Syn wolności, część I

Kościuszko
2016-12-01
2016-12-01
Kościuszko

Nie mam zbyt dużego doświadczenia w recenzowaniu fantastyki – chociaż ta książka, to może bardziej powieść historyczna z elementami fantastyki? Pewne jest jedno –książka „Syn wolności” autorstwa Roberta Kościuszko doskonale przybliża współczesnemu czytelnikowi postać generała Tadeusza Kościuszki.

Przejście w czasie zostało odnalezione, drzwi historii zostały otwarte. Jako pierwsi odnaleźli je Amerykanie, ale Rosjanie byli tylko o jeden dzień za nimi. Oficer rosyjskiej armii zostaje przeniesiony do przeszłości, do okresu, w którym żył generał Tadeusz Kościuszko. Jego zadaniem jest zmienić bieg historii… czy uda mi się tego dokonać?

To dziwne uczucie czytać taką książkę, ponieważ zasadniczo unikam jak ognia, zarówno fantastyki, jak i powieści historycznych. Jednak ta książka zrobiła na mnie duże wrażenie. Wciągnęła mnie…, ale także, dzięki niej miałam możliwość bliższego poznania generała Tadeusza Kościuszki. Niby w szkole, na historii każdy o nim się uczy, jednak ta książka przedstawia historię i biografię bohatera w sposób, który jest w stanie rozkochać w historii każdego młodego odkrywcę. Skąd moja pewność? Ponieważ mnie samej nikt wcześniej nie był w stanie przekonać do tego, że historia może być interesująca. Naukę historii zawsze traktowałam jako przykry obowiązek. A tu proszę! Ta powieść absolutnie przekonała mnie, że dobrze opowiedziana historia jest ciekawa.

Jednak to, co przeczytałam, to co zrobiło na mnie tak wielkie wrażenie to dopiero początek. „Syn wolności” to pierwsza część trylogii, opowiadającej historię generała Tadeusza Kościuszki. Być może kiedyś uda mi się przeczytać kolejną część… Tymczasem dziękuję autorowi tej książki, Robertowi Kościuszko, za to, że mogłam przeczytać tę książkę i uwierzyć, że „historia da się lubić” w każdym wieku i niezależnie od zainteresowań. Historia jest uniwersalna i dostępna dla każdego.

Przejście w czasie zostało odnalezione, drzwi historii zostały otwarte. Jako...

Książka opowiadająca o dziejach Tadeusza Kościuszki, w momencie, kiedy walczył o wolność Stanów Zjednoczonych. Spodobały mi się tutaj dokładne opisy manewrów wojskowych, oraz przebiegu bitew. Czytając ją doszedłem do wniosku, że jest skierowana do młodych ludzi. Polecam.

Syn Wolności, to pierwsza książka Roberta Kościuszki, którą przeczytałem a czyta się dobrze 🙂 Pisana z myślą o młodzieży powieść opowiada o losach naszego bohatera Tadeusza Kościuszki w ciekawej konwencji przeniesienia się w czasie przez wywiad sowiecki, który posyła tam swojego człowieka by zmienić los historii. O tym wątku jednak szybko zapominamy śledząc niełatwe ale fascynujące losy Kościuszki.

Książka barwnie napisana, czyta się świetnie.

Całość kończy się w momencie pełnym napięcia co sprawia, że nie mogę się doczekać kolejnych części pomimo tego, że już nie jestem dzieckiem. Książka będzie frajdą zarówno dla starszej młodzieży jak i dorosłych 🙂

Do kupienia na Psalm18.pl

więcej: https://www.metanoja.org/tag/autor-robert-kosciuszko/