Klejnot Medyny

Tłumaczenie: Maria Smulewska
Wydawnictwo: Otwarte
6,91 (1142 ocen i 122 opinie) Zobacz oceny
10
82
9
121
8
163
7
376
6
194
5
123
4
32
3
41
2
4
1
6
Darmowe dodatki Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Jewel of Medina
data wydania
ISBN
9788375150735
liczba stron
400
słowa kluczowe
Aisza, Mahomet, islam
język
polski

Zaręczyła się, gdy miała sześć lat. Kiedy miała dziewięć lat, wyszła za mąż. Gdy skończyła dziewiętnaście, została wdową... Aisza, ukochana żona proroka Mahometa. W świecie, w którym kobiety uważano za własność mężczyzn, stała się wpływowym doradcą politycznym, wojowniczką i autorytetem religijnym. Do historii przeszła jako Matka Wiernych.Klejnot Medyny to wzruszająca opowieść o niezwykłej...

Zaręczyła się, gdy miała sześć lat. Kiedy miała dziewięć lat, wyszła za mąż. Gdy skończyła dziewiętnaście, została wdową... Aisza, ukochana żona proroka Mahometa. W świecie, w którym kobiety uważano za własność mężczyzn, stała się wpływowym doradcą politycznym, wojowniczką i autorytetem religijnym. Do historii przeszła jako Matka Wiernych.Klejnot Medyny to wzruszająca opowieść o niezwykłej miłości Proroka i jego najmłodszej żony. Historia o kobiecie, która pokonała kulturowe przeszkody, stając się wielką postacią świata islamu.

 

pokaż więcej

Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (2485)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 3418
Beata | 2015-08-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Mam problem z tą książką. Doprowadziła mnie do rzadkiego stanu potężnego wkurwienia (sorki, ale inaczej nie da się tego określić). Z jednej strony porywająca powieść o kobietach w czasach, kiedy były mniej warte niż bydło, o tym jak walczyły o swoją wolność, godność i miłość. Z drugiej strony mężczyźni – brutalni, bezduszni, traktujący kobiety instrumentalnie. Nawet wielka miłość proroka Mahometa (Muhammada) do jego tzw. ukochanej żony Aiszy, nie była chyba taka wielka skoro po niej poślubił kilkanaście kobiet (oczywiście dla dobra jego ludu i islamu) i z wielkim zapałem dążył do skonsumowania tych związków. To dziwny świat – islam, dla mnie niepojęte są propagowane tam zasady życia, oczywiście bardzo wygodne tylko dla mężczyzn – panów świata. Ty kobieto nie możesz być zazdrosna i zła o inne żony – masz je kochać i szanować, a twój mąż ma prawo je bzykać kiedy i jak chce, a ty masz być szczęśliwa, że twój mąż się spełnia! Ale żaden inny mężczyzna nie może nawet zerknąć na kobietę,...

książek: 1064
Joanna | 2013-06-05
Przeczytana: 15 grudnia 2011

Medyna, Mekka siódmy wiek naszej ery, początki islamu.
Historia małżeństwa Aiszy bint Abi Bahr trzeciej w kolejności spośród dwunastu żon proroka Muhammada. Najmłodsza i najbardziej ukochana żona proroka islamu wyszła za za mąż w wieku dziewięciu lat, związek został jednak skonsumowany o wiele lat później, kiedy Aisza była już kobietą dojrzałą do wydania potomka na świat.

Na tle historycznych wydarzeń toczy się opowieść o życiu muzułmańskich kobiet , hierarchii i rolach kolejnych żon w haremie z typowymi ludzkimi wadami jak zazdrość, złośliwość czy nawet niechęć i pogarda. Mimo młodego wieku Aisza z czasem potrafiła dojrzeć do obiektywnego uczuciowego spojrzenia na pozostałe żony Proroka, traktując je jak wzajemnie wspierające się siostry – stając się – hatun, czyli pierwszą damą, żoną rozporządzającą życiem w haremie.
Piękna opowieść o wzajemnym zrozumieniu, sprawiedliwości i miłości w małżeństwie a nade wszystko szacunku wobec kobiet żyjących w otoczeniu Proroka.

