Życie na wynos

Okładka książki Życie na wynos Olga Rudnicka
Logo Lubimyczytac Patronat

Bo życie nie lubi nudy!

Śmieszna i zabawna historia o dwóch starszych paniach, co lubią wsadzać nos w nie swoje sprawy. Czasami więc jest zabawnie. Oraz historia Emilii pisarki, która ma "swój świat". I morderstwo. Nieźle się uśmiałam!

Trzy gwiazdki tylko dlatego, że od 2/3 książki zaczęło się coś dziać... nie dorównała pierwszej części przygód Emilii P.

Lubicie komedie kryminalne? Bo że modus operandy istnieje jak przystało na dobrze skrojony kryminał, morderstwo które zawsze skrywa wiele tajemnic, bo kim jest ofiara, morderca, doświadczamy wszystkiego co jest związane ze śledztwem, jest policja i przesłuchania, świadkowie i zmowa milczenia, słowem wszystko to co jest dobrze znane czytając powieści kryminalne, ale w komedii musi istnieć zabawna brawura, akcja która powala humorem na kolana, są dialogi które śmieszą i postacie które biorą czynny udział w prowadzeniu domysłów a także w praktyce co prowadzi do przezabawnych perypetii. Pamiętam po przeczytaniu ; Granat poproszę ; czy ; Natalii 5 ; gdzie omal nie padłam trupem ze śmiechu zaczytując się w lekkiej powieści w której tak poprowadzona fabuła sklecona z różnych rozsypanych scen tworząc miszmasz, gdzie tylko na oko widać że nic nie trzyma się kupy po czym odkrywasz wątki które ze sobą się łączą tworząc całość. Olga Rudnicka przedstawiła niesamowity obraz relacji międzyludzkich wplatając samą bohaterkę w wir wielu niesamowitych i nie codziennych zdarzeń. Bo to co dzieje się w powieści ; Życie na wynos ; przechodzi ludzkie pojęcie.

; Życie na wynos ;

Olga Rudnicka

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Pełzną robaczki, cieknie ropa, wczoraj był chłop, dziś nie ma chłopa.
- Stephen King '' Ręka mistrza ''
Emilia Przecinek znana pisarka romansów po rozwodzie zajęła się życiem, matka dwójki nastolatków, z dobytkiem w postaci dwóch starszych pań, matki i teściowej, które za równo tak bardzo się kochały co nienawidziły, nonszalancko i niewinnie wciągały Emilie w tarapaty. Pewnego dnia w piwnicy zostaje odkryty trup. Denat okazuje się znajomym agentki Emilii, śledztwo prowadzi policjant Żurkowski i Rzepka. Babcie zaczynają prowadzić dochodzenie na własną rękę co prowadzi do przezabawnych sytuacji. Kim okaże się morderca, na kogo padnie podejrzenie, czy Emilia w końcu napiszę kolejną powieść i umówi się na randkę? Czy babciom grozi niebezpieczeństwo i reszcie sąsiadów?
Jeśli lubicie się dużo śmiać, wolicie wpadać w dobry nastrój ta książka spowoduje że nie oderwiecie się łatwo od lektury, śmieszna, zabawna, dowcipna z dozą ironii i sarkazmu na długie wieczory. Polecam powieść która jest niebanalna w swojej czystej postaci, nic tutaj nie dzieje się bez przyczyny i skutku, poznacie przezabawne starsze panie które ciągle węszą, podsłuchują i pakują się w kłopoty a przy okazji naszą bohaterkę która dosłownie ma urwanie głowy. Niby fabuła oczywista, prosta w koncepcji ale tak na prawdę nie oto chodzi by od razu wskazać mordercę ale fabuła skupia się na domysłach, poszlakach, śledztwie które niby utknęło w martwym punkcie ale od czego ma się resztę domowników, i relacje międzysąsiedzkie? Tutaj przedstawiony obraz czym jest plotka, zabawa słowem, doprowadza do nierealnej pogoni za prawdą która okazuje się na końcu jako oczywista. Przy tej książce można odpocząć, nabrać dystansu do świata, rozłoży na łopatki nasz tok myślenia, bo zagadka będzie kryła drugie dno.

Jak wielka siła drzemie w małej kobietce przekona się każdy, kto pozna historię pisarki powieści romantycznych Emilii Przecinek. Po rozwodzie z niewiernym małżonkiem, który na dodatek okazał się przestępcą, sama zmaga się z codziennością. Utrzymanie rodziny, spłata wielotysięcznego kredytu na mieszkanie, trud wychowania dorastających dzieci - to problemy z którymi mierzy się wiele rodzin. Trudno im sprostać nawet mając pełne wsparcie najbliższych. A Emilia jest sama! Oczywiście dobrze wychowana, nieco zbyt dojrzała jak na swój wiek córka i spokojny, zrównoważony syn, są dla matki oparciem. Za to rodzicielka i teściowa, które z nimi zamieszkały, dają nieźle popalić. Emilia ciągle musi je mieć na oku, przysparzają coraz więcej problemów. Jakby było tego mało, w tarapaty wpada Wieśka, agentka pisarki i zarazem jej najlepsza przyjaciółka. Przy tym wszystkim, co na co dzień musi ogarnąć Emilia, trup w piwnicy to już naprawdę żaden problem. Oczywiście, dopóki w śledztwo nie wmieszają się pterodaktyle, którym to mianem pieszczotliwie nazwane zostały obie babcie. Oj dzieje się, dzieje....

Polecam, fantastyczna komedia pomyłek, babcie homo i fobami, nastolatki w dialogach z babciami, policjant gej ale chyba, może, nie? Wieśka i jej szpilki i konował zboczeniec? To trzeba przeczytać

Szybko się czyta. Miła i przyjemna lektura, chwilami zabawna, chwilami dialogi trochę wymuszone. Ale ogólnie na plus.

Dalsze przygody Emilii Przecinek i jej rodziny. Kobiety w Piwnicy domu znajdują zwłoki. Podejrzaną jest Wiesia - agentka Emili bo tylko ona go znała. Kto okazał się morderca?? :)
Przezabawna historia, książka pełna humoru. Nieźle się pośmiałam. Polecam dla relaksu i odstresowania się od szarej rzeczywistości.

Tak jak uwielbiam Olgę Rudnicką, tak ta książka ciągnęła się niemiłosiernie. Oczywiście dialogi fajne, śmieszne niejednokrotnie, ale...wszystko za długo. Czasami mnie nudziła.

Książka świetna, z poczuciem humoru. Polecam. Uśmiałam się do łez. Wątek kryminalny łagodny. Ale perypetie bohaterów wciągają.

Wysłuchane.
Kocham te babcie, kocham Kropka i Kropkę i w ogóle całe towarzystwo jest genialne. Mało w tym kryminału, dużo śmiechu. Mogę po raz kolejny napisać, że Olga Rudnicka jest dla mnie geniuszek książki łatwej, lekkiej i przyjmnej. Tacy autorzy sprawiają, że człowiek uśmiecha się sam do siebie na samo wspomnienie, co bohaterzy ich książek znowu wymyślili.

Wysłuchane.

• 2017