Nocny stalker

Tłumaczenie: Emilia Skowrońska
Cykl: DCI Erika Foster (tom 2)
Wydawnictwo: Filia
The Night Stalker
Angelika

Jeśli on cię obserwuje, jesteś już martwy… Pod koniec parnego lata detektyw Erika Foster zostaje wezwana na scenę zbrodni. Ofiarę znaleziono w łóżku. Jego nadgarstki związano, a wytrzeszczone oczy wyglądają zza przezroczystej, plastikowej torby, której użyto, by udusić mężczyznę. Kilka dni później policja znajduje kolejne zwłoki. Okoliczności są dokładnie te same. Erika i jej zespół próbują...

Jeśli on cię obserwuje, jesteś już martwy…

Kilka dni później policja znajduje kolejne zwłoki. Okoliczności są dokładnie te same. Erika i jej zespół próbują dociec do prawdy i trafiają na trop doskonale przemyślanych działań seryjnego mordercy, który cierpliwie śledzi swoje ofiary i wybiera idealny moment, by uderzyć.

Wszystkie ofiary to samotni mężczyźni, którzy bardzo cenią sobie prywatność. Dlaczego przeszłość tych wszystkich osób jest owiana tajemnicą? I co ich łączy z mordercą?

Fale gorąca atakują Londyn, a Erika zrobi wszystko, co w jej mocy, by powstrzymać Nocnego Łowcę, zanim liczba ofiar się zwiększy. Nawet jeśli będzie musiała zaryzykować własną pracą. Poza tym nie jest powiedziane, że morderca śledzi jedynie ofiary. Życie Eriki też może być zagrożone…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Nowalijki książek: 378

Źródło zła

Robert Bryndza to jeden z tych pisarzy, o książkach którego można napisać, że wciągają od pierwszego rozdziału i nie pozwalają oderwać się od fabuły. To oczywiście banał, frazes, który spokojnie da się przypisać wielu autorom powieści sensacyjnych, pewnie nawet lepiej piszących i bardziej znanych od Bryndzy. Co z tego, skoro druga powieść z kryminalnej serii o głównej inspektor Erice Foster naprawdę nie pozwala oderwać się od lektury. "Nocny stalker" zaskoczył mnie pozytywnie, udowadniając, że niezwykle udana "Dziewczyna w lodzie" nie była tylko jednorazowym sukcesem pisarza.

Londyn nawiedza fala obezwładniającego upału. Policjanci, z Eriką Foster na czele, otrzymują zgłoszenie o morderstwie dokonanym na znanym lekarzu w eleganckiej dzielnicy miasta. Miejsce zbrodni i sposób, w jaki mężczyzna został pozbawiony życia, nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Wiele wskazuje na śmierć o podłożu seksualnym, inną wersję prawdopodobnych wydarzeń przedstawia matka zamordowanego. Foster rozpoczyna dochodzenie, kiedy niespodziewanie otrzymuje od zwierzchnika propozycję z gatunku tych nie do odrzucenia. Jej kariera w policji zależy od ruchu, jaki wykona. Tymczasem w Londynie giną kolejni mężczyźni i policjanci zaczynają dostrzegać powtarzalność działań mordercy. Erika nawet nie zdaje sobie sprawy, jak niebezpieczne może być dla niej to śledztwo.

"Nocny stalker" to druga z serii historia kryminalna z bohaterką, obok której nie sposób przejść obojętnie. Erika Foster nie ma łatwo i nie mam na myśli tylko kolejnych kłód rzucanych jej pod nogi podczas nowego śledztwa. Świat powieści kryminalnych zaludniają już od dawna silne, tajemnicze i charyzmatyczne kobiety. Erika nie jest więc ani pierwszą, ani tym bardziej jedyną postacią. To, co ją wyróżnia, to słowackie pochodzenie i niedawna tragedia, której bolesne echa wciąż obecne są w jej życiu. Bryndza w drugim tomie odsłania trochę więcej faktów z biografii Eriki, tłumacząc tym samym jej szorstki charakter. Przy okazji rozszerzył spektrum bohaterów, mocniej osadzając część z nich w fabule. Nadal jednak zostawił sobie wiele niedopowiedzeń, mając w zanadrzu pomysły na kolejne części cyklu.

W toku fabuły Robert Bryndza mnie zaskoczył. Mniej więcej w połowie wyjawił bowiem personalia i motyw działania mordercy. Przez moment zastanawiałem się, czy to aby nie za szybko, ale okazało się, że nie doceniłem pomysłu autora. Odsłonienie przed czytelnikami tej tajemnicy nie wpłynęło negatywnie na akcję. Wręcz przeciwnie - dodało jej mocniejszych barw i głębi. Autor sprytnie wplótł do wydarzeń rozważania o charakterze psychologicznym. Zwraca bowiem uwagę na źródło zła, które potrafi skutecznie zniszczyć człowieka, latami pozbawiając go prawa do godnego życia. Granica między psychicznym bólem i fizycznym cierpieniem okazuje się bardzo iluzoryczna, o czym Erika przekona się na własnej skórze.

