Na ziemi niczyjej

Cykl: Wielka wojna (tom 2)
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA

Ziemia niczyja. Wąski pas ziemi pomiędzy liniami wrogich okopów. Kilkaset–kilkadziesiąt metrów zrytych setkami pocisków i poszatkowanych zasiekami drutów kolczastych oraz resztkami umocnień. Na ziemi niczyjej nie obowiązują żadne prawa. Kiedy milknie artyleria, słychać jedynie brzęk pustych puszek, w których buszują szczury, i głosy rannych. Ale niewielu śpieszy im na ratunek. Bo tutaj na łów...

Na ziemi niczyjej nie obowiązują żadne prawa. Kiedy milknie artyleria, słychać jedynie brzęk pustych puszek, w których buszują szczury, i głosy rannych. Ale niewielu śpieszy im na ratunek. Bo tutaj na łów wyruszają snajperzy i zwiadowcy, gotowi poderżnąć ci gardło za konserwę z wołowiną, a także inne bestie — te nienazwane i prastare. Jak przed wiekami, przybywają zwabione zapachem krwi.

I właśnie tu, na terytorium poza wszelką kontrolą, w świecie zawieszonym pomiędzy mrokiem i cieniem, muszą przetrwać oni. Żołnierze.

Na wpół ślepy Rylan wyrusza na poszukiwanie swego jedynego syna, który został uznany za zaginionego dwa tygodnie po swoich osiemnastych urodzinach, kiedy prowadził żołnierzy do natarcia w bitwie pod Loos.

Johann, weteran wojny pozycyjnej, nie potrafi uciszyć głosów rozbrzmiewających w jego umyśle — lekarze tłumaczą je szokiem bitewnym, pamiątką po nawale ogniowej spod Autry we Francji, ale on nieustannie słyszy śpiew, który przyzywa go w otchłań.

W trakcie ofensywy pod Passchendaele batalion brytyjskich żołnierzy, odcięty w wyludnionym beginażu, usiłuje się wyrwać z okrążenia i rozwikłać tajemnicę wymordowanych mniszek, po których zostały jedynie resztki zwęglonych gobelinów w podziemiach kościoła.

Bo na ziemi niczyjej niczego nie możesz być pewien.

No, może z wyjątkiem własnej śmierci.

***

Nie potrafię zdecydować, która z opowieści zawartych w książce przestraszyła mnie bardziej — „Ziemia niczyja” — mroczny, rasowy horror barwy błota? Naturalistyczny „Śpiew nad otchłanią” pachnący morzem, krwią i prochem? A może jednak niepokojąca, oniryczna „Chwała ogrodów” przedstawiająca dramat tych, którzy w domach truchleli, czekając na wieści o walczących bliskich?

„Na ziemi niczyjej” to trzy różne spojrzenia na wojnę, razem stanowiące mozaikę lęku, bólu i strachu. Mozaikę — dodajmy — wyklejoną prawdziwie po mistrzowsku. Czytać tę książkę to jak patrzeć w oczy tych, którym udało się wrócić. To jak słuchać ich opowieści...

Jakub Ćwiek

***

„Chwała ogrodów” walczy u mnie w rankingu ze „Śpiewem nad otchłanią” o — na razie — pierwsze miejsce w cyklu. Gdyby ją trochę rozbudować o elementy biograficzne i historyczne, nazwać postaci autentycznymi nazwiskami i wydać oddzielnie, poza serią i nie pod etykietką fantastyki — to mogłaby być książka dla bardzo szerokiego spektrum czytelników i zauważona dla walorów czysto literackich. Dokładnie takie rzeczy chodzą na rynku anglojęzycznym jako mainstream (tzn. nie pop i nie awangarda literacka), sprzedawane w setkach tysięcy egzemplarzy.

Jacek Dukaj

***

Ta książka wciąga jak mokre piaski, nie daje gałęzi, by się jej chwycić, i dobrze. Fantaści znajdą tutaj fabuły, jakich próżno szukać gdzie indziej, wielbiciele militariów wojnę odmalowaną we wszystkich kolorach, a jak podrapać, ujawni się masa emocji, delikatnych, gwałtownych, różnych — gwarantujących jednak, że nikt po lekturze tych tekstów nie powinien poczuć się oszukany.

Łukasz Orbitowski

***

Książka składa się z trzech powieści:

Anna Brzezińska, Grzegorz Wiśniewski — Chwała ogrodów
Grzegorz Wiśniewski — Śpiew nad otchłanią
Anna Brzezińska — Ziemia niczyja

źródło opisu: Agencja Wydawcza Runa, 2008

źródło okładki: http://runa.pl

Michał | 2011-01-17
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 17 stycznia 2011

Książka jest zupełnie inna od pierwszej z cyklu o wielkiej wojnie. Pierwsza była lekko humorystyczna, traktująca wojnę jako przygodę i możliwość obłowienia się złotem i kosztownościami.
Teraz mamy do czyniania z trzeba powieściami, każda traktująca o innych bohaterach, na innym odcinku działań wojennych.
Pierwsza z nich to "Chwała Ogrodów" zajmuje się lekkiem rodziców pozostających w domach i martwiących się o swoich synów którzy walczą na froncie. Zagrożeniem tutaj są telegramy które przychodzą z dowództwa informując w krótkich słowach o zaginięciu/śmierci najbliższych.
Opisy są bardzo sugestywne, łatwo wyobrażamy sobie bezbronność i całkowitą bezradność tych, którzy zostali w domu. Główny bohater jest pisarzem i korenspodentem wojennym, który stracił już jedno swoje dziecko, a jego syn bierze właśnie udział w wojnie.
Mimo ciekawego dosyć tematu, uważam je za najsłabsze z umieszczonych w tej książce.
Drugim opowiadaniem jest "śpiew nad octhłanią", akcja dzieje się na morzu,...

r2r | 2016-01-29
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Odcinam co najmniej jedną gwiazdkę za pesymizm tych minipowieści - strasznie dołujące...
A jednocześnie dobrze napisane, oddają doskonale beznadzieję i bezsens walki w Wielkiej Wojnie. Przychylam się do poprzedniej opinii, że "Chwała Ogrodów" jest najsłabsze w całym zbiorze.

Calarod | 2013-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2013

Książka warta przeczytania jedynie drugiego z trzech opowiadań pt. "Śpiew nad otchłanią", które w moim przekonaniu jest najlepsze. Do twórczości Grzegorza Wiśniewskiego pewnie jeszcze zajrzę, ale na pewno podaruję sobie twórczość Anny Brzezińskiej.

zieloniutki | 2016-08-29
mgrzes74 | 2015-08-04
Na półkach: 2015, Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok
Moc (literackich) życzeń

Mijający rok wysoko zawiesił literacką poprzeczkę. O części z tytułów, po które warto sięgnąć w czasie przerwy taktycznej między pierogiem a makowcem, pisałem już tutaj. O innych, owszem, ośmielony grzańcem, powróżę z pewną taką nieśmiałością. Jakie literackie prezenty mogłyby do nas trafić w 2016 roku?