Królowe przeklęte

Tłumaczenie: Marta Boberska
Wydawnictwo: Świat Książki
Reinas Malditas
BagatElka

Fascynująca opowieść o życiu sześciu kobiet, które pozostawiły głęboki ślad w historii. Legendarne królowe: Krystyna szwedzka, Maria Antonina, cesarzowa Sissi, Eugenia de Montijo, królowa Wiktoria i jej wnuczka Aleksandra Romanow pokazane od bardziej ludzkiej strony – tej, o której czasem milczy oficjalna historia. Cristina Morató spróbowała zajrzeć za kulisy oficjalnego wizerunku niektórych...

Cristina Morató spróbowała zajrzeć za kulisy oficjalnego wizerunku niektórych znanych i legendarnych władczyń Europy. Ich życie przedstawiane w filmach i powieściach upływało w niezwykłym przepychu, budzącym zazdrość zwykłych śmiertelników. One jednak w swoim wspaniałych pałacach czuły się jak w „złotych klatkach”. Czasami korony z brylantów raniły je bardziej niż ciernie. Ich uroda, wykwintne stroje i klejnoty, wspaniałe bale i przyjęcia tworzyły miraż bajecznej rzeczywistości, lepszego świata wybrańców. Piękne, potężne i wyjątkowe, były przede wszystkim zwykłymi kobietami, które czuły, kochały, pragnęły i nienawidziły, przeżywały rozpacz bądź strach. Musiały stawić czoło wyzwaniu rządzenia państwem lub, jako królowe współmałżonki, podporządkować swoje pragnienia wymaganiom Korony. Nie zawsze potrafiły sprostać okolicznościom, płacąc za to wysoką cenę. Ich na pozór cudowne życie niewiele miało wspólnego z bajką.

źródło opisu: Świat Książki

źródło okładki: Świat Książki

Świetna książka ukazująca sylwetki i losy 6 niezwykłych władczyń. Mimo dostatniego i godnego pozazdroszczenia życia spędzonego w luksusach, los nie szczędził im trosk i dla wielu z nich życie zakończyło się tragicznie.
Książka napisana jest w bardzo przystępny sposób, czyta się ją jak powieść.
Serdecznie polecam !

Lidka | 2018-10-11
Przeczytana: 11 lipca 2018

Każda strona to odkrywanie historii przedstawionej z perspektywy kobiet,które miały wpływ na rozwój wydarzeń. Ciekawie i lekko napisane. Nie nudziłam się ani minuty. Gorąco polecam.

Mea-Libri | 2016-08-30
Na półkach: Biografia, Przeczytane, Posiadam

Książka przedstawia sylwetki sześciu kobiet zasiadających na tronach największych mocarstw ówczesnej Europy; królowych, których tragiczne losy spowiły legendy, dodatkowo pobudzające wyobraźnię i zainteresowanie współczesnych. Autorka podejmuje próbę przedarcia się przez otaczające je blichtr, przepych i pozorną beztroskę, ku rzeczywistym postaciom, często równie nieszczęśliwym co zwykli zjadacze chleba. Książka, według obietnic autorki, stanowić ma kontrapunkt dla oficjalnego, wyidealizowanego wizerunku królowych, niestety jej treść nie zaskakuje. Choć stanowi przyjemną lekturę, każdy, kto choćby trochę interesował się życiem przytoczonych postaci lub trzymał w ręku ich biografie, nie uzna tej książki za odkrywczą.

