Archipelag Khuruna

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Asy polskiej fantastyki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-7574-133-9
powieść polska, Kraków
zbr

Nie szukajmy ich. Oni już tu są. Od setek może tysięcy lat, sprawują faktyczną władzę nad ludzkością. Z całą pewnością nie pochodzą z Ziemi. Nasz świat nie jest ich naturalną rzeczywistością. Obdarzeni wiedzą i mocą przekraczającą ludzkie rozumienie, w imię sobie tylko znanych idei, wznosili i obalali człowiecze imperia. Od wieków nic nie dzieje się bez ich wiedzy i ich woli. To prawdziwa...

Nie szukajmy ich. Oni już tu są.
To prawdziwa okupacja. Cicha, niemal niedostrzegalna.
Oni – najeźdźcy, czy uchodźcy?
Jedno jest pewne: Kimkolwiek są, nie mamy szans.
I mimo to, wciąż walczymy...
W zaułkach XIX Krakowa skrywa się tajemnica zniewolenia świata.

PABLOPAN | 2012-02-12
Przeczytana: 02 grudnia 2011

Książkę określiłbym przymiotnikiem "sympatyczna", wspaniale oddany klimat XIX wiecznego Krakowa, wyraziście zarysowane postacie, spora dawka humoru. Jednym słowem czyta się lekko i przyjemnie, polecam!

enga | 2010-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2010

Dziewietnastowieczny Kraków. Żyje w nim emerytowany policjant – Emanuel Henzelmann. Zajmuje się on łowieniem sensacji oraz rozprawianiem się z oszustami – szarlatanami, jasnowidzami, spirytystami. Interesują go wszystkie zjawiska nadprzyrodzone i dziwne zagadki kryminalne, z wielką pasją zajmuje się ich śledzeniem i rozwiązywaniem.

Pewnego dnia trafia do niego fotografia, która przedstawia kilka osób idących jedną z krakowskich ulic. Wśród tych osób widać jakiś dziwny kształt, coś jakby humanoid, ale z dziwnymi długimi i cienkimi ramionami, wielką głową, niziutki jak dziecko. Dziwny jakiś. I to już wystarczy, by rozbudzić ciekawość Emanuela. Zabiera się wieć za rozwikłanie zagadki, która okazuje się być aferą dużą większą, niż się on tego spodziewał.

Okazuje się, że te istoty pochodzą z istniejącego alternatywnie Archipelagu Khuruna, mają niezmiernie rozwiniętą cywiliację, ale jednocześnie z pewnego powodu wymierają. Postanawiają więc użyć ludzi, by to zmienić. Bo mogą oni...

MacHor | 2014-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Jeśli ktoś lubił się zaczytywać w powieściach Verne'a i opowiadaniach Lovecrafta niewątpliwie niejeden raz uśmiechnie się czytając tą książkę. Styl poprawny , sporo humoru, ciekawe, charakterystyczne postacie, jednakże mniej więcej od połowy historia najzwyczajniej w świecie kuleje i zaczyna nużyć zamiast intrygować.

Zyrg | 2014-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Sympatyczne czytadło, choć po połowie zdecydowanie traci moc i jedzie na oparach już do końca...

MisaMisa | 2015-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2015

Książka jest ok. Mimo, iż temat gadoidów, które opanowały świat jest mocno oklepany, to jednak sceny akcji są umiejętnie przedstawione. Humor, mimo, że rzadko się pojawia jest naprawdę dobry i potrafi rozbawić. Pod koniec książka zaczyna się robić monotonna, ale warto ją przeczytać.

rosolbaum | 2014-09-13
Przeczytana: 2012 rok

Wielki plus za świetne przedstawienie XIX-wiecznego Krakowa.
Poza tym może żadna wielka literatura, ale dobrze się czyta.

Jakub | 2012-06-10
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Według mnie bardzo dobra książka. Zapewniła mi wiele godzin rozrywki. Prehistoryczna, mityczna i tajemnicza cywilizacja Khurunczyków budzi wiele intrygi. Z wielką ciekawością czytałem historię i epizody Emanuela Henzelmana i profesora Leopolda Kijańsiego. Barwne tło XIX wiecznego Krakowa. Podziwiam pomysł autora i powstałe dzieło, bo książka jest super, na pewno nie jest nudna. Warto ją poczytać dla rozrywki i odpoczynku. Zakończenie nieco zaskakujące, może niezaspokajające.

Maynard | 2012-09-04
Przeczytana: 27 sierpnia 2011

Bez zbytnich rewelacji. Napisana z pomysłem choć pozbawiona zaskakujących zwrotów akcji czy ciekawych rozwiązań. Teoria spiskowa dziejów z Lovecraftowskim pazurem i strachem przed nieznanym. Gadoludzie al'a ryboidalni mieszkańcy głębin z Innsmouth jako władcy świata (i wszechświata), krakowskie obrazki, kataryniarze i tajemnice. Ogólnie miejscami przegadana, ale czytać się da.

WojteK | 2013-09-13
Przeczytana: 2012 rok

Od samego początku książka pachniała mi H.P. Lovecraftem. Klimat jaki wytworzył autor, bohaterowie i antagoniści. To wszystko przywodziło mi na myśl opowiadania "Widmo nad Insmouth" oraz "Szepczący w ciemności". Bardzo zgranie napisana, trzyma klimat przez cały czas i ciągle wzbudza niepokój. Skończyłem z niedosytem.

jawora | 2012-05-04
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 07 lutego 2012

Niestety jestem rozczarowana.Autor wprowadza czytelnika w świat dziewiętnastowiecznego Krakowa,zaczyna opowiadać intrygującą historię o obcych,jest nawet stowarzyszenie do walki z nimi...i?
Nic,książka się kończy amnezją głównego bohatera,jakby zabrakło fantazji,pomysłu na rozwinięcie opowieści./