Nocny stalker

Okładka książki Nocny stalker Robert Bryndza Patronat LC
Okładka książki Nocny stalker
Robert Bryndza Wydawnictwo: Filia Cykl: DCI Erika Foster (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
DCI Erika Foster (tom 2)
The Night Stalker
Filia
2017-04-11
2017-04-11
Emilia Skowrońska
kryminał literatura angielska niebezpieczeństwo powieść kryminalna psychopata seryjny zabójca śledztwo wyścig z czasem zabójstwo

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Źródło zła

Konto usunięte
Konto usunięte

Zapowiadało się bardzo dobrze. Początek książki - nastrój, tajemniczość, morderstwo właściwie bez wyraźnego motywu. Zaczyna się policyjne śledztwo, trwa, trwa, pojawia się kolejne morderstwo, podobny modus operandi, ofiara wydaje się przypadkowa. Równolegle do wątku śledztwa rozwija się powolutku historia osoby o dość dziwnym charakterze i zainteresowaniach. Gdzieś w połowie tekstu i przed trzecim morderstwem autor odkrywa karty i jednoznacznie wskazuje mordercę. Co rzecz jasna powoduje sklęśnięcie zainteresowania i książkę czyta się już tylko po to, by się dowiedzieć, kto, jak i kiedy tegoż mordercę zaaresztuje. Dodatkowo zirytowała mnie całkowicie główna bohaterka, pani "główna inspektor" policji (swoją drogą czy tłumacz nie mógł jakoś zgrabniej wybrnąć z tłumaczenia tytułu?). Jest spora różnica między asertywnością, która szczególnie kobietom pracującym wśród mężczyzn bardzo się przydaje, a agresją słowną pojawiającą się bezustannie i bez wyraźnego powodu. Inteligentna osoba, a na taką kreuje się bohaterkę, powinna jednak zachowywać się doroślej niż rozwydrzona nastolatka, panować nad sobą i wiedzieć, że więcej można osiągnąć po cichu niż wrzeszcząc na każdą osobę z otoczenia. Bardzo mnie ta pani inspektor zmęczyła i odstręczyła. Nie wiem, może spróbuję jeszcze jednej książki tego autora, bo na jego korzyść przemawia fakt, że tekst skończyłam czytać i to bardzo szybko. Póki co odhaczam pana Bryndzę jako autora nie do końca mi odpowiadającego.

Ponieważ bardzo mi się spodobał poprzedni kryminał Bryndzy: 'Dziewczyna w lodzie', więc, po paru nieudanych próbach z audiobookami, sięgnąłem po drugą książkę z cyklu z panią inspektor Eriką Foster.

W tym tomie Erika bada sprawę morderstwa znanego lekarza, który został uduszony torbą plastikową we własnej sypialni. Ponieważ ofiara była gejem, naczalstwo bardzo naciska na wątek porachunków homoseksualnych, ale Erika broni się przed tym kierunkiem śledztwa i oczywiście ma rację, bo dochodzi do drugiego, podobnego morderstwa mężczyzny, który nie był gejem.

Ciekawy jest tu wątek stosunków Eriki ze zwierzchnością, ma trudne stosunki z nadinspektorem Marshem, ciągle drze koty z komendantem Oakleyem, z pewnością jest świetną policjantką, ale słabą polityczką, a to ważne, jeśli chce się awansować. Z drugiej strony muszę przyznać, że pani inspektor jest naprawdę trudną osobą, niełatwo ją polubić.

Trochę dowiadujemy się o przeszłości Eriki, oto dwa lata temu został zabity w akcji policyjnej jej ukochany mąż Mark, a ona była częściowo odpowiedzialna za tę śmierć. Erika wciąż opłakuje męża i nie jest w stanie zdecydować się na nowy związek, istnieje dla niej tylko praca.

W pewnym momencie wprowadza Bryndza wątek mordercy, w przeciwieństwie o policji, wiemy, kto to jest. Okazuje się, że życie sprawcy było straszne: ten człowiek od dzieciństwa był obiektem przemocy i odrzucenia; przez całe życie szukał miłości, a dostawał tylko odrzucenie i razy.

W pewnym momencie śledztwo zostaje odebrane Erice i jej grupie, bo znów zaczyna przeważać wersja porachunków gejowskich. Przy okazji, świetnie pokazuje Bryndza trudne stosunki w policji, tarcia między funkcjonariuszami, ambicjonalne odbieranie sobie śledztw, skutkuje to często fatalną wykrywalnością spraw, pokazuje niekompetencję tej instytucji. . Obserwujemy to zjawisko i w Polsce, było kilka sławnych śledztw kryminalnych kompletnie zawalonych przez policję (np. porwanie Krzysztofa Olejnika), inna sprawa co było tego przyczyną... Co ciekawe, rzadko o takich policyjnych tarciach i sporach kompetencyjnych czyta się w kryminałach; z reguły bohaterami są bystrzy i sprawni funkcjonariusze, a naczalstwo jest niezwykle pomocne.