Nowa powieść Roberta Bryndzy zaskakuje także większą, niż w poprzedniej książce, ostrością i dosadnością. Morderstwa mężczyzn są przedstawione z wiernym odwzorowaniem rzeczywistości. Nie jest może bardzo drastycznie, ale sposób, w jaki giną kolejne ofiary, działa na wyobraźnię.

W zakończeniu powinienem napisać o tym, o czym wspomniałem we wstępie. Nie będę się powtarzał, ale dodam, że ostatnie rozdziały czyta się z błyskawicznie a finał ... No cóż finał, jak w dobrym serialu, zostawia czytelnika z niezłym cliffangerem. Ale powiedzmy sobie szczerze, któż z nas tego nie uwielbia? I mamy komfort - co najmniej dwa tomy czekają w kolejce na wydanie w Polsce.

Aneta Wiola | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Londyn, upalne lato, inspektor Erika Foster zostaje wezwana na miejsce zbrodni, gdzie znaleziony mężczyzna został uduszony plastikową torbą. Wkrótce dochodzi do kolejnej podobnej zbrodni. Ofiary to mężczyźni dbający bardzo o swoją prywatność. Seryjny morderca działa wobec takiego samego schematu. Jaki miał powód zabijać? Czy łączyło go coś z ofiarami? Erika Foster zrobi wszystko, żeby nie było kolejnych zabitych, nawet za cenę swojego życia.

"Nie stój nad mym grobem i nie roń łez. Nie ma mnie tam; nie zasnąłem też.
Nie stój nad mym grobem i nie płacz na darmo. Nie ma mnie tam. Ja nie umarłem."

Robert Bryndza w "Nocnym Stalkerze" zadbał o to, żeby nie zabrakło w jego historii aury tajemnicy i wyścigu z czasem. Jako zaletę uważam krótkie rozdziały, przez co książkę można szybko "pochłonąć". Autor zadbał o różnorodność charakterów postaci przez niego stworzonych. Nie zabrakło również napięcia w chwili, kiedy czytelnik mógł tego oczekiwać.
Wymieniając wady muszę wspomnieć o...

veinylover | 2017-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Książka bardzo dobrze napisana i historia zajmująca.
Postać głównego mordercy świetna.
Minusem jest wchodzenie w stereotyp, że każdy morderca musi mieć ciężkie dzieciństwo, ale przynajmniej jest to konsekwentnie wplecione w fabułę i uzasadnia śmierć tych, a nie innych osób.
Ciekawe, czy naprawdę w świecie policji, zwłaszcza tam - awansowani są idioci i gnidy, a osoby umiejące wykonywać porządną robotę policyjną są pomijane. To jest takie jakieś... polskie...
Książka fabularna nigdy nie musi opowiadać o rzeczywistości ale byłoby niezmiernie miło, gdyby wyznaczała pewne pozytywne wzorce postępowań. Dlatego zakończenie jest dla mnie wysoce wkurzające. Gdyby nie to, może dałbym może gwiazdkę więcej.
Podoba mi się potwierdzenie siły kobiet, odpowiada mi to w tej książce.
Trochę mnie dziwi, że walka doświadczonej, wyszkolonej policjantki z tym akurat mordercą była tak trudna, że o włos skończyłaby się tragedią. Jedno porządne kopnięcie czy dobrze wymierzony cios powinien szybko zakończyć...

Beata | 2018-10-24
Przeczytana: 24 października 2018

Kolejny kryminał autora z Eriką Foster w roli głównej. Krnąbrna i samowolna inspektor Erika rozwiązuje pozornie prostą sprawę morderstwa. Potem kolejne morderstwo i kolejne i już nic nie jest proste... Intryga niezwykle wciągająca i zagmatwana. Przeczytałam jednym tchem. Zdecydowanie polecam.

książek: 2059
jamczyk | 2018-05-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 02 maja 2018

Druga część londyńskiej walki z przestępcami Eriki Foster i jej policyjnego zespołu. Coraz bardziej pokiereszowana inspektor kontra nieuchwytny zabójca. Trudno się pokusić o wyższą ocenę, ponieważ autor stosuje bardzo zbliżony do części pierwszej schemat powieści i zachowań bohaterów. Jako niezobowiązujące czytadło, może być, z nadzieją na jakąś odmianę w części trzeciej.

nadzieja1925 | 2017-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2017

"Anioł Śmierci. Nocny Stalker. Nocny Marek."

Istny postrach jak z hororów i lat dzieciństwa – kiedy Nocny Stalker skrada się do twojego domu, pod łóżko, aby cię zabić.

Detektyw Erika Foster bierze sprawy w swoje ręce i okazuje się, że ma wiele wspólnego z demonem nocy.

Na początku było troszkę nudno, ale z czasem akcja się rozkręciła!

