Dziewczyna w lodzie

Okładka książki Dziewczyna w lodzie Robert Bryndza Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Dziewczyna w lodzie
Robert Bryndza Wydawnictwo: Filia Cykl: DCI Erika Foster (tom 1) Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
DCI Erika Foster (tom 1)
Mroczna strona
The Girl in the Ice
Filia
2016-11-09
2016-02-17
Emilia Skowrońska
detektyw kryminał ebook niebezpieczeństwo prostytutka seryjny zabójca strach śledztwo śmierć wyścig z czasem zabójstwo Londyn inspektor

Kryminalna dziewczyna raz jeszcze

Kapitalna!

Kapitalna!

Andrea Douglas-Brown to piękna, atrakcyjna dziewczyna, znana imprezowiczka, popularna w mediach społecznościowych oraz córka wpływowego senatora związanego z partią rządzącą.
Jak to się mogło stać, że Andrea w pewną zimową noc błąka się samotnie po ulicach jednej z londyńskich dzielnic w pobliżu podejrzanych pubów? Co tam robiła? Dlaczego nie wezwała taksówki? Dlaczego nie wróciła na noc do domu? Dlaczego nie odbiera telefonu i nie oddzwania?

🌫️🌬️🌨️Jest styczniowy poranek w Londynie. Miasto sparaliżował nagły i gwałtowny atak zimy. I właśnie tego dnia policja otrzymuje zgłoszenie o zwłokach kobiety odkrytych pod powierzchnią lodu w jednym ze stawów na terenie ogrodu przy muzeum. Denatką okazuje się zaginiona Andrea Douglas-Brown.
Rodzina dziewczyny domaga się dochodzenia, które nie będzie zgłębiać tajemnic życia familii. Rodzice Andrei żądają szybkiego zakończenia śledztwa i ujęcia sprawcy, wykorzystują swoje polityczne koneksje, aby wywierać naciski na policję. Trzeba szybko znaleźć winowajcę, ale szybko może oznaczać, że winowajca będzie tylko "kozłem ofiarnym", a nie prawdziwym mordercą.
Zagmatwane dochodzenie powierzone zostaje inspektor Erice Foster, która wraca do służby po długiej przerwie spowodowanej oskarżeniem o niewłaściwe dowodzenie akcją, w której zginął jej ukochany mąż oraz czterech innych policjantów.
Naciski "z góry" sprowadzają śledztwo w sprawie zamordowania Andrei na manowce. Erika Foster uważa, że okoliczności śmierci bogatej dziewczyny są zbieżne z tymi, jakie zostały ujawnione w trakcie śledztw prowadzonych w związku z morderstwami kilku prostytutek pochodzących z Europy Wschodniej. Ciała zamordowanych młodych kobiet znaleziono właśnie w tej dzielnicy. Przełożeni Eriki Foster nie chcą słuchać jej teorii i dążą do przedstawienia zarzutów wytypowanemu podejrzanemu. Foster się buntuje, odmawia wykonania bezsensownych rozkazów przełożonych i w związku z tym zostaje zawieszona.
Czy odzyska odznakę i doprowadzi śledztwo do końca? Czy "cień", który podąża za Eriką, to ktoś rzeczywisty, czy tylko wytwór jej wyobraźni? Co ukrywa rodzina Douglasów - Brownów? I jakie znaczenie dla śledztwa ma smutna historia uroczego kociaka Butka?
Akcja powieści meandruje, pojawiają się nowe wątki, tropy, finał jest mocny i zaskakujący.
"Dziewczyna w lodzie" to opowieść o świecie bogaczy, który rządzi się własnymi prawami, wykorzystuje powiązania z politykami, aby wywierać naciski na policję i prokuraturę. Intrygi i manipulacje to sposoby na ukrywanie wstydliwych tajemnic.
Pisarzowi udało się nakreślić interesujący portret Londynu. Miasta, w którym podejrzane puby niemal sąsiadują z dzielnicami bogaczy. Oprócz tego w powieści pojawia się bezlitosny obraz stosunku obywateli Wielkiej Brytanii do emigrantów z Europy Wschodniej, w tym również do Polaków.
Robert Bryndza (to chyba pseudonim literacki?) jest angielskim pisarzem, który obecnie, wraz z mężem, mieszka na Słowacji.

Przeczytane w ramach styczniowego wyzwania LC: książka, której akcja dzieje się zimą.

Poznajemy Erikę Foster - policjantkę, która zmaga się z własnymi traumami. Śmierć męża Eriki na służbie, na jej oczach sprawiła, że policjantka nie może się pozbierać. Zabójstwo młodej dziewczyny, córki znanego człowieka, pozwala Erice powrócić do żywych i do pracy. Polecam.

"Dziewczyna w lodzie" Robert Bryndza.

