Między młotem a imadłem

Okładka książki Między młotem a imadłem Olga Rudnicka
Okładka książki Między młotem a imadłem
Olga Rudnicka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Matylda Dominiczak (tom 7) kryminał, sensacja, thriller
Matylda Dominiczak (tom 7)
Prószyński i S-ka
2023-09-26
2023-09-26
9788383520759
literatura polska

Jestem rozczarowana, że jedna sprawa dedektyw Dominiczak ciągnie się co najmniej przez dwie książki (ta jest druga). W zasadzie do tej pory nie została wiarygodnie rozwiązana, bo tylko na etapie hipotez. Nie został również skończony wątek wciągniętych w sprawę policjantów oraz usłużnego gangstera Mrówy.
W związku z tym pozwalam sobie na - uwaga! - SPAM:
Kobieta boi się swojego mieszkania. Są oznaki, że ktoś pod jej nieobecność w nim przebywa. Po kolacji odwozi ją do domu mężczyzna (ten "dobry"). W nocy. Co robi? Zostawia ją pod blokiem. Czy tak zachowuje się dwoje dorosłych ludzi?
Jeśli na tym ma opierać się wiarygodne rozwiązanie zagadki, to oj słabo.

W związku z tym pozwalam sobie na - uwaga! - SPAM:
Kobieta boi się...

Jest to ostatnia, jak na razie, część cyklu o detektyw Matyldzie Dominiczak. Jak wszystkie pozostałe jest pełna humoru i wciągającej akcji. Więcej nie napiszę, bo chcę Was zachęcić do przeczytania tej książki, jak i całej serii. Akcja wszystkich książek toczy się od czerwca 2009 roku do czerwca 2012 roku. W jednej z innych powieści Olgi Rudnickiej występuje jeszcze raz detektyw Matylda, ale akcja dzieje się kilka lat później. Mam nadzieję, że autorka opisze nam jeszcze inne przygody Matyldy, które dzieją się w okresie pomiędzy książką "Między młotem a imadłem" i książką "Byle do przodu".

Niezmiennie rewelacja 👏

Niezmiennie rewelacja 👏

Kolejna część o Matyldzie Dominiczak, detektywie. Jak zawsze dużo się dzieje, świetne napisana, lekka, dużo humoru.

Matylda w końcu stała się twardym graczem i nie daje sobie w kaszę dmuchać. Całe szczęście rozwinęła się jej postać w bardzo dobrym kierunki, taka zmiana na lepsze. Czytało mi się jednak tak sobie, bez jakiegoś większego zaangażowania i zachwytu, ale jak to z książkami Rudnickiej u mnie bywa, nie mogę się doczekać kolejnej, bo zakończenie było ciekawe.

Oceniając całą serię o Matyldzie można powiedzieć, że to była naprawdę dobra seria. Bohaterkę bardzo polubiłam, liczyłam na jej rozwód z Romanem, a jakiś romans z Mareckim, ale to tylko takie moje przemyślenia :)
Poza tym Wadliwy klient i Między młotem a imadłem powinna być jedną książką, niepotrzebnie została rozbita na dwie.
Z pewnością szykuje się kolejny tom, ale pomimo mojej sympatii do Matyldy, mam nadzieję, że będzie to ostatnia książka.

Z pewnością szykuje się kolejny tom, ale...

Świetna komedia kryminalna, pomysłowa, chyba najlepsza część z dotychczasowych. Akcja trzyma tempo cały czas (a pamiętam, że w poprzednich tomach tej serii bywały momenty nudy). Bohaterowie są świetni, nie ma słabych postaci. Wszystkie potrafią budzić zarówno irytację, jak i sympatię, z przewagą tego drugiego.
Rudnicka pisze coraz lepiej. :-)

Rudnicka pisze coraz lepiej. :-)

Rudnicką zawsze polecam, uwielbiam, ale zaczyna mnie wnerwiać, że autorzy piszą jedną książkę i wydają ją 3 częściach, dla zwiększenia zarobku.

Niby w sprawie zlecenia otrzymanego, w poprzednim tomie, przez detektyw Matyldę Dominiczak za pośrednictwem adwokata od Arkadego Szumskiego, czyli gangstera Wuja, najważniejsze zagadki zostały rozwiązane - przynajmniej w formie hipotez bo ciał ofiar i sprawcy dotychczas nie znaleziono - ale jednocześnie przed Matyldą pojawia się nowe zadanie, o jej planach rozwodowych nawet nie wspominając.

Temat podrzucił Matyldzie niejaki Mrówa, konkurent Wuja, wymuszając na niej obietnicę współpracy w przejęciu schedy po Szumskim. Okazuje się, że kandydatów do sukcesji jest więcej. Powstaje więc plan, aby skłócić ze sobą wszystkich pretendentów i w ten sposób osłabić, jeśli nie zlikwidować, poznański półświatek.

Uaktywnia się w tym tomie para policjantów znanych z wcześniejszych części serii, Antoni Marecki i Katarzyna Mizera, cały czas blisko z Matyldą współpracuje ochroniarz Ksawery Grom, a jej była szefowa, Salomea Gwint, z jednej strony dzięki swym kontaktom jest źródłem cennych informacji, a z drugiej dość skutecznie przekonuje Matyldę do swych niestandardowych zachowań. Wyzwalają one serię komediowych efektów.

Humoru sytuacyjnego jest w tej powieści więcej niż słownego. Niestety, bo w tym drugim jest Olga Rudnicka znacznie lepsza, a ten sytuacyjny specjalnie wysokiego lotu nie jest. Jednak nie to jest głównym powodem mojej irytacji związanej z siódmym tomem przygód Matyldy Dominiczak, tylko brak faktycznych rozstrzygnięć we wszystkich pootwieranych wątkach. Coś ostatnio mam wyraźnego pecha do nadmiaru cliffhangerów w moich lekturach.

Początkowo sądziłam, że ten tom będzie przełomowy i wreszcie seria z Matyldą po części mi się spodoba. Niestety im dalej tym żarty bardzo wtórne, bohaterowie bez wyrazu, a fabularnie także okazało się dość płasko. Ogromny minus za dzielenie tak naprawdę jednej książki na drugą już z kolei część, a zakończenie wskazuje, że będzie i trzecia, przez co znowu w danym tomie jest dużo kluczenia wokół niczego. A że żarty mało kiedy mnie bawiły to ostatecznie książka wypada blado, przeciętnie i nadal nie polubiłam się z główną bohaterką. Dla mnie takie rozwodnienie fabuły jest po prostu nieuczciwe i szkoda, że coraz więcej autorów idzie drogą na skróty i stawia na ilość, a nie jakość. Znam styl Olgi Rudnickej, uwielbiam jej starsze tytuły i dziwię się skąd takie uwielbienie do tej postaci i czemu autorka sięga po żarty tak niskich lotów. Pozostaje mi czekać na jakiś inny cykl.

• Przeczytane w 2023
  • Przeczytane 2023