Biała czarownica

Tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski
Wydawnictwo: Świat Książki
Die weisse Hexe

Prawdziwa historia Europejki zakochanej w afrykańskim księciu... Wielki romans, tragiczne wypadki, ciemne interesy, afrykańska magia... Obraz Nigerii XX wieku zachowującej pradawne zwyczaje... Autorka, mimo rozwodu z mężem Nigeryjczykiem, postanowiła zamieszkać w Lagos. Tam zakochała się w miejscowym księciu. Klątwa, rzucona na niego przez wuja czarownika i wroga wszelkiej europeizacji,...

Autorka, mimo rozwodu z mężem Nigeryjczykiem, postanowiła zamieszkać w Lagos. Tam zakochała się w miejscowym księciu. Klątwa, rzucona na niego przez wuja czarownika i wroga wszelkiej europeizacji, zaczyna zbierać tragiczne żniwo. Książe ginie w tajemniczych okolicznościach. By sama nie stać się ofiarą, Ilona uczy się czarów i chroni się w buszu u kapłanek wodnej bogini Jemonii...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Kasia | 2012-02-17
Przeczytana: 2011 rok

Po lekturze Białej Masajki, która szczerze mówiąc bardzo mnie rozczarowała, z pewnym wahaniem sięgnęłam po powieść na pierwszy rzut oka wydającą się niemalże jej klonem – Białą czarownicę. Z opisu wydawcy wynika bowiem, że jest to autobiograficzna opowieść Europejki zakochanej w Nigeryjczyku, na drodze zaś do ich szczęścia stoją różnice kulturowe. Brzmi znajomo? Owszem, jednak w trakcie czytania zrozumiałam, że to zupełnie odmienne historie i nie ukrywam, że Biała czarownica znacznie bardziej przypadła mi do gustu.

Oto poznajemy Ilonę, Niemkę w średnim wieku, dla której wizyta w Afryce jest okazją do wspomnień z dość burzliwej przeszłości. Będąc młodą niepokorną dziewczyną autorka wychodzi za mąż za Nigeryjczyka mieszkającego w Niemczech, nie zważając przy tym na protesty rodziców i przyjaciół. Gdy na świat przychodzą dzieci, dość szybko przekonuje się, że małżonek jest typem skrajnie nieodpowiedzialnym i lekkomyślnym, co udowadnia, porzucając w pewnym momencie rodzinę i wracając...

ewelcia staniszewska | 2012-07-10

swietna książka czyta sie ja jednym tchem

AnneMarie | 2011-05-19
Przeczytana: 19 maja 2011

rewelacyjna opowieść o prawdziwej przygodzie jaką autorka przezyła w Afryce i to niedawno. POlecam wszystkim ciekawym świata, bo można naprawde duzo dowiedzieć się o innych kulturach i obyczajach oraz mentalności ludzi zyjących w Afryce, nie tylko czarnych.polecam!
p.s. niestety w tym wydaniu jest mnóstwo błedów stylistycznych i literówek, oraz czasem wydaje mi się, nie do konca poprawnie przetłumaczonych słówek. to niestety utrudnia czytanie oraz zmniejsza jej urok.

K-czyta | 2013-12-08
Przeczytana: maj 2013

Paleta uczuć, które zwykle towarzyszą nam w trakcie czytania jest niezwykle szeroka – od totalnego zachwytu po głębokie rozczarowanie. Bywa jednak, że zatrzymujemy się gdzieś po środku drogi między jednym, a drugim i tkwimy w niepewności, która ze ścieżek przyciągnie nas bardziej. Podobnie czułam się w trakcie lektury „Białej czarownicy” – było to bowiem pomieszanie intrygującego i niezwykłego obrazu afrykańskiej kultury, z zawodem, że historia mająca tak duży potencjał niezupełnie do mnie trafiła.

Ilona Maria Hilligens napisała powieść zrodzoną z własnej fascynacji krajami Trzeciego Świata (czego dowodem są zresztą ukończone studia w tym zakresie) połączonej z osobistymi przeżyciami i doświadczeniami, które przyniosła jej Afryka. List od dawnego przyjaciela z Nigerii powoduje, że Ilona wraca na Czarny Ląd nie tylko ciałem, ale odbywa również retrospektywną podróż ,spisując swoje wspomnienia w postaci „Białej czarownicy”.

Jako młoda dziewczyna poznała Johna – egzotyczny...

LadyNela96 | 2014-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Bardzo ciekawa książka, bardzo podobna bo Białej Masajki.
Cały czas coś się dzieje, dlatego książka nie nudzi , chyba że ktoś nie lubi afrykańskich klimatów.
Mi osobiście książka nie nastroiła pozytywną energią gdyż większość historii opisanych przez Ilone Hilliges to kolejno pojawiające się na jej drodze problemy i przykrości mimo to bardzo mi się podobała, pozwoliła poznać kulturę afryki bez odwiedzania jej.

Lamika | 2015-01-18
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 19 września 2011

Przemieszane: autentyzm, fikcja, magia, humor, romans. A wszystko w egzotycznej scenerii Czarnej Afryki. Czyta się świetnie, napisane obrazowym językiem, tak, ze razem z autorką jest się na bazarze, czy w afrykańskiej chacie, do tego wątek złowrogiej intrygi. Trudno się oderwać.

Lemma | 2010-01-12
Na półkach: Przeczytane, Własne

Afryka-fascynujące miejsce, a autorka tej książki inaczej tam żyje i o niej opowiada niż autorka "Białej Masajki". Jak dla mnie lepsza lektura niż "Biała Masajka", aczkolwiek ocenę dałam te samą ze względu na ubogą skalę oceny portalu.

klaudiabla2 | 2013-02-09
Przeczytana: 14 czerwca 2012

Nigdy nie słyszałam o tej autorce. Jak udało mi się dowiedzieć to dość popularna, niemiecka pisarka, studiowała socjologię Krajów Trzeciego Świata. Po książkę sięgnęłam ze względu na napis, że jeśli spodobała mi się ,,Biała Masajka”, ,,Biała czarownica” też to uczyni. Owszem ta pozycja jest nawet lepsza.
Ilona Hilligies wyjechała do Kenii już po ślubie z czarnym mężczyzną. Tam miała wiele rozterek sercowych, jeszcze więcej finansowych, a nawet magicznych. Jak ułożyło się jej życie? Zamieszkała w Afryce, czy nie dała rady? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć sięgnijcie po książkę.
Ja chyba ostatnio bardzo polubiłam książki o Afryce. Czytam taką przynajmniej jedną na półtora miesiąca. Trzeba się przenieść na inne kontynenty. ,,Biała czarownica” spodobała mi się, ponieważ nie traktuje zbyt dużo o kulturze i mentalności mieszkańców Kenii o czym się już naczytałam, ale o niesamowitych przygodach autorki. Zapierają one dech w piersiach. Oczywiście poczytamy o kłopotach z różnego rodzaju...

Sahara9 | 2010-10-28
Przeczytana: 2009 rok

Wieje banałem. Książka słaba literacko, do tego niechlujnie przgotowana przez wydawcę. W tekście aż roi się od błędów językowych.

sonia | 2011-11-03
Przeczytana: 02 listopada 2011

Bardzo ciekawa pozycja, poruszająca, szczególnie ze względu na to że zdawałam sobie sprawę z autentyczności wydarzeń. Książka oprócz relacji z życia głównej bohaterki, w ciekawy sposób opisuje magię i wierzenia mieszkańców Nigerii.