Klejnot Medyny

Tłumaczenie: Maria Smulewska
Wydawnictwo: Otwarte
The Jewel of Medina
Aisza, Mahomet, islam

Zaręczyła się, gdy miała sześć lat. Kiedy miała dziewięć lat, wyszła za mąż. Gdy skończyła dziewiętnaście, została wdową... Aisza, ukochana żona proroka Mahometa. W świecie, w którym kobiety uważano za własność mężczyzn, stała się wpływowym doradcą politycznym, wojowniczką i autorytetem religijnym. Do historii przeszła jako Matka Wiernych.Klejnot Medyny to wzruszająca opowieść o niezwykłej miłości Proroka i jego najmłodszej żony. Historia o kobiecie, która pokonała kulturowe przeszkody, stając się wielką postacią świata islamu.

Beata | 2015-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Mam problem z tą książką. Doprowadziła mnie do rzadkiego stanu potężnego wkurwienia (sorki, ale inaczej nie da się tego określić). Z jednej strony porywająca powieść o kobietach w czasach, kiedy były mniej warte niż bydło, o tym jak walczyły o swoją wolność, godność i miłość. Z drugiej strony mężczyźni – brutalni, bezduszni, traktujący kobiety instrumentalnie. Nawet wielka miłość proroka Mahometa (Muhammada) do jego tzw. ukochanej żony Aiszy, nie była chyba taka wielka skoro po niej poślubił kilkanaście kobiet (oczywiście dla dobra jego ludu i islamu) i z wielkim zapałem dążył do skonsumowania tych związków. To dziwny świat – islam, dla mnie niepojęte są propagowane tam zasady życia, oczywiście bardzo wygodne tylko dla mężczyzn – panów świata. Ty kobieto nie możesz być zazdrosna i zła o inne żony – masz je kochać i szanować, a twój mąż ma prawo je bzykać kiedy i jak chce, a ty masz być szczęśliwa, że twój mąż się spełnia! Ale żaden inny mężczyzna nie może nawet zerknąć na kobietę,...

Joanna | 2013-06-05
Przeczytana: 15 grudnia 2011

Medyna, Mekka siódmy wiek naszej ery, początki islamu.
Historia małżeństwa Aiszy bint Abi Bahr trzeciej w kolejności spośród dwunastu żon proroka Muhammada. Najmłodsza i najbardziej ukochana żona proroka islamu wyszła za za mąż w wieku dziewięciu lat, związek został jednak skonsumowany o wiele lat później, kiedy Aisza była już kobietą dojrzałą do wydania potomka na świat.

Na tle historycznych wydarzeń toczy się opowieść o życiu muzułmańskich kobiet , hierarchii i rolach kolejnych żon w haremie z typowymi ludzkimi wadami jak zazdrość, złośliwość czy nawet niechęć i pogarda. Mimo młodego wieku Aisza z czasem potrafiła dojrzeć do obiektywnego uczuciowego spojrzenia na pozostałe żony Proroka, traktując je jak wzajemnie wspierające się siostry – stając się – hatun, czyli pierwszą damą, żoną rozporządzającą życiem w haremie.
Piękna opowieść o wzajemnym zrozumieniu, sprawiedliwości i miłości w małżeństwie a nade wszystko szacunku wobec kobiet żyjących w otoczeniu Proroka.

Monika | 2010-10-07
Przeczytana: 04 października 2010

Muhammad i Aisha stają oto przed nami jako postacie z krwi i kości, ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami. Na naszych oczach tworzy się islam.
Hmmm... szkoda, że nigdy się nie dowiem, ile faktów z tej książki miało miejsce naprawdę. Tak czy inaczej - powieść jest bardzo wciągająca, bardzo ciekawa i mądra.

Jaguś | 2012-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2012

Historia Aiszy, ukochanej żony Mahometa, pierwszej żony - hatun - w jego haremie.. Pięknie ujęta opowieść o najważniejszej kobiecie w życiu mężczyzny, którego religia tak bardzo umniejsza wartość życia kobiet.. Nawet jeśli chwilami denerwowało mnie zachowanie Aiszy, to i tak uważam tę pozycję za wartą uwagi.

Po przeczytaniu wielu opinii na temat tej książki od razu poczułam, że musi być czymś ekscytującym i wspaniałym. Nie pomyliłam się.
Dzięki, "Klejnocie Medyny" poznałam życie ludzi islamu. Coś kiedyś usłyszałam o niejakim Muhammadzie, o Medynie, Mekce i życiu tamtejszych kobiet.
Trudno mi było uwierzyć w to, iż w wieku 9 lat dziewczyny wychodzą za mąż (tak jak w przypadku głównej bohaterki, Aiszy), że tracą swe dziewictwo w wieku 12 lat (jak w przypadku wiele innych dziewczynek). Aisza, miała wiele szczęścia ponieważ Prorok - Muhammad dbał o swe żony i bardzo cenił sobie towarzystwo jak i inteligencję kobiet.
Poznałam życie kobiet, które nie są nic wartę dla mężczyzn. Traktowano je przedmiotowo. Za zdradę, ludność była gotowa ukamienować kobietę. Aisza, stała się wzorem, odważnej i niezwyciężonej kobiety. Dzięki niej, większość kobiet uwierzyło w to, że są czegoś wartę i, że wiele potrafią.
Aisza pokochała swego męża Muhammada, a on odwzajemnił jej uczucie.
Książka, bardzo...

