Dziwne przypadki ludzkiego mózgu

Tłumaczenie: Adam Wawrzyński
Seria: Feeria Science
Wydawnictwo: Feeria
The Tale of the Dueling Neurosurgeons: The History of the Human Brain as Revealed by True Stories of Trauma, Madness, and Recovery
practicaljoke

Naprawdę dziwne są przypadki ludzkiego mózgu, fascynujące i straszne jednocześnie, a w ujęciu Sama Keana stają się wciągające niczym najlepszy kryminał! Bo opowieści o tym, co kryło się w koronowanych i prezydenckich głowach oraz głowach zwykłych śmiertelników, którzy mimo woli zapisali się na kartach neurochirurgii, są absolutnie niezwykłą historią. Czytając o perypetiach owych pacjentów i...

Czytając o perypetiach owych pacjentów i neurochirurgów, którzy – czasem przypadkiem, metodą prób i błędów (na ludzkich głowach!), a czasem świadomie idąc pod prąd tendencjom swojej epoki – odkrywali tajemnice mózgu, zyskujemy wgląd w procesy zachodzące w ludzkim wnętrzu i rozwiązania najróżniejszych zagadek, w tym:
- Jak się pozbyć wrażenia fantomowej ręki czy nogi oraz jak zaakceptować zrekonstruowaną część własnego ciała?
- Na czym polega mechanizm epilepsji?
- Jak to możliwe, że niewidomy doskonale porusza się w przestrzeni, czasem lepiej niż ten, kto widzi?
- Dlaczego niektórym wydaje się, że ich bliscy to sobowtóry?
- Dlaczego pamięć doskonała jest istnym przekleństwem?
- Dlaczego niektórzy bez żadnych oporów konfabulują, w całkiem dobrej wierze?

A kiedy zagłębiamy się w anegdoty o ludziach, którzy niechcący udzielili odpowiedzi na te i inne pytania, z tyłu głowy pobrzmiewają nam słowa: cóż, każdy z nas może pewnego dnia mieć swój wielki wkład w rozwój neurobiologii, czy tego chcemy, czy nie. Nasze nazwiska (a przynajmniej inicjały) mogą zostać unieśmiertelnione na kartach skryptów czy podręczników. Myśl o tym wydaje się fascynująca, choć może nieco straszna.

źródło opisu: www.wydawnictwofeeria.pl

źródło okładki: www.wydawnictwofeeria.pl

Ania | 2017-09-27
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 27 września 2017

Czytanie tej książki było niczym podróż pełna przygód.
Doskonałe połączenie faktów, ciekawostek, wiedzy i doświadczeń z błyskotliwym językiem, dystansem i poczuciem humoru.
Przystępna forma ułatwia czytanie i zrozumienie treści.
Warto przeczytać.

joan_stark | 2017-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2017

Świetna, zabawna, fascynująca lektura - jedna z lepszych książek ostatnich lat.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się mnóstwa ciekawych faktów i ciekawostek o pracy naszego mózgu to bardzo polecam tę książkę. Autor prowadzi czytelnika przez różne etapy odkrywania działania mózgu przez neurochirurgów, a wszystko to jest napisane przystępnym językiem z mnóstwem przykładów, co mnie osobiście fascynowało najbardziej.
Zawsze zaznaczam w książkach moje ulubione cytaty, czy ciekawostki, do których chcę później wrócić - w tym przypadku zabrakło mi znaczników już po 1/3 książki :) Na każdej stronie znajdziemy coś ciekawego.
Bardzo, bardzo polecam!

bractworozy | 2018-06-11
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 11 czerwca 2018

historia neurochirurgii w pigułce z opisami najważniejszych i najciekawszych przypadków medycznych
czym jest choroba kuru i beri-beri? czy z częściowo usuniętym mózgiem można żyć? czy można kłamać "w dobrej wierze"
na te i wiele innych ciekawych pytań odpowiada ta książka

polecam :)

