Ryngraf

Okładka książki Ryngraf Piotr Śliwiński Patronat Logo

Gorzka opowieść o agonii I Rzeczpospolitej

Mało jest książek czy filmów traktujących o insurekcji kościuszkowskiej, a przynajmniej ja nic nie kojarzę. Piotr Śliwiński pokusił się o stworzenie epopei opisującej ten smutny w naszej historii zryw. I wyszło mu to całkiem nieźle. Otrzymaliśmy powieść na miarę Sienkiewicza z językiem stylizowanym na ówczesny, co akurat średnio mi leży, dość dokładnie opisującą tamte wydarzenia. Akcja jest wartka i nie nuży. Sporo batalistyki i to dobrze opisanej, za co duży plus. Fajne retrospekcje ojca jednego z głównych bohaterów z jego wyprawy na Haiti, za co kolejny plus. Mamy dwa wątki romantyczne, które jednak średnio przypadły mi do gustu. No i do tego takie smutne (romantyczne?) zakończenie.
Generalnie, fani "Potopu" powinni być usatysfakcjonowani. Ze swojej strony polecam.

Piękny język, staropolski u współczesnego pisarza to rzadkość. Niezwykła dbałość o szczegóły. Postacie historyczne z krwi i kości. Potraktowane bez czołobitności. Główni bohaterowie troszkę płascy. Jednak warto bo epoka strasznie przypomina współczesność.

Książka bardzo dobra! Wybrałem ją nieco na próbę, żeby zobaczyć, czy powieści historyczne mnie zainteresują i jestem bardzo miło zaskoczony! Zachęciła do zagłębienia się w historię tamtych czasów, nierzadko też musiałem sięgać do słownika żeby zrozumieć znaczenie pewnych słów - jednak w żadnym wypadku nie jest to nachalne, a pomaga wczuć się w klimat tamtych lat. Polecam!

Ksiazka bardzo trudno do ocenienia. Sa pewne rzeczy, ktore trzeba wyraznie podkreslic- to swietnie, ze powstala dobra powiesc historyczna, ktora przenosi czytelnika w okres powstania kosciuszowskiego. Swietnie, ze autor dbal o detale: bohaterowie historyczni, jezyk epoki, odwzorowanie wydarzen- to wszystko na duzy, duzy plus.
Jednoczesnie w moim mniemaniu zabraklo chyba tego nawazniejszego. Tego co maja ksiazki Cherezinskiej czy Komudy. Zabraklo bohaterow. Mocno zarysowanych, takich, ktorym kibicujemy, o ktorych sie martwimy itd.
Jestem daleki od narzucania parytetow, ale to co autor zrobil kobiecym postaciom bylo mega slabe. Na koncu okazuje sie, ze to wdowa Aniela- postac trzecioplanowa wzbudza we mnie najsilniejsze emocje. Zgadzam sie rowniez, ze pomysl z egzotyczna wyspa niezbyt do wszytskiego pasowal. A zakonczenie? Bardzo biedne.

Mimo wszystko zachecam do przeczytania, bo mimo moich uwag ksiazka na to zasluguje- to kawal dobrej historycznej beletrystyki

Jednoczesnie w moim mniemaniu zabraklo chyba...

Książkę czytałem w 2018 r. i mogę ją szczerze polecić. Jako fan historii uwielbiam powieści odwołujące się do wydarzeń historycznych, a przy tym trzymające się prawdy historycznej (a ta książka taka jest). Zakończenie natomiast jest mega (losy bohaterów)

Pierwsza książka przeczytana w 2020 i od razu strzał w 10. Gdyby było możliwe dać więcej gwiazdek to na pewno bym dała.
Rewelacja!!! Nic dodać nic ująć.
Szczerze polecam.

Rewelacja!!! Nic dodać nic ująć.
Szczerze polecam.

Bardzo sprawnie opowiedziana historia, świetny język... ogólnie bardzo trafnie oddany klimat czasów Insurekcji Kościuszkowskiej. Nie żałuję ani minuty spędzonej z tą książką. Jeżeli ktoś jest zaineresowany tego typu tematyką historyczną, będzie zadowolony.

Dobra, choć nie wybitna. Zdecydowanym plusem jest okres w którym się rozgrywa, o powstaniu kościuszkowskim nie napisano żeby wiele powieści. Niestety zbyt liczne, choć sprawnie opisane sceny batalistyczne nie ukrywają pewnej miałkości postaci. Wątek rajskiej wyspy z wiecznie chętnymi, wyuzdanymi tubylcami też kompletnie nietrafiony.

Okładka
piękna
skąd
biblioteka
fabuła
ostanie miesiące wolnej Polski

No i stało się,przez Liberum Veto.Przez warcholstwo,nie ma.Już Polski,dopiero teraz co niektórzy patrzą z przerażeniem.
Paru ,w tym biskupi na szubienicy zawiśli.

Czuta się jak jakoś epopeję,na szczęście język jest współczesny.Prosty i każdy zrozumie.
Takich książk,brakuję mi czasem.
Które poruszają,temat ostatnich miesięcy Rzeczypospolitej.
Mamy,tu mnóstwo bohaterów,w tym jak Józef Poniatowski ,czy Kościuszko prawdziwych.
Szkoda,że to już koniec powieści.

Okładka
piękna
skąd
biblioteka
fabuła
ostanie miesiące wolnej Polski

Paru ,w tym biskupi na szubienicy zawiśli.

Takich książk,brakuję mi czasem.
Które...

Bardzo fajna historia rozgrywająca się w czasach insurekcji kościuszkowskiej ....gorąco polecam

• Powieść historyczna
  • Powieść Historyczna