W dalekim kraju

Wydawnictwo: Świat Książki
In a far country
Indie, misje, Pendżab
Lemma

Niezapomniana opowieść o życiu dręczącym jak kurz Pendżabu i miłości gorętszej niż upały Peszawaru. Historia Pree-córki angielskich misjonarzy w Indiach. Powieść dopełnia "indyjską trylogię" autorki "Ptaszyny" i "Księżycowej Klatki". Priscilla, zwana Pree, wychowuje się w bardzo surowych warunkach. jej rodzice, brytyjscy misjonarze prowadzący podupadającą misję w Pendżabie, karzą ją za...

Priscilla, zwana Pree, wychowuje się w bardzo surowych warunkach. jej rodzice, brytyjscy misjonarze prowadzący podupadającą misję w Pendżabie, karzą ją za najdrobniejsze przewinienia, zamykając w schowku z Biblią, której ma się uczyć na pamięć. Gdy dorasta, nie może nawet kontaktować się z Kaiem, swoim jedynym przyjacielem, synem służącej. Pree próbuje się buntować, nie wiedząc, że los szykuje jej znacznie okrutniejsze niespodzianki...Czym naprawdę zajmuje się Kai? Do czego zmusi Pree jego matka? Kim jest tajemniczy Afgańczyk, pojawiający się w misji na złocistym koniu? Kim wreszcie jest sama Pree, nieprzystająca do świata swych rodziców Anglików i nietraktowana jak swoja przez Hindusów? Wielka podróż, wstrząsająca tajemnica, upokorzenie i niegasnąca nadzieja na lepszą przyszłość w pełnej rozmachu powieści na egzotycznym tle kolonialnych Indii drugiej polowy XIX wieku.

(Opis z katalogu wydawnictwa)

sola255 | 2015-12-10
Na półkach: Historyczne, Przeczytane

Nie byłabym sobą gdybym czytanie trylogii zaczęła od początku. Zaczęłam oczywiście od ostatniego tomu. W niczym mi to jednak nie przeszkodziło. Każda część z powodzeniem może być odrębną całością, nawet jeśli stanowi kontynuację rodzinnych losów.
Dzieciństwo , dorastanie i młodość córki pary angielskich misjonarzy w Indiach , brytyjskiej kolonii ,
na tle egzotycznej przyrody ,różnorodnej mieszanki wierzeń i kultur charakterystycznych dla tego rejonu , a także stylu życia narzuconego podbitym przez Anglię narodom, co było przyczyną ciągłego wrzenia nastrojów i wybuchów , w tym azjatyckim tyglu.
Dla mnie była to jednak opowieść przede wszystkim o ludziach . Widziałam wyraźnie , jak odmiennie przedstawione były kobiety , a jak mężczyźni.
Niezależnie od narodowości , wiary i przeciwności losu, kobiety w tej historii są silne .
Ostatecznie to one osiągają cel , nie zawsze słuszny , a czasem niezrozumiały ( matka Pree i sati po śmierci męża) .
Mężczyźni według mnie są tu...

allison | 2012-05-07
Na półkach: Przeczytane, Orient, Rok 2012
Przeczytana: 07 maja 2012

Zaczytałam się w tej książce bez pamięci! Teraz oczy mi się kleją, bo zarwałam nockę, ale nie żałuję, bo lektura była wspaniała :).
To było moje trzecie spotkanie z twórczością Lindy Holeman i już nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po stojącą na półce "Szafranową bramę"...

Za każdym razem autorka dostarczyła mi emocji, wzruszeń i niesłabnącego zainteresowania losami głównej bohaterki.

Pierwszoosobowa, bardzo żywiołowa narracja, bogata fabuła oraz stopniowo ujawniane sekrety sprawiają, że trudno oderwać się od lektury tej pasjonującej i barwnej powieści.
Poznajemy w niej nie tylko skomplikowane i burzliwe życie córki angielskich misjonarzy mieszkających w Indiach, ale także lokalny koloryt i specyfikę kolonialnej rzeczywistości, w której - jak wśród Hindusów - panuje kastowa hierarchia. Konwenanse, społeczne uprzedzenia i zakłamanie rządzą życiem Anglików w nie mniejszym stopniu niż na ich rodzimych wyspach.

Osobnym problemem w powieści jest działalność misyjna, często...

grażyna | 2014-02-27
Na półkach: Przeczytane, 2014, Wymienione
Przeczytana: 2014 rok

W trzeciej części powieści Lindy Holeman poznajemy dziewczynkę nazwaną Pree (od imienia Priscila), "córkę" pastorostwa. Wychowywana w misji prowadzonej przez rodziców dziewczynka jest świadkiem najpierw szaleństwa matki oraz niemoralnego prowadzenia się ojca. Po śmierci ojca i samobójstwie matki Pree musi uciekać z misji pewne okoliczności pomagają dziewczynie w ucieczce. Poznamy również Kaia, a co łaczy chłopaka z Pree i jak potoczą się dalsze losy dziewczyny musicie kochani przeczytać sami.
Książki Lindy Holeman, które do tej pory przeczytałam całkowicie przypadły mi do gustu tak jak sama tematyka Indii i Anglii w połowie XIX wieku

Książkowo_czyta | 2011-03-21
Na półkach: Przeczytane, 2011, Wymienione
Przeczytana: 25 lutego 2011

Opowieść o poszukiwaniu siebie i swojej życiowej drogi...

kot_w_butach | 2011-01-24
Przeczytana: 16 grudnia 2010

Po książkę „W dalekim kraju” sięgnęłam bez obaw, raz że oczywiście naczytałam się jej pozytywnych opinii a dwa, że jej autorką jest Linda Holeman (ta od świetnej „Księżycowej klatki”).

