Księżycowa klatka

Okładka książki Księżycowa klatka Linda Holeman
Okładka książki Księżycowa klatka
Linda Holeman Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Ptaszyna (tom 2) literatura piękna
Ptaszyna (tom 2)
The moonlit cage
Świat Książki
2007-01-01
2007-01-01
978-83-247-0375-3
Bożenna Stokłosa
Afganistan islam muzułmanka powieść kanadyjska - 21 w. ucieczka Londyn emigracja

Przeglądając swoja bibliotekę znalazłam na półce "odłożoną na zaś" książkę "Księżycowa klatka". Doczekała się wreszcie przeczytania.
Akcja powieści rozgrywa się we wczesnym okresie wiktoriańskim
Afganka Daria zostaje przeklęta przez drugą żonę swojego ojca, pogankę sprowadzoną do domu mimo sprzeciwu całej społeczności. Dziewczyna miała zostać bezpłodna. Od tego dnia całkowicie zmienia się życie trzynastolatki. Rodzina jej narzeczonego zrywa umowę przedślubną, cała wieś się od niej odwraca bo została nic niewartą kobietą. Ojciec, chcąc naprawić swoje błędy, sprzedaje Darię Pasztunom.
Książka jest bardzo wciągająca, akcja jest szybka i zaskakująca. Czytałam ja z dużym zainteresowaniem. Autorka w barwny sposób opisuje zwyczaje nomadów, stosunki panujące w tradycyjnej rodzinie muzułmańskiej i relacje miedzy Europejczykami i kobietami o ciemniejszym kolorze skóry.
Czytając, lepiej zrozumiałam pogłębiające się różnice kulturowe.
Powieść Lindy Holeman jest świetnym romansem o zabarwieniu kryminalnym.
Polecam.

Akcja powieści rozgrywa się we wczesnym okresie wiktoriańskim

Książę dobrze się czyta, akcja cały czas się toczy. Jak dla mnie było tam dużo niedociągnięć. Jeśli jesteś wychowany w jakiejś ideologi to to wpływa na twoje myślenie. Dziewczyna wychowana w wiosce zabitej deskami wie jak się zachować w dużym mieście? Języka "paszuńskiego" (nie wiem jak to się piszę) uczyły ją proste kobiety czyli jej słownictwo powinno ograniczać się tylko do tego jak ugotować zupę a nie o marzeniach, bujaniu w obłokach. Poza tym odniosłam wrażenie że kobieta przebywająca w Afganistanie to inna osoba niż ta która była w Indiach a potem w Londynie. A gdzie nierówność rasowa?? Są rzeczy których biali ludzie nie akceptują, nie w tamtych czasach i dobre chęci nic tu nie wskórają.

Fajne połączenie dwuch osobowości, dwuch światów i pienię opisama miłość dwojga ludzi z odmiennych kultur.

Jedna z tych akcji, gdzie kobieta poniżana przez jednego mężczyznę odnajduje szczęście przy innym. Historia może nie pasjonująca, ale dość dobrze napisana.

Tematem przewodnim powieści jest trudne życie kobiet na dalekim wschodzie. Główną bohaterką jest młodziutka afganka Daryja, która bardzo wcześnie poznała tajemnice, o których nigdy nie powinna wiedzieć i które spowodowały, że musiała uciekać z domu. Wtedy wydawało się to dla niej najgorszym wydarzeniem, jakie może ja spotkać. Niestety to co życie dla niej jeszcze szykowało miało się okazać o wiele bardziej bolesne. Jako nastolatka zostaje żona mężczyzny, którego wogole nie zna i który poślubia ja tylko dlatego bo z innymi żonami nie może mieć dzieci. Niestety i ona mu nie daje dzieci ponieważ została przeklęta. Zaczyna się trudny okres dla młodziutkiej dalyi. Mąż zaczyna się nad nią znęcać aż któregoś razu zdaje sobie sprawę że jeśli nie ucieknie to zabije ją. Uciekając z rodzinnego kraju, odbywa podróż życia, która zaprowadza ją do wiktoriańskiej Anglii, ale i tu życie nie okazuje się dla niej bajką, a sama dziewczyna przeżywa okropieństwa, o jakich wcześniej nawet nie słyszała.
Powieść napisana w bardzo dobry sposób i przyjazny dla czytelnika. Nie można się od niej oderwać. Widać, że autorka bardzo dobrze zgłębiła temat dalekiego i bliskiego wschodu. Tematyka bardzo dobrze zgłębiona i przedstawiona czytelnikowi. Dzięki temu można bardzo dobrze wczuć się w losy bohaterki, czując powieść całą sobą.
Jak dla mnie jedna z lepszych książek o tej tematyce. Bardzo rzetelnie napisana i odcina się od reszty pozycji o tym samym temacie. Na pewno kierowana do kobiecego grona odbiorców, choć nie jeden mężczyzna mógłby ją przeczytać aby czegoś się nauczyć.