Książka nie jest tak dobra jak poprzednia Bryndzy 'Dziewczyna w lodzie', bo to, co jest dla mnie ważne w kryminałach: wątki społeczne i obyczajowe, tutaj wypada raczej słabo. Niemniej jest fajnie napisana i stale trzyma w napięciu.

Bardzo dobrze słuchało mi się audiobooka w świetnym wykonaniu Krzysztofa Plewako-Szczerbińskiego.

Po ponad rocznej przerwie od przeczytania pierwszego tomu powróciłam do cyklu o Erice Foster. "Nocny stalker" bardziej mnie wciągnął niż "Dziewczyna w lodzie" (stąd ta przerwa). Mimo, że od połowy książki była znana tożsamość mordercy, to i tak czytałam z zainteresowaniem, ciekawa motywów sprawcy i co go ukształtowało, bo nikt nie rodzi się potworem.

Druga część cyklu o Erice trzyma poziom. To dobry, spójny, logiczny kryminał. Mogłabym się przyczepić do końcówki, ale tego nie zrobię. Niech taka będzie. Polcam.

Książki wysłuchałam w formie audiobooka i mimo, że co do czytającej można mieć sporo zastrzeżeń, to jednak kryminał sam w sobie się broni. To, co na pewno jest na plus w stosunku do pierwszej części to to, że historia ma więcej wątków nieprzewidywalnych. Trudno było wyłonić zabójcę i jego motywy. Nawet pomimo tego, że autor zastosował dość rzadko spotykany dla mnie w kryminałach zabieg, w którym zabójcę poznajemy w połowie książki i tak naprawdę brniemy z tą wiedzą przez śledztwo poznając jego motywy i sposób działania i kibicując głównej bohaterce Erice w próbach niekonwencjonalnego złapania sprawcy.
Sama główna bohaterka jest tyleż samo irytująca w tych swoich łamaniach procedur, co skuteczna i w zasadzie ciągle nie wiem czy da się ją lubić czy nie. Może odpowiedź jest w kolejnych częściach serii, po które na pewno sięgnę.

Świetna książka! Jeden z lepszych kryminałów jakie udało mi się poznać - piszę poznać bo słuchałam w audiobooku a nie czytałam ;)
Kolejny tom ze śledczą Eriką Foster.
Nietuzinkowe motywy, rozwiązania, ofiary oraz zabójca.
Niesamowicie angażuje i na pewno będę kontynuować serię i śledzić dalsze losy pani inspektor.
Mocna ósemka! Polecam!

Kolejny tom ze śledczą Eriką Foster.
Nietuzinkowe motywy, rozwiązania, ofiary oraz zabójca.
Mocna ósemka! Polecam!

Książka Ok

Książka Ok

Książka od której dosłownie nie mogłam się oderwać. Sprawa kryminalna, jaką próbowała rozwiązać Erika była bardzo wciągająca.

Druga sprawa Eriki wciągnęła mnie równie mocno jak pierwsza.
Tym razem znaleziono zwłoki doktora w jego mieszkaniu. Po kilku dniach kolejny mężczyzna ginie w identycznych okolicznościach, tym razem jest to prowadzący popularny program telewizyjny. Sprawa nabiera rozgłosu.
Czy zabójca na tym poprzestanie, czy lista jego ofiar jest dłuższa? Kto i dlaczego ich zabił?

No właśnie, dosyć szybko autor zdradza tożsamość zabójcy, jednak nie odebrało mi to przyjemności w czytaniu. Chociaż już podejrzewałam jaki będzie koniec, ciekawiło mnie czy mam rację, oraz co jeszcze wydarzy się w międzyczasie.

Dla Eriki rozwiązanie tej sprawy to być albo nie być, gdyż od tego zależy jej dalsza kariera.
Już z poprzedniego tomu, wiemy że jest ona kobietą niepokorną, upartą, nieustępliwą i sprawdzającą każdy szczegół, każdy trop.
Czy zostanie to docenione?

Dowiadujemy się również trochę więcej o rodzinie Eriki, ale nadal nie wiemy wszystkiego.
No cóż, ja będę czytać kolejną część, mam nadzieję z taką samą przyjemnością. Jeśli jeszcze nie czytaliście "Nocnego stalkera" polecam wam tę książkę serdecznie.
Aaa i uważajcie z kim czatujecie w internecie i jakich informacji udzielacie, nigdy nie wiadomo, kto was obserwuje...

Druga sprawa Eriki wciągnęła mnie równie mocno jak pierwsza.

No...

Super, duzo ciekawsza niz pierwsza część. Wartka akcja, nie mozna się oderwać