Aorta

Okładka książki Aorta Bartosz Szczygielski
Okładka książki Aorta
Bartosz Szczygielski Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Gabriel Byś (tom 1) Seria: Mroczna Seria kryminał, sensacja, thriller
Gabriel Byś (tom 1)
Mroczna Seria
W.A.B.
2016-09-28
2016-09-28
debiut literacki literatura polska porachunki mafijne półświatek śledztwo zabójstwo zagadka kryminalna
Inne

Okładka książki Pulpitacje #1 Dagmara Adwentowska, Tomek Bilski, Agata Cieplik, Jakub Ćwiek, Aleksander Daukszewicz, Gaja Grzegorzewska, Andrzej Kwiecień, Olga Niziołek, Michał Organiściak, Anna Robak-Reczek, Jerzy Rzymowski, Jagoda Smyczek, Bartosz Szczygielski, Kajetan Szokalski, Maciej Staszek Tomaszewicz, Joanna Ufnalska, Agnieszka Włoka, Mateusz Wójcik
Pulpitacje #1 Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Janusz Onufrowicz, Robert Ostaszewski, Alek Rogoziński, Anna Rozenberg, Maciej Siembieda, Grzegorz Skorupski, Bartosz Szczygielski
Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Ga...

Pruszków Crime Story

Konto usunięte
Konto usunięte

Tak naprawdę zelektryzowało mnie dopiero zakończenie. I to ono sprawiło, że mam ochotę sięgnąć po kontynuację, żeby móc poznać dalsze losy komisarza Gabriela Bysia. To właśnie postać zainteresowała mnie najbardziej i uważam, że nie zasłużył na takie zakończenie. Niestety, w większości kryminałów dobry glina nie może mieć ułożonego życia osobistego, musi być po przejściach albo się rozpić lub narkotyzować. Trochę brakowało mi napięcia, emocje tez nie buzowały. I w e-booku zabrakło minimalnego chociaż oddzielenia poszczególnych wątków, wystarczyłaby pusta jedna linijka. Trochę przeszkadzało mi to w odbiorze powieści.

Świat brudnego, pomafijnego Pruszkowa. Gangsta i dziewczyny do wynajęcia. Do tego Kolesie od przeprowadzek znajdują w domu klientki kilkuletniego malca upaćkanego krwią i martwą młodą kobietę. Bez gałek ocznych. Średnio mi się podobała. Momentami gubiłam się, musiałam wracać... W sumie to nie wiem, po co jej te oczy wydłubali. Jakieś zagadki matematyczne, grafy, macierze, głowi się nad nimi prowadzący śledztwo, głowi się informatyk, niby dochodzą co to jest ale jaki to ma wpływ na cokolwiek to nie wiem, chyba tylko zwiększenie ilości znaków w tekście. Na szczęście pod koniec coś między nami zatrybiło i zaczęło robić się ciekawie, dlatego sięgnę po drugą część.

Historia ciężka i brutalna. Mamy Pruszków, który zawsze będzie się kojarzyć z wiadomym gangiem i ich stylowymi pseudonimami. W książce jeden z nich pozostał w interesie, zamiast "pisać książki o kompanach i udzielać wywiadów w kominiarkach.

"Między lekomanem a narkomanem stoi tylko farmaceuta"

"Między lekomanem a narkomanem stoi tylko farmaceuta"

Styl pisania przypomina mi Igora Brejdyganta. Nawet jedna z bohaterek ma na imię Monika i ładuje crack. Poza tym historia mało wciągająca. Zastanawiam się, czy czytać drugą część, czy spróbować coś z poza serii.

Przeczytałam szybko, chociaż nie powiedziałabym, że to mój ulubiony kryminał. Niektóre dialogi wydawały mi się podkoloryzowane. Trzeba przyznać, że okładki tej serii są naprawdę ładne, nie odpychające. A właśnie... może to wynika z mojego upośledzonego umysłu, ale czasami nie wiedziałam o co chodzi i musiałam czytać tekst po dwa razy. Autor ma taki specyficzny typ pisania, co nawet jest ciekawe, gdy przechodzi z jednego fragmentu o Kaśce do komisarza Gabriela, jednakże... Niektóre opisy były dla mnie takie nie od razu łapałam co się stało i po prostu musiałam wrócić, albo czytać dalej, gdy nie chciało mi się wracać. Zaczęłam czytać drugą część i jest ten sam wzór pisania... No, ale to normalne raczej, dla danego autora.

Może być, choć słuchając audiobooka czasami gubiłam się, i dopiero po chwili się orientowałam, że np. ten rozdział już się skończył, a zaczął następny - dziwny zabieg z płynnymi przejściami między rozdziałami.

Po części doceniam pracę włożoną przez autora w napisanie tej książki i zważywszy na fakt, że jest to jego debiut to naprawdę jest dobrze. Jednak mogło być znacznie lepiej. Początek jest bardzo toporny, siermiężny wręcz. Dłuży się i z czasem zaczął mnie nudzić. Źle wbiłam się w całą historię. Miałam problem także z rozszyfrowaniem tych drugoplanowych relacji między bohaterami, bo autor raz poruszał temat, a raz zostawiał go odłogiem. Czasami wkradał się chaos i poczucie bezcelowości fabuły. Najlepsze jednak pozostało na koniec. Ostatnie sto stron to jest właśnie to czego szukałam w tym tytule. Prosta, brutalna intryga kryminalna, z mafijnym wątkiem i głównym bohaterem, który wreszcie pokazuje na co go stać. Finał zdarzeń jest emocjonujący, duszny i wciągający i aż szkoda, że całość nie wybrzmiewa w podobnym stylu. Zakończenie zmusza do sięgnięcia po kontynuację i z pewnością to uczynię.

Mam niejednoznaczne odczucia. Tak do połowy "gryzło", potem coś siadło. Główny bohater mi nawet podpasował, ale w książce jest dużo chaosu, męczące przeskakiwanie z wątku na wątek, a "matematyczna zagwozdka" to już jedna wielka bzdura, wokół której dużo szumu, a w sumie nic nie wnosi. Lubię jednak styl pisania autora, nie boi się zwrotów akcji, ma fajne pióro. Liczę, że rozkręci się w drugiej części.

Rodzimi autorzy mają jednak talent do tworzenia bohaterów których ciężko polubić. Tutaj im dalej się brnie jest tylko gorzej. Nasz Byś pomylił chyba światy i wydaje mu się, że jest bezkompromisowym Brudnym Harrym. Towarzysząca mu zaćpana policjantka, do tego sam nie lepszy lekoman.

No, ale wracając do naszego mistrza śledztwa prezentuje on sobą tak antypatyczną postawę, że gnojąc kolejnych przesłuchiwanych z niemałą satysfakcją dotarłem do finału gdy los wystawił rachunek za takie cwaniakowanie.

Szkoda, że historię spycha na dalszy plan taki bohater denerwujący niczym komar latający w pobliżu, bo pod tym względem jest całkiem przyzwoicie. Opisy zabójstw, wątek kobiet i ich związek z mafią jak najbardziej zajmowały.

• Kryminał