Już sam tytuł książki zasugerował mi, czego się mogę w tej powieści spodziewać. Niemniej wciągnęłam się w akcję i przeczytałam z ciekawością. Niestety tylko początek historii rozgrywającej się w Afganistanie.

Od chwili, gdy bohaterka uciekając przed przekleństwem bezpłodności i groźbą śmierci z rąk oszukanego męża Pasztuna opuszcza Afganistan i przemierzywszy Indie sprzedaje się w Bombaju, by w Anglii zażyć odmiany losu, nudziłam się rozdrażniona. Przerzucając w pośpiechu kartki. Z ulgą przyjmując koniec. Oczywiście szczęśliwy. W blasku zwycięskiej miłości. Niemniej na początku książki życie w afgańskiej wiosce, relacje w muzułmańskiej rodzinie zdominowanej przez mężczyznę, a potem wśród nomadów pasztuńskich, szczegóły dotyczące obyczajów, stany uczuciowe przeżywane przez bohaterów ciekawiły mnie.
To moja druga książka czytana w formie elektronicznej:)

Lindę Holeman znam z również romansowej powieści "W dalekim kraju". Znam i nie znam, bo nic z niej już nie pamiętam.

Daję ocenę dobrą, ale tylko za pierwszą połowę, która jest rzeczywiście ciekawa. Szkoda, że autorka nie utrzymała tej tendencji do końca. Podobna nierówność i kontrast jak w "Ptaszynie". Zakończenie tak banalne, że odbiera cały urok tej powieści..

Pięknie opisane połaczenie historii dwóch światów. Polecam

Pięknie opisane połaczenie historii dwóch światów. Polecam

Jeśli jesteś osobą o silnym charakterze , nieważne gdzie się urodzisz , w jakiej części świata , nieważne co zgotuje dla ciebie los - przetrwasz.
Pokonasz wszelkie przeciwności, wszelkie trudy , wszelkie cierpienie, nieważne czy fizyczne czy psychiczne .
O tym jest książka "Księżycowa klatka" drugi tom cyklu "Ptaszyna".
Bohaterką jest znowu kobieta , Darya urodzona w Afganistanie . Poniewierana , upokarzana przez "męski świat" , jako dziecko ,a potem młoda kobieta , nie godzi się z otaczającą rzeczywistością i sama chce "napisać " swoje losy bez męskiej dominacji i poddaniu się przeznaczeniu kobiety. Zrobi wszystko aby przetrwać.
W swoich poszukiwaniach "lepszego życia" kończy wędrówkę ( po wielu perypetiach) w Londynie , jako żona angielskiego lorda Dawida Ingrama , a dokończenia historii ich życia należy poszukać w 3 tomie "Ptaszyny".
Chociaż moim zdaniem pierwsza część książki zdecydowanie lepsza , jednak polecam całość !

O tym jest książka "Księżycowa klatka" drugi tom cyklu "Ptaszyna".
Bohaterką jest znowu kobieta , Darya urodzona w...

To niezwykła książka, napisana z wielkim rozmachem i bardzo wciągająca. Ze względu na dużą ilość opisów nie czyta się jej szybko. Ale chęć poznania dalszych losów Daryi sprawia, że czyta się z zapartym tchem. Serdecznie polecam!!!

• 2011
  • Obyczajowe