Okładka książki Krótka historia wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli. Opowieści zapisane w naszych genach Adam Rutherford
Adam Rutherford Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
A Brief History of Everyone Who Ever Lived. The Stories in Our Genes.
Prószyński i S-ka
2017-07-06
2017-07-06
Adam Tuz
geny historia ludzkość

Książka świetnie napisana. Chociaz zalicza się do literatury popularnonaukowej, jest w niej więcej nauki niż w wielu innych podobnych publikacjach. Książka opiera się na najnowszych badaniach. Jest świeża. Do tego inspirująca, stawiająca ciekawe i ważne pytania, dotyczące nas, ludzi, wszystkich, także tych, którzy kiedykolwiek żyli, i także tych którzy żyć po nas będą

"Pochodzisz z królewskiego rodu, tak jak my wszyscy. Masz przodków wikingów, bo wszyscy ich mamy. (...) Każdy z żyjących na Ziemi ludzi prawie na pewno ma wśród przodków Nefretete, Konfucjusza lub dowolną postać z historii starożytnej, o ile tylko miała dzieci. Im dalej cofamy się w czasie, tym większa staje się pewność takiego pochodzenia, choć coraz mniej znamy naszych przodków. To prawda równocześnie cudowna, banalna, pozbawiona znaczenia i zabawna." - Adam Rutherford

Tym razem historia - czy raczej biografia - ludzkości w oparciu o nasze dziedzictwo genetyczne. Rutherford, poprzez perspektywę uzyskaną z najnowszych badań i odkryć z zakresu nauk antropologicznych, biologii, historii i, oczywiście, genetyki - w której to dziedzinie jest specjalistą - zabiera czytelnika w podróż przez wieki, objaśnia jak ludzkość ewoluowała i migrowała na przestrzeni tysiącleci oraz, w niezwykle przystępny - a momentami wręcz szalenie dowcipny, z licznymi odwołaniami do kultury masowej - tłumaczy, jak nasze geny wpływają na nasze zdrowie, psychikę, preferencje smakowe, zdolności językowe i skłonności do pewnych zachowań i wiele innych aspektów naszego funkcjonowania.

Porusza też tematy kontrowersyjnie i raz na jakiś czas rozpalające emocje i wyobraźnię szerokiej szerzy ludzi - podsycane przez niedoinformowane, szukające sensacji media czy też hochsztaplerów i pseudonaukowców. A więc znalazło się tu też miejsce na rozprawienie się z obiegowymi opiniami, wątłymi teoriami, kłamstwami i mitami związane z tematyką testów DNA, genealogii genetycznej, manipulacji genami czy niesławną eugeniką ogółem.

Bardzo przyjemnie napisana lektura, która pozwala lepiej zrozumieć kim jesteśmy i jak nasi przodkowie wpłynęli na naszą osobowość i tożsamość oraz jak geny wpływały na przeszłość i wpływają na teraźniejszość rasy ludzkiej i historii świata. Polecam!

Na plus: niesamowicie błyskotliwy człowiek, którego przyjemnie jest słuchać
Na plus: Porcja wiedzy, która wydaje się być niezbędna w świecie, w którym wciąż istnieją konflikty rasowe - z punktu widzenia genetyki nie ma czegoś takiego, jak rasa
na minus: przeładowanie treścią, odchudzenie o 100 stron zrobiło by z tej pozycji idealną książkę popularnonaukową

Na plus: niesamowicie błyskotliwy człowiek, którego przyjemnie jest słuchać

Świetna książka w przejrzysty sposób przybliżająca podstawy genetyki. Chwilami trochę przegadana, i szkoda, że nie ma więcej przykładów na co wpływają poszczególne geny, ale ogólnie lektura ciekawa i warta uwagi.

Bardzo dobra książka. Mimo trudne tematu, napisana wystarczająco prosto, aby się połapać.

Bardzo ciekawa opowieść o ludzkich genach, historii naszego gatunku i ewolucji. I o tym, jak bardzo jesteśmy do siebie podobni i różni jednocześnie.

Jest to moje drugie spotkanie z książką dotyczącą genetyki. Spotkanie bardzo udane, ponieważ Adam Rutherford stara się czytelnikowi wyjaśnić w możliwie najprostszy i najbardziej przystępny sposób całą wiedzę, jaką w świetle nowych badań naukowych, dysponują genetycy. Muszę przyznać, że genetyka pochłania mnie bez reszty ponieważ jest nowoczesnym sposobem odkrywania ludzkiej historii. W sposób istotny przyczynia się też do odkłamywania stereotypów, które pojawiły się nie tylko na początku jej powstania, ale również wcześniej i nadal są z nami obecne.

