Dziwne przypadki ludzkiego mózgu

Tłumaczenie: Adam Wawrzyński
Wydawnictwo: Feeria Science
The Tale of the Dueling Neurosurgeons: The History of the Human Brain as Revealed by True Stories of Trauma, Madness, and Recovery
practicaljoke

Naprawdę dziwne są przypadki ludzkiego mózgu, fascynujące i straszne jednocześnie, a w ujęciu Sama Keana stają się wciągające niczym najlepszy kryminał! Bo opowieści o tym, co kryło się w koronowanych i prezydenckich głowach oraz głowach zwykłych śmiertelników, którzy mimo woli zapisali się na kartach neurochirurgii, są absolutnie niezwykłą historią. Czytając o perypetiach owych pacjentów i...

Czytając o perypetiach owych pacjentów i neurochirurgów, którzy – czasem przypadkiem, metodą prób i błędów (na ludzkich głowach!), a czasem świadomie idąc pod prąd tendencjom swojej epoki – odkrywali tajemnice mózgu, zyskujemy wgląd w procesy zachodzące w ludzkim wnętrzu i rozwiązania najróżniejszych zagadek, w tym:
- Jak się pozbyć wrażenia fantomowej ręki czy nogi oraz jak zaakceptować zrekonstruowaną część własnego ciała?
- Na czym polega mechanizm epilepsji?
- Jak to możliwe, że niewidomy doskonale porusza się w przestrzeni, czasem lepiej niż ten, kto widzi?
- Dlaczego niektórym wydaje się, że ich bliscy to sobowtóry?
- Dlaczego pamięć doskonała jest istnym przekleństwem?
- Dlaczego niektórzy bez żadnych oporów konfabulują, w całkiem dobrej wierze?

A kiedy zagłębiamy się w anegdoty o ludziach, którzy niechcący udzielili odpowiedzi na te i inne pytania, z tyłu głowy pobrzmiewają nam słowa: cóż, każdy z nas może pewnego dnia mieć swój wielki wkład w rozwój neurobiologii, czy tego chcemy, czy nie. Nasze nazwiska (a przynajmniej inicjały) mogą zostać unieśmiertelnione na kartach skryptów czy podręczników. Myśl o tym wydaje się fascynująca, choć może nieco straszna.

źródło opisu: www.wydawnictwofeeria.pl

źródło okładki: www.wydawnictwofeeria.pl

sfizo | 2019-07-21
Przeczytana: 21 czerwca 2019

Początek mnie irytował. Literackie opisy tego, co prawdopodobnie znamy z jednego dziennika czy dokumentu, wzmagały moją czujność. W końcu udało się przekonać do sposobu opowiadania historii. I po zakończeniu lektury uważam, że książka jest bardzo spoko:)

Jolka | 2019-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2019

"Dziwne przypadki ludzkiego mózgu" jak dla mnie to ciężka książka ,gdyż rzadko sięgam po taka tematykę,ale muszę przyznać ,że to bardzo ciekawa pozycja.
Temat neurochirurgii do łatwych nie należy, ale autor bardzo dobrze posługuje się piórem,że nawet początkujący w tym temacie będą wiedzieć co czytają.

"Czytanie bardziej angażuje mózg niż mówienie. Oczywiście wydrukowane słowa trafiają do naszego mózgu poprzez korę wzrokową bez problemu, ale ponieważ zaczęliśmy czytać tak późno w historii naszego gatunku, kora wzrokowa nie łączy się naturalnie z ośrodkiem Wernickiego."

Autor w swej powieści głównie poszukuje odpowiedzi na pytanie, gdzie kończy się mózg a zaczyna umysł. W rozdziałach Kean zapoznaje nas z tajnikami działania mózgu od pojedynczych komórek, aż po te bardziej abstrakcyjne jak uczucia, tożsamość czy wolną wolę. Sam temat byłby pewnie dosyć nudny i trudny do przyswojenia dla zwykłego czytelnika, gdyby nie dwie sprawy. Po pierwsza autor wprowadza nas w temat jakby...

adabrowskie | 2019-06-27
Przeczytana: 04 czerwca 2019

Popularnonaukowa pozycja dla tych, którzy zaczynają swoja przygodę z wiedzą z zakresu neurobiologii. Napisana jest ona w sposób przystępny, posiada anegdoty, może wciągnąć osoby, dla których neuronauki są obce.
Doceniam ogromny wkład autora w poszukiwaniu interesujących historii dotyczących rozwoju tej dziedziny nauki - wszak pokazał, że neurobiologia to nie tylko słynny pacjent HM czy też Phineas P. Gage, lecz również wielu innych pacjentów, których cierpienie pomogło choć w części zrozumieć mechanizmy działania mózgu.
Książkę pożyczam zainteresowanym znajomym.

