Three Sisters, Three Queens

Cykl: Cykl Tudorowski (tom 3)
Wydawnictwo: Simon & Schuster UK
historyczna
angielski
Beata

There is only one bond that I trust and that is between a woman and her sisters. Only the three of us are indissoluble. We never take our eyes off each other. In love and rivalry, we always think of each other.' When Katherine of Aragon is brought to the Tudor court as a young bride, the oldest princess, Margaret, takes her measure. With one look, each knows the other for a rival, an ally, a pawn, destined – with Margaret’s younger sister Mary – to a sisterhood unique in all the world. The three sisters will become the queens of England, Scotland and France. United by family loyalties and affections, the three queens find themselves set against each other. Katherine commands an army against Margaret and kills her husband James IV of Scotland. But Margaret’s boy becomes heir to the Tudor throne when Katherine loses her son. Mary steals the widowed Margaret’s proposed husband, but when Mary is widowed it is her secret marriage for love that is the envy of the others. As they experience betrayals, dangers, loss and passion, the three sisters find that the only constant in their perilous lives is their special bond, more powerful than any man, even a king.

Read more at: http://www.philippagregory.com/books/three-sisters-three-queens
Source: Philippa Gregory

źródło opisu: Simon & Schuster, 2016

źródło okładki: http://www.philippagregory.com/books

gwiazdka | 2017-07-10
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 10 lipca 2017

Pierwsza książka Gregory, przy której miejscami się nudziłam. Nie jest, oczywiście, zła, szczególnie dla osób, którym odpowiada styl pisania Gregory. W trym przypadku powieść jest po prostu przegadana. Jak przyznaje sama autorka, nie ma dużo danych na temat Małgorzaty Tudor, wiec wszystko to, szczególnie obraz psychologiczny to wyobraźnia pani pisarki. Problem w tym, że Gregory napisała na temat dynastii Tudorów całą serię książek, więc efekt jest taki, że zaczyna się powtarzać, podobnie jak obrazy kobiet- cały czas miałam wrażenie, że przecież to już było. Dlatego uważam, że „Trzy siostry, trzy królowe” jest za obszerna, przegadana. Przez sentyment dla pisarki daję ocenę dobrą, chociaż zdaję sobie sprawę, iż raczej zawyżam.

SeVIIen | 2017-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2017

„Na tym polega różnica pomiędzy osobą z rodu królewskiego i zwykłym plebejuszem. Wolno nam pogrążyć się w żałobie, zanosić modły i hołubić złamane serca, lecz tylko w głębi ducha; na zewnątrz musimy dbać o to, aby nasz dwór był ośrodkiem piękna, mody i sztuki.”

Główną bohaterką powieści jest Małgorzata – starsza siostra późniejszego króla Henryka VIII. Ona także pełni rolę narratorki. Z jej perspektywy poznajemy także sylwetki jej młodszej siostry Marii oraz Katarzyny Aragońskiej, mającej zostać żoną jej starszego brata Artura, następcy tronu Anglii. W chwili, kiedy poznajemy Małgorzatę, ma jakieś 12-13 lat. Jest zazdrosna o pozycję młodszej siostry, jest zazdrosna o Katarzynę… A nawet o swoich braci. Myśli jedynie o tym, co stanie się, gdy poślubi króla Szkocji – Jakuba, z którym właśnie została zaręczona i jak to wpłynie na jej pozycję.

Przyznam, że dawno główna bohaterka tak bardzo mnie nie irytowała! Małgorzata była dziecinna, infantylna, myślała jedynie o sobie i swoich...

Dorota | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

Książka opowiada historię trzech kobiet, sióstr, które walczą o pozycje w świecie opanowanym przez mężczyzn. Główną bohaterką jest Małgorzata Tudor, siostra późniejszego króla Anglii, Henryka VIII. Małgorzata jest również narratorką powieści. To z jej perspektywy poznajemy historię Anglii, dojście do władzy Henryka VIII Tudora oraz historię Szkocji, w której wspólnie z mężem panuje właśnie Małgorzata.
W książce pojawiają się również Katarzyna Aragońska, pierwsza żona Henryka VIII oraz Maria Tudor, siostra Henryka VIII.
To moje pierwsze spotkanie z twórczością Philippy Gregory. Nie powiem żeby było specjalnie udane. Najpierw choroba, która mnie dopadła, która pozbawiła mnie chęci na sięganie po książkę. Później znudzenie książką, która niestety nie jest specjalnie interesująca. Owszem dużo się tu dzieje ale wszystko jest opisane w jakiś taki mało przystępny sposób.
Spodziewałam się czegoś innego. Chociażby rozgraniczenia w narracji. Miałam nadzieję, że poznamy również opisy uczuć...

