakby mogło się wydawać, a ta książka stanowi o tym, jak najbardziej.

Wybebeszamy_książki | 2016-04-05

Popatrzyłam, przeanalizowałam i stwierdziłam, za jednogłośną zgodą mojego mózgu i serca, że mogę trochę dopasować wyzwanie do siebie. Tak też zrobiłam i zaraz wytłumaczę Wam swoją decyzję oraz jak przebiegał proces decyzyjny.
Jednak trzeba zacząć od faktu, że "Królowe przeklęte" są napisane z lekkością i swobodą, co zadziwia, jeśli wziąć pod uwagę, że jest to książka historyczna.
Autorka ma bardzo wyrazisty styl, nie często spotykany i trudny do znalezienia wśród autorów. Zazwyczaj przyciąga nas wykreowany świat, bohaterowie, okładka itd.. Generalnie, decydując, czy książka jest dobra, posługujemy się kryterium, które obejmuje rzeczywistość stworzoną przez autora i wszystko z nią związane.
Trudniejszą rzeczą jest przedstawienie historii i faktów w taki sposób, by nie tylko stały się one przystępne, ale także ciekawe, wręcz wciągające. Morato robi to z godnym pozazdroszczenia talentem.
Poznajemy historie sześciu kobiet. Każda z nich jest inna, każda na swój sposób wyjątkowa....

Asia Szarańska | 2016-05-22
Przeczytana: 22 maja 2016

Cristina Morató to hiszpańska dziennikarka i pisarka specjalizująca się głównie w reportażach i biografiach. Do tej pory na polskim rynku ukazały się trzy jej książki: Królowe Afryki, Kobiety niepokorne oraz Królowe przeklęte. Na kartach najnowszej publikacji autorka przygląda się sześciu kobietom, które trwale zapisały się na kartach światowej historii.

Cesarzowa Sissi, Maria Antonina, Krystyna Szwedzka, Eugenia de Montijo, Królowa Wiktoria oraz Aleksandra Romanow – nazwiska tych słynnych władczyń zna niemal każdy. Napotykamy je na kartach podręczników historii, znamy je z książek i filmów. Co łączy wspomnianą szóstkę kobiet? Wszystkie były władczyniami, zasiadały u boków swych potężnych mężów lub same podejmowały decyzję wagi państwowej. Ich życie – pełne splendoru i przepychu – przedstawiano w obrazach filmowych, jako lekkie, barwne i romantyczne, ale zazwyczaj bardzo rzadko miało to odbicie w rzeczywistości. Jak było naprawdę? Książka Cristiny Morató to idealna sposobność,...

ewa | 2017-05-02

Autorka w ciekawy sposób przedstawia sześć władczyń,które wywarły wielki wpływ nie tylko na ludzi swojej epoki,ale i na innych.Każda z nich pokazana jest od bardziej ludzkiej (nie królewskiej) strony.Dla mnie najciekawszymi postaciami z przedstawionych są angielska królowa Wiktoria,która do niedawna była najdłużej panującą władczynią.Dotychczas postrzegałam ją nieco inaczej.Kolejną osobą,która mnie zainteresowała była Maria Antonina,francuska monarchini,zgilotynowana podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej.Była kobietą,która w bezpieczniejszych czasach nie interesowała się specjalnie swoimi poddanymi,ale w chwili zagrożenia wykazała się wielka odwagą i oddaniem dla swojej rodziny.Mocno zainteresowała mnie tez postać Aleksandry,carycy rosyjskiej ,rozstrzelanej przez rewolucjonistów w Jekaterynburgu.
W sumie to głównie dzięki tym postaciom sięgnęłam po tę książkę.Pozostałe władczynie przedstawione w książce to austriacka cesarzowa Sissi,szwedzka Krystyna Wazówna i Eugenia de...

zaczytanaPL | 2016-02-12

"Królowe Przeklęte" są opowieścią o sześciu kobietach. Nie zgadzam się tylko z Krystyną Wazówną. Ona wydała mi się szczęśliwa.
Autorka nie rzuca tylko suchymi faktami historycznymi, ale stara się pokazać jakie one były naprawdę. Cesarzowa Sisi, Maria Antonina, królowa Alexandra Romanow. Te trzy były chyba najbardziej znienawidzone w swojej epoce. I skończyły nie dobrze. Możemy obserwować jak wszystko zbliża się do katastrofy, a one zbyt pochłonięte swoimi problemami nie zauważają kolejnych zwiastujących tego kłopotów.
Dostajemy szanse poznania ich. Dowiadujemy się co ta szóstka kochała, czego nie lubiła. Plotki krążące o nich. Ich pałace były ich więzieniem.

Nie powinniśmy oceniać ludzi po pozorach. Nasze obgadywanie innych może ich poważnie zranić. Polecam tą książkę.