Jakasienka1 | 2019-05-13

O kolejnych piętrach układu nerwowego, ich wzajemnych zależnosciach i rozwoju medycyny poprzez konkretne przypadki medyczne opisane na przestrzeni wiekow ale w bardzo przystępny sposób, czasem nawet dowcipnie, w sposób daleki od medycznego, a jednocześnie precyzyjny.

Mad | 2019-04-01
Przeczytana: 29 marca 2019

Fascynująca, a momentami nawet nieco przerażająca lektura. To taki przyspieszony kurs neurobiologii, pokazujący jak nauka ta zmieniała się przez wieki i prezentująca najciekawsze przypadki. I to jakie przypadki. Człowiek, któremu przez czaszkę przeszedł na wylot metrowy pręt i nawet nie stracił przy tym przytomności. Ludzie, którzy uważają bliskich za sobowtóry. Osoby, których kończyny żyją własnym życiem i nie dają się w żaden sposób kontrolować. Kolejne historie wzbudzają niedowierzanie i fascynację. A najlepsze, że to nie żadna fantastyka, a przedstawianie dobrze udokumentowanych przypadków medycznych (swoją drogą wykorzystana bibliografia robi wrażenie). Wszystko to pokazuje jak niezwykłym i złożonym tworem jest ludzki mózg i ile tak naprawdę jeszcze o nim nie wiemy. „Dziwne przypadki ludzkiego mózgu” to książka, która w niezwykle zgrabny i przystępny sposób przedstawia główne osiągnięcia całej gałęzi nauki, nad rozwojem której na przestrzeni wieków pracowały tysiące osób....

ilo99 | 2019-03-10
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 10 marca 2019

Popularnonaukowa książka od której nie sposób się oderwać. Śledzimy razem z autorem losy kolejnych pacjentów, którym udawało się funkcjonować pomimo uszkodzonego mózgu. I to właśnie dzięki nim oraz ich lekarzom wiemy, jakie partie naszych zwojów mózgowych odpowiadają za konkretne funkcje. Co więcej z biegiem lat (i doświadczeń, oczywiście) okazało się, że pomimo iż posiadamy dwie jednakowe pod względem wizualnym półkule, to pełnią one odmienne funkcje. Każda z nich steruje inną kończyną, ma inne pole widzenia, jedna jest bardziej analityczna a druga emocjonalna. Książkę czyta się rewelacyjnie i mam przemożne wrażenie, że zasługa leży po stronie tłumacza. Jakoś nie wydaje mi się, aby anglojęzyczny autor znał najstarsze zdanie z piśmiennictwa polskiego. Jeśli chodzi o treść, to dociekliwy czytelnik może poczuć pewien niedosyt, ale nic nie stoi na przeszkodzi, aby zgłębił temat w innych źródłach, jeżeli go zafrapował. Polecam.

ZaczytanaAgniesia | 2019-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Książka bardzo ciekawa, pozycja warta poznania dla tych, którzy interesują się działaniem mózgu, psychologią i w ogóle człowiekiem. Choć temat neurochirurgii nie jest łatwy, autor posługuje się lekkim językiem, zarówno miło się czyta, jak i, co najważniejsze, nawet amatorzy w temacie neurochirurgii rozumieją, co czytają. Książka prezentuje historię badań nad mózgiem, jego działaniem oraz przypadki różnych chorób mózgu.
Jestem bardzo zadowolona, że sięgnęłam po tę książkę, szczerze polecam - warto się dowiedzieć jakim ciekawym i skomplikowanym organem jest nasz mózg :)

mikolajt | 2019-01-01
Przeczytana: 26 grudnia 2018

Świetnie napisana książka. W bardzo przystępny sposób została w nim opisana historia rozwoju neurologii. Autor przeplata rzetelną wiedzę naukową z ciekawymi przykładami różnych chorób i schorzeń mózgu. Czytało ją się świetnie i niesamowicie mnie wciągnęła.

Wazkid | 2018-10-27
Przeczytana: 27 października 2018

Nie wiesz za dużo o funkcjonowaniu mózgu? Interesują cię skrajne przypadki ludzkich zachowań i ich genezy? To książka dobra dla ciebie. Będąc nowicjuszem w dziedzinie neurobiologii, czytając tą książkę dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, które dają mi podłoże do dalszego zagłębiania się w temat. Lektura dostarcza wielu pojedynczych sytuacji, chorób i ludzi będących niekiedy prekursorami dla nauk o funkcjonowaniu mózgu. Jeśli chodzi o osoby, które są bardziej rozeznane w temacie neurobiologii, moim zdaniem, w pewnych momentach może im się po prostu nudzić.
Istna księga ogólnie podsumowująca historię neurobiologii.

Urszula | 2018-08-24
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

1. Solidna książka popularnonaukowa.
2. Ciekawe anegdoty, opisy przypadków, omówienia fizjologii mózgu
3.zdecydowanie dla początkujących. Osoby z wiedzą o mózgu trochę się wynudzą - opisane są klasyczne przypadki
4. Ciekawa pozycja dla laików