Katherina87 | 2017-12-25

Książka z cyklu Tudorów.

Trzy kobiety na dworze Tudorów łączy silna rodzinna więź. Gdy jednak każda z nich włoży na głowę koronę, ich przyjaźń zamieni się w bezwzględną rywalizację.
Początek XVI wieku w Anglii. Król Henryk VII Tudor poprzez sojusze i małżeństwa dzieci próbuje umocnić swoją władzę. Jego starsza córka Małgorzata wkrótce zostanie królową Szkocji, młodsza z nich Maria poślubi króla Francji Ludwika XII, a następca tronu pojmie za żonę infantkę hiszpańską Katarzynę Aragońską. Trzy młode kobiety zaczynają konkurować i w końcu zwracają się przeciwko sobie. W miarę doświadczanych zdrad, niebezpieczeństw i namiętności odkrywają jednak, że w ich trudnym życiu jedyne oparcie może stanowić wyjątkowa więź między nimi, silniejsza od tej, która połączyła je z mężczyznami.

Małgorzatę opisano w formie powieściowej, używając pierwszoosobowej narracji w czasie teraźniejszym, ponieważ autorka chciała się skupić na psychologii jej postaci. Pragnęła przedstawić od podszewki wszystkie...

kama100 | 2017-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2017

Tym razem Philippa Gregory przedstawia nam losy księżniczki angielskiej Małgorzaty, późniejszej królowej Szkocji (o której niewiele jest zapisów historycznych). Z jej perspektywy widzimy też sylwetkę Katarzyny Aragońskiej i Marii Tudor. Na początku nie lubiłam tej postaci - żyjąca tylko swoją wielkością, tym co należy jej się z urodzenia, zazdrosna o Katarzynę Aragońską i własną siostrę. Zależnie od sytuacji zmienna w nastrojach i w stosunku do najbliższych, których raz uważa za przyjaciół innym razem za wrogów. W miarę czytania coraz bardziej wczuwałam się w losy Małgorzaty. Pomimo, że często złościłam się na brak konsekwencji w jej postępowaniu i ocenianie wszystkiego przez pryzmat własnej osoby to jednak zaczęłam jej sprzyjać i kibicować.
Książkę uważam za bardzo dobrą tak jaj poprzednie części cyklu. Czyta się z prawdziwa przyjemnością i bez wahania mogę polecić.

Oktawia Gilbert | 2017-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2017

Już nie raz podkreślałam moje wielkie zainteresowanie monarchią angielską, a w szczególności czasami, gdy na angielskim tronie zasiadała dynastia Tudorów. Ród ten nie władał królestwem długo, gdyż niewiele ponad sto lat, ale zapisał się w historii Anglii złotymi literami głównie za sprawą Henryka VIII, który swoim kontrowersyjnym działaniem przewrócił wyspy brytyjskie do góry nogami i stał się symbolem, który pierwszy wpada do głowy na hasło "Tudorowie". Sławą niewiele odstaje od ojca jego druga córka Elżbieta, która przez wielu uznawana jest za największego monarchę tego kraju. Jednak nie na tym kończy się dynastia Tudorów. Zapomniana przez kronikarzy Małgorzata Tudor była starszą siostrą Henryka VIII, wydaną, w celu zapewnienia wieczystego pokoju angielsko-szkockiego, za króla Szkocji Jakuba IV, wieloletnią królową regentką w imieniu swego syna Jakuba V oraz kobietą, która postępowaniem i przekonaniami wyprzedzała czasy, w których żyła. Philippa Gregory za pomocą fikcyjnego...

Liza | 2018-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2018

W 1501 roku na dworze angielskim są trzy księżniczki: Małgorzata i Maria Tudor, siostry (starsza i młodsza) Henryka Tudora. Dołącza do nich hiszpańska infantka Katarzyna Aragońska, żona najpierw Artura, a potem Henryka Tudora.