Kamil Dziadkiewicz | 2018-02-19
Przeczytana: 2018 rok

Podchodziłem do książki mocno sceptycznie, bo wielu już szumnie zapowiadanych autorów miało zachęcić do przybliżenia nauki,a okazywało się to jedynie wymęczonym frazesem. Sam Kean... Cóż, trafił akurat idealnie w moje pojmowanie wiedzy: z wykształcenia fizyk, ale z zamiłowania bibliotekarz, raczył nas smaczkami i porcją wiedzy, którą przysowiłby nawet krnąbrny gimnazjalista. Oprócz walorów edukacyjnych, jest coś zdecydowanie istotniejszego: PASJA. To, co Keana najbardziej interesuje, o czym sam pisze, to że za odkryciami stoją historie ludzi, niekiedy tak pokręcone, że trudne do pojęcia. Dokładnie ma się to samo z naszym mózgiem. O tym jest właśnie ta książka.

Book_and_caffeine | 2018-05-09
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

"Gdyby ludzki mózg był tak prosty, że moglibyśmy go zrozumieć, bylibyśmy wtedy tak głupi, że nie rozumielibyśmy go i tak".

Jedna z lepszych książek, które przeczytałam w tym roku. Niesamowita podróż wgłąb ludzkiego mózgu, krok po kroku odsłaniająca nam tajniki działania najważniejszego organu w naszym ciele. Autor w prosty sposób przedstawia budowę mózgu jak i cały skomplikowany system komunikacyjny na poziomie mikroskopowym przeplatając je najciekawszymi przypadkami w historii medycyny i neurochirurgii. Nie brakuje tutaj humoru jak i mocnych opisów różnych zabiegów i doświadczeń przeprowadzanych na mózgach powodujących ciarki.
Ślepy mężczyzna z rozwiniętym zmysłem echolokacji dzięki któremu przebył ok. 400 tys.km, koleś który przeżył przebicie czaszki i mózgu na wylot 108 cm prętem, mężczyzna który nie rozpoznaje twarzy, mężczyzna który wszystkich bliskich uważa za kolejne podmienione sobowtóry, ręka żyjąca własnym życiem, te i wiele innych wręcz absurdalnych przypadków...

my_fluffiness | 2017-06-05

Uwielbiam ciekawe pozycje z działu literatury popularnonaukowej. Nie mogło być więc inaczej i w moje ręce wpadły "Dziwne przypadki ludzkiego mózgu". Powiedzieć, że wyniosłam dużo z tej książki to mało powiedziane. Zawiera bowiem ona całe mnóstwo naprawdę cholernie ciekawych informacji pochodzących ze świata medycyny. Odkrywamy co działo się między innymi w królewskich głowach. Czy to nie wspaniałe móc wkroczyć troszkę w ich świat?

Nie ukrywam, że nie jest to książka na jeden wieczór. Ogrom informacji momentami takiego zwykłego śmiertelnika jak ja przygniatał i wręcz błagałam o przerwę. Za każdym razem jednak wracałam z coraz większym apetytem. Anegdoty przepełniające kartki tej pozycji często wywoływały u mnie rozbawienie. Pomimo więc dość trudnego tematu jakim jest neurobiologia, autor świetnie przedstawił całość dość zrozumiale. Idę o zakład, że dzięki tej książce nie raz zabłysnęlibyście na lekcji biologii i przypodobali się nauczycielce.
Aspekt mniej ważny, niż treść tej...

