Diabeł. Powieść z czasów Stanisława Augusta

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła J.I.Kraszewskiego. Powieści historyczne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
historyczna
Marek

Dzieje Michała Ordyńskiego, bohatera powieści, jego stołeczne sukcesy towarzyskie, sromotny upadek i późniejsze odrodzenie, wtłoczył Kraszewski w dość wąskie ramy czasowe. Najistotniejsze wydarzenia powieściowe dzieją się w latach 1787-1790, jedynie epilog rozgrywa się w ostatnich tygodniach powstania kościuszkowskiego (1794). Z pola widzenia pisarza wypadły więc najważniejsze ówczesne wypadki polityczne: Konstytucja 3 Maja, wojna polsko-rosyjska 1792 roku, Targowica i drugi rozbiór Polski.

źródło opisu: Z Posłowia do wydania LSW 1972 Jacek Kajtoch.

źródło okładki: Własne

Voudini | 2015-01-18

Znaczna część literatury mówi o upadku wartości; Kraszewski specjalnie upodobał zaś sobie okres, w którym diagnozowanie upadku przychodzi bez trudu i bez naciągania. Rzeczpospolita Obojga Narodów pod panowaniem Stanisława Augusta usłużnie dostarcza po temu wszelkich materiałów.
Dwa są tu zasadnicze rysy: historyczny i moralny, a splata je Kraszewski wcale udanie.
Znaczną część energii poświęca przy tym szczegółowemu odmalowaniu scenografii, dowodząc, iż nie tylko samą płodnością zasłużył na miano "polskiego Balzaka".
Dzieje podczaszyca Ordyńskiego są zajmujące, jeśli nieszczególnie oryginalne. Powieść zdaje mi się jednak nieco jednowymiarowa i zanadto wprost podana. Przypomina w tym Kraszewski Dickensa, pisząc uroczo, ale używając głównie kolorów białego i czarnego.
Wszystkie postaci otaczające podczaszyca są papierowe, płaskie. Jedynie główny bohater ulega w trakcie opowieści przemianie, do bólu jednak przewidywalnej. Nawet wprowadzone do powieści elementy nadprzyrodzone nie są w...

Ewa | 2017-05-03
jdarex | 2017-01-26