To jest pierwsza powieść tego autora, której wysłuchałam na audiobooku. Wydawało mi się, że Robert Bryndza jest polskim pisarzem. Okazało się, że jednak nie i ten autor pochodzi z Wielkiej Brytanii, a obecnie mieszka na Słowacji.
"Dziewczyna w lodzie", to pierwszy tom serii "DCI Erika Foster". Erika jest panią detektyw, wdową, której mąż, również policjant, zginął w prowadzonej przez nią akcji "na jej oczach". Do dziś śnią jej się o tym koszmary. Erika jako doświadczona detektyw otrzymuje do rozwiązania sprawę śmierci córki ważnego polityka brytyjskiego, której to ciało znaleziono w wodzie pod lodem na terenie londyńskiego parku.
Fabuła wciąga, historia kryminalna z elementami obyczajowymi z obszaru półświatka przeplatającego się ze światem brytyjskich elit jest ciekawie zaprezentowana. Mnie zachęciła do kontynuacji.

"Dziewczyna w lodzie" Robert Bryndza.

Całkiem poprawny kryminał, ale dla mnie bez fajerwerków. Coś mi przeszkadzało, drażniło. Czy styl opowiadania? Brak głębi psychologicznej postaci, które czasem zachowują się idiotycznie? Miałam wrażenie nie do końca przemyślanej fabuły, która jakby kształtowała się dopiero pod piórem autora, w ostatniej chwili. Spróbuję jeszcze drugą część. Może się do niej przekonam zgodnie z zasadą "Pierwsze koty za płoty"?

Świetny kryminał - już dawno nie czytałam tak wciągającej serii. Bravo!

Świetny kryminał - już dawno nie czytałam tak wciągającej serii. Bravo!

Niezła. Sięgnę po kolejny tom.

Niezła. Sięgnę po kolejny tom.

Polecam. Fabuła wciąga...

Polecam. Fabuła wciąga...

Od dawna miałam tę książkę wrzuconą na półeczkę z ebookami i tak czekała, czekał i czekała. Już kiedyś się za nią wzięłam, ale odłożyłam. Musiała dojrzeć, albo ja musiałam 😉.

Kiedy zostaje zamordowana córka prominentnego i wpływowego człowieka, do tego z arystokratycznym tytułem, wszystko staje na głowie, a policja na baczność.
Naciski z góry są bardzo solidne, by śledztwo rozwiązać i winnego ukarać.

Detektyw Erice Foster dano szansę na poprowadzenie tego śledztwa. Jej kariera została zachwiana po ostatniej nieudanej akcji, w której śmierć poniósł jej mąż.
Może teraz będzie mogła się zrehabilitować w oczach innych i wybaczyć samej sobie? Może uda jej się na nowo zbudować swoją pozycję zawodową i odzyskać wewnętrzny spokój?

Łatwo nie jest.
Andrea, była piękną, lubiącą zabawę dziewczyną. Drogie restauracje, markowe ciuchy, lukrowany świat i towarzystwo różnej maści. Kto bogatemu zabroni?

Kiedy pani detektyw zaczyna drążyć temat okazuje się, że piękna Andrea, lubiła się bawić dość niebezpiecznie.
Czy śmierć dziewczyny łączy się ze śmiercią trzech prostytutek, przy zgonie których modus operandi był taki sam?
Czyżby mieli do czynienia z seryjnym mordercą?

Rodzina Angeli za zamkniętymi drzwiami luksusowej rezydencji ma własne problemy i sekrety. Siostra zmarłej fiksuje, zagłębia się w świat wiary i kotów , do tego musi zmagać się z piętnem tej brzydszej i wycofanej.
Brat zalicza wszystko co się rusza i co ma dwie nogi i piersi.

Niby nic wielkiego, wiele rodzin ma swoje wady i zalety.
Jednak Erica ma wrażenie, że w tym pięknym starym domu kryje się mrok.

Muszę przyznać, że po tej książce z chęcią sięgnę po kolejne pozycje tego autora. Mimo iż główna bohaterka Erika jest dość irytująca i nie bardzo pozwala się lubić. Ale trzeba dać kobiecie szansę, jest uparta i porywcza, może da radę 😉.
Wiem, że wielkiej Ameryki nie odkryłam i że to “nowość” sprzed siedmiu lat, ale jakby nie patrzeć wciąż aktualna.
Robert Bryndza świetnie przeprowadził fabułę, byłby to świetny scenariusz na dobry serial.
Koniec zaskakuje i wszystko co tam sobie wykombinowaliśmy po drodze obstawiając winnego może iść się trącać.
Mnie to kupiło 🙂.

Naciski z góry są bardzo solidne, by śledztwo...

Dobry kryminał, dobra główna bohaterka i dobrze się czyta chociaż jest kilka błędów / wiPhonie nie łatwo jest wyjąć kartę nie mówiąc już o podsłuchu - uwaga dotyczy to całej serii /

• 2017

Robert Bryndza Dziewczyna w lodzie Zobacz więcej