glasscloud | 2018-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2018

Neurochirurgia, neurobiologia, nauka o mózgu,... Jeśli choć troszkę fascynują Was te tematy, ale przede wszystkim wydają się Wam szalenie trudne do zrozumienia, to nie jesteście sami; mam dokładnie tak samo. Trafiwszy przez przypadek na tę książkę nie do końca wiedziałam, czego się po niej spodziewać, ale jakoś tak od razu stwierdziłam, że chcę ją mieć. I to była jedna z lepszych decyzji jeśli chodzi o książkowe zakupy ostatnimi czasy.
Sam Kean opowiada w niej o tych, dzięki którym o mózgu wiemy więcej. O lekarzach, neurologach, ale także o zwykłych ludziach, których dotknęły niezwykłe choroby i nieszczęśliwe wypadki, a bez których nie można by zbadać tak wielu rzeczy. Sposób, w jaki autor nam to przedstawia sprawia, że każdy pojedynczy przypadek, każde kolejne odkrycie stają się dla nas niesamowicie wciągającą historią. Nie dostaniemy tu suchych faktów wypunktowanych kropka po kropce, ale barwne opowieści, które wiedzę przemycają nam jakby przy okazji. I jak dla mnie, jest to...

kasandra | 2017-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2017

Ja (najbardziej humanistyczny umysł świata) wiedziałam niezbyt wiele o tym, jak działa mózg. Szukając odpowiedzi na pytanie, co wywołuje bóle fantomowe, sięgnęłam po książkę "Dziwne przypadki ludzkiego mózgu". Oczekiwałam dawki rzeczelnej wiedzy, a dostałam wiele więcej. Autor w lekki i całkowicie zrozumiały sposób wyjaśnia bardzo osobliwe przypadki medyczne. Każdy rozdział rozpoczyna się historią jakiegoś pacjenta (wiele tutaj przypadków znanych osób, jak np prezydenta USA), następnie Sam Kean wyjaśnia, dlaczego ciało chorego zachowuje się w "dziwny" sposób. Nie brakuje humoru, rysunków i interesujących przypisów. Szczególnie polecam fragmenty o kuru, epilepsji oraz pamięci doskonałej. Jedynym minusem tej pozycji są pierwsze trzy niezbyt wciągające rozdziały. Przypadki tam opisane były dla mnie nudne, a do tego autor musiał wyjaśnić nam wiele medycznych terminów, co bywało nużące, ale naprawdę warto przebrnąć przez te 60 stron. Książka zapadająca w pamięć i nie dająca o sobie...

Jakub Tomala | 2018-04-25
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Arcyciekawa książka. Niezwykłe opisy przypadków uszkodzeń mózgu podane są w otoczce intrygujących opowieści o bohaterach tychże wypadków oraz ich badaczy. W miarę pochłaniania z zapartym tchem czytelnik zyskuje coraz większą wiedzę na temat działania mózgu, przyczyn ludzkich zachowań, przekonań i charakterów. Odważyłbym się nawet na stwierdzenie, że dzięki tej książce można lepiej zrozumieć siebie, a nawet ludzkość. Autor operuje lekkim piórem, bezstronnym podejściem i wyważonym językiem, posiłkując się bardzo bogatą bibliografią. Gorąco polecam!

Monika | 2018-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Przeczytana jednym tchem książka, wciąga czytelnika w fascynujący świat ludzkiego mózgu. Wciąż nie znamy jego wszystkich możliwości i nadal potrafi zaskakiwać nawet wieloletnich jego badaczy. Autor w lekki, przyjemny w odbiorze sposób opisuje ciekawe przypadki osób, które w wyniku urazów głowy straciły (lub zyskały - choć to akurat rzadziej), konkretne umiejętności. Zdarza się, że urazy części potylicznej mózgu prowadzą do ślepoty, choć z oczami pacjenta jest wszystko w porządku. Uszkodzenie hipokampa powoduje utratę pamięci i zdolności do zapamiętywania. Jednocześnie po urazie głowy, można zyskać nowe umiejętności - np. wiele osób odkrywa w sobie talent malarski. A ludzie z uszkodzonym wzrokiem mogą rozwinąć inne zmysły na tyle, by zupełnie pewnie poruszać się w otoczeniu. To dowód na niezwykłą plastyczność naszego mózgu.
Autor, opisując poszczególne przypadki i ich historie, wyjaśnia w jaki sposób dochodzi do wspomnianego uszkodzenia, a odpowiadające za daną umiejętność części...