Jestem pewien, że to tylko początek i genetyka pomoże nam rozwiązać jeszcze nie jedną zagadkę ukrytą w naszym genomie. Najciekawsza dla mnie część pierwsza dotyczyła powstania i rozprzestrzenienia się naszego gatunku, wyjaśnienia pewnych zawiłości, do których zaliczyłbym przede wszystkim uświadomienie, że pod względem genetycznym nasz wspólny przodek żył gdzieś na przełomie późnej epoki kamiennej i brązu.
Druga część dotyczy badań współczesnych i prac nad rozszyfrowaniem kodu genetycznego oraz różnych z tym związanych zagadnień. W tej części muszę pochwalić autora za próbę obalenia pojęcia rasy, która bardzo zagnieździła się w naszej świadomości.

Myślę, że każdy czytelnik może w tej książce znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, czytając wybrane rozdziały. Polecam przekonać się samodzielnie.

Kolejna (prawie, o czym pod koniec) bardzo dobra książka o naszej ewolucji, tym razem z perspektywy genów. Dla ludzi obeznanych z tematem może być nieco zdumiewające kiedy autor używa oryginalnych analogii aby wytłumaczyć skomplikowanej procesy, dzięki temu nawet laicy mogą bez problemów zrozumieć zawiłości antropologii i genetyki.
Bardzo dobrze wyjaśnione etapy migracji człowieka z Afryki, z reguły takiej szczegółowości połączonej z klarownością się nie spotyka w tej dziedzinie.

Ale nie wszystko jest różowe. Boli nieco egocentryzm autora, bardzo jest z siebie dumny ( na pewno ma powody),ale takie puszenie powoduje nieco zniechęcenie czytelnika. O wiele bardziej wolę autorów skromnych, bez problemów z ego.
Drugim mankamentem jest momentami słownictwo pełne pogardy i agresji wobec ludzi, naukowców i teorii które nie są zgodne z obowiązującym kanonem i stanem wiedzy. Takie epitety (głupek, idiota itd. ) nie przystoją człowiekowi nauki, który między innymi walczy z uprzedzeniami, rasizmem czy nienawiścią. Zgrzyt.

Bardzo dobrze wyjaśnione etapy migracji...

Krótka historia wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli. Opowieści zapisane w naszych genach.

„Ignorancja częściej rodzi poczucie pewności niż wiedza” jak mawiał Darwin. Można się pod tym śmiało podpisać, bo chyba to jedno z twierdzeń, które mimo upływu czasu istnienia Ziemi, nigdy nie będzie bardziej aktualne niż w XXI wieku. Mamy naprawdę spore szczęście, że to nam gatunkowi ludzkiemu przyszło w nich żyć. Czas intensywnej eksploracji nauki i wiedzy jest niebywałą możliwością, by móc dowiedzieć się jak najwięcej o naszych przodkach.

Każda podróż z punktu widzenia podróżującego jest fascynująca, a na pewno byśmy sobie tego życzyli. Nie bez powodu się mówi, że podróże kształcą. Te naukowo-książkowe jak najbardziej też. Dla mnie osobiście, ta naukowa eksploracja to cudowne doświadczenie. Przez przypadek szukając na Legimi czegoś ciekawego, wpadł mi w ręce ten oto zacny tytuł. Musiał swoje odczekać, no ale było warto. Zdecydowanie warto! To była wędrówka od Azji, Afryki aż po współczesną Europę. Możliwość dowiedzenia się wielu ciekawych rzeczy o nas samych, o i o biologii i genetyce, które tak naprawdę cały czas zaskakują samych badaczy.

Rutherford zabiera nas do naszych początków, praprzodków. Bardzo klarownie, prosto, z lekkim ale bardzo znośnym poczuciem humoru mówi o homonidach – nas ludziach, o tym co odziedziczyliśmy po naszych przodkach, co tak naprawdę warunkują geny, a czego nie.

„Niepowtarzalność to dziwne słowo, które nie potrzebuje żadnego przymiotnikowego określenia ani się jego nie domaga (…)” To o nas. Jesteśmy tak niepowtarzalni jak tylko można być, ale – o zgrozo, tak bardzo podobni z punktu widzenia ewolucji. To dobrze czy źle? Nie mi to oceniać, ale sama tego świadomość jest dość ważna.

Dużym plusem jest symetrycznie rozłożony materiał podzielony rozdziałami, pozwala przejrzyście zapoznać się z bardzo trafną analizą autora i ogromem materiału, który musiał zdobyć, by tą książkę wydać. Brytyjski genetyk dzięki swojemu znakomitemu wyłapywaniu detali, szczegółów i ta analityczność połączona z nieustaną wiarę w wiedzę i naukę!

Czytałam z niekłamaną przyjemnością i to dobra pozycja, napisana przystępnym językiem nawet dla laika. Ja takim się czuję, bo biologia to nigdy nie był mój ulubiony przedmiot.

Polecam. 8/10

Historia genetyki opowiedziana fenomenalnie, od zaginionych w dziejach przypadków, po przyszłość, która nas może czekać

• Popularnonaukowe
  • Nauka
  • Biologia

Adam Rutherford Krótka historia wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli. Opowieści zapisane w naszych genach Zobacz więcej