Okładka książki Kłamstwa, którymi żyjemy. Jak zmierzyć się z prawdą, zaakceptować siebie i zmienić swoje życie Jon Frederickson
Jon Frederickson Wydawnictwo: W drodze Seria: Psychologia i wiara nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psychologia i wiara
The Lies We Tell Ourselves: How to Face the Truth, Accept Yourself, and Create a Better Life
W drodze
2018-03-01
2018-03-01
Maria Nowak
życie kłamstwa akceptacja poradnik

Dla mnie bardzo wartościowe uzupełnienie psychoterapii. Pomaga zrozumieć bolesne procesy utraty złudzeń, pomaga dojrzewać. Według mnie jest dedykowana osobom w terapii i mam wątpliwości czy poleciłabym ją osobom, które w niej nie są. Minusem opowieści autora jest to, że przedstawia historie pacjentów jakby po jednej sesji z nim dokonywali zwrotów w swoim życiu i umieli przestać działać według swoich dotychczasowych schematów. Nie dowierzam, że takie cuda się zdarzają, choć oczywiście mogę się mylić.

Dobry poradnik. Uświadamia faktycznie kłamstwa i złudzenia, którymi żyjemy. Mimo to, nie za bardzo daje odpowiedź jak się ich pozbyć, oprócz „idź na terapię”, „rzuć męża lub żonę”, „odetnij się”. Może to faktycznie to jest klucz do życia bez kłamstw. Mam mieszane uczucia czy ten poradnik mi w czymś pomógł. Raczej każdy wie, że sam się oszukuje, ale punktem kluczowym jest, że nie widzi rozwiązania. I tego chyba żaden poradnik nam nie da.

Kolejna książka nie dla mnie, rezygnuję po 50%. Mam wrażenie, że autor pisze w kółko jedną i tę samą myśl, tylko innymi słowami. Rozumiem co chce mi przekazać, natomiast nie wydaje mi się, abym była docelowym odbiorcą, a niby po tytule można by rzec, że książka dla wszystkich. Szkoda.

Polecam daje do myślenia!

Polecam daje do myślenia!

To co tracimy to nasze złudzenia, nazw marzenia. Żal że ktoś odchodzi to żal po naszych niespełnionych marzeniach, musimy się z nimi pogodzić - to są nasze kłamstwa. Rozmowy psychoterapeuty z pacjentami.

Ta bestsellerowa książka, wnikliwie analizuje mechanizmy zakłamywania rzeczywistości, rządzące naszym życiem. Amerykański terapeuta przekonuje czytelników, że demaskowanie kłamstw, w jakie sami się wprowadzamy, jest kluczowe dla osiągnięcia prawdziwego zrozumienia siebie. To dzieło nie tylko odkrywa przed czytelnikami kłamstwa, które wprowadzamy w swoje życie, ale także oferuje praktyczne wskazówki, jak zmierzyć się z prawdą i uczynić swoje życie bardziej autentycznym i satysfakcjonującym. Jest to idealna lektura dla tych, którzy pragną lepiej zrozumieć siebie, rozwijać się oraz skonfrontować z prawdziwą rzeczywistością.

Warto przeczytac, duzo przykladow ale to wlasnie ma sens, by mozna bylo odniesc sie do podobnych swoich sytuacji życiowych. Najlepiej jest to opisac na przykladach niz podawac tylko sucha teorie. Autor swietnie podszedl do tematu. Ksiazke szczegolnie polecam osobom planujacym rozpoczac psychoterapie

Warto spojrzeć prawdzie w oczy, by uwolnić się od złudzeń, którymi sami się karmimy. Prawda jest niewygodna, zmiana jest często trudna, lecz życie w kłamstwie nie przynosi nam niczego dobrego. Świetna książka, a jedyne czego mi brakuje to wyjaśnień opisanych historii.

„Prawda jest oceanem, nasze teorie i koncepcje to małe wiaderka”
Dość ciekawe spojrzenie na rzeczywistość proponuje Jon Federickson.
Autor pokazuje nam, w jakim stopniu kłamstwa niszczą nasze życie i dlaczego warto zwrócić się ku prawdziwej rzeczywistości. Kłamstwo występuje tu na głębszym poziomie – chodzi o błędne przekonania, w które wierzymy, które były nam wpajane od dziecka. J. Federikson zachęca do zmierzenia się z prawdą na swój temat, do zgłębienia jej tajemnicy. Można to zrobić na wiele sposobów – kluczem jest wsłuchanie w siebie, w swoje uczucia.
Autor dowodzi też, że w relacjach często skupiamy się na własnych wyobrażeniach, oczekiwaniach na temat danej osoby niż rzeczywiście na tej osobie. A drugiego człowieka w pełni nie poznamy, zawsze będzie stanowił pewien sekret. Tak samo jak życie. Zamiast ciągłych manipulacji rzeczywistością (której i tak nie zmienimy),lepiej poddać się jej i się na nią otworzyć. Wtedy pojawią się nowe, prawdziwe doświadczenia.
W książce Federikson opisuje schemat działania mechanizmów obronnych, pokazując jak sami sobie robimy krzywdę. Ale też do niczego nie namawia, a jedynie zachęca – by znaleźć w sobie odwagę zmierzenia się ze sobą. Ostateczny wybór pozostawia czytelnikom.

„Prawda jest oceanem, nasze teorie i koncepcje to małe wiaderka”
Dość ciekawe spojrzenie na rzeczywistość proponuje Jon Federickson.

Z początku przychodzi olśnienie a od połowy książki masło maślane. Brak pomysłu na zwartą i przede wszystkim uporządkowaną treść, rozproszone opowieści z gabinetu psychoterapeuty, spisane bez ładu i składu. Sens, jaki chciał przekazać autor jest zacny i wart uwagi, zastanowienia, głębszego przemyślenia, na ile dotyczy on nas samych, ale sposób zobrazowania go jest wysoce męczący, monotonny i chaotyczny. Kilka zdań można zapisać na boku, jako "super myśli", nic poza tym.

• Psychologia

Jon Frederickson Kłamstwa, którymi żyjemy. Jak zmierzyć się z prawdą, zaakceptować siebie i zmienić swoje życie Zobacz więcej