książek: 982
Wiola | 2019-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2019

Książka średnio mi się podobała. Spodziewałam się czegoś innego.
Bardziej myślałam, że będzie to powieść skupiona na życiu jednej z głównych żon Muhammeda niż na historii narodu arabskiego.
Książka nie porwała mnie tak jak bym tego chciała. Podobnie jak w przypadku poprzedniej książki "Pocałunki piasku" okazała się bardziej historyczna niż 100% obyczajowa. Brakowało mi w niej opisów relacji głównej bohaterki i samego władcy. Jakiejś takiej nutki damsko-męskiej, ich odczuć, refleksji. Cały opis ich życia bardzo ogólnikowy, bardziej skupiony na przeplatającej się z ich życiem sytuacji politycznej.
Zabrakło mi również większego przedstawienia głównych bohaterów wokół których toczy się akcja. Czytelnik nie dostaje praktycznie w ogóle zarysu tych postaci, wcześniejszej historii o nich i to powoduje, że bohaterowie stają się nijacy..

książek: 2636
Monika | 2010-10-07
Przeczytana: 04 października 2010

Muhammad i Aisha stają oto przed nami jako postacie z krwi i kości, ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami. Na naszych oczach tworzy się islam.
Hmmm... szkoda, że nigdy się nie dowiem, ile faktów z tej książki miało miejsce naprawdę. Tak czy inaczej - powieść jest bardzo wciągająca, bardzo ciekawa i mądra.

książek: 1849
Jaguś | 2012-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2012

Historia Aiszy, ukochanej żony Mahometa, pierwszej żony - hatun - w jego haremie.. Pięknie ujęta opowieść o najważniejszej kobiecie w życiu mężczyzny, którego religia tak bardzo umniejsza wartość życia kobiet.. Nawet jeśli chwilami denerwowało mnie zachowanie Aiszy, to i tak uważam tę pozycję za wartą uwagi.

książek: 179

Po przeczytaniu wielu opinii na temat tej książki od razu poczułam, że musi być czymś ekscytującym i wspaniałym. Nie pomyliłam się.
Dzięki, "Klejnocie Medyny" poznałam życie ludzi islamu. Coś kiedyś usłyszałam o niejakim Muhammadzie, o Medynie, Mekce i życiu tamtejszych kobiet.
Trudno mi było uwierzyć w to, iż w wieku 9 lat dziewczyny wychodzą za mąż (tak jak w przypadku głównej bohaterki, Aiszy), że tracą swe dziewictwo w wieku 12 lat (jak w przypadku wiele innych dziewczynek). Aisza, miała wiele szczęścia ponieważ Prorok - Muhammad dbał o swe żony i bardzo cenił sobie towarzystwo jak i inteligencję kobiet.
Poznałam życie kobiet, które nie są nic wartę dla mężczyzn. Traktowano je przedmiotowo. Za zdradę, ludność była gotowa ukamienować kobietę. Aisza, stała się wzorem, odważnej i niezwyciężonej kobiety. Dzięki niej, większość kobiet uwierzyło w to, że są czegoś wartę i, że wiele potrafią.
Aisza pokochała swego męża Muhammada, a on odwzajemnił jej uczucie.
Książka, bardzo...

książek: 1667
Agnieszka-Wawka | 2011-08-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 sierpnia 2011

Kolejna przeczytana książka na moim koncie to "Klejnot Medyny" debiutancka powieść Sherry Jones. Opowieść o niezwykłej miłości Mahometa i jego najmłodszej żony. Książka choć mocno osadzona w historii tak na prawdę jest fikcją literacką. Z tego powodu,że dostępne wiadomości na temat najmłodszej żony Mahometa są dość sprzeczne jedne mówią,że była to jedyna kobieta którą kochał a druga,że kobieta ba raczej dziecko które przyprawiało swego męża o ból głowy. Swoim postępowaniem i mało powściągliwym językiem.

