Farba znaczy krew

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu

Myśliwi to pasjonaci i miłośnicy przyrody. Lasy, łąki i bagna znają jak własną kieszeń. O zwyczajach zwierząt wiedzą wszystko. Potrafią opowiadać o nich godzinami, nie kryjąc zachwytu dla piękna natury. Tak chcą być postrzegani. A jednak nie wystarcza im podglądanie z ukrycia, podziwianie z daleka. Zabijanie zwierząt uzasadniają tradycją, odwiecznym rytuałem. Przed opinią publiczną usprawiedliwiają się koniecznością utrzymania naturalnej równowagi w przyrodzie i ochroną upraw.

Tę książkę napisał człowiek, który był przez wiele lat częścią środowiska łowieckiego. Zrozumiał jednak nie tylko, że zabijanie jest złe. Odkrył także, że za pasją do polowania kryje się obsesja sprawowania kontroli nad światem, poczucie siły i władza. I pieniądze, bo myślistwo to także potężny biznes.

Dzisiaj w polowaniach widzi rozłożone na lata samobójstwo. Zabijając zwierzęta i niszcząc przyrodę, unicestwiamy także ekosystem, którego jesteśmy częścią. Ta książka może pomóc to zrozumieć.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/farba-znaczy-krew

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/farba-znaczy-krew

Przeczytana: 2009 rok

Bardzo ważna książka o makabrycznej stronie polskiej "tradycji". Stanowi ważny zaczątek debaty o prawach myśliwych, oraz - całkiem pomijanych - prawach zwierząt, w naszym kraju. O ile "Polowaneczko" (które również polecam) jest prostym wyłożeniem faktów, z których mało osób chce u nas wyciągać wnioski, to w książce Kruczyńskiego mamy do czynienia z głębokim, filozoficznym podejściem do myślistwa człowieka, który przez wiele lat się tym zajmował.

Waszka | 2013-03-10
Przeczytana: 2009 rok

Wstrząsająca, nie da się przeczytać jednym tchem. Autor obnaża obłudę środowiska myśliwych, które w sposób mistrzowski wykreowało sobie wizerunek zgodnie z którym stoi ono na straży (o zgrozo!) równowagi w przyrodzie. Tymczasem łowiectwo to nic innego, jak okrutny sport.

Według mnie to lektura obowiązkowa dla każdego.

zek | 2016-02-19
Na półkach: Przeczytane, 2016, E-book

Jestem świeżo po lekturze „Farba znaczy krew” Z. Kruczyńskiego. Jest to książka porażająca i szczera do bólu. Autor to osoba kompetentna (były wieloletni myśliwy). Na kolejnych stronach swojej książki pisarz wytrąca po kolei każdy propagandowy argument myśliwych i obnaża ten nieludzki proceder (często bardzo „plastycznie” i szczegółowo). Ujawnia hipokryzje, ignorancje i brak wiedzy tego środowiska. Nie ukrywa żadnych szczegółów, przytacza przykłady z własnej działalności przez co opisywane historie są tym bardziej wiarygodne.
I jeszcze kilka cytatów z książki:

„Polowanie na ptaki, podobnie jak na pozostały drobiazg leśny i polny, to zabijanie wyłącznie dla czystej przyjemności”

„Nigdy, w czasach gdy polowałem, nie spotkałem się z myśliwym który twierdziłby, że poluje po to, by utrzymać harmonię i równowagę w przyrodzie. Ten slogan zarezerwowany jest dla oficjalnej argumentacji…”

„Właściwie nie wiadomo, co by się miało zdarzyć ze strony jeleni, dzików, zajęcy, dzikich gęsi,...

Capricorn | 2017-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Opowieść człowieka, który, po kilkudziesięciu latach bycia myśliwym, zaprzestaje tej działalności. Kruczyński analizuje powody, dla których ludzie nadal polują, globalnie - od poczucia przynależności do grupy zaczynając, poprzez budowę więzi z ojcem, budowę postawy mężczyzny - żywiciela rodziny, na uzależnieniu kończąc. Oprócz przemyśleń własnych autora pozycja ta zawiera również przedruki artykułów prasowych dotyczące wypadków zachodzących podczas polowań, a także rozmowy - m. in. z żonami myśliwych czy terapeutką pracującą z osobami uzależnionymi. Nie ukrywam, ze właśnie ta rozmowa była dla mnie najlepszym fragmentem tej książki, a to poprzez szczegółowe wyłuskanie powodów, dla których polowania należy traktować jako uzależnienie, przynoszące podobne pustki w innych obszarach życia jak w przypadku alkoholizmu chociażby. Można tej pozycji zarzucić kilka niedoskonałości, szczególnie w kwestii stylistyki (np. "powiedział pytanie"), ale nie psuje to całości przekazu.

