Okładka książki Kłamstwa, którymi żyjemy. Jak zmierzyć się z prawdą, zaakceptować siebie i zmienić swoje życie
Jon Frederickson Wydawnictwo: W drodze Seria: Psychologia i wiara nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psychologia i wiara
W drodze
2018-03-01
2018-03-01
Maria Nowak
życie kłamstwa akceptacja poradnik

Mechanizmy obronne w naszej głowie mają się znakomicie. A czy to dobrze? Niestety, w dużej mierze są one elementem, który podkopuje nas samych.
Książka prosta w odbiorze, bez względnego rozciągania historii terapii prowadzonych przez autora.
Polecam.

Polecam.

Plus - sporo oczywistości ujętych w słowa, które do mnie trafiły typu: życie nie dostosuje się do ciebie. to ty musisz dostosować się do życia. Niby wiem, ale ta lektura pozwoliła mi na nowo sobie to uzmysłowić. Sporo przypadków ludzkich traum, które są dosyć uniwersalne typu: relacje, przemijanie. Minus - jest trochę "nagięć" rzeczywistości do teorii, którą autor chce nam przekazać i drugi minus, który ma 99% tego typu książek - przegadanie bo to samo zamiast na 250 stronach można było ująć na 150-170.

Ludzka psychika jest niesamowita, ale potrafi też być szalenie zwodnicza i zastawia wiele pułapek, w których łatwo się pogubić lub na bardzo długi czas utknąć. Autor w bardzo lekki i przystępny sposób obnaża część tych pułapek, w które każdy z nas wpada. Z ogromną dozą czułości i empatii pokazuje nasze ludzkie oblicza, te niedoskonałe i to jak bardzo potrafimy wypierać się sami siebie. Zdecydowanie nie jest to typowa psychologiczna, ciężka pozycja, którą czyta się z wielkim trudem usiłując zrozumieć kolejne pojęcia, wręcz przeciwnie, w bardzo przystępny sposób oprowadza nas po zakamarkach nas samych. Gorąco polecam.

Kapitalna książka, otwierająca oczy na rozwój człowieka, jego problemy, ich przyczyny i relacje międzyludzkie. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, zwłaszcza tych "zranionych na duszy".

Ciekawa książka o mechanizmach obronnych

Ciekawa książka o mechanizmach obronnych

Książka w moim odbiorze ciepła i serdeczna, ale nie pozostawiającą złudzeń apropo naszego życia i tego jak się oszukujemy. Dużo odnośnikow do innych pozycji i badań, wedlug mnie bardzo przystępna i nakierowująca na takie postrzeganie świata, w którym terapia pozwala przepracować traumy, a nie jest lekiem na zło świata.

Na podstawie dialogów można zastanowić się nad własnym życiem - gdzie żyjemy złudzeniami zamiast stanąć oko w oko z prawdą. Polecam!

Autor zakochany w sobie, ale otwiera bardzo ważne okno w rozmowie o komunikacji międzyludzkiej.

Dałabym gorszą ocenę, przez samouwielbienie Fredericksona, ale nie mogę bagatelizować jak zbawczo podziałała lektura na moje problemy związkowe.

Autor z pokorą mówi o swoich schematach, z szacunkiem o problemach pacjentów i z nieustępliwością i szczerością o rzeczywistości. Polecam.

Nie podzielam zachwytu nad tą książką. Owszem, autor ma wiele celnych uwag i przemyśleń, ale totalnie nie trafia do mnie styl jego pracy oraz sposób przekazywania wiedzy. Uważam, że przez zbytnie uproszczenia np. rozmów z gabinetu (jak rozumiem dokonane na potrzeby zobrazowania swoich koncepcji) ktoś kto ma pierwszy raz do czynienia z psychoterapią i pracą psychoterapeuty może odnieść błędne wrażenie, że wystarczy jedna czy dwie rozmowy i wszystko się prostuje. Wystarczy tylko zobaczyć to kłamstwo! No i ten wszystkowiedzący terapeuta, który tak wali bez ogródek prawdą prosto między oczy! Może masochistom się spodoba, ale co wrażliwsze osoby może zniechęcić do skorzystania z pomocy terapeuty.
Polecam głównie osobom, które siedzą w temacie i lubią książki pisane z perspektywy osoby wszystkowiedzącej :) Ja się niestety przez większą część książki po prostu męczyłam.

Jon Frederickson Kłamstwa, którymi żyjemy. Jak zmierzyć się z prawdą, zaakceptować siebie i zmienić swoje życie Zobacz więcej