historyczna
MAD_ABOUT_YOU

Trylogia powieściowa Władysława Reymonta składa się z części: "Ostatni Sejm Rzeczypospolitej", "Nil desperandum", "Insurekcja". Pierwsza część cyklu opowiada o obradach ostatniego sejmu Rzeczypospolitej w Grodnie (1793), gdzie Państwo Polskie zmuszone zostało do ratyfikacji traktatów II rozbioru z Rosją i Prusami. Druga część przedstawia przygotowania do wybuchu powstania. Trzecie ogniwo trylogii jest obrazem samej insurekcji kościuszkowskiej. Wszystkie części łączy postać głównego bohatera - porucznika Sewera Zaremby, byłego żołnierza, który złożył dymisję po przegranej wojnie 1792 r. i przejęciu władzy przez Targowicę. Na kartach powieści widzimy go jako członka organizacji spiskowej przygotowującej powstanie.

źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/146142/rok-1794-tom-1-3

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jakub_S | 2018-08-09

Ciężko o jakąś opinię...Jeśli chodzi o zapoznanie się z postaciami historycznymi, które odegrały główną rolę podczas ostatniego rozbioru Rzeczypospolitej, to jestem zadowolony, choć ich mnogość czasem przytłaczała. I tom na pewno pozwolił wchłonąć atmosferę ostatniego sejmu. Po zapoznaniu się z całą trylogią dołączam się jednak do ogólnej opinii, że Reymont nie dokończył swego dzieła. Wątki głównych bohaterów są szarpane, ich postawy oraz wybory są czasami nielogiczne, jakby brakowało konsekwencji. Także główny wątek romansowy jest bardzo trudny, to uchwycenia.

jrmo | 2018-01-16
Siergiej | 2017-06-12