Żeby odejść nieco i odpocząć od Historii sztuki, a szczególnie oddalić się od "Mroków Średniowiecza" porwałam się na literaturę historyczną ale typowo kobiecą tym razem bo o kobietach, konkretnie o kontrowersyjnych królowych i ich ciekawym życiu często ubarwionym tragediami życia codziennego, horrorem i tego typu podobnymi emocjami.
Czyta się świetnie, autorka cały czas trzyma w napięciu poprzez wartką akcję i emocjonalną narrację.
Pomimo czysto historycznych faktów wplata wątki obyczajowe i okrasza często elementami humoru przez co książka staje się lżejsza w odbiorze. 6 rozdziałów co równa się sześciu królowym. Od Elżbiety Bawarskiej słynnej i słodkiej Cesarzowej Sissi poprzez całą Europę aż po ostatnią Carycę Rosji Aleksandrę Romanow.
Wszystkie one żyły mniej więcej w tym samym czasie więc są miedzy nimi powiązania rodzinne i nie tylko, świetnie w tej książce pokazane poprzez przenikające się wątki w poszczególnych rozdziałach. W zasadzie te kobiety się wszystkie znały,...

BagatElka | 2016-05-28
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 26 maja 2016

"Królowe przeklęte" czyta się szybko i sprawnie.Opowieść o kobietach,które los umieścił na najważniejszych tronach Europy,to temat ciekawy i wdzięczny.
Przeszkadzała mi jednak pomieszana chronologia zdarzeń i błędy,które występują w książce. Błędy dotyczą dat i nazw miejscowości.Nie wiem czy to wina tłumacza czy autorki ale korekta powinna je wyłapać. W końcu to nie fikcja literacka a fakty historyczne.
Czytamy m.in,że 21 kwietnia 1771 roku Maria Antonina wyjechała z Wiednia do Wersalu a kilka kartek dalej,że w lipcu 1770 roku pisała do matki w liście o nudnym życiu,we wspomnianym już Wersalu.
Błędów jest więcej i nie będę wszystkich przytaczać. Niech każdy upoluje je sobie sam ;-)

Elżbieta | 2018-08-21
Przeczytana: sierpień 2018

Sześć kobiet, sześć różnych osobowości, sześć koronowanych głów, których losy (miejscami bajkowe, wspaniałe i pełne blasku) trudno uznać za szczęśliwe.
Niemniej jednak nie sugerowałabym się tytułem książki i nie uznałabym tych pań za przeklęte, bo to określenie sugeruje jakieś fatum, wiszące nad ich głowami; przeznaczenie, którego nie dało się uniknąć. Tymczasem w dużej mierze niedole, dramaty, upadki i katastrofy , jakie przypadły im w udziale były wynikiem ich totalnego nieprzygotowania do funkcji, jakie przyszło im pełnić oraz braku chęci, by to zmienić. Bo wraz z koroną i tytułami na ich barki spadło wiele poważnych obowiązków, z których nie chciały, bądź nie umiały sobie poradzić. Czasem łatwiej było się ukryć w stworzonej przez siebie miniaturze raju (Maria Antonina), zaszyć się w domowym zaciszu (caryca Aleksandra), skazać się na wieczną tułaczkę bez sensu i celu (Sissi), odciąć się od nieprzyjemnych aspektów swojego stanowiska i latami prowadzić próżniaczy żywot kursując...

eva43 | 2016-02-17
Przeczytana: 11 lutego 2016

Sześć kobiet które nosiły korony. Cesarzowa Sissi czyli Elżbieta Bawarska zabita i pochowana wbrew jej woli w miejscu jakiego nie znosiła. Maria Antonina w wieku 37 lat podstępnie osądzona i ścięta. Krystyna Wazówna o urodzie i zachowaniu i ubiorze niezbyt kobiecym, jako dziecko przeżyła dwukrotne zamachy na jej życie. Dożyła 62 lat a epitafium napisane przez nią " Urodziłam się wolna, żyłam wolna i umrę wyzwolona" mówi kim była. Eugenia De Montijo piękna ale obca ostatnia cesarzowa Francji przeżyła 94 lata. Królowa Wiktoria wydana na świat przez Księżną Kentu dziewczynka zdrowa i " gruba jak kuropatwa" dnia 24 maja 1819 roku. Najdłużej zasiadająca na tronie władała imperium, które wtedy ciągle jeszcze byłą największą potęgą świata. Na jej pogrzebie pastor powiedział : " Ona odeszła, a wraz z nią cała epoka..." Ostatnia zamyka listę Aleksandra Romanow wnuczka Królowej Wiktorii, zbyt zaślepiona wiarą w autokratyczną władzę Cara, koniec jej życia i Mikołaja wraz z pięciorgiem dzieci...