Już od pierwszym stron pisarka nakreśla nam ducha rywalizacji między księżniczkami. Narratorkę tej historii jest Małgorzata Tudor, późniejsza królowa Szkocji. Nie cierpi ona porównań z własną osobą, jest zazdrosna o młodszą, ładniutką Marię oraz o bratową Katarzynę. Jej dzieciństwo kończy śmierć księcia Artura, późniejsze straty powodują złość i cierpienie, jednocześnie tworząc łaknienie bogactwa i własnej korony.

„Jedyne, co mi zostało, to mój nowo zdobyty tytuł.”

Jednakże politycznie zaaranżowane małżeństwo z królem Szkocji, Jakubem, starszego od niej mężczyzny, który traktuje ją z pobłażaniem, nie przynosi jej pełnego szczęścia. Świadomość nieślubnych dzieci małżonka, przy jednoczesnym braku, a potem stracie własnego syna, sprawia, że Małgorzata czuje...

zeberka363 | 2018-01-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Po raz drugi dałam się porwać w historyczny świat królowych,królów,dworek,polowań,uczt,ale przede wszystkim intryg i zawiłości życia "na świeczniku"opisanych przez Philippę Gregory.Nie żałuję! Piękna powieść przedstawiona z perspektywy księżniczki Małgorzaty Tudor-żony króla Jakuba IV Szkockiego.Polecam!

MałaPisareczka | 2017-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Początek XVI wieku. Anglia. Król Henryk VII nie zaprzestaje walki o umocnienie swojej władzy. Najlepszym sposobem są naturalnie małżeństwa swych dzieci, zatem idąc za tą radą Małgorzata, najstarsza córka, zostaje królową Szkocji, młodsza Maria poślubi króla Francji Ludwika XII, a on sam pojmie za żonę infantkę hiszpańską Katarzynę Aragońską. Nie przewidział tylko jednego: że te trzy młode kobiety zaczną konkurować ze sobą... A przecież powinny być dla siebie oparciem.

Philippa Gregory kolejny raz przeniosła mnie do wydarzeń sprzed kilku wieków, by przedstawić wydarzenia dziejące się na dworze królewskim. Sytuacja polityczna, znana mniej lub bardziej z podręczników do historii, stanowi jedynie tło dla głównych bohaterów, którzy konsekwencje swoich działań mają dopiero poznać.

Historia Trzech sióstr, trzech królowych opowiedziana jest z perspektywy najstarszej z nich - Małgorzaty Tudor, siostry króla Artura Tudora (czyli starszego brata Henryka VIII, tego samego, który przerwał...

Alicja | 2017-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

"Każda radość niesie cień smutku i ziemskie tytuły i zaszczyty prędko przemijają" (str 34)
Rok 1501 Anglia dwór królewski jego historia , blaski i cienie opowiedziana przez Małgorzatę siostrę Henryka VIII. Jej życie, marzenia i pragnienia, żądza władzy i bogactwa, zazdrość towarzysząca jej na każdym kroku. Nie miała łatwego życia, raz z górki raz pod górkę ze zmiennym stanowiskiem dworu angielskiego. Jest to fikcyjny obraz Małgorzaty, kobiety, która przez całe życie musiała walczyć o władzę i szczęście osobiste. Jej podobieństwa i różnice z dwoma innymi kobietami dworu anglikańskiego, uzależnione od woli i kaprysów Henryka VIII. Wszystkie zaznały dużo szczęścia i tragedii w swoim życiu. Jako że stała się królową Szkocji śledzimy historię tego kraju przepełnionym ciągłymi walkami między klanami i rebeliami. Przyjaźnie i sojusze zawiązywane dla królewskiego jestestwa, bezpieczeństwa i przyszłych wydarzeń. Klątwa ciążąca nad Tudorami objawiająca się w śmiertelności kolejnych...

Patronaty tygodnia

Nowa książka Jaume Cabré, kolejna część smoliście czarnego kryminalnego cyklu Jakuba Ćwieka „Grimm City”, mistrzowska opowieść z suspensem autorstwa J.C. Oates – to tylko niektóre z książek, które w tym tygodniu ukażą się pod naszym patronatem. Sprawdźcie, jakie tytuły znajdziecie w księgarniach!