Życie na wynos

Cykl: Emilia Przecinek (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ag2S

Emilia Przecinek, znana autorka powieści dla kobiet, w wieku czterdziestu lat zostaje rozwódką z dwójką nastoletnich dzieci, kredytem hipotecznym do spłacenia oraz matką i teściową na karku. Dzieci nalegają, żeby chodziła na randki, a obie starsze panie, no cóż, jak to one, włażą z butami, gdzie tylko się da. W takiej sytuacji można albo załamać się nerwowo, albo popełnić morderstwo. Mimo...

Mimo niesprzyjających okoliczności Emilia postanawia odmienić swoje życie. Nie jest to łatwe, gdyż mężczyźni, których spotyka, absolutnie nie przypominają wspaniałych bohaterów jej powieści.
Pech chce, że teściowa pisarki łamie nogę. Unieruchomiona na wózku, zaczyna obserwować sąsiadów, co okazuje się zajęciem na pełen etat, a nawet dwa, gdyż nie wszystko można zobaczyć przez okno, niektóre rzeczy trzeba podsłuchać. Przed wścibskimi staruszkami nic się nie ukryje. Ani kochanka o czerwonych włosach, ani skłonna do awantur żona, ani leżący w piwnicy trup, którego znajduje Emilia.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Piotr | 2017-05-11
Przeczytana: 11 maja 2017

Olga Rudnicka tym razem zaserwowała nam opowieść kryminalną, pełną humoru i absurdu. Do tego to, co uwielbiam - komedię pomyłek. Czy można pomylić faceta na randce w ciemno? A jakże. Emilia Przecinek - znana pisarka romansów dla kobiet wychowuje dwójkę latorośli, ale nie tylko. W jednym mieszkaniu mieszkają z nią matka i teściowa. Wydaje się, że gorzej być nie może. Sąsiedzi prawie jej nieznani jednoczą się, kiedy w jednej z piwnic zostaje odnaleziony trup, którego wcześniej wzięto za jednego z pijaków.

Jest wesoło, jest ciekawie. Olga Rudnicka ma lekkie pióro, a dialogi jej autorstwa to prawdziwe mistrzostwo. Tym razem również się nie zawiodłem. Na szczęście autorka nie mnoży postaci, co wpływa na dobrą zabawę. Miałem wrażenie, że uczestniczę w sztuce komediowej w jednym a teatrów. Momentów, w których wybuchałem nagłym śmiechem było wiele. Jednak nic nie przebije "Pterodaktyli" - staruszek, których wścibstwo jest doskonale znane sąsiadom. Oczywiście gdy jest trup, wtedy musi...

mclena | 2017-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2017

"Samotnej kobiecie nie jest łatwo znaleźć właściwego mężczyznę. Co przystojniejszy to gej, co poczciwszy to fajtłapa życiowa, a jak jest solidny, pracowity i do rzeczy to impotent."

Mając za sobą już kilka książek Olgi Rudnickiej, wiedziałam czego mniej więcej się spodziewać i nie mogłam się doczekac kiedy ukaże się jej nowa powieść. "Życie na wynos" jako kontynuacja losów Emilii Przecinek zapowiadała się bardzo dobrze, bo już kończąc "Granat poproszę" miałam wrażenie, że czegoś brakuje. Drugi tom jednak okazał się dla mnie męczący, jakoś tak zbyt chaotyczny - choć to własnie na chaosie autorka buduje najczęściej swoją fabułę, to jednak tym razem chyba było go za dużo i przez to mniej interesująco. Lubię jej styl, poczucie humoru, dialogi - wszystko to z czego jest znana, ale tutaj było troszkę nijako, może to za sprawą tak dużej ilości postaci? W końcu sąsiadów było tam całkiem sporo, ale też to szablonowe zachowanie seniorek w pewnym momencie było dla mnie już niesamowicie...

Nina | 2017-05-17
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 16 maja 2017

Na kłopoty - Rudnicka, na zły humor -Rudnicka, na niepogodę - Rudnicka, na chorobę i chandrę - Rudnicka :) Nikt mnie tak nie rozbawia jak Rudnicka i jej komediowe kryminałki. Emilia Przecinek i jej zwariowana rodzinka znowu w centrum wydarzeń. Ma ci ta rodzinka niezły dar do wpakowywania się we wszystkie kabały świata, a jak nie świata to przynajmniej swojego podwórka. Znowu się uśmiałam, zrelaksowałam i odpoczęłam. Ja polecam, jak zawsze.

