Księżycowa klatka

Tłumaczenie: Bożenna Stokłosa
Cykl: Ptaszyna (tom 2) | Seria: Magnolie
Wydawnictwo: Świat Książki
Moonlit cage

Egzotyczny romans historyczny z akcją w dzikim Afganistanie i Londynie połowy XIX wieku. Opowieść o miłości, upodleniu i odzyskaniu wiary w siebie. Darya, bita przez męża i poniżana przez rodzinę, nie może urodzić dzieci. W domu czeka ją za to pewna śmierć. I wtedy na jej drodze pojawia się angielski podróżnik Dawid Igram. Dziewczyna ucieka z nim do wikto­riańskiego Londynu... Historia niezwykłego uczucia i barwna panorama obyczajowa dwóch światów, widzianych oczami muzułmanki.

źródło opisu: Świat Książki, 2008

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

sola255 | 2015-12-20
Na półkach: Przeczytane, Dramat

Jeśli jesteś osobą o silnym charakterze , nieważne gdzie się urodzisz , w jakiej części świata , nieważne co zgotuje dla ciebie los - przetrwasz.
Pokonasz wszelkie przeciwności, wszelkie trudy , wszelkie cierpienie, nieważne czy fizyczne czy psychiczne .
O tym jest książka "Księżycowa klatka" drugi tom cyklu "Ptaszyna".
Bohaterką jest znowu kobieta , Darya urodzona w Afganistanie . Poniewierana , upokarzana przez "męski świat" , jako dziecko ,a potem młoda kobieta , nie godzi się z otaczającą rzeczywistością i sama chce "napisać " swoje losy bez męskiej dominacji i poddaniu się przeznaczeniu kobiety. Zrobi wszystko aby przetrwać.
W swoich poszukiwaniach "lepszego życia" kończy wędrówkę ( po wielu perypetiach) w Londynie , jako żona angielskiego lorda Dawida Ingrama , a dokończenia historii ich życia należy poszukać w 3 tomie "Ptaszyny".
Chociaż moim zdaniem pierwsza część książki zdecydowanie lepsza , jednak polecam całość...

teri | 2012-01-08
Przeczytana: 2010 rok

Nie przepadam za ksiazkami w tym stylu,ale ta przeczytalam z przyjemnoscia.

grażyna | 2014-02-21
Na półkach: Przeczytane, 2010 - 2015
Przeczytana: 2014 rok

Druga część po "Ptaszynie" zaczyna się wydawałoby się całkiem innym wątkiem. Poznajemy życie młodziutkiej dziewczynki tadżyjki Darii(będę pisała Daria, a nie Darya), która przekleta przez drugą żone ojca Sulimę nie może wyjść za mąż za żadnego chłopaka z jej plemienia. Ojciec więc postanawia wydać ją za mąż za afgańskiego pasztuna z plemienia Ghilzaji. Daria podporządkowuje sie porywczemu mężowi ale kiedy nie może zajść w ciążę ten staje się coraz bardziej porywczy w stosunku do niej. Ucieka, a kiedy wydaje się, że bez pożywienia i picia umrze na swej drodze spotyka Dawida Ingrama. Dociera z nim do Indii, a potem na swej drodze spotyka Osrika, który zabiera ją do Londynu obiecując jej wszelką swobodę. Rozczaruje sie jednak biedna dziewczyna.
Nastepna świetna książka Pani Holeman więc nie tracąc czasu zabieram się za trzecią i ostatnią część "W dalekim kraju".
Jeśli kogoś interesuje tematyka orientu doprawiona odrobiną romansu to polecam gorąco.

Lillianna | 2013-06-21
Przeczytana: 19 czerwca 2013

Doskonała książka od której nie mogłam się oderwać. Historia zaczyna się w Afganistanie, by później przenieść się do Indii i na końcu do Londynu. Darya to kobieta odważna, która nie boi się walczyć o to, co wydaje jej się słuszne. Nie obawia się sankcji, które są związane z jej wyborami, mimo, że mogą oznaczać pewną śmierć.

Darya zostaje wydana za mąż za mężczyznę z innego plemienia. Oznacza to, że musi opuścić rodzinną wioskę. Na początku w małżeństwie nic się nie dzieje, oczywiście nie ma w nim również miłości. Darya nie potrafi zajść w ciążę i nie może dać mężowi tak upragnionego syna. W efekcie jest bita przez męża. Pewne okoliczności sprawiają, że Darya nie ma wyjścia i musi uciekać z wioski, jeżeli tego nie zrobi czeka ją pewna śmierć z rąk jej męża. Nie zastanawiając się długo po prostu ucieka. Samotna muzułmańska kobieta bez żadnego opiekuna to wielkie niebezpieczeństwo, jednak Darya się nie zraża, chęć życia jest w niej o wiele większa. W czasie swojej tułaczki spotyka...

niebieska | 2011-02-12
Na półkach: Gjp, Przeczytane, 2011, Biblioteka
Przeczytana: 16 stycznia 2011

Powieść niezwykle barwna, fascynująca i pełna emocji, która urzeka od pierwszych stron i tylko trochę pod koniec niestety rozczarowuje.
Przeczytałam z zainteresowaniem i przyjemnością darząc sympatią główną bohaterkę, odważną i piękną młodą kobietę.

Ewa | 2010-04-02
Na półkach: 2010, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 02 kwietnia 2010

Z tyłu książki widnieje tekst zachęcający do przeczytania książki: "Fascynująca, bogata powieść, której nigdy nie zapomnisz". I jest w tych słowach wiele prawdy. Dzięki barwnym opisom, gdy czytałam tą książkę, czułam się tak, jakbym wraz z autorką przebywała w wielu miejscach, przeżywała z nią upokorzenie, ból, samotność. Niesamowite, jak tam powieść może wciągać. Na pewno jej nie zapomnę.

Wiola | 2017-03-30
Przeczytana: 28 marca 2017

Tematyka książki opiera się o bardzo kruche zjawisko, jakim jest przedstawienie realiów życia kobiet mieszkających na bliskim Wschodzie. Pewnego czasu, zostaliśmy zasypani górą książek, o tej właśnie treści, co sprawiło, że temat ten rozrósł się do rozmiaru rzeki. Nie wszystkie książki, były jednak dobre, niektóre nawet bardzo złe, co zapoczątkowało powolne oddalanie się od tego problemu. Byliśmy tym po prostu przesyceni i nie interesowały nas nowe pozycje opierające się o wydarzenia mające miejsce w egzotycznych krajach Wschodu. Dlatego, gdy pewnego dnia, koleżanka przyniosła mi "Księżycową klatkę", wzięłam ją tylko z uprzejmości, nie licząc na dobrą przygodę z tą książką. Pomyliłam się.

Poznajemy dość niezwykłą historię młodej Afganki Daryi, która doświadczona przez los, musiała uciekać, by przeżyć. Jako małe dziecko odkryła tajemnicę, której nigdy nie miała prawa poznać, tym samym skazała samą siebie, na ciężki los wygnania. Wtedy jeszcze nie sądziła, że to przykre zdarzenie,...

Anna | 2010-09-06
Przeczytana: 06 września 2010

Książka, która mnie urzekła, smutne dzieje w pięknej oprawie językowej, chce się czytać bez końca. Polecam:)

Sonja | 2013-02-08

Do połowy książki, tak ciut ponad... rewelacja! Niestety później... i końcówka kompletnie mnie wynudziły...

Polaa | 2015-05-01

Książka super! Smutny początek zmierzający do fajnego, pozytywnego zakończenia, dość przewidywalne zakończenie, ale czytało mi się ją super :)