MLB | 2014-03-02

Zgadzam się z każdym słowem przedmówców.
Wstrząsająca.
Potrzebna.
Ważna.
Obowiązkowa.
Wyklęta przez lobby myśliwych.
Godna polecenia.
Wyjątkowa.

Snoopy | 2010-03-12

Ważna i mocna książka na temat, który wolimy ignorować i lekceważyć, o którym nie chcemy pamiętać i wolimy nie wiedzieć…

Cerro | 2015-03-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 26 marca 2015

"Farba znaczy krew", chociaż urosła do rangi pro-ekologicznego manifestu i niewątpliwie do tej roli pasuje, to przede wszystkim arcyciekawe studium ludzkiej psychiki, motywacji i instynktów. Niezwykle ciekawe ujęcie tematu, niestety zbyt jednostronne, by uznać je za kompletne studium, ale wciąż wnoszące więcej niż jakiekolwiek inne.

Kruczyński starał się dociec, co popycha myśliwych do polowania, przeanalizował typowe dla środowiska zachowania. Wziął pod lupę nie jednostki, a pewną grupę społeczną.

Styl autora, chociaż bardzo oszczędny, jest zdecydowanie elegancki i daleki od koślawej, szkolnej poprawności. Ograniczenie opisów do minimum również wyszło pozycji na dobre, nadając jej bardziej publicystyczny ton.

---------------------

Próżna jak Smaug

Wito | 2017-04-12
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Świetna, pod prąd, odważnie i kompetentnie napisana książka. Z forów myśliwskich, na które zajrzałem, wiem, że autor nie cieszy się zbytnią sympatią strzelających do zwierząt. Ciekawe, dlaczego?
To oczywiście pytanie retoryczne. Książka mocno przemeblowuje światopogląd, a przy tym jest napisana z dużą erudycją. Analizuje rekreacyjne zabijanie zwierząt nie tylko biorąc pod uwagę jego dewastujący wpływ na środowisko, ale też z punktu widzenia teorii uzależnień, etyki, psychologii życia rodzinnego.
Przy tym wszystkim w postawie autora widać dużo życzliwości.

książek: 2096
PIT | 2015-06-25

Bardzo ciekawa pozycja, jedna z niewielu tego typu na polskim rynku. Mimo stopniowej zmiany postrzegania roli myśliwych przez społeczeństwo ciągle ogromną większość w literaturze stanowią książki nie wgłębiające się bardziej w rozmaite aspekty polowania, ale traktujące je jako naturalny element życia. Kruczyński nie jest nawiedzonym ekologiem, nie mającym większego pojęcia o zagadnieniu które potępia. Wywodzi się z rodziny o myśliwskich tradycjach, sam przez wiele lat polował. To uwiarygadnia jego spostrzeżenia. Niektórzy mogą mu zarzucić neoficki brak obiektywizmu- ale trzeba zauważyć, że w książce oddaje także głos łowczemu, osobie czynnie polującej.
Zbędny wydawał mi się wywiad z feministką, ale po zastanowieniu doszedłem do wniosku, że nawet jeżeli z częścią opinii zawartych w książce mógłbym nieco polemizować, to trzeba docenić próbę spojrzenia na kwestę polowania z różnych stron, to wzbogaca.
Można się z autorem zgadzać lub nie, ale książkę moim zdaniem warto przeczytać.

Arkadiusz | 2014-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2014

1/3 racji i świeżego spojrzenia na odwieczne zajęcie człowieka (nie tylko "samców") - polowanie i, ogólnie, zabijanie zwierząt.
2/3 subiektywnego, ignoranckiego i niekonsekwentnego podejścia do sprawy z założeniem że "ja odkryłem prawdę absolutną, dlaczego nikt inny jej nie widzi?". Osobiście jestem zdania, że opinie jednostki niemal zawsze są subiektywne, a postrzeganie takich jako obiektywnych jest objawem ignorancji. Autorzy takiego podejścia nie wyznają.
Dodam, że choć ogólnie zgadzam się z autorem i większością rozmówców (rozśmieszyła mnie osoba pseudo-feministki szafująca terminem "samce" oraz kilka odniesień do psychologii rodem sprzed stu lat) to jednak nie wszystkie argumenty są przekonywujące.
Najlepiej przeczytać i wyrobić sobie własną opinię.