Agnieszka-Wawka | 2011-08-28
Przeczytana: 22 sierpnia 2011

Kolejna przeczytana książka na moim koncie to "Klejnot Medyny" debiutancka powieść Sherry Jones. Opowieść o niezwykłej miłości Mahometa i jego najmłodszej żony. Książka choć mocno osadzona w historii tak na prawdę jest fikcją literacką. Z tego powodu,że dostępne wiadomości na temat najmłodszej żony Mahometa są dość sprzeczne jedne mówią,że była to jedyna kobieta którą kochał a druga,że kobieta ba raczej dziecko które przyprawiało swego męża o ból głowy. Swoim postępowaniem i mało powściągliwym językiem.

"Posłuchaj opowieści o dawnych czasach i odległych krainach o świecie przepełnionym zapachem szafranu i róż. Posłuchaj opowieści o koczownikach wędrujących po piaskach pustyni,mieszkających w namiotach utkanych z wielbłądziej sierści,o karawanach załadowanych perskimi dywanami i wonnymi kadzidłami.Posłuchaj opowieści o kobietach, które noszą zwiewne szaty,czernią koholem oczy i malują henną na dłoniach misterne wzory, oraz o mężczyznach cenniących honor bardziej niż...

assina | 2015-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Aisza, znaczy "życie".
Prawdę powiedziawszy nie spodziewałam się, że "Klejnot Medyny", tak bardzo mi się spodoba. Z książką spotkałam się jakieś...dwa lata temu, a jednak dane mi było przeczytać ją właśnie teraz. Jak sami widzicie po mojej gwiazdkowej ocenie na górze, nie żałuję decyzji. Wreszcie bliżej przyjrzałam się światu, gdzie kobiety zależne są od mężczyzn, gdzie panuje świat haremu, a Bogiem jest tak niesamowicie czczony i ubóstwiany Allah. No cóż, akcja książki toczyła się w siódmym wieku, ale myślę, że i teraz islamiści kochają tak samo swojego Allaha. Ich wiara i oddanie się Bogu jest naprawdę niesamowite, trzeba to przyznać.
Zawsze postrzegałam Mahometa jako złą postać, jednak "Klejnot Medyny" zmienił moje nastawienie do niego. Nie okazał się podłym mężczyzną skazującym kobiety na niewolę, był naprawdę oddanym Prorokiem, który walczył o wiarę. Muszę przyznać, że każdy bohater, którego przedstawiła autorka był tak bardzo realny, zresztą te wszystkie wydarzenia, które...

Justynka | 2010-05-16
Przeczytana: grudzień 2009

Historia jednej z żona Muhammada (Aisha - najmłodsza), która dzięki swej niezwykłej charyzmie, inteligencji, elokwencji, silnej osobowości miała realny wpływ na swego męża, a tym samym na tworzący się wówczas Islam (zasady, prawa i tradycję).
Książka jest napisana w pierwszej osobie - narratorem jest sama Aisha, dzięki czemu autorce udało się stworzyć fantastyczny portret psychologiczny tej historycznej postaci. Jest to zatem powieść feministyczna, bo opisuje kobietę niezwykłą; niezależną, odważną i wyrażającą swoje zdanie.
Z drugiej strony jest to równocześnie opis tworzenia się Islamu - religii, bodajże najbardziej patriarchalnej spośród współczesnych. Nie jest ona w książce tak fanatyczna i radykalna jak obecnie - kobiety wówczas cieszyły się większymi swobodami. Poznajemy mechanizmy zawierania małżeństw przez Proroka, jako kontraktów politycznych, pozwalających na ekspansję nowej religii. Autorka ukazuje również trywialność powstawania praw, tradycji i zasad rządzących do dziś...

Booka | 2011-11-13
Na półkach: 2011 ◄, Przeczytane
Przeczytana: 13 listopada 2011

Aisza - kobieta walcząca. Kobieta wychowywana w kraju, gdzie los kobiet jest przesądzony od najmłodszych lat. W kraju, w którym rodzi się islam. Aisza kocha mężczyznę. Swojego męża, który pojął ją za żonę, kiedy miała 9 lat. Zauroczona jest także przyjacielem z dzieciństwa - Safuanem, co nieraz będzie stwarzało problem.
"Klejnot Medyny" to opowieść o sile kobiety, która musiała walczyć o pozycję w haremie, o uznanie męża i odnaleźć się w czasach rodzącego się islamu.
Książka dobra, ale ma swoje ciekawsze i nudniejsze strony. Do tych nudniejszych zaliczyłabym opisy rozgrywek politycznych (na szczęście nie jest to strona dominująca w tej opowieści).

Madi | 2016-03-15
Przeczytana: 14 marca 2016

Na początku powieść ta nie zainteresowała mnie .
Odłożyłam książkę na dwa dni,po czym znów postanowiłam się z nią zmierzyć i o dziwo wciągnęła mnie ,dotarłam do końca.
Gdyby ,to była powieść na faktach,a nie fikcja literacka myślę,że spodobała by mi się bardziej ,a tak odbieram ją jak bajkę z 1000 i jednej nocy.
Rodzący się świat islamu, harem,kolejne żony walczące o lepszą pozycję przy mężu i wielka miłość do tego jednego ,ukochanego męża-tak to wszystko składa się na dobrze opowiedzianą bajkę i dość dobrą lekturę.