eR_ | 2016-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

Królowe przeklęte.Bajecznie bogate, otoczone przepychem, mające wszystko na skinienie ręki, ale czy szczęśliwe?Jaki los zgotowała im historia, czy bycie potężną władczynią, to tylko same profity?
O ty właśnie jest ta książka.Autorka wybrała 6 władczyń, które każdy zna, albo przynajmniej o nich słyszał.Są to między innymi Królowa szwedzka Krystyna, którą upamiętniła rolą filmową sama Greta Garbo, królowa Wiktoria, czy też Maria Antonia.

Każdy z nich z nielichym doświadczeniem życiowym i każda z nich zmagająca się
z własnymi demonami przeszłości, a także próba kontroli, przynajmniej własnego losu.Autorka stworzyła niezwykle ciekawą książkę, ani na chwilę nie uciekając we frazesy, czy w ubarwianie faktów. Królowe, które za uśmiechem i wystudiowanym zachowaniem, nie raz skrywały cierpienie, czy własne dramaty.
Życie wielkich, nie jest wcale takie bajeczne, jakby mogło się wydawać, a ta książka stanowi o tym, jak najbardziej.

ewa | 2017-05-02

Autorka w ciekawy sposób przedstawia sześć władczyń,które wywarły wielki wpływ nie tylko na ludzi swojej epoki,ale i na innych.Każda z nich pokazana jest od bardziej ludzkiej (nie królewskiej) strony.Dla mnie najciekawszymi postaciami z przedstawionych są angielska królowa Wiktoria,która do niedawna była najdłużej panującą władczynią.Dotychczas postrzegałam ją nieco inaczej.Kolejną osobą,która mnie zainteresowała była Maria Antonina,francuska monarchini,zgilotynowana podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej.Była kobietą,która w bezpieczniejszych czasach nie interesowała się specjalnie swoimi poddanymi,ale w chwili zagrożenia wykazała się wielka odwagą i oddaniem dla swojej rodziny.Mocno zainteresowała mnie tez postać Aleksandry,carycy rosyjskiej ,rozstrzelanej przez rewolucjonistów w Jekaterynburgu.
W sumie to głównie dzięki tym postaciom sięgnęłam po tę książkę.Pozostałe władczynie przedstawione w książce to austriacka cesarzowa Sissi,szwedzka Krystyna Wazówna i Eugenia de...

BezKompromisowa | 2018-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2018

Bardzo dobrze czytająca się pozycja, która pomimo swojej formy- biografii historycznej, była wręcz niespodziewanie lekka w odbiorze.

Dlaczego uważam, że warto przeczytać, ta pozycje? Przede wszystkim osoby, które interesują się trochę historią, którzy są w tym temacie laikami, będą usatysfakcjonowani, bo dowiedzą się rzeczy których nie znajdą np. w adaptacji filmowej, biografii tych kobiet.
Kolejny duży plus jest wiernie oddany klimat czasów w których te panie żyły, dzięki czemu możemy chociaż na moment zatrzymać się i zobaczyć jak życie wtedy wyglądało.
Poznajemy historię: Sissi, Mari Antoniny, Krystyny Wazównej, Królowej Wiktorii, Aleksandry Romanów, Eugenii de Montijo, biografie kobiet pokazanych z tej innej perspektyw, której ludność w tamtych czasach nie mogła poznać- tej ludzkiej strony, tak prostej i nie wiele różniącej się od zwykłych ludzi.
Nie ma co ukrywać, że można głęboko się zastanawiać nad losami tych kobiet i ich rodzin i na ile, los których ich spotkał był...