WampirkaJustynka | 2017-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Przezabawna książka. Autorka utrzymuje poziom innych książek i jestem naprawdę zadowolona, że ją przeczytałam. Był tylko jeden moment, który mnie wkurzył. Mianowicie chodzi mi o babcie Jadwigę i Adelę, które po raz kolejny okłamują policję. Miałam wrażenie iż starsze panie uważają, że są ponad prawem. A potem się dziwią, że policja działa jak działa. Wydaje mi się też, że w tej części było nieco mniej Emilii (za to więcej Damiana). Ogólnie książka mi się podobała jednak jeśli chodzi o tę autorkę to moją ulubioną serią są książki o Natalii (głównie ze względu na Adriana). Z czystym sumieniem polecam zabawne perypetie pisarki Emilii i jej zwariowanej rodzinki z pterodaktylami włącznie.

gosia123 | 2017-05-16
Przeczytana: 16 maja 2017

Jak tylko zobaczyłam,że ukazała się nowa książka Pani Olgi to wiedziałam,że moja ci ona:) zaczęłam czytać i przepadlam z kretesem,bo śmiałam się jak głupi do sera co wzbudziło zainteresowanie wspołpasażerów:) obawiam się,że nie literatura,ale moim zdrowiem psychicznym. Ale jak tu się nie chichrać jak dialogi są takie,ze nie idzie się powstrzymać. Prym wiodą oczywiście mama i teściowa Emilki,ale i ona sama jest taka,że można ją jeść łyżkami. Polecam wszystkim serdecznie,dobra zabawa gwarantowana.

DUSIA | 2017-05-21
Przeczytana: 21 maja 2017

Fantastyczna komedia pomyłek!
Emilia Przecinek, popularna autorka kobiecych powieści, pracuje nad kolejnym swoim dziełem. Niestety, proces twórczy jest nieustannie zakłócany przez ... kochaną familię, ekscentryczną agentkę, obce zwłoki, wizyty policji, sąsiadów oraz randki w ciemno. Kiedy wychodzi na jaw, że mordercą jest ktoś z sąsiadów robi się straaaasznie.
Dialogi pterodaktyli to cud, miód i orzeszki. Poprawa humoru gwarantowana.
GORĄCO POLECAM!

Sandra Jasona | 2017-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Ponieważ idę na spotkanie z autorką, wypadałoby przeczytać jej ostatnią powieść :-)- reszta już przeczytana :-)
Mamy jedno morderstwo, reszta to już komedia omyłek, zwariowanych postaci i dialogów. Buźka mi się cały czas uśmiechała, super rozrywka na gorące popołudnie - jeśli ktoś lubi taki humor :-)
Pterodaktyle są boskie, Kropka z cytatami z Kinga uświadamia, ze jednak młodzież czyta :-)

Jeśli ktoś czytał I część, jeśli lubi styl pani Olgi, jeśli cierpi na chandrę to ta książka jest dla niego. Perypetie Emilki są prześmieszne i poprawiają humor!

Wiesława | 2017-05-27
Przeczytana: 27 maja 2017

Ta książka jest tak zwariowana, że chwilami brak tchu ze śmiechu. Mistrzowski "bałagan sytuacyjny", a wszystkie postacie ukazane jakby w krzywym zwierciadle. Jeśli ktoś potrzebuje szczerego, odprężającego śmiechu, oderwania od rzeczywistości, to z pewnością znajdzie to wszystko właśnie w tej książce Pani Rudnickiej. Nie nastawiajcie się na żadne filozoficzne refleksje i przesłania, bo ich tu nie ma. Tu rządzi chaos...

Dama_Karo | 2017-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Emilia Przecinek znów wpada w kłopoty… Jeszcze przed chwilą jej największym problemem było stworzenie erotycznej sceny w aktualnie pisanej książce, a teraz nagle pojawia się trup. Dzieci się mądrzą, babcie szaleją, agentka mdleje, a ona biedna nieudolnie próbuje zapanować nad sytuacją.

Życie na wynos jest kontynuacją Granat poproszę. Obie książki opowiadają bowiem o szalonej rodzinie Przecinków. O fabule nie mogę zbyt wiele mówić, ważne jest jednak to, że znów pojawia się trup, którego znajduje biedna Emilka. Teściowa i matka tradycyjnie nie dają za wygraną i na własną rękę pragną rozwiązać śledztwo. To właśnie one grają w tej książce pierwsze skrzypce, więc jest naprawdę wesoło! Autorka miała świetny pomysł, aby stworzyć duet szalonych i młodych duchem staruszek.

Uwielbiam styl Olgi Rudnickiej i chociaż tym razem fabuła była dla mnie przewidywalna, a wątek kryminalny w ogóle nie zachwycił, to i tak doskonale się bawiłam. Lekki i skrzący się dowcipem język, humor sytuacyjny i...

Patronaty tygodnia

Historia podbojów Boya-Żeleńskiego, biografia Konwickiego, powieść wyróżniona Premio Nacional de la Crítica, kolejne książki Olgi Rudnickiej i Remigiusza Mroza, przemyślana, głęboko poruszająca historia miłosna i reportaż o współczesnym ojcostwie – m.in. takie książki można znaleźć w tym tygodniu na półkach z nowościami w księgarniach. Po jakie tytuły warto sięgnąć? Sprawdźcie!