Początkowo trudno mi się było przekonać do głównej bohaterki Priscilli, wydawała mi się zapatrzona w siebie, niedojrzała, nie potrafiłam jej zrozumieć. Z upływem czasu (i odwracanych stron) moja niechęć zostawała przełamywana, odkrywałam powody postępowania Pree.

O czym jest „W dalekim kraju”? To historia rodziny misjonarzy, którzy prowadzą małą lecznicę w Pendżabie (tak, też musiałam sprawdzić na mapie gdzie to jest), rodziny, która skrywa wiele tajemnic. Żyją na granicy ubóstwa, przez okoliczną społeczność akceptowani tylko dlatego, że pomagają w przypadkach medycznych. Brak sukcesów religijnych, czyli nawróconych duszyczek, jest powodem wstydu dla ultrareligijnych rodziców Pree.

Każda z postaci w tej książce jest dobrze dopracowana, ma swoje marzenia, słabości. W niektórych książkach...

Malini | 2015-06-04
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Już dawno nic mnie tak nie wciągnęło, jak ta powieść. Dosłownie sięgałam po nią w każdej wolnej minucie.
Pree, córka brytyjskich misjonarzy została wychowana w surowych warunkach i ubóstwie. Jej najbliższym przyjacielem jest Kai, syn pokojówki. Po śmierci rodziców jej świat wywraca się do góry nogami, a ona sama doznaje wielu upokorzeń. Pree nie poddaje się jednak, wciąż nie tracąc nadziei na godne życie i odnalezienie własnej drogi.
Jest to pierwsza powieść Lindy Holeman, którą przeczytałam. Zdecydowanie sięgnę po inne pozycje tej pisarki.

bevis | 2015-01-23
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Linda Holeman jeszcze raz udowadnia, ze jest mistrzynią egzotycznych opowieści. Od książki nie sposób się oderwać. Zafascynowana śledziłam skomplikowane, chwilami wręcz tragiczne, dzieje Pree, niepokornej córki misjonarzy, umieszczone na tle niebywale egzotycznej scenerii, która jednak różni się znacznie od tej opisywanej w wielu powieściach podróżniczych czy romansach. Holeman ma dar, który pozwala jej kreować wiarygodne światy, unikając szablonów, kliszy i schematów typowych dla arabskich opowieści. Świat, w którym dzieje się akcja jest niebywale plastyczny, pełen interesujących szczegółów. Autorka patrzy na egzotyczną rzeczywistość naszymi oczami czytelników XXI wieku, którzy są ciekawi wszystkich ukrywanych w większości powieści szczegółów. Uchyla rąbka zasłony i pozwala nam się cieszyć przekonaniem, ze nareszcie wiemy, jak to naprawdę wyglądało. Losy bohaterki może nie są całkiem prawdopodobne, ale tym ciekawiej się o nich czyta. Polecam każdemu, zupełnie niesamowita powieść i...

Monika | 2013-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2013

Przeczytałam tę książkę "jednym tchem". Jak mogę ją określić? To piękna, porywająca historia, pełna odsłanianych stopniowo tajemnic, ludzkich namiętności, trudnych wyborów, poszukiwania siebie i swojej życiowej drogi. Do tego egzotyczny i niepokojący klimat XIX - wiecznych Indii. W mojej opinii powieść pani Holeman to pozycja naprawdę godna polecenia. Sięgam od razu po "Szafranową bramę" tejże autorki. Czeka na półce i mam nadzieję, że dostarczy mi równie wielu emocji i wzruszeń, co historia Pree, bohaterki "W dalekim kraju" :)

Skuszona opiniami , oraz zwykłą ciekawością , postanowiłam sięgnąć po trzecia książkę Lidii Holeman ‘’W dalekim kraju ‘’.Nastawiona byłam na przepiękną opowieść , porywająca od samego początku aż ,do końca tak jak ’’ Ptaszyna’’ oraz ‘’Księżycową klatka’’.Ku zdziwieniu ta cześć w moim odczuciu jest częścią najgorszą.Życie gł:bohaterki Pree pozornie spokojne i szczęśliwe zmienia się diametralnie tuz po śmierci ukochanych rodziców.Kompletnie pozbawiona pomocy,sierota bez wsparcia nikogo bliskiego postanawia wyruszyć w podroż do Peszawaru, aby tam rozpocząć nowe lepsze życie . Bohaterka napotka dużo problemów i wrogości ze strony innych nim odnajdzie siebie i prawdę o sobie. Historia wydaje się monotonna , bez większej akcji która porwie czytelnika w inny egzotyczny świat tak jak miało to miejsce w inny książkach .Mimo wszystko zachęcam do zapoznania się z kolejnym tomem autorki.

Tamanna | 2014-04-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 22 stycznia 2012

Jednym tchem przeczytałam! Teraz chce mi się dojechać kiedyś do Lahore i Peszawaru, choć nie wiem, czy nie obawiałabym się, że wizyta w Pakistanie może utrudnić otrzymanie wizy indyjskiej:( Czytając byłam sobie w Pendżabie XIX wieku, zaciekawiona też cieniem powstania sipajów, które znam tylko z filmu „Rebeliant” i Junaan”.

No i rozdarcie między dwoma kulturami. To jest to, co tygrysy lubią najbardziej:)