"Posłuchaj opowieści o dawnych czasach i odległych krainach o świecie przepełnionym zapachem szafranu i róż. Posłuchaj opowieści o koczownikach wędrujących po piaskach pustyni,mieszkających w namiotach utkanych z wielbłądziej sierści,o karawanach załadowanych perskimi dywanami i wonnymi kadzidłami.Posłuchaj opowieści o kobietach, które noszą zwiewne szaty,czernią koholem oczy i malują henną na dłoniach misterne wzory, oraz o mężczyznach cenniących honor bardziej niż...

książek: 1020
assina | 2015-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Aisza, znaczy "życie".
Prawdę powiedziawszy nie spodziewałam się, że "Klejnot Medyny", tak bardzo mi się spodoba. Z książką spotkałam się jakieś...dwa lata temu, a jednak dane mi było przeczytać ją właśnie teraz. Jak sami widzicie po mojej gwiazdkowej ocenie na górze, nie żałuję decyzji. Wreszcie bliżej przyjrzałam się światu, gdzie kobiety zależne są od mężczyzn, gdzie panuje świat haremu, a Bogiem jest tak niesamowicie czczony i ubóstwiany Allah. No cóż, akcja książki toczyła się w siódmym wieku, ale myślę, że i teraz islamiści kochają tak samo swojego Allaha. Ich wiara i oddanie się Bogu jest naprawdę niesamowite, trzeba to przyznać.
Zawsze postrzegałam Mahometa jako złą postać, jednak "Klejnot Medyny" zmienił moje nastawienie do niego. Nie okazał się podłym mężczyzną skazującym kobiety na niewolę, był naprawdę oddanym Prorokiem, który walczył o wiarę. Muszę przyznać, że każdy bohater, którego przedstawiła autorka był tak bardzo realny, zresztą te wszystkie wydarzenia, które...

książek: 779
Justynka | 2010-05-16
Przeczytana: grudzień 2009

Historia jednej z żona Muhammada (Aisha - najmłodsza), która dzięki swej niezwykłej charyzmie, inteligencji, elokwencji, silnej osobowości miała realny wpływ na swego męża, a tym samym na tworzący się wówczas Islam (zasady, prawa i tradycję).
Książka jest napisana w pierwszej osobie - narratorem jest sama Aisha, dzięki czemu autorce udało się stworzyć fantastyczny portret psychologiczny tej historycznej postaci. Jest to zatem powieść feministyczna, bo opisuje kobietę niezwykłą; niezależną, odważną i wyrażającą swoje zdanie.
Z drugiej strony jest to równocześnie opis tworzenia się Islamu - religii, bodajże najbardziej patriarchalnej spośród współczesnych. Nie jest ona w książce tak fanatyczna i radykalna jak obecnie - kobiety wówczas cieszyły się większymi swobodami. Poznajemy mechanizmy zawierania małżeństw przez Proroka, jako kontraktów politycznych, pozwalających na ekspansję nowej religii. Autorka ukazuje również trywialność powstawania praw, tradycji i zasad rządzących do dziś...

książek: 2758
Koronczarka | 2013-04-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 11 kwietnia 2013

Jak rodził się islam? Jakim człowiekiem był Mohamed? Jak wyglądało życie w haremie i jak układały się stosunki między żonami tego samego mężczyzny? Książka jest próbą odpowiedzi na to pytanie, choć tylko próbą, bo wartości historycznych chyba zbyt wielu nie ma. Autorka jest dziennikarką "Newsweeka", więc mam nadzieję, że obczytała się należycie i przynajmniej tło obyczajowe jest wiarygodne, bo o samej głównej bohaterce - Aiszy, najmłodszej żonie Proroka, tak naprawdę nic pewnego nie jest wiadome. Książka ma wydźwięk feministyczny, co podobno wzbudziło kontrowersje w środowisku muzułmańskim. I dobrze, takich kontrowersji chyba tam potrzeba wiele, by zmieniła się pozycja kobiety w tej kulturze.

zobacz kolejne z 2475 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd