Pięć minut Raisy

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
9788380972087
Literatura polska
Ag2S

Raisa Hedwig korzysta z wczesnej pory, aby podlać ukochane róże w przydomowym ogrodzie. Zastanawia się, jak spędzi dzisiejszy dzień. Nie wie jeszcze, że wszystko potoczy się zupełnie inaczej, niż zaplanowała. Magda Sajewicz, popularna dziennikarka stacji NTV zmierza do Bornego Sulinowa, by zrealizować wystrzałowy materiał, którego bohaterką będzie właśnie Raisa. Reporterka ma nadzieję, że...

Magda Sajewicz, popularna dziennikarka stacji NTV zmierza do Bornego Sulinowa, by zrealizować wystrzałowy materiał, którego bohaterką będzie właśnie Raisa. Reporterka ma nadzieję, że będzie na miejscu przed innymi ekipami.

A wydarzenie jest nie byle jakie. Raisa Hedwig, według raportu WHO i Human Resources Institute, została ogłoszona najbardziej pechową osobą na świecie. Wszystkie media chcą dowiedzieć się u samego źródła, jak to jest przeżyć m.in. porażenie piorunem, katastrofę promu czy atak szaleńca w Madrycie. Starsza pani jest zaskoczona wizytą dziennikarki, ale już nie tak bardzo nadanym jej tytułem. Magdzie udaje się zdobyć wyłączność na wywiad z Raisą, tej zaś wraca nadzieja na odzyskanie utraconego spokoju. Jednak okazuje się, że sprawa zatacza coraz szersze kręgi. Pani Hedwig otrzymuje list gratulacyjny od prezydenta z zaproszeniem do pałacu...

Ostra zazwyczaj dziennikarka, ujęta ciepłą osobowością Raisy, realizuje przychylny jej materiał, pokazując ją jako ofiarę wydarzeń losowych. Wkrótce dowiaduje się jednak o skrywanym przez nią epizodzie z życia, który stawia jej bohaterkę w nieco innym świetle. Magda Sajewicz ma swoje powody, aby chcieć dociec prawdy o pani Hedwig.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Piec_minut_Raisy-p-35173-1-30-.html

Diane_Rose | 2017-08-17

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Raisa pomimo decyzji porzucenia dziecka w późniejszym życiu starała się dostrzegać drobne radości. Była wdzięczna za to co przyniósł jej los, pomimo trudnych chwil. Potrafiła docenić zarówno bliskość rodziny oraz przyjaźń Edyty.

W książce tej Agata Kołakowska porusza również temat polityki. Czytając powieść miałam wrażenie, że polityka przyszłości ma tak wiele wspólnego z obecną polityką naszego rządu. Pozostawię to jednak bez zbędnego komentarza.

Po książkę Agaty Kołakowskiej sięgałam z pewną rezerwą. Przeczytałam jej wszystkie książki. Jedne zachwycały, inne mniej. Dlatego też nie do końca wiedziałam, czego się mogę spodziewać. Ale już od pierwszych stron wiedziałam, że to był dobry wybór.

Akcja powieści dzieje się nielinearnie. Na zmianę przewijają się zdarzenia z teraźniejszości i przeszłości. A sama bohaterka jest tak realistyczna, że mogła by żyć tuż obok. Autorka stworzyła postać tak autentyczną z codziennymi problemami, bez zbędnego wybielania. Podobnie z postaciami...

malenstwo_83 | 2017-09-05
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 04 września 2017

Czy można mieć aż takiego pecha żeby być najbardziej pechową osobą na świecie? Można o czy wie Raisa i o czym przekonamy się śledząc losy jej życia w książce Agaty Kołakowskiej. Chodź główna akcja osadzona jest w przyszłości - 2040 rok - sporo cofamy się do przeszłości głównej bohaterki. Jej losy (nie powiem naprawdę wciągające) splatają się z historią jej rodziny, najbliższej przyjaciółki, dziennikarki Magdy i nawet prezydenta. Mimo, że książkę czyta się naprawdę przyjemnie znalazłam kilka minusów: wszelkie gadżety z przyszłości były już opisane w innych książkach, czy filmach, nic nowego; prezydent i ustrój polityczny w 2040 r. jest trochę kopią Ucha prezesa, a trochę "ściąga" z prezydenta opisanego w "Inwazji" Wojtka Miłoszewskiego. Dość mocno wyczuwalne.

zksiazkawreku | 2017-09-02
Na półkach: 2017
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

„Pięć minut Raisy” to już moje drugie spotkanie z twórczością Agaty Kołakowskiej. Pierwsze - „Niewypowiedziane słowa” - było bardzo udane, więc z przyjemnością sięgnęłam po najnowszą książkę autorki, która miała swą premierę 24 sierpnia. Mówiąc szczerze, gdy doszłam do wniosku, że akcja książki dzieje się w 2051 roku, trochę się przestraszyłam, ale zdecydowanie niepotrzebnie!

Główną bohaterką książki jest Raisa - siedemdziesięciokilkuletnia staruszka, która uwielbia swoje róże a wolny czas spędza z długoletnią przyjaciółką Edytą. Raisa wiedzie spokojne życie, jednak wszystko zmienia kiedy jej próg przekracza Magda Sajewicz, popularna dziennikarka stacji NTV. Okazuje się, że główna bohaterka, według raportu WHO i Human Resources Institute, została uznana za najbardziej pechową osobę na świecie. Wszystkie media są ciekawe, jak to jest przeżyć m.in. porażenie piorunem, katastrofę promu czy atak...

Czas_na_Książki | 2017-10-06
Przeczytana: 01 października 2017

Moja pierwsza myśl po przeczytaniu książki Agaty Kołakowskiej "Pięć minut Raisy" - coś oryginalnego!
Podstawą dobrej powieści postawienie przed czytelnikiem interesującą postać. Siedemdziesięciokilkuletnia staruszka z pewnością taką jest! Raisa, uznana jest za najbardziej pechowego człowieka na świecie. Trudno się dziwić, skoro przeżyła uderzenie piorunem, katastrofę promu, atak szaleńca w Madrycie… ale dokładnie wczytując się w słowa książki, można szybko zrozumieć, że jej pech nie tylko na tym się kończy.
Choć miła staruszka, kochająca róże, wiedzie spokojne życie, nieoczekiwanie będzie musiała wrócić do przeszłości, która wywoła różnorodne emocje. Trudno wrócić do tego co boli, co chciałoby się zagrzebać w pamięci bezpowrotnie. A starała się to uczynić przez długi czas.
A wszystko za sprawą pewnej dociekliwej redaktorki, która chce przeprowadzić z nią wywiad. Raisa sądzi, że może opowieść o jej życiu i wyznanie wszystkiego pozwoli jej pogodzić się z tym, na co nie ma już...

knigoholiczka | 2017-10-11
Przeczytana: 11 października 2017

Agata Kołakowska to młoda pisarka, która ma na koncie niemało powieści. Jest dla mnie pewnikiem, po jej powieści zawsze warto sięgać. Są gwarancją miło spędzonego czasu.
Tym razem stworzyła powieść, której akcję umieściła w przyszłości. To znaczy jest mowa o czasach nam współczesnych, ale dla bohaterów są one przeszłością.
Raisa to młoda duchem, lecz zaawansowana wiekiem kobieta. W swoim życiu wiele przeszła. Pewnego dnia w jej domu pojawia się dziennikarka znana z dobrych reportaży, co tu dużo mówić- popularna. Informuje Raisę, że dzień wcześniej uznaną ją za najbardziej pechową osobę na świecie. Można się śmiać, ale pojawienie się Magdy i jej kolegi porusza lawinę wydarzeń. Zjawiają się kolejni dziennikarze, nagrywa się reportaże, w miasteczku wrze od plotek. Dla naszej bohaterki cała ta sytuacja jest jakby nierealna. Wzrok wszystkich skupia się na niej- ma wsparcie rodziny, jednak pojawiają się także osoby, które chcą wyznać "całą prawdę" o niej pokazując, że jest złą...

Marta | 2017-09-03
Na półkach: Posiadam

To moje trzecie spotkanie z twórczością Kołakowskiej i chociaż poprzednie pozycje nie staly sie moimi ulubionymi, byłam ciekawa "Pięciu minut Raisy". Niestety ponownie mam mieszane uczucia. Niby historia z moralem ale jakos tak nie pozostawiła po sobie zbyt wiele. Ot, książka dobra na jesienny weekend.

AŚKA | 2017-09-29

Jeśli szuka się lekkiej i przyjemnej lektury nowa książka Agaty Kołakowskiej świetnie się do tego nadaje.Bardzo miło spędziłam z nią czas .Po pierwsze świetny pomysł na historię.Postać Raisy bardzo autentyczna.I rzadko mi się to zdarza ale gdyby była nie tylko wytworem wyobraźni autorki chętnie bym ją poznała. Staruszka z pechem w tle na pewno nie jest nudna.Jest to pozycja mądra.Autorka porusza takie tematy jak zazdrość,konflikty rodzinne czy plotki.Akcja powieści osadzona jest w p0rzyszłośći w 2040 roku co jest fajne i rzadko spotykane w tym gatunku.Są także powroty do przeszłości ,wspomnienia.Książka wywarła na mnie na prawdę bardzo pozytywne wrażenie.POLECAM

Joanna | 2017-10-23
Na półkach: 2017
sabi | 2017-10-13
bookbooker | 2017-10-13
Agata Kołakowska odpowiedziała na Wasze pytania!

Z okazji premiery powieści „Pięć minut Raisy” zbieraliśmy pytania do jej autorki, Agaty Kołakowskiej. Już teraz możecie dowiedzieć się czy pamięta swój pierwszy napisany samodzielnie tekst, czy ona - jak jej bohaterka - ma w życiu pecha i czy natchnienie jest dla niej ważne.

Agata Kołakowska odpowie na Wasze pytania!

Do 30 sierpnia będziemy zbierać propozycje pytań do Agaty Kołakowskiej. Najciekawsze wybierzemy i prześlemy do pisarki, a jej odpowiedzi opublikujemy w serwisie. Autorom trzech najciekawszych pytań przekażemy książki „Pięć minut Raisy” - czyli najnowaszą powieść Agaty Kołakowskiej, która ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.