Karol | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Hasło z okładki mówi "Jeśli on Cię obserwuje, jesteś już martwy", według mnie mogłoby równie dobrze mówić "Jeśli zaczniesz czytać tę książkę, to szybko nie przestaniesz".

Robert Bryndza pojawił się trochę znikąd i już w swoim kryminalnym debiucie został naprawdę nieźle odebrany, w takich wypadkach zawsze interesujące jest to jak autor poradzi sobie z kolejnym krokiem. I Pan Bryndza zaliczył to wyzwanie bez większego problemu. "Nocny Stalker" ma wszystko co powinien mieć dobry sequel, nawiązuje do wydarzeń z pierwszego tomu, rozwija naszych głównych bohaterów, przedstawia nam kolejny rozdział z przeszłości Eriki i zostawia nam szeroko otwartą furtkę do kolejnego tomu.

Mam mieszane odczucia co do tytułu, Stalker brzmi trochę obco, a często w książce pada określenie "Nocny Marek" co byłoby trochę bardziej swojskie, ale z drugiej strony rozumiem że nie jest ono tak "klimatyczne".

Nie ma tutaj też praktycznie zagadki o którą zawsze powinno chodzić w kryminałach. Autor dosyć szybko...

kama100 | 2018-09-05
Przeczytana: 04 września 2018

Zaczęłam nietypowo bo od drugiej części cyklu. Uważam, że jest to ciekawa historia, która stopniowo się rozkręca. Może nie trzyma aż tak bardzo w napięciu, ale ogólnie książka mi się podobała i z pewnością sięgnę po inne książki autora.

Magda | 2017-05-14
Przeczytana: 14 maja 2017

Moja opinia została pierwotnie opublikowana na moim blogu pod adresem

Sięgając po Nocnego stalkera nie wiedziałam czego po tej książce mogę się spodziewać. Nie znałam autora, dodatkowo żyłam w  złudnym przeświadczeniu, że Robert Bryndza jest Polakiem. Po przeczytaniu czuje się bardzo pozytywnie zaskoczona. Robert Bryndza zdecydowanie ma potencjał i potrafi go wykorzystać.

"Najważniejszą przyjaźnią w moim życiu była przyjaźń z seryjną zabójczynią. Zakochałem się w niej. Gdzie to mnie stawia? (...)"
Historia wciąga od pierwszych stron. Sama nie mogłam się oderwać. Świetnie wczułam się w mroczny klimat Londynu. Scenariusz mordercy był bardzo dopracowany. Policja otrzymuje zgłoszenie morderstwa w ekskluzywnej dzielnicy Londynu. Ofiarą jest lekarz internista, dobrze znany lokalnemu środowisku, lubiany przez pacjentów. Mężczyzna był w trakcie rozwodu, nie miał za dobrych relacji ze swoim szwagrem....

Anna | 2017-08-28
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

„Nocny stalker” Roberta Bryndzy to kolejny kryminał autora z inspektor Eriką Foster w roli głównej. Poznałam ją już w „Dziewczynie z lodu”. To pierwsza książka Roberta Bryndzy z tej serii. Muszę przyznać, że „Nocny stalker” jest zdecydowanie lepszym kryminałem niż „Dziewczyna w lodzie”.To moja opinia.
W domu szanowanego lekarza zostają odkryte jego zwłoki. Mężczyzna został uduszony przy użyciu specjalnej torby, którą w sieci mogą kupić osoby planujące popełnić samobójstwo. Kilka dni później policja znajduje kolejnego denata. Jest nim gwiazda popularnego talk show. Tym razem ofiara również zostaje znaleziona w łóżku z plastikową torbą na głowie. Inspektor Erika Foster nie ma wątpliwości, że po mieście grasuje seryjny morderca i ona go znajdzie. Tym samym udowodni, że należy jej się stopień nadinspektora. Najwyższy czas na awans.
W „Nocnym stalkerze” dosyć szybko czytelnik poznaje tożsamość seryjnego mordercy.I bardzo dobrze. Wie kim on jest. Natomiast policja z inspektor...

Sakeena | 2017-05-09
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 09 maja 2017

"Dziewczyna w lodzie" to był całkiem udany debiut Roberta Bryndzy. "Nocnym stalkerem" kontynuuje opowieść o Erice Foster - a tę postać polubiłam szczególnie. Świetnie się czyta jak wbrew swoim przełożonym działa według swojego instynktu. Postaci są niewątpliwie plusem, kolejnym są krótkie rozdziały, dzięki którym czyta się naprawdę szybko.
Przyczepić się mogę do zbyt szybko wyjawionej tajemnicy przez autora, kto i dlaczego. Zabrakło mi trochę zagadki, myślenia - choć jest to trochę rekompensowane zwrotami akcji, charakterem Eriki, wplataniem wątków psychologiczno-obyczajowych, czy dobrze kontynuowanymi wątkami związanymi z postaciami, które poznać można w poprzednim tomie. Zakończenie satysfakcjonuje, kontynuacja moim zdaniem udana, a postać Eriki na tyle intryguje, że ciekawa jestem dalszego ciągu.